POLITIE, TEN GEBRUIKE VAN burgemeesters, schepenen, gemeenteraadsleden en secretarissen, politiecommissarissen, officieren en bevelhebbers der gendarmerie, veldwachters, commis sarissen van het zeewezen, opzieners der ijzeren wegen, enz., met bijzondere onderrichtingen voor de jacht- en boschwachters, door HEREMAN’S WOORDENBOEK, twee dikke deelen groot in-8. DE DICHTWERKEN VAN K. LEDEGANCK boekdeel in-12 van 200 bladz. BOEKHANDEL GERECHTELIJKE EN GEMEENTELIJKE GROOTE PRIJSVERMINDERING. Regiatcra en liureclbelioefien, zoo als alle slach van Papieren, Cahiers, Schrijf boeken, Pollooden, Pennen, Sous-mains, Lak, Enveloppen van alle formaten, Porte plumes, Regletten, alle soorten van inkten, inkpolten, Schaliën en Griffels, Speelkaarten, en voorts al wat er in een welingoriehte papierhandel voor handen is. Verders een groot assortiment van Pracht- pvintJeN. Voorts zijn er nog te bekomen alle slach van nuttige en vermakkelijke boeken: Geschiedenissen, Homans, de werken van II. Conscience, boeken voor het opstellen van brieven (fransch en vlaamscli), enkele en dubbele Negocianten, enz. enz. Sclioone keus VAN KERKBOEKEN, in bazaan, chagrin, pane, ivoire, écaille, rijk gebonden met en zonder sloten. Schoon ingebonden, voor 23 fr. in plaats van 30. Voor een frank in plaats van 2 franken. In de zittingen der Kamer van 5, en 11 dezer, is er bekend gemaakt, dat er verzoekschriften zijn toegekomen van wegc de gemeentebesturen van Ramscapelle, Keyem, Steenkerke, Boilshoucke, Avecappelle, Loo, Oudecappelle, Wulpen, Egge- waerlscappelle, Zoutenaije, Houlhem en Adin- kerke, om te vragen, dat er een voldoende crediel zou gestemd worden voor de volledige uitvoering der werken ter verbetering van den IJzer. Holloway’s Pillen. Hel meest de volksgunst genietende middel, ter genezing van vrouwelijke kwalen. Na vele jaren van ondervinding is heton- wedersprekelijk bewezen, daler geen geneesmid del is gelijk aan Holloway’s Pillen, in het genezen van kwalen der vrouwen eigen derzelver ver sterkende en zuiverende eigenschappen maken dezelve onschadelijk en onwaardeerbaar. Zij kun nen genomen worden door vrouwen van eiken leeftijd, voor iedere wanorde of orengelmatigheid in het gestel, de oorzaak daarvan spoedig verdrij vende daardoor de lijderes eene krachtige ge zondheid wedergevende. Als huismiddel zijn zij onvergelijkelijk en kunnen door oud en jong wor den iugenomen, gezondheid en veerkracht herstel lende, nadat ieder ander middel bewezen is on voldoende te zijn. Dit werkje, gelijk zijn titel het aangeefl, is ge schreven ten gebruike van die talrijke klas van politieofficieren, die geene rechterlijke studiën gedaan hebbende, nochtans dagelijks, uit hoofde hunner bedieningen, in het geval zijn de gerechte lijke en de gemeentelijke politie te moeten uit oefenen. In een kort bestek, zoo klaar en zoo verstaan baar als mogelijk, heeft de schrijver alles verza meld wal zij, met hel oog op de praktijk, bij het waarnemen van hun ambt noodig hebben te weten. Zoo geeft hel Handboek uitleggingen over al de gevallen van gerechtelijke politie, met voorschrif ten om oenen doctor te aanzoeken, om eenen aan gehoudene of veroordeelde voor den procureur des konings of naar de gevangenis te leiden, om een rijtuig Ie eischen, enz. Wal de gemeentelijke politie betreft, beval hel onder andere de volgende artikelen De veiligheid van den doortochl in de stralen; De bouwlijn en de plannen der gebouwen; De bouwvallige gebouwen; De handhaving der goede orde in openbare plaatsen; Het toezicht over deecrlijkheid in hel verkoopen der koopwaren en over de goede hoedanigheid der eetwaren; De voorzorgen en maatregelen ten opzichte van gevaarlijke krankzinnigen, enz. Nopens de landelijke politic worden de veld- misdrijven, het nazichlder ovens en schouwpijpen, het weiden der kudden, hel bedelven der doode dieren, enz., behandeld. Afzonderlijke