I D. H. 43 Stemmers2194 C. Debast, liberaal, 1916 stemmen. Cottignies progressist, 223 stemmen. .Maandag is te Nicuporl in den ouderdom van 33 jaren overleden, den heer I’ieler-Anloon-Jan Kes- teloot, drukker boekhandelaar. De volgende verzoekschriften zijn in de Kamer toegekomen p Van het gemeentebestuur van Vinchcm vra gende dat de concessionarissen van den ijzeren weg van tichiervelde op Thielt zouden verplicht wo£ den.riie» weg uit te voeren. 2. ' Van de Bestuurders der Noordwatering van Veurne, opdat er een krediet van een millioèn franks zou worden gestemd, tot het voltrekken der groote waterwerken in Veurnambaeht. 3. “ Van den gemeenteraad van Veurne, waarbij de verwerping wordt gevraagd van het ontwerp van wet, strekkende tot het afsetiaffen der koop. Jjpijde.lkpmers. 1 wij: met groot genoegen hebben wij vernomen, dal er te Dixmude, op maandag aanstaande, eene bijeenkomst zal plaats hebben van de burgc- meesters der gemeenten van Veurne- en Vladsloo- Ambacht, alsmede van alle andere gemeenten welke door de laatste overslrooming hebben te lijden gehad. De bijeenkomst der burgemeesters had plaats en was talrijk; de werken waarvan de spoedige uit voering diende gevraagd te worden wierden be paald; een algemeen petitionnement werd inge richt, en eene deputatie samengesteld uit drie burgemeesters, de heeren J. B. De Grave, A. Behaeghel en J. Dautricourt, begaf zich naar Brussel ter ondersteuning der verzoekschriften. In gezelschap van de heeren De Lantsbeere, L. Visart en Fred. De Crombrugghe, wierd de deputatie ontvangen door den minister van openbare werken en door cenige hooggeplaatste ambtenaren van zijn departement; de gevraagde werken wierden als noodzakelijk en dringend aanzien, men beloofde dat er een voldoende crediel voor de zeilde zou worden toegestaan, en de heeren burgemeesters kwamen vol hoop en tevreden terug. De administratie der Illustration Européenne, te Brussel, komt eene nieuwe uitgaaf te doen, onder den titel van Musée du jeune dge, uitgaaf die voor zeker in alle huisgezinnen welkom zal zijn, dewijl haar doel is hel verzet en hel onderw ijs der kiu- ders. De Musée du jeunedge, onder het geleide van mej. Marc. La Garde is van aard om de jeugd bel gevoelen van hel schoone en de smaak der lezing te zellder tijde in te boezemen. Zij verschijnt, aan fr. 4-25 ct. per jaargang, alle 15 dagen in acht paginas tekst en acht platen. Zoo eene uitgaaf in ons land nog niet bestaande, is er aan den goeden uitslag niet te twijfelen. Men schrijft in bij den uitgever van dit blad. Ziehier, tol hiertoe de eenige maatregelen, welke hel gouvernement voorzichtig acht te ne men, om de inrukking van den doryphora te be letten. Indien men in België aardappelen wilde invoeren, hetzij uit Amerika hetzij uil een land waar geene voorzorgmaatregelen zouden geno men zijn en waar hel gevaar zou bestaan, men zou gedwongen zijn ze te zuiveren van de aarde die er aan kleeft en ze te doen wasschen. Men zal de aar de en den afval in T water doen werpen en de balen, zakken of vaten, waarin de aardappelen ge weest zijn, doen wasschen. Daarenboven zal men als zij dicht sluiten, de kelders of vaten verzegelen, waarin aardappelen zouden liggen, met schepen uit Amerika of Canada gebracht; want de plaag woedt insgelijks in Canada. Ingezonden Veurne, den 24 februari 1875. .W.r de Uitgever, Wij zijn nog in liet wintersaizoen, en reeds be gint men in verschillige steden en dorpen, toebe reidselen te maken om, met den aanstaanden zomer, muziek- en zangfeesten in te richten. Vooral te Gent, beloofd den zangkampslrijd luisterlijk te zijn; de beste maatschappijen van ons land, bene vens deze van Duitschland, Holland en Vrankrijk zullen er optreden; hetgeen eene massa vreemde lingen in Gent zal aanlokken. Wanneer de sleden, waar er gedurig veel be weging is, alle slach van feesten inl ichten om de vreemdelingen aan te lokken; waarom zouden de kleinere steden, waar er bijna nooit niets te doen is, dergelijke feesten niet inrichten en alle pogingen in 't werk