I DE GEBROKENE KRUIK, Poli tier Overzicht. I g VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 49/ JAAR. naar 7-43 6- 30 7- 40 6-45 '.fej 12-11 9-08 10- 15 11- 10 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 Vertaald naar ZSCUOKKE. 411 Jacques gaf dc doos aan zijnen lieer, wien hij zonder tegenspreken gewoon was in alles te ge hoorzamen. De rechter droeg ze in zijne kamer, en beschouwde ze hij hel licht met groote nieuws gierigheid. Op het deksel stond met rood krijt fraai geschreven: Aan de beminnenswaardige en geliefde Mariette. Mijnheer llaulmartin wist echter wel, dal zulks maar schalkhcid van Colin was en dal eene snoode streek daar achter loerde. Daarom opende hij dc doos voorzichtig om te zien of er geen muis of ral in verborgen was. Maar, als hij de woudcrschoonc kruik in hel oog kreeg die hij zelf te Vcnce gezien had, verschrikte hij in zijn hart. Want mijnheer Haütmartin was in de rechten een even zoo ervaren man als in hel onrecht. Hij bemerkte aanstonds dat Colin Mariotte met de kruik wilde in het ongeluk slepen; en deze, wanneer zij in hare handen zou zijn, wellicht voor bet ge schenk van oenen gelukkigen minnaar uil de stad of voor zoo iets uitgeven zou, zoodal alle recht vaardige lieden zich van Mariette zouden verwij derd hebben. Daarom besloot mijnheer Haut- martin, de rechter, om alle boozen ergwaan ter neder te slaan, zich zelvcn als gever te doen aan zien. Daarenboven had hij Mariette lief en had gaarn gezien zoo Mariette dc spreuk van den Eer hij er aankwam, ontmoette hem zijn heer, de rechter llaulmartin, en sprak: Jacques, wat draagt gij? Eene doos voor vrouw Manon. Maar, mijn heer, ik mag niet zeggen van wien. Waarom niet? Dewijl mijnheer Colin eeuwig op mij kwaad zou zijn. Het is goed, dal gij zwijgen kunt. Maar het is al te laat. Geel mij <lc doos. Ik ga morgen toch zonder dat naar vrouw Manon. Ik zal haar dedoos overhandigen, en niet verraden dal zij van Colin komt. Het spaart u den weg en het is mij eene goede zaak. grijzen pastor Jerome beter jegens hem hadde ge zegd Kinderkens, bemint elkander, Inderdaad was mijnheer llaulmartin een kindeke van vijftig jaren, en Mariette meende dat de spreuk hem niet meer paste. Daartegen vond moeder Manon dal de rechter een verstandig kindeke was, dal hij geld had en aanzien in gansch La Napoule, van het eene einde van liet vlek tot het andere. En als de rechter van bruiloflhouden sprak en Mariette uil vrees heenliep, bleef moeder Manon zitten, en vreesde in het geheel den langen eerbaren hoer niet. Ook moet men het bekennen, aan gansch zijn lijf was geen gebrek. En ofschoon Colin dc schoonste man van hel vlek was, zoo had toch de heer rechter in twee dingen veel op hem vooruit, namelijk dc hoogc jaren, en een grooten, grooten neus. Ja, deze neus, die den rechter altijd als een trouwant vooruit ging om zijne aankomst te ver kondigen, was eene echte olifant onder de men schel ij ke neuzen. Met dezen olifant, zijn goed oogmerk en de kruik ging dc rechter des volgenden morgens in hel huis tusschen de olijf boomen en afrikaansche acacias. Voor dc schoonc Mariette, sprak hij, is mij niets te kostbaar. Gij hebt gisteren de kruik A’/ 2482. IJZEBEN WEG VAN LICHTERVELDE-VEÜHNE NAAR DDINKEBKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne Het Blad verschijnt allen 'Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnnlbnar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. Ryckeboeh, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de poslkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Terwijl die redevoering wordt uitge sproken treedt prins von Bismarck de kamer binnen en wordt geestdriftig toege juicht. Hij neemt onmiddelijk hel woord en tracht te bewijzen, dal de zinsnede dat men meer gehoorzaamheid aan God dan aan de menschen verschuldigd is, in dien zin moet begrepen worden, dat men meer gehoorzaamheid verschuldigd is aan den paus, door de jezuicten geleid, dan aan God. liet gouvernement doel zijn plicht, met de