hoofdstakken zijn toegewijd aan de bevoegdheid en de plichten der jacht- en bosch- wachters. Een uitgebreide bladwijzer zal toclalende onder richtingen, welke op ieder geval toepasselijk zijn, aanstonds te vinden. Dit Handboek zal ecu boekdeel in-32 vormen van 190 lol 120 bladz. De inlcekeningsprijs is bepaald op fr. 1-23. Men schrijft in ten Bureele van dit blad. Besluiten en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van den 28 februari zijn lol leden van hot bestuurlijk bureel onzer middel bare school benoemd In den schoot van den gemeenteraadMM. H. De Prey en A. Van Crombrugge. Builen den raad: MM. G. De Smcdt-Bernier, grondeigenaar en A. De Hoon, ingenieur. M. E. Boedts, kandidaat-notaris te Meessen is notaris te Ecrnegheni benoemd, in vervanging van M. De Puydt, lol andere bedieningen geroepen. M. Van Caillie, kandidaat-notaris te Oostende, is notaris te Bcernem benoemd, in vervanging van M. Van Parys, overleden. ftlgemeene Tijdingen- Op de lijst der jurës voor den tweeden zittijd van het assisenhof van Westvlaanderen, die opge pend wordt den 5 april, bemerken wij MM. H. Bricoult, grondeigenaar, Veurne. H. Woels, brouwer, Dixmude. E. Dujardin, landbouwer, Loo. Vandenbcrghe, brouwer, Reninghe. Maandag laasl heeft te Rousselaere den prijs kamp der hengsten plaats gehad. Men weet dat dit jaar die stad aangewezen werd voor het houden van den provincialen prijskamp. Onder de prijs- winnaren treffen wij de heer Tahon Pieter, van Steenkerke, die den eersten prijs bekomen heeft met eenen hengst van gekruist ras van 2 jaar oud. De plans tol bet leggen van den ijzerenweg van Dixmude op Rouselarc, langst Glcrcken, Sla- den en Hooglede, zijn door den minister van open bare werken aan den hoofdingenieur, bestuurdpr van bruggen en wegen van Westvlaanderen ver zonden, ten einde zijn advies te kennen. Wij hopen dat men eindelijk voor goed daarop zal peinzen. Tc leperen is een persoon aangehouden, die vermoedt wordt een der plegers te zijn van de mis daad té Boeschepe. Men herinnert zich dat er daags na de misdaad cene schier nieuwe klak gevonden werdt aan den voet des beds van pachter Scha- ballie, die hardnekkig tegen zijne aanranders ge worsteld had. In die klak stond het merkvaneenen hoedenmaker van Poperinge, die erkende ze aan eenen persoon van leperen verkocht te hebben, wiens voorkomen hij uitlegde. Deze persoon werd in een slecht befaamd huis aangehouden. Hij had aan ’t hoofd eene wonde, die wel zou kunnen voortkomen van eenen bijlhouw, door pachter Schaballie toegebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij ministerieel besluit van 8 maart is de jacht met loophondenjen zonder vuurwapens open in de twee Vlaanderen en Henegauwen lot op 31 maart en in de provintien Antwerpen, Luik en Namen tol op 15 april. Men schrijft uil Thouroul: Dinsdag van de vcrledene week was het hondje van Van Kcirsbilck, van aan ’l Kroonemolentje (gemeente Zcdclghem) gebeten door den hond van eenen voddeman. Men gaf weinig of geen acht op die beet; maar zaterdag laatst gaf het hondje tcekens van razernij en begon te bijten waar het maar te bijlen vondzoo kregen zes personen, 4 groolc menschen en twee kinde ren, cene beet van het razende dier. Maandag zijn die zes personen al vroeg naar St-Hubert vertrok ken. Dit beest is afgemaakt alsook de honden die ervan gebeten waren. De Figaro heeft de katten van Parijs geteld; hij heelt er 114,000 gevonden. Een der oudste mannen van de wereld is voorzeker de schilder Waldeck. Pa rijs bewonende. Dinsdag, 16 maart, viert hij den 109" verjaardag zijner geboorte. Baron Waldeck is geboren in 1766, onder Lodcwijk XV. Hij heeft dusonderzijne oogen gezien de regecring van Lodew’ijk XVI, de om wenteling, het Dirjjctorie, het Keizerrijk, de Res tauratie, juli 1830, Lodewijk-Pbilips, 1848, het tweede Keizerrijk, den Duitschen Oorlog, de Com mune, het gouvernement van