stellen, ten einde volk in stad te trek ken? Dit ware alle neeringdoener welkom. Indien, bij voorbeeld, men in onze stad Veurne, waar er sedert lange jaren geene dusdanige feesten hebben plaats gehad, zulks inrichlte, zou onge twijfeld iedereen er aan toejuichen en zijne mede hulp verleenen. Indierr, zeg ik, onze koninklijke harmonie- maatschappij en onzen koorzangerskring met de medehulp van stadsbestuur eenen prijskamp voor muziek en zang zou inrichten, die op het laatste der toekomende maand juni zou plaats hebben, en voor welk er schoone premien zouden uitgeloofd zijn, zou men voorzeker allerbeste maatschappijen hebben en zou bet feest de beste uitslagen ople veren. Doch, indien men iets doet, moet men hel doen in den vollen zin des woords; want als men wilt sparen is hel onmogelijk goede maatschappijen den oproep te zien beantwoorden. En voor wal den onkosl betreft, welk dergelijk feest na zich zou slepen, moet men altijd denken dal bel vierdubbel in stad wederkeert en leven en genoegen verschaft. Voor een muziek- en zangprijskamp, is onze stad wel geschikt: voor het muziek de groote markt en de visclimarkt; en voor den zang de schouw burg zaal en de sleenenzaal op hel stadhuis. Ik zou wenschen, M.r de Uitgever, dat terwijl hel nu nog tijd is, men daaraan spoedig denke en i men alles in liet werk stelle om zulk feest in te richten. Aanveerdt, M.r de Uitgever, met mijnen dank, de betuiging mijner hoogachting. dlgeiueene 'rydingcu. Bij ministerieel besluit, van 20 februari 1875, wordt de heer J. Aubert, tweede regent bij onze middelbare Staatsschool, muzickleeraar in bet zelfde geslicht benoemd, in vervanging van de heer A. C. Lust, ontslaggever. Ter gelegenheid van hel huwelijk der prinses Louisa met prins Philip van Saksen, hebben onze Gemeenteraad en de koninklijke maatschappij S.“ Cecilia, elk een adres van gelukwenschingen aan Z. M. Leopold 11 gezonden. Dinsdag morgend, om 11 ure en balt, is er brand uilgcborslen in eene drie woonst, slaar.de op hel Gemeene Veld, teEcrncgliem, bewoond door Karel Jonckficere, Pieter Schave en Karei Séri. De huizen met al wal zij bevallen, behalve eenige meubelen van een der bewoners, zijn in asch ge legd. Men moest zich verhaasten om de kinderen der twee ecrslgeneemdcn.die alleen te huiswaren, te redden met de deuren en vensters open te bre ken. Hierbij onderscheidde zich voornamentlijk de genaamde Louis Ilabaey, die lol driemaal toe met gevaar zijns levens, hel huis van Schave bin nendrong, om hel jongste, bijna verstikte kind op te zoeken en te redden; nauwelijks had hij het wichtje in veiligheid gebracht of het huis stortte in. Deze daad van zelfsopoffcring is lofwaardig en verdient beloond te worden. De vlammen bedreig den hel huis van Karei Dcclcrcq, dal niet ver van de plaats des ouheils stond, doch de pogingen der aanwezige personen hebben dezelve verhinderd. De oorzaak van den brand is onbekend. Inden nacht van 10 lol 11 februari zijn er dieven gedrongen in de statie van den ijzerenweg iczers te votuocn, laten wij hier na volgen de lijst lc Meulebeke. Zij hebben den koffer-forl opeuge- der nummers getrokken per gemeente, beneden hel |iroken en er 378 fr. en een diamanten kruis uil- geroofd. De daders zijn lol hiertoe onbekend. Men leesl ineen blad van Brugge: Dinsdag morgen had een werkman, den genaamden Vande Venne, vader van vijf kinderen, wonende in de Klokstraat, zijn maandelijkschc loon ontvangen, drie bankbiljetten van twintig franken ieder; eenige oogenblikken later kwam eene koei in de statie gevlucht, en in allerhaasl zijne papiertjes in zijnen zakdoek rullende, ging hij hel gevluchte dier helpen vangen. Na deze daad verliet Vande Venne zijn werk, maar hoe droevig was zijne verwonde ring niet toen hij hel geld aan zijne vrouw wilde aanbiedt n, dal hij hetzelve verloren had. Bij ver onderstelt dat hij zijn zakdoek zal uilgetrokken en de briefjes verloren hebben in hel naar huis gaan of in de statie. Zoo als men wel denken kan, bevindt dezen eerlijken werkman in eenen netelige» toestand. Wij hopen dat deze eenige regelen ouder dc oogen van den eerlijken vinder zullen vallen en dat hij de vrucht van den arbeid des ijverige» work mans zal teruggeven. Volgens den Annunatri militaire slaan in het J De werken die in januari 1873 bij algemeen peli- tionement gevraagd wierden .waren de volgende: A Langt en in de nabijheid van den Ijzer. 