j 1 VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. J AAI'.. In ons nummer van 11 januari 1873, schreven i kerk beslaligl, ment doen zien 7-40 9-55 42-11 9-08 10- 15 11- 10 7-43 6- 30 7- 40 6-45 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. letH over de werken ter verbete ring van den I.Izer. In ons nummer van 14 december 1872, wanneer, de helft van het arrondissement Veurne-Dixmude ovorotroomd was, on do ganso.bo streek door het hooge waler van den IJzer meer on meer werd be dreigd, zegden wij: moest het water in den IJzer blijven zwellen, groole rampen zouden te be- treuren zijn. Er wordt algemeen geklaagd over de trage uitvoering der werken, die ons van de overslroomingcn moeten bevrijden en die reeds «sedert 1858 gestemd en begonnen zijn! Men klaagt bijzonderlijk, en terecht, over de onvol- doende openingen der sluizen te Nieupórt. liet hoogerc bestuur der Bruggen en Wegen wordt in gansch het arrondissement Veurne-Dixmude bitter beknibbeld (omdat hel bij het gouvernc- ment niet genoeg aandringl om de gelden te verkrijgen voor de spoedige uitvoering der boven- gemelde werken), en verantwoordelijk verklaard voor de verliezen die onze streek ondergaat en de onheilen aan de welke zij is blootgesteld. Deze woorden vonden goedkeuring-, zelfs bij hooggeplaatste en gezaghebbende persoenen, die alsdan de verbintenis aangingen krachtdadige pogingen aan te wenden, om de werken ter ver betering van den IJzer zoo veel als mogelijk te bespoedigen. Veertien dagen later, maakten wij hel volgende aan onze lezers bekend Onder dagteekening van 20 dezer, hebben de heeren Fred, de Crombrug- gbe en A. Steverlynck, provinciale raadsleden voor hel kanton Dixmude, oenen omzendbrief laten lockomcn aan de besturen der gemeenten, welke te lijden hebben door den walernood. Zij vestigen de aandacht der gemeenteraden op den tegenwoordigen rampzaligen toestand, hen tevens verzoekende cenc petitie te willen zenden aan den minister van openbare werken, om de spoc- digc voltooiing te vragen der reeds gedecreteerde vverken in de Loo- en Veurncvaart en van alle andere geschikt om de overslroomingcn te voorkomen. Men zegde alsdan, dat deze omzendbrief ge schreven wierd op het aandringen van den volks vertegenwoordiger en minister De Lantshccjc, die ter plaats was geweest, de akelige overstrooming met eigen oogen had gezien, en voorgenomen had niets te verwaarloozcn om or van den terugkeer te beletten. vaardigheid wetens en willens te bedrijven. Zoo dachten en zoo denken zij nog om dal zij anderen gelijk hen zelyen oordeelen, om dat zij niet gelooven dal een ander eenig kwaad zonde bedrijven dal zij zelve zich zouden schamen bedreven te hebben. Bezitten de klerikale» zulk geene edele gevoelens, bewerkstelligen zij zulk geene lofbare handelwijs, dal welen wij niet, maar als men ziel hoe zij hel aan boord leggfen zou men er aan twijfelen, In hun eigen belang en lot bewaring der zedelijkheid van hel land wenschen wij dal hun gedrag op cenc andere manier koude uitgelegd worden. te loonen tol hoever de cischen der geeste lijkheid gaan. Niet alleen, zegt dil blad, verklaart bet Valicaan in dil stuk dal de wetten op de geestelijkheid nul on van geener waarde zijn, maar hel zegt zelfs dat men aan die wellen niet mag gehoorzamen. Hel blijkt dus dal er geene spraak is van eenc overeenkomst, en met recht zal die verklaaring van Pius IX, die zoo zeer den strijd lusschen den Staal en de rontfinsclie kerk beslaligl, aan het duilsch gouverne ment doen zien welke houding hel voor taan moet aannemen. P. S. De president der fransche repu bliek beeft een telegram aan den heer Roffel gestuurd, waarbij bij hem gelast om een nieuw kabinet samen te stellen. De nola, die dit aankondigl, zal morgen in hel officieel blad verschijnen. Hel feil is aan al de prefecten getelegrafeerd. Men denkt dat bet kabinet maar binnen twee of drie dagen zal samengesteld zijn. Veurne, Februari. Twee plaatsen van raadsheer bij bel bof van beroep van Gent zijn open, liet is de koning die de titularissen noemt maar op voordracht van kandidaten door bet hof van beroep zelve en door den provincialen raad. Deze was den 25 dezer bijeenge- röepen