gen zal aanstonds doen zien wie op den eenigingen van het land gelukken in liet wakker- schudden van het oolmoedigd liberalismus. hoofden bijeen zullen komen, hoebeter zij zich kunnen verslaan om het bewind terug te nomen. Die maatregels die men zou moeien nemen om tol eene ernstige en vruchtdragende samenstelling Ie geraken en die door de liberalen van alle kleur zouden kunnen aangenomen zijn, waren de vol gende. 1° Heropbouwen de vergadering die geen toeken 1 van leven meer geven, gelijk deze te Kortrijk, bij voorbeeld; herinrichlen deze die maar één ot twee maal ’s jaars bijeenkomen, want deze ook zijn on machtig de noodige kracht te bezitten om al de hinderpalen te overmeesteren die door hunne vijan den den liberalen in den weg gesteld zijn tijdens de kiezingen. Het is noodig, wil eene vergadering groeien en bloeien, dat zij ten minste eenmaal alle twee maanden bijeenkome. 2° De jongelingen inlijven, ze tol den strijd vor men, hun met de moeijelijke werkingen der kie zingen gemeen maken. 3’ Eene gemeenzaamheid en betrekking lot stand brengen itisschén den builen en de sleden, om de moedige landbewoners, die door zich openllijk als liberaal te durvsn uitgeven, den haat en de wraak van het geestelijke voor hun en hun huisgezin te vreez.cn hebben, te belooncn en te ondersteunen, niet door woorden maar door daden. 4° De rechtzinnige en getrouwe liberalen be- voordeeligen en niet meer de twijfelacbligen, de ongestadigen begunstigen. Hetgeen aanleiding geeft tot veinzerij en verraad. 5° Eene algemeene kas inrichten tot hel voor zien in de algemeene kiezingskosten. Alzoo zou men de meest bedreigde arrondissementen kunnen ondersteunen, of deze waar de liberalen ccnige kans tot winst zien. Anders handelen ware bet geld verspillen, dat in de handen der klerikalen zoo een gevreesd wapen geworden is en wiens macht de liberalen legen hun zouden kunnen koe ren, op voorwaarde dat zij er een goed gebruik van maken en dat iedereen medewerkc in hot bereik van zijn vermogen. Met wijslijk de hierboven aangehaalde voor- De heeren De Lanlshcere en L. Visart zullen wel willen in acht nemen, dat er dertig gemeenten zijn van hel arrondissement Veurnc-Dixniude, welke zich tol de Kamer hebben gewend om een voldoende krediet te bekomen voor de spoedige uit voering der werken ter verbetering van den Uzer. Wij zeggen: dertig gemeenten! Dit is voorzeker een getal, welke plichten bplegi. Wij vertrouwen dal het noodige gel 1 voor de gemelde werken zal worden gestemd; doch het is niet genoeg hel gevraagde krediet te bekomen, er moet ook gevrocht worden. Wij hopen dus, dat weldra de onteigeningen zullen plaats hebben tusschen de Korte Wilde en Veurne, ten einde men ook welhaast lol de aan besteding der 4'’’ sectie der Loovaarl zou kunnen overgaan. (Jouden raad. Men schrijft uit IJperen aan de Presse Beige, van Brussel Hel gedacht oenen Liberalen Bond te stichten is allergelukkigst en vindt vele bijval bij al de libe ralen die verlangen om met het klerikaal gouver nement gedaan te maken. Het is altijd vast en zeker, dat hoorneer de gever te gewennen. Maar zij ging voort met gift en gever te halen, en het werk aan de bron werd haar eene ware straf. Tweede verdriet. Verder, wanneer zij ‘s morgens aan do bron kwam, lagen tweemaal in de weck op den rots steen daarnevens altoos eenige der schoonste bloemen, schoon geschikt, recht voor den tooi der kruik geschapen, en om de blocmenstcngels was er altijd een papieren band gedraaid en daarop ge schreven: Lieve Mariette. Nu moest men de kleine Marietta toch niet wijs willen maken, dat er in de wereld looveraars of feeën waren. Bij gevolg kwamen de bloemen en de zoete woorden van mijnbeer Hautmartin. Mariette wilde er maar niet aan rieken, en dat alleenlijk dewijl de levende adem uit des rechters neus haar omringd