1. De vernieuwing van hel Upersas, ten einde er eene grootere opening aan te geven en de vloer er van te verdiepen; 2. De bcdelving en verdieping van den IJzermel grondhelling naar het nieuw sas; 3. De verhooging en versterking, op menige plaatsen, der dijken van den IJzcr; 4. Hel maken van doorsneden] en andere bij- hoorige werken, om de Plasscliendale vaart te kunnen doen dienen als liulpkotn (bassin d’appel) ter ontlasting van het Uzerwater. B) Werken in Veurnambaeht 1. Eene nieuwe uitwateringsvaart, of wel de verbreeding en verdieping van deSlopgatvaarl.teii einde oen lossingsmiddel te verschaffen aan de waters der S? Machuytsbeke enz.; 2. Het bouwen van eene nieuwe uitwaterings sluis, te Nieuwpoorl, ten dienste^ der Noord watering; 3. Het voltooien der verbreed- en verdiepings- •werken van de Loo- en Nieuwpoortvaart; 4. Dc uoodige werken om Veurnambaeht met versch water te spijzen. Eliwelwelke van die werken zijn er nu, in 1875, .dit is twee volle jaren na al die schoone beloften, uitgevoerd of aanbesleed Vande werken onder de letter A, GEENE, HOE GENAAMD GEENE. En van de werken onder de letter B, heeft men slechts aanbesteed, de nieuwe uitwateringssluis te Nieuwpoorl, on de derde sectie der Loovaart begrepen tusschen de Oerenbrug en de kortewilde. Doch dit laatste werk zal nog in geen jaar voltrokken zijn, en bel eerste is nauwlijks begonnen. Is dit niet om er alle geduld bij te verliezen L. In ons nummer 'zijn gereed; vvaa’rom wórden' dan die I wij denuitslag gegeven der milicie-loling van hel De plans van hel IJpcrsas, van hel nieuw Veurne sas, van hel sas tusschen de Loovaart en dc Dui’ukerkevaart, van de vierde sectie der Loovaart, enz. enz. s werken niet aanbesteed? Waarom.... Wel, omdat ,er geen geld is. En noglans is er nooit geld te kort, noch voor het justiciepaleis te Brussel, noch voor dc haven en versterkingswerken te Antwerpen. Wat wij in ons voorlaatste nummer zegden is dus wel waar: onze streek wordt verwaarloosd,onze xtreei. wordt vergeten, onze streek wordt onrecht aangedaan. eene overgroote meerderheid van stemmen gekozen. Ziehier den uitslag: stemming. Stemmers 2710 liberaal 2208 stemmen. Maandag morgen heeft te Gent de kiezing plaats gehad van drij leden-voor den gemeenteraad. pp kandidaten der liberale Associatie zijn met l.,u M. Heremans, Waelbroeck, 2186 DeBrouckere, progr. 445 Heynderickx, 429 Om 2 ure namiddag heeft de kiezing plaats ge had voor een derde lid, herkiesbaar in October 1875. 16 11 7 4 3 5 4 3 3 56~ Onze lezers moeten welen dal dc 56 jongelingen, die een nummer getrokken hebben beneden het getal 100, niet allen voor den dienst zullen opwek ken, want sommigen zijn vrij om dat zij eenen broeder in dienst hebben, anderen om dat zij eenig kind zijn en zoo voort. Ook hel contingent van ons kanton is gewoonlijk maar gerekend op 30 of ,IVV daaromtrent, leger de volgende plaatsen open2 van kolonel mi lijkheid, niet zal moeten klimmen om het contin gent voor ons kanton te bereiken. Veurpc Adinkérke 18 Coxide 12 Bulscamp 10 Ocren 3 Lcysclc 14 Steenkerke 10 Moëres 4 Houlhein 13 Te gader 127 van 30,,“ januari lest, hebben J-‘i kanton Veuriïë voor ’t jaar 4875. 127 jongelingen namen deel aan dc trekking. Uit oorzaak der 33 uitgestelde milicianen van vorige jaren, was hel leegste lot 34 en het hoogste 160. Ten einde dc nieuwsgierigheid van eenige onzer lezers te voldoen, laten wij hier na volgen de lijst getal 90, tot het welk men, na alle waarschïjne- Sterf govul. fiunM- en I,elternlcuwh. I.niKlbouwnleuwH. Gemeentck.Iezhig te Gent. Getrokkvn nuiaiaart be neden 't getal 90. Getal ingeechreven» lotelingcn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2