den hoer Thiers en hét Septennaat onder zijne twee vormen. Hij zit gestadig aan zijne werktafel, met de voeten op een bankje. Zijne stem is zwak, hij is hardhoorend, maar zijn verstand is nog helder. Hij is volkomen op de hoogte van hetgene rondom hem gebeurt, schildert en bestudeert de mexikaansche oudheden, waarover hij zeer geleerde werken heeft geschre ven. Nu nog werkt hij aan cene verhandeling over de talen van palanqueaanschen oorsprong, en weet zeer goed zijn werk te verdeden. lederen morgend slaat hij om zes uur op en ont vangt nu en dan bezoeken. Een man die de tijdge noot was van Robespierre, de vriend van Benja min Constant, daarna van Lamartine, is vooral be langwekkend om hooren, wanneer hij spreekt van dingen uil de laatste eeuw, die hij gezien heeft, en die hij alleen thans kan verhalen. Maar te veel spreken vermoeit hem, en zijne vrienden misbrui ken niet den goeden wil van den eeuweling. Hij luistert veel naar schilders, daar hij geheel zijn leven do natuur bemind heeft, en houdt zich met kunstzaken bezig met al den ijver van eenen jon geling. Honderd negen jaar don 16 maart eerstko mende! Dat bestaal weinig in de wereld. Voegen wij er bij dat de beer Waldeck zeer goed schrijft en dal zijne pen bijna zonder beven over het pa pier loopt. Op honderd en negen jaar, dal is nog do moeite waard Men weel dat de winter in Amerika buiten gewoon streng is geweest. Thans is de dooi met hevigheid te New-York begonnen, en wel twee dagen voor het Washingtonfeest. Hij is verwekt door cene hevigen storm uil het zuiden. Een dief kwam voorbij den winkel van eenen brader, die juist een kicken van ’t spit bad gedaan en op eene tclloor voor zijne uitstalling geplaatst K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. Louise Titcca, huisvrouw van Pieter Vandecas- tcele, werkvrouw te Veurne, 31 dagen gevang en 102 fr. boete, over smaadwoorden, 8 dagen ge vang, over wederspannigheid, en 1 maand gevang en 50 fr. boete, over slagen. Emiel Parnientier, rondleurder te Dixmude, 8 dagen gevang, over verbreking van afsluiting. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 6. Luciaan Vanderslracle, zoon van Karei en van Henrica Markey, Ooslstraat. den 12. Clementina Vermeesch, dochter van Pieter en van Melania Dewulf, Noordstraat. STERFGEVALLEN. den 8. Ludovicus Schipman, landbouwer, 33 jaren, geboren en wonende te Adinkerke, echtge noot van Anna Stormc. den 8. Camillus Pattyn. 3 dagen. den 9. Mathilde Maesen, 11 dagen. had. De dief knipt het. Maar eensklaps rijst cene moeilijkheid op, waaran hij niet gedacht had. Hij kon het kieken niet onder zijne kleeren bergen, aangezien hij maar eene korte vest aan had. Maar hij droeg eenen Imogen hoed, en daar poetste hij hel kieken in, waarna hij er zijn hoofd mede dekte. Ongelukkig voor den dief kwam de vogel maar van 't spit, en hij verbrandde hem zoodanig den schedel, dat hij aan de pijn niet kon weerstaan en den hoed moest afnemen om het kieken te laten vallen. De brader kwamjuistloeendcdiefwerd aangehouden. I*. Ilyckeboer, Ooststraat N.r 6, te Veurne. I.nndbouwnleuwH. De op zich zclven staande Vereeniging van Landbouwers, te Ghislcl gevestigd, steeds den vooruitgang van den landbouw betrachtende, loofde, voor eenige jaren, eenen prijs van duizend frank uit, voor hel vinden van eene nieuwe voort durende graanplant op eene graminé der duinen van dezelfde familie gehybrideerd. Vermits de plantenkundige!! tol dus verre aan dien oproep niet beantwoord hebben, blijft die internationale prijskamp voor hel 1875 nog op.en Kunut- en Letternieuw*. Om met April te verschijnen: HANDBOEK VAN VERKRIJGBAAR w.f HmminwwwiMi i wil '1' I .IW ju.ai ZITTING VAN 11 MAART. ZITTING VAN 12 MAART. —IB L ft MI'I llllWIWff IfOTJWHBgjl 1111, t -~"ll 'VT JI ~i i i i- B. BEUVOLET, SUDSTITUUT-PHOCUREUR DES KONINGS TK VEURNE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 3