GERECHTELIJKE EN GEMEENTELIJKE POLITIE, 7* den oorlog volksliefde, op alle verbloemde wijzen geld le arbeider, den burger en den landbouwer le werk ging. Dan was betalen, voor kloosters en priesters met arbeid, mot klinkende speciën, met veld vruchten eenc volksgunst, ter afneming der zonden en ter bekoming van rust en vrede onder de menschen. Heden willen uwe mannen, Veurnaar, die lijden - t"' Een brief over hel voorstel alhier een muziek feest in le richten, is ons te laat toegekomen om, in ons blad van heden, te kunnen opgenomen worden. Wij zullen denzelvcn in ons nummer van zaterdag toekomende medcdeelen. Liberalen Hond. Men leest het volgende nota in de brussclschc dagbladen Maandag 1 maart, zijn te Brussel een groot getal voorzitters en afgevaardigden dor liberale vereeni- gingen van liet land bijeengekomen, die het grond beginsel hebben aangenomen van cencn bond, te stichten lusschen al de liberale verccnigingen des lands. Die bond zou alle kwestie van programma van de hand wijzen en zich enkel plaatsen op het ter rein der werking en inrichting der partij. Een comitcit van negen leden is benoemd om de maat- trcgelen van uitvoering vast te stellen, te onder werpen aan eene ofliciecle verceniging, waarvan de dag later zal bepaald worden. De Kamer. De Kamer heelt dinsdag de begrooting der gen darmerie gestemd. Men weet dat deze begrooting vroeger begrepen was in den oorlogsbudjei. Daarna heelt de Kamer een krediet van 39,000 fr. gestemd om de kosten le dekken van hel Congres dat te Brussel gehouden werd over de noodzake lijkheid van zoo weinig oorlog te voeren als maar mogelijk is. Hel valt erg le betwijfelen dal dit Congres voor 39,000 fr. goed aan België zal ge daan hebben. MM. De Baets en Lclièvre hebben een wetsont werp neergelegd, nieuwe schikkingen voegende bij artikel 507 van hel strafwetboek. Daarna zet de Kamer de bespreking voort over hel wetboek van burgerlijke proccduur. Op 26 en 27 februari, 2, 3 en 4" maart, zijn de I volgende verzoekschriften in de kamer der volks vertegenwoordigers toegekomen. A. ) Vanwege de gemeentenVinchem, Pervyse, Weslvleleren, Slavcle, Reninghe, Noordschole, Veurne, WulveringhemOoslkerke, Caeskerkc, Isenbcrghe, Sluyvekenskerke, Bulscamp, Beveren, S.‘ Jooris, Alveringhem, Gyverinchove en lloog- slaede, om te vragen, dal er een voldoende crcdiel zou gestemd worden voor de spoedige en volledige uitvoering der onlworpenc waterwerken in hel arrondissement Veurnc-Dixmude. B. ) Van wege de stad Nieuport, om le vragen, dal de concessionnarissen van den ijzerenweg van Lichtervelde op Tliiell zouden verplicht worden dien weg onmiddelijk uit le voeren. N. II. Er zijn gemeente besturen die niet willen pclilioiieeren ten voordode der groote water werken in ons arrondissement, omdat zij denken hierdoor onaangenaam te zullen zijn aan de hoeren De Lantshecre en L. Visarl. Dit is kleingeestig en verkeerd gehandeldde voornoemde hoeren trach ten een voldoende crcdiel te bekomen voor de volledige uitvoering der gemelde werken, en bij gevolg zien zij met voldoening dat hunne pogingen door de gemeentebesturen worden ondersteund. Kunat- en Letternieuw». Om met April te verschijnen: HANDBOEK VAN TEN GEBIll'lKE VAN burgemeesters, schepenen, gemeenteraadsleden en secretarissen, politiecommissarissen, o/licieren en bevelhebbers der gendarmerie, veldwachters, commis sarissen van het zeewezen, opzieners der ijzeren wegen, enz., met bijzondere onderrichtingen voor de jacht- en boschwachters, door ik. Bi:nxoi.i: r, jegens allen goedig. Dat raakte eerst de jonge mannen, en zij spraken: Waarom het lieve onnoozele kind bedroevenzij heeft er geene schuld aandan zegden het de vaders; dan zegden liet de moeders; en ten laatste allen, ja zelfs de vrome meisjes. Want wie met Mariette sprak, kon niet anders dan haar liefhebben. En eer een halfjaar verging had iedereen met haar gesproken en was zij aan iedereen duurbaar. Zij echter, geloofde niet dal zij zoo bemind werd; en bad te voren