FLORETTE, DF DE EERSTE LIEFDE VAN HENDRIK IV. vertaald naar ZSCIJOKKE. a IB H. .1 J/ B I A VAN VEURNE, WIEÜWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. I IN verloor door het eerder 7-40 9-55 12-11 9-08 10- 15 11- 10 0-00 0-00 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. 7-43 6- 30 7- 40 6-45 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 hem daarna oenen onsterfelijke naain verschafte. Reeds nu was de jonge held de bewondering aller dapperen geworden, en de hofdamen van Katharina van Medicis troostten hem meer dan hel noodig was over het verlies van Florelle. De beminnenswaardige Florclte vernam den roem van haren geliefde, en hoe hem de hccle wereld prees. Hij was niet meer de hovenier die aan hare zijde plantte; hij was de krijgsman die alomme trok om lauweren in te oogsten. Zij had slechts Hendrik, nooilden torst van Beam bemind. Zijne glansrijke lotsverwisseling wekte minder hare bewondering, dan haren kommer op. Want zij hoorde ook hoe de Schoonen aan hel Hof hem omstrikten, en hoe hij, maar al te ligtzinnig, nu dereene,dan der andere toebehoorde. Florelle had in de wereld maar óenen mcusch gekend en bemind; dit was Hendrik. Nu verloor zij, met het geloof aan hem, hel geloof aan de mensebheid. Maar daarover brak beur hart. Wat gekomen was en komen moest, had haar vernuft te vergeefs vooruitgezien. Op zijne togten kwam hij eindelijk ook ecus naar Nerac. Daar zag zij den vorst van Bearn eenige malen met de schoone edelvrouwe van Ayelle in den hof en in het kreupelhout der Garennc wan delen. Zij kon aan de begeerte niet wederstaal! om beide op hunnen weg te ontmoeten. De aanblik van Florclte, die, ofschoon bleek en lijdend, in hare zwaarmoedigheid slechts nog schooner was dan vroeger in den glans harcr vreugde, wekte in den jongen vorst eensklaps al de herinneringen der eerste liefde. Hij werd on rustig. De edelvrouwe aan zijne zijde, de nabijheid der hovelingen beletten het hem, zich aan zijne wenschcn over te geven. Maar den volgenden inorgend, als hij den ouden Lukas in den tuin zag, sloop hij naar dezes huis. Hij vond Florclte alleen. De al te snelle tehuiskeer des vaders hinderde hem zich lang met haar te onderhouden. Hij badslechts om een uurtje aan de bron der Garenne. Zij ant woordde zonder de oogen van haar werk op te slaan: Om acht ure dezen avond zal ik er zijn. Hij ijlde hepen. Hij was weder als vroeger. Zijne De verstrooiingen der reize deden zijn hart goed. Hij overwon zijne smart. De vijftien eerste maan den, welke op liet laatste oogenblik aan de Garen- nebron volgden, vervulden zijn gemoed weldra met andere zorgen. In het gewoel der partijen, die Frankrijk toenmaals verscheurden, op de slagvel den ontwikkelde zich de gansche volheid van zijne, werkzaamheid, van zijnen heidenmoedigen zin, die Veurne, St O Februari. Zij willen hel verplichtend onderwijs niet, neen, zij hebben, de klerikalen, daar voor te veel redens. Als men ziet van waar dal de klerikale stemmers opkomen, den dag der kiezing, kan men lichtelijk be grijpen wal voor soort van onderwijs deze ontvangen hebben. Hel zijn de sleèlieden niet, noch de verlichte landslieden die voor de klerikalen stemmen, de statistiek bewijst bel, maar hel zijn de overige. De overige, die ongelukkiglijk bel meeste ge tal vormen. Hel verplichtend onderwijs zon die overige ook een weinigje beschaven en eenigen van hnn loeren denken. Ja, alwie denkt, alwie zijnen geest niet onder den domper houdt, is voor de klerikalen een verloren man. Daarom willen zij van IJZEREN WEG VAN LICHEERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichteryelde naar Veurne Veurne naar Duinkerks Dninkcrkc naar Veurne de postkantóoren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. l‘oi.i hek Overzicht. De nationale vergadering van Frankrijk heelt eergisteren geene zitting gehouden, doch hare grónd weltelijke com missie is bijeen geweest en heeft den grondslag aangenomen van een nieuw ontwerp van inrichting van den senaat. Dit ontwerp houdt in dat de senaat zal benoemd wor den door de generale raden, de arrondis- semenlsraden en oenen afgevaardigde, dóór iederen gemeenteraad