hadde. Intussclien nam zij de bloemen daar zij beter waren dan veldbloemen, en verscheurde zij de papieren banden in duizend stukken, en strooide ze op de plaats, waar de bloemen gewoonlijk lagen. Maar dal maakte den rechter Hautmartin niet kwaad, wiens liefde onvergelijkelijk groot was in haren aart, gelijk zijn neus in zijnen aart. Derde verdriet. (Te vervolgen). van kant stellen, en om te beter hunne eigene heerschzuchl te kunnen voldoen. Een liberaal die is, en die toont zich over al als een deftig man, de achting en het vertrouwen zijner medeburgers verdienen de. liet is hij niet die van onverzoenlijken strijd spreekt, noch zijne medeburgers de eene tegen de andere opwindt, hunne eer en faam krenkt, in troebel water vischt, baat in het hart en goedaardigheid op hel wezen draagt. Neen, deze die zoo eenen hevigen strijd voorzegt is geen liberaal, verre van daar, hel is een louter ullramon- laan. Ecclesia abhorret a sanguine, de kerk is verschrikt van hel bloed Maar hare tolk, de heilige Courrier de Bruxelles, bazuint den strijd uit en roept naar moorderij. Ja, het is de Courrier de Bruxelles, de gazet van de pastoors en nog meer van de je zuïeten die de politieke partijen lot eenen doodstrijd uilnoodigt, dezen als onver mijdbaar doet aanzien en hemelhoog in triomf verheft! Zijn dat nu ‘die goede gazetten die aan het volk moeten aangeprezen worden? Is dat nu de leering die dient te worden ver spreid? Is liefdeen eendracht de leer van Christus niet meer, of spotten de klerikale gazetten met die leer? Als men nog voorlaan Schoolpenning. Velen hebben zich reeds afgevraagd wal de schoolpenning, welk zijn doel en streven is. De schoolpenning, zooals hel woord zelf het zegt, is een penning die ten voordooie van scholen gestort wordt. Derhalve is hij hoofdzakelijk een liberaal werk; want waar hel onderwijs zijne wel daden doel gevoelen, daar is vooruitgang die het liberalismus kweekt en schept. Het is vooral na den val van hel liberaal minis terie, met de vervolgingen door de klerikalen legen het vrije, burgerlijk onderwijs ingespannen, dal de schoolpenning leekens van leven begon te geven. Immers niet zoodra waren in sommige gemeen ten de klerikalen op het stadhuis of de werken van geestdrijverij en hardnekkigheid werden aange vangen. Beurtelings zag men burgerscholen van Ninove, Aalst, DendermondcenRonsse vernietigen en de opvoeding der jeugd in handen der geeste lijkheid geven. Tegen die willekeurige maatregelen prolcstcc- ren, was in den tegenwoordige!! staal van zaken, ónmogelijk. Dit begrepen de liberalen: zij sloegen de handen in een, de schoolpenning werd geslicht en naast dergelijke instelling zag men weer vrije scholen oprijzen. Ninove, Dcndermondc, Aalst, Brussel en Ant werpen danken aan die instelling Jeer- en beroep- scholcn, die aan de werkende klas hel grootste nut bewijzen. Daarenboven ondersteunt de schoolpenning de volksvoordrachten, de volksboekcrijeii, de kindcr- bribben en hij verleent studiebeurzen aan de kin deren van den arbeidsman tol hel voltrekken hun ner studiën. Dit zij genoeg om al hel nut van den schoolpen ning te doen uitschijnen. Dal ieder zijne plicht begrijpe, en vrijgevig zijnen penning slorle voor dit beschavingswerk. Mariette, die builen voor de deur luisterde en heimelijk lachte. Inderdaad er verliepen drie maanden en mijnheer Hautmartin was nog niet eons met zijne neusspits in haar hart gedrongen. Maar gedurende die drie maanden had Marieltc nog veel andere bekommernis. De kruik veroor zaakte haar veel verdriet en moeite; en builen dat dikwijls wel wal anders. Veertien dagen lang sprak men in La Napoule van niets anders dan van de kruik. Iedereen zegde: het is een geschenk van den rechter, en de huwe lijksdag is reeds afgesproken. Wanneer noglans Mariette plechtig aan al hare gespelen verklaard