geestesvrijheid van Duilschland legen Home te beschermen. Het doet dit met God, voor den koning en het gouver nement. Die woorden van prins von Bismarck werden geestdriftig toegejuicht. De kamer besliste het ontwerp gcene commissie te verzenden, maar het in volle zitting te beraadslagen. Uit Home meldt men dat de Paus de bisschoppen Gennelli, Ledochowsky, Mac- oloskey, Manning, Dechamps en Barthe- lien lot kardinaals heeft verheven. Zoo dat wij in België ook oenen kardi naal zullen hebben. Dal ware nog niets, indien het land zoo veel geld niet moest geven voor zijnen hoed, die hij zelf wel zou mogen betalen. Uil Santander komt hel bericht toe, dat don Carlos een nieuw manifest heefj afge- kondigd, om de gedachte van een convenio te verstoeten en den slechten indruk te herstellen, voortgebracht door de houding der partij Cabrera. Hel spaansch staatsblad meldt dat de versterkingen van het Serranlesgcbergte geëindigd zijn. ZATERDAG 20 MAART 1875. IJZEBEN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 11-55 4-25 0-00 9-55 2-20 8-40 0-00 Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport De hertog d’Audilïrel-Pasquicr, is maan dag voorzitter van de fransche nationale vergadering gekozen in vervanging van M. Buffet, die minister van binnenlandsche zaken is benoemd. Hij werd door geheel de meerderheid van 25 februari gekozen en bekwam 418 stemmen op 598 stemmers. Op de 180 gedeputeerden die hunne stem aan den nieuwen voorzitter geweigerd heb ben zijn er maar 47 die op een andere naatn hunne slem hebben gebracht, de overige 155 hebben een wit briefje in de bus gesleken. In de pruisische kamer der afgevaardig den heelt men de eerste lezing gedaan van hel wetsontwerp over dc bezoldiging der kalholijke bisschoppen. De minister der cerediensten verrechtvaardigde hel ont werp, door dc ongehoorzaamheid der geestelijkheid aan de staatswetten te doen uitschijnen. De minister gaf eene stellige logenstiailing aan hel verwijt, dat de slaat de kerk zou willen vernietigen. De staat vreest de encycliek niet, doch neemt die ernstig op en wil zich door de kerk niet laten bespotten. Hij wil gcene ongehoor zame priesters mol de penningen van den staal ondersteunen. Dit is de wezenlijke zin van het wetsontwerp, dat een einde aan dien toestand stellen moet. De heer Sybel spreekt eene redevoering uit ten voordeele van hel ontwerp; hij ge waagt van gedurige aanhitsingen der be volking door- dc priesters en baalt voor beelden aan, die bedektelijk zinspelingen bevallen op keizer Wilhelm en op prins von Bismarck. F JE IJ E ETO re Veurne, 5JO Maart. Gisteren bracht hier de Moniteur dc lijding aan, dal M.’ Hector De Prey, bij koninklijk besluit van 17 maart benoemd is als schepcne dezer stad in vervanging van wijlen den heer D. De Keuwer. Beeds om twaalf ure wierd te dezer ge legenheid dc triomfklok geluid en het stadhuis bevlaagd, als ook de straat waar de nieuwe schepcne woonachtig is. Deze benoeming is hier om zoo te zeg gen met algemeen genoegen vernomen, want eenieder weet dat M.' De Prey hel openbaar welzijn bemint en ter harte neemt, en geen moeite spaart om aan zijne medeburgers dienst te bewijzen. Moge hij lange jaren, benevens de achtbare hecren Behaeghel en Ollevier, in het schepen collegie zetelen. De heer Hector De Prey onlvange over zijne benoeming onze vurigste, onze in nigste gclukwenschen. Men moet er zich niet over bedriegen. Wij hebben slechts den strijd begonnen en het is niet geoorloofd te twijfelen of hij zal lot den bloede voorlgezet wor- den. Weet gij lezers wie alzoo spreekt? Dal moet waarschijnelijk een overdreven liberaal zijn, een man dien dc klerikalen met vcronlweerdiging aanzien en met alles dat niet deugt gelijk stellen? Neen, die dat peinst, mist groolelijks. De liberalen zijn juist niet hetgene de inbeeldingzieke kle rikale dagbladeren wel zouden willen dat ze waren, om ze gemakkelijker te kunnen H ttxtazr 2.* VERVOLG. I><* r xxmxt mwixwuuniva - «T--rr»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1