1 DE GEBROKENE KRUIK, M I I m I 9 VAN V E r It X E, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. Ie 9-08 7-40 10-15 6-45 11-10 7-40 9-55 Vertaald naar ZSCIIOKKE. Veüi’iie, <5 De klerikalen bêinocich zich mol alle soort van zaken. Dat is (och niet wonder lijk, want zij zijn van hunnen aard wereld bewoners. Zij hebben eenen koning die aan geen een land toebehoort, en eene constitutie die al de bezondere constitution immer in groot gevaar zijn. Ik weet liet: in zulke gdvalleii is niet te schertsen. Móeder'Manon haddë wel beter gedaan, zoo zij in Avignon was gebleven. .Maar zij deed in La Napoule eene kleine erfenis; zij bekwam daar een landgoedje met eenige wijnbergen en een nederig huis in de schaduw van eene vols, lusscben olijf- booinen en afrikaansche acacias. Zoo iets weigert geene onbemiddelde weduwe. Nu was zij in hare lAccning rijk en gelukkig, als ware zij gravin van Provence of' dergelijke. Bes te erger ging hel met de goede Lanapou- lez.en. Zij hadden zulk onheil voor hen niet voor zien, en niet in Homerus gelezen, dat eene aardige vrouw geheel Griekenland en klein-Azie in bet harnas en in tweedracht brengen kon. ïiioe het ongeluk kwam. Nauwelijks was Marielte veertien dagen in het huis tusschen de olijfboomen en afrikaansche acacias, of ieder Lanapoulecs wist dat Marielte zoele roozen en schoone meisjes kwecken kan, anders zou men er in ons land ook van hebben. Zijn sedert de opbouwing van La Napoule alle La Napoulerinnen schoonheden geweest, zoo moot, zonder twijfel, de kleine Mariene een wonder van alle wonderen geweest zijn, dewijl zelfs de Kronijk van haar gewaagt. Men noemde haar in derdaad maai- de kleine Marielte; zij was echter niet kleiner dan een kind van zeventien jaren en meer pleegt le zijn, wier voorhoofd juist tot aan de lip van eenen opgewassen man reikt. De Kronijk van La Napoule beeft goede beweeg redenen om van Marielte te vertellen. Ik, in de plaats der Kronijk, zou hel ook gedaan hebben. Want Marielte, die met hare moeder Manon lot hiertoe te Avignon gewoond bad, draaide, als zij weder in hare geboorteplaats kwam, deze bijna geheel om. Eigenlijk de huizen niet, maar de lieden en hun hoofd; en ook wel niet de hoofden van al. de lieden, maar vooral van zulke, wier hoofd on hart in de nabijheid van twee zielvolle oogen - met 149 stemmen legen 80 eene beslissing i aangenomen, waai bij eene bondstusseben- komsl in Arkansas als ongepast wordt Verklaard. Generaal Concha beeft Havana verlaten. Er hebben nieuwe onlusten te Buenos- Ayres plaats gehad. I N Sit Marlette. La Napoule is inderdaad maar een geheel klein oord, aan den zeeboezem van Cannes; men kent het echter in gansch Provence. Het ligt in de schaduwe van eeuwig groene hoogc palm- en donkere oranjeboomen. Dat toch maakt het zeker niet beroemd; maar men zegt dal er de vurigste druiven, de zoetste roozen en de schoonste meisjes wassen. Ik weet bet niet, maar geloof het in- lusschen gaarne. Jammer dat La Napoule zoo klein is, en onmogelijk, genoeg vurige druiven. 12-11 4-35 6-02. 1- 35 .7-55. 2- 39 9-01. 3- 40 5-00. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEÜRNE NAAR DUÏNKERKE. Van Vcurnc haar Lichtervêldd 7-43 Lichlervelde naar Veurne 6-30 Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne IJZEREN WEG VAN DIXMÜDE NAAR NIEDP0RT. Van Nicuport naar Dixmude 7-40 11-55 4-23 0-00 Dixmude naar Nicuport 9-55 2-20 8-40 0-00 Politiek OvjBiiKicirr. Volgens een telegram uil.Versailles, is dobeer Buffel hel volkomen eens geworden met den president der fransche republiek, lakende hel le volgen programma en de personen, die liet nieuw minisleriozouden kunnen samenslellen. De beer Buffel heeft echter de zending niet willen op zich nemen om een kabinet le vormen; hij ge looft meer nul le kunnen slichten mei voorzitter der nationale vergadering blijven, doch hij zal verschillende staats mannen spreken, welke zich met die laak zouden kunnen gelasten. Hij heeft reeds met de hoeren Dufaure en Bocher eene onderhandeling gehad. Volgens in omloop zijnde geruchten zou hel nieuw ministerie aldus samengesteld