niet geloofd dat men heur kon halen. Wal gevoelt hel donkere, dikwijls in bet gras vertredene viooltje, hoe lief het is! Nu wilde ieder jongeling en elk meisje de onge rechtigheid ten opzichte van Mariene, boeten. Medelijden vergroot de teederheid der toeneiging. Overal vond zich Mariene vriendelijker, dan wel eer gegroet; vriéndelijker toegelachen; vriénde lijker verzocht tol landelijke spelen en dansen. (Te vervolgen). Keuring der Hengsten. Woensdag heeft te Dixmude de keuring der hengsten plaats gehad voor hel rechterlijk arron dissement Veurnc-Dixmude. Ziehier de uitslag van den prijskamp: Tweejarige hengsten. 5 mededingers. 1’ prijs: M. Sonncville, Clcrckcn. 2” M. Monteyne, Caaskcrke. Driejarige hengsten. 4 mededingers. 1" prijs: M. Dclahayc, Dixmude. 2e M. Clement, Pcivijsc. Hengsten van 4 tot 9 jaar. 7 mededingers. prijs: M. Sonncville, Clcrckcn. 2* M. Dclahayc, Dixmude. Ilewaringspremien. Dclahayc, Dixmude (2); Sonncville, Clcrckcn en Clement, Pervijse. Dit werkje, gelijk zijn titel hel aangeeft, is ge schreven ten gebruike van die talrijke klas van politieoflicicren, die geene rechterlijke studiën gedaan hebbende, nochtans dagelijks, uil hooide hunner bedieningen, in hel geval zijn de gerechte lijke en dc gemeentelijke politie te moeten uit oefenen. In een kort bestek, zoo klaar en zoo verstaan baar als mogelijk, heeft de schrijver alles verza meld wal zij, mei hel oog op de praktijk, bij hel waarnemen van hun ambt noodig hebben te weten. Zoo geeft het Handboek uitleggingen over al de gevallen van gcrcchlelijke politie, met voorschrif ten om eenen doctor te aanzoeken, om cencn aan gehoudene of veroordeelde voor den procureur des konings of naar de gevangenis le leiden, om een rijtuig le eiseben, enz. Wal de gemeentelijke politie betreft, beval het onder andere de volgende artikelen De veiligheid van den doorlochl in de stralen; De bouwlijn en de plannen der gebouwen; De bouwvallige gebouwen; De handhaving der goede orde in openbare plaatsen; Hel toezicht over de eerlijkheid in hel verkoopen der koopwaren en over de goede hoedanigheid der eetwaren; De voorzorgen en maatregelen ten opzichte van gevaarlijke krankzinnigen, enz. Nopens de landelijke politic worden de veld- inisdrijven, hctnazichlder ovens en schouwpijpen, meisjes van La Napoule bijzonder godvruchtig ge weest, want zij ei genden zich hel meeste. En het was haar nauwelijks kwalijk te nemen; want sedert Maricltcs aankomst was meer dan één bruidegom koel geworden, en meer dan ëén aan bidder zijne geliefde ongetrouw. Er was dan overal veel twist en verwijl en vele tranen, goede lessen en blauwe schenen. Men sprak zelfs niet meer van huwelijken, maar van scheidingen. Men gaf zich zelf trouwpanden, ringen en banden terug. De. ouders mengden zich in den twist der kinde ren. Krakeel en Strijd liepen van huis lot huis. Het was een ramp. Mariette is de schuld van alles! zegden de vrome meisjes; dan zegden hel hare moeders; dan zegden hel de vaders, en ten laalslen allen, zelfs de jonge mannen. Maar Mariette, in hare zedigheid en onschuld ge huld, gelijk de opbrekende gloed van een roozen- knop in het donkere groen van den bloemcnkelk, gevoelde van de groote ellende niets, en bleef over den burgeroorlog dien Carlos zoo hardnekkig gevoerd heeft, of is hel een toeken van aanmoediging om den oorlog voort te zetten Als de encycliek al/.oo moet verslaan en uitgelegd worden, blijven wij, nog liever dan aan haar, aan onze grondwet getrouw. doen herleven, cn reeds trachten zij, i.il loutere vnlksliphlp nn nllA vprhlnnmnA wnzon ermd te slaan; zij beijveren zich om aan hel volk die heil zame waarheid in le prenten, dal niets aangenamer is aan God dan milde geldgiftcn voor den Paus, voor de priesters, voor de kloosters; cn nooit, ook al, ongetwijfeld, uil genegenheid voor hel volk zullen zij den zuurgewonnen penning van hel volk verslootcn, maar wel met open handen ontvangen. Schadeloosstelling voor den mili tairen <lienst. In 1870 stemden