DE DICHTWERKEN VAN K. LEDEGANCK boekdeel in-12 van 200 bladz. HEREMAH'S WOORDENBOEK, twee dikke deelen groot in-8. VAN KERKBOEKEN, BOEKHANDEL GROOTE PRIJSVERMINDERING. voor de korrektioneele rechtbank van Doornijk en van id. id. id. Dixmude, id. Steckcrke. Verders een groot assortiment van Praelit- prlntjet*. id. id. id. Dixmude, id. id. Voor een frank in plaats van 2 franken. Schoon ingebonden, voor 23 fr. in plaats van 30. 13,850. 13,075. 12,975. 12,500. 12,348. 11,998. 11,945. Voorts zijn er nog te bekomen alle slach van nuttige en vermakkelijke boeken: Geschiedenissen, i Romans, de werken van 11. Conscience, boeken voor het opstellen van brieven (fransch en vlaamsch), enkele en dubbele Negocianten, enz. enz. Sclioone keus in bazaan, chagrin, pane, ivoire, écaille, rijk gebonden met en zonder sloten. hel weiden der kudden, het bedolven der doode dieren, enz., behandeld. Afzonderlijke hoofdslukken zijn toegewijd aan de bevoegdheid en de plichten der jacht- en bosch- wachters. Een uitgebreide bladwijzer zal toclatcnde onder richtingen, welke op ieder geval toepasselijk zijn, aanstonds te vinden. Dit Handboek zal een boekdeel in-32 vormen van 100 tol 120 bladz. De intcckeningsprijs is bepaald op fr. 1-25. Men schrijft in ten Burcele van dit blad. over gegaan worden tot de openbare aanbesteding voor hel bouwen van een stadhuis, in golhieken stiel. M. L. de la Censcrie, bouwmeester der stad Brugge, heeft hel bestek opgeslckl; hel beloopt tol 149,025 fr. 77 c. Bij de laatste trekking der leening van Brussel 1872, is het lot van 25,000 fr. gewonnen door de obligatie 171,157, toehoorende aan luitenant C. Notebaert, aide de camp van generaal Boucher, te Bergen. - Bij koninklijk besluit van 19 februari is erop de begroeting van het departement van justicie cenc toelage van 4000 fr. verleend aan het comileit van nazicht der hervormingscholen van Becrncm en Ruisselede, om de plaatsing van jonge losge- latenen uit deze gestichten te vergemakkelijken. De stokers van het land zullen den 24 maart te Brussel bijeenkomen, om oenen bond te vormen voor de verdediging der algemeene belangen van de stokerij. Nieuwe ontvluchting van Cornil, De Vérité van Doornijk, zegt dat Cornil, die reeds zoo veel werk aan het gerecht oplevcfde, op nieuw uit het celgevangenis van Doornijk is ontsnapt. Vrijdag morgend vond men de deur zijner cel opend. Hoe is hij er kunnen uitbreken? Hoe heeft hij de waakzaamheid van het talrijk persooneel kunnen bedriegen? Hoe heeft hij de hoogc muren der gevangenis kunnen overklimmen? Dal is wat men niet kan raden. Eiken avond deed men Cornil zijne klecding uit trekken; hij behield niets dan zijn hemd en een broek, daarbij werd hij nog zorgvuldig onderzocht. Men begrijpt dus niet hoe hij is kunnen ontsnap pen uit een der best gebouwen celgevangenissen van het land. Over deze ontsnapping verneemt men nog het volgende: De deur der cel is geopend zonder dat men iels aan het slot heelt ontwaard. Het slot leverde nog- tans alle waarborg op; het is naar Brussel gezon den. Cornil heeft niet alleen de deur zijner cel moeten opent n, maar nog de niet min kloeke deuren van den gang en van het gevangenishof en dit ondanks de waakzaamheid van drij nachtwachters. Op den koer gekomen, heeft hij eenen muur van zes of zeven meters hoogte moeten overklimmen; men denkt dal hij daarin gelukt is bij middel van beddelakens, die hij aan den muur vastgemaakt heeft. Maar waar heeft hij die haken kunnen halen? Nauwkeurige opzoekingen zijn er in de grachten der citadel gedaan, waar men dacht dat Cornilzich verborgen hield; maar zij hebben tot gcenen uit slag geleid. Dat is plezant. In Chicago kan men zich nu laten scheren door dames, onder begeleiding van muziek. Drie lieve meisjes hebben daar een scheerwinkel opgericht. De cone zeept in, de tweede scheert en de derde zit op een verheven heid en speelt op de harp. ---- - Ryckebocr, Ooststraat N.r 6, te Veurne. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜRNE. Franciscus Monteny, visscher te Nieuport, 26 franks boete, over verbreking van afsluiting. Karei Theuninck, schipper te Dixmude, 52 fr. boete, over slagen en bedreigingen. Sophie Decoster, huisvrouw van Laurent Mon teny, winkelierster, Coleta Decoster en Karei Hillebrandt, herbergiers, Rosalie Levenant, kant werkster en Louis Francois, visscher, elk 5 fr. boete, over slagen, al te Nieuport. Laurent Lobbestael en Mathilde Isebacrt, schip pers te Nieuport, elk 26 fr. boete, over smaad woorden. Franciscus Beschuyt, 10 fr. boete, over slagen, Cornells Vandenabeele, 26 fr. boete, over slagen, beide visschers te Nieuport. DE AARDAPPELEM. In zijn land van herkomst en in wilden slaat is de aardappel eenc meerjarige plant, die jaarlijks schijnt te sterven en jaarlijks hergroeil, nel als de lopinambour. Indieu men den aardappel hier te lande niet uitrukte, men zou hem ook niet zienher- grocicn. Wij hebben er eenc jaarplanl van ge maakt dewijl ons belang zulks vergde en immer vergen zal. Maar, naar gelang wij dien plaagden en be schaafden, hebben wij hem verzwakt. Ziedaar dus eenc meerderjarige plant die wij behandelen als cene jaarplant; ziedaar een gewas dat zaad levert voor zijnevcrmcnigvuldiging en dit zaad gebruiken wij zoo weinig mogelijk, omdat men twee jaren op hel produkl zou moeten wachten. Liever vermenig vuldigen wij den aardappel met zijne knollen, an dere oorzaak van verzwakking. Het is aldus dat wij de aardappelziekte hebben uitgelokt. Wij beelden ons in dat deze ziekte zich ten eer sten male in 1845 hebbengeopendbaar. Dit is waar voor Frankrijk, alwaar men de vrucht maar se dert 1817 in 't groot heeft gekweekt. Maar het is onwaar voor de landen alwaar die teelt reeds vroe ger werd, ingevoerd. Ten jare 1742 verwoestte de ziekte al de plan tingen van Ierland. In 1770 verwoestte zij die van Engeland en van Wcst-Duitschland; in 1817 bracht zij al de arme lieden van Belgicn en Holland tol wanhoop. Men heette deze plaag de krolzicktc, omdat al de bladeren krolden alvorens te sterven. De landbouwmaalschappij van Nederland loofde eenen prijs uit van 1000 franks voor dengene die een redmiddel zou uitvinden. De bekroonde was hij, die aanraadde den aardappel te doen herboren worden uil zijn zaad. En, inderdaad, het zaad riep nieuwe en kloeke soorten in 'lieven dieeen zestig tal jaren stand hielden, waarna de ziekte op nieuw verscheen. Men zaaide andermaal, en men won wederom nieuwe soorten, en als deze op hunne beurt zullen versleten zijn, zal dezaaiing ons ver- sche aanschaifen. Een andere ziekte, sedert een tiental jaren ont slaan, en die zich ten allen kante uitslrekle, is de onvruchtbaarheid of iels dat zulks zeer nabij komt. De kiemen der knollen, in plants van sterke sten gels te vormen, leveren maar magere scheuten en de opbrengst is onbeduidend. De oorzaak van dit verval komt hiervan voort, dat men te laat plant en te vroeg inoogst. Als men de goede gedachte hebben zal van zoo vroeg mogelijk na den winter te planten, en zoo laat mogelijk in te oogsten, nemen de scheuten hunne volle ontwikkeling gelijk in den ouden lijd, en de plaag verdwijnt. den uurwerk en ketting, in een huis der Saint- Piatstraat. Om half drij ure ’s morgens hebben de wach ters nog de aanwezigheid van CorniJ in zijne cel vastgesteld. De gendarmen en depolicie zitten den ontsnapte achter de hielen, maar tot hiertoe heeft men hem nog niet kunnen opsporen. Men verhaalt dat Cor nil zich zeer vermaakte met de ongeruste aandacht, waarmede men hem bewaakte. Ditmaal hebben wij u vast, zou hem zekeren dag een bewaker ge zegd hebben, aan wien hij zijne voornaamste avon turen verhaalde. Als ik vijf minuten alleen was, antwoordde hij, danzoudlgemij niet meer houden. Eenen anderen keer zou hij aan eenen bewaker, die hem nooit verliet, gezegd hebbenja, vriend, gij hebt goed acht te geven, ge zult toch zien dat ik er dezer dagen van door trekt. Dit zeggende, zag hij naar een groot gat, welke men nadien heeft doen sloppen. T Was dus daar niet dat hel gebrek aan hel gebouw