worden: de heeren Decaz.es, buiienland- sche zaken; Dufaure, juslicie; Wallon of Laboulaye, onderwijs; de Cissey, oorlog; admiraal dcMonlaignac, zeewezen; Grivard, koophandel; Chrislophle, openbare wel ken; Say. financiën; C. l’érier of Lambert Saitile Croix, binnenlandscbe zaken. De nationale vergadering heeft hei wets ontwerp aangenomen der commissie <lie de wet onderzocht heeft, waarbij hel krijgswëlboék gewijzigd wordt, ten einde hel eens le worden met de wel van 1873 over de inrichting van hel leger. Zij heeft aan de dagorde van maandag de derde be raadslaging gesteld der wel op de kaders. Hel engelse!) lagerhuis heelt in tweede lezing met 194 stemmen tegen lol het wetsontwerp vei worpen van den heer Cowper Temple, waarbij aan de hoogc- scholen van Schotland toegelalen werd graden aan vrouwen le verleencn. De iNorddeitlsche Allgemeine Zeiltuig zegt lal het fiansch gouvernement bevel heeft gegeven om in Duilschland tien duizend FE IJ IEJLKTON 49/ JA. A F,. 2480 liet Blad vcrschiiut allen Zaterdag; en' allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Belgte: 6 maanden, fr. 3-75 Een jahr, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij P. Byckeboeh, Ooslslraat 6 te Veurne, en op al de poslkantooreirvan het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. ZATERDAG MAART 1875. paarden aan le koopen, voor den rtiileiij- diënSl bestemd. Het blad verhoopt dal het duilscb gouvernement dit beletten zal. De Provinciale Corrcspondenz van Berlijn bevestigt dal de laatste encijcliek van den Paus aanleiding heeft gegeven lol ernstige beraadslagingen onder de ministers; de uitslag dier beraadslagingen zal weldra kenbaar gemaakt worden. De zweedsche kamer beeft thans hel wetsontwerp over het leger aangeiibmen, dal zij het verleden jaar verworpen had. Een telegram uil Madrid meldt dal de batterijen van Ptienla la lleyna geëindigd zijn. Zij werpen obilsers op de Carlislen, die zich ecu uur verder hebben moeten verwijderen. Generaal Quesada is naar Tafalla vertrokken om de standplaatsen) van hel Esquinzagebergle le bezoeken. De Carlislen beletten het leggen niet meer van den ondcrzeé'schen telegraaf kabel van Eonlarabie. De senaat der Vercenigde Stalen, gehoor gevende aan de aanbevelingen der heeren Grant en Bristow, beeft eindelijk een wets- 1 ontwerp op de inkomsten aanvaard. De kamer der volksverlegenw'oordigers heeft der landen van den aardbol bcleedigt. Syllabus en Encycliek zijn immers de ver- oordeeling van alle burgerlijke wetten, die als grondwet van een land kunnen ge maakt worden. Met al die verheven hoedanigheden zouden zij zekerlijk niemand bedriegen, .neen, dal Strijdt zonder twijfel met Sylla bus en Encycliek. Als de burgeroorlog losbrak in Spanje, was don Carlos aanzien, of le’n minste, wilde men hem doen doorgaan, als de verdediger van hel recht en van den gods dienst. Van alle kanten, wierden hem gif ten loegezonden, en de jezuïeten hielden hunne kas voor hem open. Maar gelijk encycliek niet loelaal te be driegen, er werd overal rond verspreid dal. de giften aan de twee legers op ge lijken voel verdeeld gingen zijn, on dat men den ooi log niet w ilde v'oortgézel zien, maar de vrede bekomen. Nu, dal Spanje een koning heefl, en dal don Carlos daar loopt gelijk hel vijlde wiel aan oenen wagen, ware hel zekerlijk hel oogenblik van de vrede uit aller krachten in te roepen en dat ongelukkig land van I Spanje, ten minste, een weinig rust le ver- i leenen. Maar neen, de jezuielenkas blijlï open, don Carlos pul er in met volle han- j den, en de giften, voor de twee legers, worden aan hem alleen besteld. Hoe tref fend toch, zulke handelwijs! Hoe erislelijk i en hoe gelijkvormig met de encycliek! Men wil den oorlog niet, néén, maar de vrede. Het is waarschijnclijk daarom dat men deed gclooven, dal de wapetis niel aan- veerd wierden als geschenk, en dal men komt aan Carlos eenen prachligén revolver, uil hoogachting, ter hand te stellen. is dit geschenk gedaan uit herkenlenis WCCMIMI qW—llH 11ll Ijl,- IIrTW—l IflHrt

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1