aangewezen, bij welken de meest belastingbetalende!! zonden gevoegd worden, in van dal der gemeen ter aads- der gemeente gelijk getal leden. De president der fransche republiek zou hel recht hebben, bel derde der senateurs te benoemen; de vernieuwing van dit derde zou door hem gedaan worden op de voor dracht eener lijst kandidaten, door den senaat opgemaakl, en welke drie kandi daten zou voorstellen voor ieder te be noemen scnaleur. leder departement zou twee senateurs kiezen. Behalve de kiezing van don heer Mitchell een der iersche oproermakers van 1848, lol lid van hel engelsch Lagerhuis, is nog tot lid van dit Huis gekozen de heer Kenca- ly, de advocaat, wiens naam door zijne collegas der orde uit de balie is geschrapt geworden, om reden van zijn gedrag in hel verplichtend onderwijs niet. Het staat hun ook niet aan dat de pro fessoren der middelbare scholen cene ver betering bekomen in hun stoffelijk bestaan, dal mag niet zijn, die professoren zijn te bekwaam en het licht mag van hunnen kant niet komen, het ware te gevaarlijk. De oude volkeren hadden, in hunnen godsdienst, alleslach van mijsleriën, welke de priesters aan de oningewijde!! niel mochten veropenbaren, uit vrees dal, door misverstaan, hel volk zich aan afgoderij zou overlcveren. Heerscht dal vooroor deel misschien nog in hel brein der kleri- kalen? Gelooven deze misschien nog dat hel menschclijk verstand, in hel algemeen, te zwak is om hel doelwit te bereiken waar voor God het schiep? Of vreezen de kie- rikalen dat hunnen winkel alleenclijk bij avondschemering mag voor hel publiek toegankelijk gesteld worden Hel licht moet van hunnen kant komen! Ja, van bunnen kant, maar welk licht is dal Het is een licht dal hen zelven op eenen praaltroon stelt. In deduisleinissenscbijnl het minste lichtje, van ver, cene baak het schittert, het glanst om dat het alleen is. Alleen zijnde, verliest het ook niets van zijne blinkende stralen, maar daarvoor moet hel alleen blijven. Kwamen er an dere lichten rondom te schitteren, dan liet zijne merkwaardigheid en, getal als verdoofd, geleek het aan een nutteloos nietje. Zoo ook, in de geestelijke, in de verstandelijke duis ternissen moet de klerikale baak alleen zijn om te schilleren, en de oogen der menigte door zijne stralen te verblinden. Kwame er een ander licht, dal door den liberalen geest aangestoken, er nevens ge plaatst te worden, dan zoudede schittering, 49/ JA Al’. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-40 11-55 4-23 Dixmude naar Nieuport 9-55 2-20 8-40 A.' 2478. Het Blad verschiint. allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (jansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij P. Ryckeboeb, Ooststraat 6 te Veurne, en op al om zich in persoon den 22 februari voor de rechtbank van Paderborn.aan te bieden om er zich te verantwoorden over eene nieuwe inbreuk op de geestelijke wetten. Hij zal er met een geleide soldaten wor den heen gebracht en na het verhoor weder naar de gevangenis worden ge voerd. Wij denken dal hel de eerste maal is, dal een duitsch bisschop er in toestemt voor hel gerecht te verschijnen, om over feilen te verantwoorden, hem rakende zijn ambt ten laste gelegd. De kamer der afgevaardigden van Beie ren heeft hare wer kzaamheden hernomen; Men verwacht zich aan onstuimige zittin gen, daar de katholijke partij voornemens is het ministerie aan te randen en zich uil al hare kracht tegen de invoering van het buigerlijk huwelijk te verzetten. De aanstelling van den nieuwen keizer van China zal den 25 februari plaats grijpen. ZATERDAG 20 FEBRLARI 1875. hel proces Tichborne. Hel is hei kiescol- logic van Stokc-on-Trent, dat hem zijne vertegenwoordiging heeft loeverlrouwd. De wcrkliéden maken een groot gedeelte van dit kiezerskorps uit. Hel engelsch Par lement zal over die kiezing even als over die van Mitchell, weinig gevleid zijn. De bisschop Marlin van Paderborn, in de forteres van Wesel geïnterneerd, heeft op zijne aanvraag de toelating bekomen FEUILLETON. de VEBVOLC EN EINDE.) XI. Het WederviiKlen. InachriJvliiK belanlbnnr voorop: Dninunn on crnld vpnnliivpii,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1