de Kamers eene wet waarbij er wierd bepaald, dal al wie voldaan had aan den gewonen militairen dienst, op den ouderdom van 55 jaren ecu pensioen zou ontvangen, voor hel overige van zijn leven, van daaromtrent 150 fr. ’s jaars. De katholieken hebben dit veranderd. Door eenc nieuwe wel, verleden zaterdag gestemd, hebben zij het pensioen afgeschaft en hetzelfde vervangen door cene schadeloosstelling van 10 fr. per maand, gedurende den diensttijd, gegeven aan de ouders der milicianon. Den militairen dienst bclooncn, is voorzeker een goede cn rechtvaardige maatregel. Maar wal is er het beste en hel rechtvaardigste: of wel het pen sioen voor den miliciaan, of wel de 10 fr. per maand voor de ouders gedurende den diensttijd? Men denkt hierover zeer verschillig. z Doch als men de zaak aandachtig overweegt, ernstig inziet wie de schadeloosstelling verdient, en daarenboven de weinig geregelde levenswijze der werkende klas in aanmerking neemt, dan komt men zeer gemakkelijk lot het besluit, dal hel pensioen den voorkeur verdient. En inderdaad: Het pensioen staal vast en blijft, voor onbevoegde lieden is hel de hoop en de troost der toekomst, cn zal hoogst waarschijnlijk de miliciaan, aan wie het tegoed komt, aansporen tot spaarzaamheid, om aldus zijn inkomen voor den ouden dag te ver- grooten. De onmiddelijk schadeloosstelling van 10 fr. in de maand, of 2 1/2 fr. in do week, hel zij dezelfde verbruikt wordt door de ouders, of wel door den miliciaan, zal integendeel als zakgeld worden ontvangen cn als zakgeld worden verleerd; en, na den diensttijd,.zal er niets meer hoegenaamd van overblijven. De liberalen hebben in de Kamer gestemd legen de onmiddelijke schadeloosstelling, of voor hel behoud van het pensioen, cn wij gelooven vast dat zij, in het belang van hel algemeen welzijn, veel I wijzer cn rechtzinniger hebben gehandeld dan de katholieken, die in 1870 het pensioen hebben goed gekeurd, maar nu hetzelfde af keuren, zeer waar schijnlijk omdat zij de nieuwe wet ais ecu middel aanschouwen om bij dc kleine kiezers stemmen le winnen. Wat er ook van zij, ziehier hoe dc heilige en scr- moenende Veurnaar, die sedert cenigc weken van heiligheid cn sermoenen overloopt, zich ter gele genheid dezer stemming over de liberalen uitdrukt. liet was waarlijk zonderling, de zoo volkslic- vendc liberalen, die altijd het woordje volk in den mond hebben, wanneer er van dit volk een mandaat moet afgcbcdeld worden, te hooien pleiten, om de milicianen, de zonen van hel volk, hun zuur verdienden loon te kunnen achter- houden, om hel hen, op hun 55*' jaar, dus na 35 jaren, te betalen, of liever, om het na hunnen dood, niet meer te moeten geven». Wie er hel volk het meest genegen is, of wel de liberalen, of wel uwe mannen, Veurnaar dal zullen wij door hel volk zelve laten beslissen, cn bijzonderlijk door die menschen die welen hoe volkslievend men in vroegere eeuwen, wanneer de geestelijkheid over alles meester was, met den daar woonde, en dat in gansch Provence geen be- koorlijker meisje woonde dan in dit huis. Ging zij door het vlek, ligt zwevend als een ver- kleede engel, met fladderenden rok, bleekgroene jak, voor aan den boezem oranjcbloemen met roozenknoppen, cn bloemen cn banden waaijende om den grauwen hoed, die haar fijn gezicht over schaduwde, dan werden zelfs de sombere ouder lingen bespraakt en de jongelingen stom. En overal opende zich beurtelings links en rechts een vens- terken, cene deur. Goeden morgen ging het, of Goeden avond, Mariette! En zij knikte glimlachende rechts en links. Wanneer .Mariette in de kerk trad, verlieten alle harten (namelijk die der jongelingen) den hemel; alle dogen de Heiligen, en dc biddende vingeren liepen verloren in de paarlen van den Hoozen- krans. Dat moet gewis dikwijls groote ergernis gegeven hebben, voornamelijk aan de godvruch- tigen. Te dien tijde zijn, zonder twijfel, de jonge SUBSTITUUT-PROCUREUR DES KONINGS TE VEURNE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2