was, welk Cornil in zijne nieuwe woning had bespeurd, cn de bewakers en de be stuurder vragen zich nog altijd af langs welk an der gat hij geraakt is. In afwachting wordt Cornil nog meer legendair dan ooit. Vijf veroordelingen en vier ontsnappingen! Zaterdag is bij eenen notaris te Parijs het testament geopend van oenen rijken Belg. Van Aronerf?), die sedert lang te Parijs woont en ge durende den oorlog diende in hel legioen der Vrienden van Frankrijk. Hij laat cene tamelijk groot som achter, die moet besteed worden aan het inlichten en het onderhouden op fransch grondgebied van verscheidene duivenmaatschap pijen, gelijk degenen die in Belgie beslaan. Reeds beslaan te Parijs bijzondere maatschappijen, maai de heer Van Aroner vindt dat zij niet talrijk ge noeg zijn. Moeten in Frankrijk de duivenmaatscliappijen geschoeid worden op den leest der belgische, dan zal Van Aroner ongetwijfeld cene groole weldaad aan zijn aangenomen vaderland bewezen hebben, cn zal ongetwijfeld welvaart en voorspoed in alle werkmansbuisgezinnen heerschen, zooals wij het hier vaststellen in zekere huishoudens, waar er maar aan gedacht wordt eenen boterham voor de kinderen te koopen als hel geld voor de duiven- boonen er af is. Onder militair oogpunt kan het kweeken van reisduiven veel nut opleveren. Dat heeft Duitschland begrepen en daar bestaan tal rijke militaire duivenstatien. Frankrijk volgt dit voorbeeld, cn zal weldra voor den postdienst met duiven kunnen wedijveren tegen do best ingerichte natiën. Doch hier houdt dan ook het nut van het i duivenkweeken op. Hel geld dat Van Aroner be- I slemdom de eigenlijke duiyenmelkerij te moedigen, is, onder economisch oogpunt, slecht besteed .Yl^emeene Tijdingen.. Maandag had te Dixmude ten Sladhuize de aanbesteding plaats van cene ondcraardsche riool, doorloopcr.de de westzijde der groole Markt, dc Westslraat en dc Wilgcndijkstraal tot aan hel wed in den Handzamevaart. Dc begrooting bedroeg fr. 12,348-36. Hebben aangeboden MM. P. Schcirseu, aannemer, Pervijse, fr. 13,850. A. Vieubled, L. Dumolin, J. Hosten Lapierc-Vandevyvere, id. JJper, D. Bacckeroot, Fr. Dooghe, Fr. Leper, Francis Leper is aannemer verklaard. Den 29 dezer maand zal er te Dixmude BURGERSTAND DER STAD VEURNE. den 25. Celina Paret, dochter van Gustaaf on van Rosalia Dehollander, Ooststraat. den 26. Arthur Fosseprcz, zoon van Edmond en van Clemcncia Venanl, Nicuwslraal. den 27. Eudoxie Caytan, dochter van Leonardos en van Amelia Donckc, Vestcnstraat. den 27. Mathilde Maescn, dochter van Louis cn van Philomena Bulthë, Bewestcrpoort. den 4 maart. Arthur Fosseprcz, zoon van Ilubei T cn van Leonia Zoele, Vestcnstraat. den 4. Juliaan Lobbestael, zoon van Francis en van Maria Vanslcenkistc, Vestcnstraat. den 4. Camiel Patlyn, zoon van Joannes Hortensia Rudolf, Bewestcrpoort, STERFGEVALLEN. den 1. Silvanus Maelslaf, 7 in. en 17 d. den 3. Leocadia Samyn, huishoudster, 69 jaren, 8 maanden cn 3 dagen, geboren en wonende te Veurne, echtgenootc van Engclbertus Sucht. den 3. Regina Vossaert, werkvrouw, 74 jaren, geboren te S? Ridders cn wonende te Veurne,’ weduwe van Karei Spriet. den 3. Joanna Dutoo, werkvrouw, 57 jaren, ge boren te Pervyse en wonende te Veurne, weduwe van Ludovicus Dupon. den 4. Justina Duryjeu, huishoudster, 37 jaren, 9 maanden en 21 dagen, geboren en wonende tè Veurne cclitgenoote van Karei Hebreus. Cornil moest denzclfden dag zijner ontvluchting 1 zooals alle slach van Papieren, Cahiers,* Schrijf- voor de korrckiiunccic ruciubauk van Doornijk boeken, Polloodcn, Pennen, Sous-mains, Lak, verschijnen beschuldigd van diefstal van een gou- Enveloppen van alle formaten, Porie plumes, Regletlen, alle soorten van inkten, inkpolten, Schaliën cn Griffels, Speelkaarten, en voorts al wat er in een welingerichte papierhandel voor handen is. VERKRIJGBAAR -gggg—ggSg»!1 L 'JH ZITTING VAN 4 MAART. ZITTING VAN 5 MAART. I.nndbouwnieuwtt. GEBOORTEN. Ilcgisters on Bureel belioelT en,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 3