om de kandidaten voor te stellen. De heer Van Alleynes was met algemcene stemmen cersh?, en de heer De Gotlal tweede kandidaat van liet hof van beroep. Die twee heeren alleen hadden eene aan vraag gedaan bij den provincialen raad. Voor de eerste kandidatuur geeft den pro vincialen raad 40 stemmen aan den heer Simons die geene kandidatuur verzocht had, en voor de tweede kandidatuur stelt voor den lieer Schollaert die insgelijks geene aanvraag gedaan had. Hoe moet men dal vinden? Kan dal uilgclegd worden? Wij gelooven het niet. De heeren Van Alleynes en De Gotlal zijn ’l is waar liberalen, maar hunne opinie geldt slechts als er kwestie is van kiezing en niet van plichlvervulling in gerechte lijke zaken. Niemand kan die heeren het minste verwijlsel toe brengen over hunne onpartijdigheid op den rechterlijken zelel. Mei alzoo stelselmatig de liberalen te willen uil de magistratuur sluiten, welke bekrompene gedachten moeten den raad niet bezield hebben! De liberalen hebben altijd de justicie zoo geëerbiedigd dat zij nooit hebben dur ven slaande houden dal een katholiek rechter zoude bekwaam zijn eenc onrechl- IJZEHEN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Diiinkerke naar Veurne 2479. 49/ liet Blad verscliiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiNchi-iJvinK bolaalbnur voorop: I'opr Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ifclgie: 6 maandön, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckbboek, Ooststraat 6 le Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. rOLITIEK OVERZICHT. De nationale vergadering van Frankrijk heeft in hare zitting van woensdag hel ge- heele van hel welslonlwerp op dènjsènaat aangenomen mei 448 stemmen tegen 241. Hierna is de beraadslaging aangevangen van hel wetsontwerp, rakende de inrich ting van bel openbaar gezag. De heer R. Duval s'elde voor om aan hel hoofd van hel ontwerp Ie stellen, dat het gouverne ment beslaat in de algemeenheid der fran- schc burgers. Dit voorstel wérd verworpen met 47 4 stemmen legen 51. De lieer de la llochejacquelin hecfl in naain der koningsgezind en de gedachte ontwikkeld, dal, indien de vergadering de republiek maakt uil haal tegen hel keizer rijk, hel land zich in de armen van hel keizerrijk zal werpen uit baal tegen de re publiek. Frankrijk wil geen Bonaparte maar oenen vorst. De wollige monarchie kan alleen de grootheid en de vrijheid geven. Spreker verdedigt de monarchie legen de lastering, hel oud regiem te wil len herstellen. Hij zegt dal hel leger te zeer in den dienst der wel slaat om bel wollig vaandel niet le aanvaarden. Hij randt het bastaard verbond aan van zekere monar chisten mol de republikeinen. Artikel één van hel ontwerp wordt zon der oppositie behouden. De vergadering aanvaardt vervolgens mol 455 stemmen legen 262, artikel twee, luidende dal de president, voor zeven jaren benoemd, herkiesbaar is. De vergadering verwerpt hierna, met 545 stemmen legen 45, hel amendement van den heer Colom- bal, inhoudende dal de leden der familien, die in Frankrijk geregeerd hebben, geene presidenten zullen kunnen zijn. De Kolnische. Zeiltuig koml met zooveel aandrang terug op de mogelijke aftreding van prins von Bismarck, die in alle geval niet lang zou duren, dal men op’l einde wel zou moeien gelooven, dal de prins kanselier inderdaad met dil voornemen be zield is. Noglans moei de prins von Bis marck er niet aan denken hel politiek leven vaarwel le zeggen, want hetzelfde blad zegl dal hij hel inzicht heeft om zich, ge durende zijne lijdelijke aftreding, ie laten kiezen tol lid van bel Duilsch Parlement, waar hij zou zetelen in hoedanigheid van leider der eenheidspartij van Duilschland die zich rondom hem aansluiten zou. De lijd zal echter leeren wal er van dit alles waar is. De Pauselijke omzendbrief aan de duit- sche bisschoppen, heell le Berlijn de ver bittering opgewekt. De iïordileiilsche Alge- meinc Zeitimg deelt dit sink mede, om aan ZATERDAG 27 FEBRUARI 1875. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPÓRT. Van Nieupórt naar Dixmude 7-40 11-55 4-23 0-00 Dixmude naar Nieupórt 9-55 2-20 8-40 0-00 4BVERT ^5 a V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1