DE GEBROÊOE KRÜIK, tl B VAN V EU El NE, NIEUWSBLAD VOOR VEÜRNE EN BET ARRONDISSEMENT. 49/ J AA El. 2481. Spanje 7-40 9-55 0-00 0-00 7-40 6-45 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 6- 02. 7- 55. 9-01 5-00. Vertaald naar ZSCIIOKKE. Van <lcn boozen Colin. Maar niet alle mcnschcn hebben de gave van het zachte medelijden, maar zijn verstokt van harte, als Pharao. Dat komt zonder twijfel van de natuur lijke verdorvenheid des mcnschcn sedert den zondenval; of dewijl de doop der boozen niet op de noodzakelijkc wijze geschied is. Een merkwaardig voorbeeld van zulke onmêe- doogenheid leverde de jonge Colin op, de rijke pachter en goedbezitler van La Napoule, die zijne wijn- en olijfhoven, citroen- en oranjcbosschen nauwelijks in oenen dag doorloopen kon. Dit reeds bewijst de natuurlijke verdorvenheid van zijn ge moed, dat hij bijna zeven en twintig jaren oud was, zonder gevraagd te hebben waartoe een meisje geschapen is. Het is waar, alle lieden, inzonderheid de vrou wen in oenen zekeren ouderdom, waarin zij gaarne zonden vergeven, hielden Colin voor den besten jóngen onder de zon. Zijne gestalte, zijn friscli, onbevangen wezen, zijn blik, zijn lach had het ge luk aan de genoemde lieden te bevallen, die hem ook wel des noods voor eenc der zonden, die ten hemel roepen, aflaat zouden gegeven hebben. Allccnelijk is het oordeel van zulke rechters niet wel te betrouwen. Terwijl oud en jong te La Napoule zich met de onschuldige Mariette verzoend hadden, en zich mol medelijden aan haar sloten, was Colin de ccnige, welke voor h<jt lieve kind zonder erbarmen bleef. Bracht men het gesprek op Mariotte, dan werd hij stom als een visch. Ontmoette hij haar op do straal, dan werd hij van toorn rood en bleek; en wierp zijlings wezenlijk verslindede blikken naar heur. Wanneer zich ’s avonds de jonge lieden aan den oever der zee bij de oude slotpuincn tot vrolijke spelen verzamelden, of ton landclijken dans, of om een beurtzang te beginnen, dan ontbrak ook Colin niet. Zoodra nogtans Mariette kwam, werd do boosaardige Colin stil en zong om al het geld van de wereld niet meer. Jammer voor zijne liefeliike stom! Ieder hoorde ze gaarn, en onuitpultélijk was hij in liederen. Alle meisjes zagen den boozen Colin gaarn, en 1 beschouwd worden als een eersten slap naar óenen toestand, die wel zou kunnen uilloopcn op eenc volledige vervorming der betrekkingen tusschen kerk en staat, indien de hooge geestelijkheid niet van handelwijze verandert. Volgens lijdingen uit Weenen zou Italië op beleefde wijze geweigerd hebben de vraag in te willigen van den beer von Bismarck, om de politieke vrijheid van den paus le beperken. Het bevestigd zich dat al de moeilijk heden tusschen Duilschlaml en Spanje thans vereffend zijn. Volgens de laatste tijdingen uil Spanje mag men dezer dagen aan eene ernstige herneming der vijandelijkheden verwach ten. De Carlisten kunnen in de bergstreken niet blijven, alwaar zij zich reeds sedert lang ophouden, omdat die uilgeput wor den; zij zijn genoodzaakt om le trachten het land dieper in le dringen, en om hierin te gelukken zullen zij alle mogelijkc po gingen aanwenden en zelfs aanvallender wijze le werk gaan. De Carlisten zijn goed gewapend on hunne troepen hebben reeds meermaals blijken van dapperheid gege ven. De troepen van koning Alfonso zullen krachtdadig moeten handelen om hen te kunnen in bedwang houden en hiertoe nieuwe versterkingen behoeven, die uit .Madrid dikwijls beloofd worden, doch niet altijd worden loegezonden. Een telegram uil Washington bericht, dal do president der Vercenigde-Stalen naar den Senaat het bijgevoegd handels net Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. Ryckeboer, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantoorbn van hel Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. verdrag verzonden heeft, met Belgie le sluiten. De rcpublickeinen van New-Hampshire hebben den gouverneur gekozen; zij heb ben de meerderheid in de wetgevende vergadering. 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 IJZEREN WEG VAN BIXMDEE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmudc 7-40 11-55 4-25 Dixmudc naar Nieuport 9-55 2-20 8-40 11‘olhiek Overzicht. De laatste tijdingen uit Parijs melden dal het nieuw franse!) kabinet eindelijk ge vormd is. De heer Buffel heeft zich nu door de groep Wal Ion laten overhalen om minister van binncnlandsche zaken le worden. Hij zal ook ondervoorzitter van den ministerraad zijn. De andere ministers zijn: de hoeren Dufaure, juslicie; Say, financiën; Wallon, openbaar onderwijs; de Meaux, landbouw; de Gazes, de Gissey, de Monlaignac blijven hunne portefeuille behouden; Target wordt onderstaats-secre- laris bij hel ministerie van binncnlandsche zaken. De nationale vergadering van Erankrijk heeft de beraadslaging der wet op de kaders van hel leger voortgezcl. De pruisisene kamer der afgevaardigden heeft hel voorstel Pielri beraadslaagd rakende hel wetsontwerp over de rechten der oud-katholijke parochiën op de kalho- lijkc kerkgoederen. De heer i’ietri heeft de beweegredenen van zijn voorstel ont wikkeld. De minister der cerediensten deed de aanbeveling om dil voorstel naar eene commissie te verzenden. Hij verklaarde dat het gouvernement zich zou aansluiten bij eene beslissing der kamer, op hel voorstel gegrond. Do kamer heeft besloten hel voorstel naar de commissie te verzenden, gelast met bet bestuur der kerkgoederen, aan de kalholijkc kerken behoorende. De Provinciale Corrcspondenz van Berlijn meldt dal de afschutting door den staal van de bezoldigingen der bisschoppen moet IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DÜINKERKE. Van Veurne naar Lichtervclde 7-43 Lichterveldc naar Veurne 6-30 Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne ZATERDAG 15 MAART 1875. Veurne, 13 Maart. De liberalen beginnen wakker le worden. Zij beginnen te zien, dat de klerikale macht zich meer en meer uilbreidl; dat de zede lijke verlaging van het bclgische volk grooter en grooler wordt; dat de overmoed der ullratnonlancn geenc palen meer kent. Ja, zij beginnen wakker te worden, en denken er aan pogingen aan te wenden om zich herinlerichten en de liberale partij le versterken. Zij worden wakker, maar zij zien nog niet klaar. Dat zij de oogen openen, en gansch openen, en zij zullen ontwaren hoe gevaar lijk de politieke toestand is in België, hoe zeer onze vrije instellingen bedreigd zijn, hoe nakend de omwenteling is, die onze grondwet moet omverwerpen. En wat bestaat er nog van onze vrije instellingen, in een groot deel van ons land? Is er in onze vlaamsche gemeenten wel volle vrijheid van geweten, volle vrij heid van godsdienst, vrijheid van drukpers, vrijheid van bijeenkomsten? Stellig, neen. Al die vrijheden zijn reeds den nek omge wrongen: be burger, die er durft vrij zijn, tracht men te vernietigen; en de openbare ambtenaar gaat er gebukt onder de be spiedingen de roede der geestelijken, zoo- hij was met alle vriéndelijk. Hij had, als gezegd is, eenen schehnschen blik, welken de juffers vreezen en beminnen; en wanneer hij lachte, hadde men hem willen schilderen. Maar natuurlijk, de dikwijls beleedigdeMariette zag hem in het ge- heen niet aan. En daarin had zij volkomen gelijk. Of hij lachte of niet, dat deed haar niets. Van zijnen schelmschcu blik wilde zij maar niet hooren spreken; en daarin had zij nogmaals recht. Wan neer hij vertelde, en hij wist altijd veel, en dat allen luisterden, plaagde zij hare naburige vrien dinnen en wierp dan naar Pierre, dan naar Paul met afgetrokken kruiden en lachte en snapte en hoorde naar Colin niet. Dat verdroot den hoog moedige heer: bij brak dikwijls midden in de ver telling af en ging somber heen. Wraak is zoet. De dochter van vrouw Manon zou dan wel hebben kunnen zegepralen. Maar Mariette was toch een al te goed kind en haar hart was zoo week. Wanneer hij zwoeg, deed het haar leed, werd hij treurig, dan verging haar hel lachen. Verwijderde hij zich, dan wilde zij niet langer blijven; en was zij t’huis, dan weende zij schooncre tranen van berouw dan Magdelena, en zij had toch niet half zoo veel gezondigd. De pastor van La Napoule, met name pater 4$ !X 1.’ VERVOLG. -1 r b a

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1