bad dat zij liever haar lijf aan den afgrond der zee dan aan den rechter zou huwen, gingen do meis jes boozer voort met haar te plagen, zeggende: Ach, hoe zalig zult gij rusten in de schaduwe van zijnen neusDat was het eerste verdriet. Verder had moeder Manon den gruwzamen regel dat zij Mariette dwong, met de kruik eiken morgen naar de bron aan de rots te gaan en ze met frisscUe bloemen te vullen. Daardoor hoopte zij Mariette aan de kruik en aan hel hart van den van slechte gazel- tenzal spreken,en het zal we! niet Paschen, tegen recht en reden, gedaan worden, vraagt eerst, aan dezen die er van spreken, wat slechte gazetten zijn, of de goede be ginselen door de liberale of door de kleri kale gazelschrijvers verdedigd worden, Op alle zondagen en maandagen loopcn er ge- I woonlijk in onze stad veel dronke werklieden. Zoo was het ook zondag en maandag laatst. Men is waarlijk bedroefd als men ziel, hoe werklieden, die te zorgen hebben voor een gebreklijdend huis gezin, als zinneloozen hun geld in overdaad ver brassen, en hoe zij zich niet schamen in klaren dag stomdronke langs de straten te zwerven, zij die misschien ouders, of vrouw en kinderen heb ben, die van deur lot deur gaan bedelen. i De dronkenschap onder de werkende klas en de brutaliteiten in de huisgezinnen die er hel gevolg i van zijn, is eene kwaal en eene vlek, welke in onze stad zouden moeten ophouden te bestaan. In sommige sleden, zoo als te Brugge onder andere, is er een polilic-reglemenl op de dronken schap en worden er de dronkaards achter de grendels geplaatst. Doch zulks geelt aanleiding lol misbruiken en dikwijls lol zeer woeste en walg lijke toneelen. Een beter middel om de dronkenschap te keer te gaan, is de openbare verachting en weigering van onderstand,ja, zelfs van werk voor al degenen die als onverbeierlijke dronkaards gekimd zijn. Werklieden die wekelijks een groot deel van hunne daghuur in de herberg verkwisten, zijn dieven van hun huisgezin, on zijn onwaardig van alle achting en genegenheid van wege hunne medeburgers. waren, goeden weg en wie in dwaling verkeert. Wat ons betreft, is het niet een rein en rustig gemoed dat wij de antwoorden ver wachten. Ons cenig doelwit is, volgens onze macht en kracht, onze geachte lezers over alle kwestien de waarheid te loeren kennen, ze legen bedrog en valschheid te wapenen, den schijn voor de daad niet te laten nemen, zonder verborgene middelen, met het hart op de tong, het goede voor te staan en het kwaad te bestrijden. Onze lezers weten hel genoeg, edel mogen wij het voorhoofd verheffen en niet eens ontdraaien op geblaf van venijnige tongen. ie Vence bewonderd. Gedoog, lieve Mariette, dat ik deze, met mijn beminnend'hart aan uwe vóelen legge. Manon en Mariette waren verrukten verbaasd, als zij de kruik zagen. Manons oogen vonkelden zalig; maar Mariette keerde zich en sprak: «Ik zal nog uw hart noch uwe kruik nemen. Moeder Manon werd toornig en riep: Maar ik neem hart en kruik aan. O gij zottin hoe lange zult gij uw geluk versmaden? Wien wacht gij? Zal een graat van Provence u zijne bruid maken, daar gij den rechter van La Napoule veracht! Ik weet beter voor u te zorgen. Mijn heer Hautmartin, ik reken bel mij lot eene eer u mijnen schoonzoon te heeten. Daarop ging Mariette heen en weende bitterlijk en haatte de schoono kruik uit ganscher hart. Maar de rechter streek zich met het plat der hand over den neus en sprak wijselijk Moeder Manon, overhaast niets. Het duifje zal eindelijk toegeven, wanneer het mij beter leert kennen. Ik ben niet onstuimig. Ik versta mij aan de vrouwkens, en eer hel drie maanden voort is sluip ik in Marielte’s hart. Daartoe is zijn neus te grootfluisterde Met genoegen hebben wij bemerkt dat onzen policie-commissaris krachtdadig de hand houdt op hel vercischte gewicht der boter. Sommige bocrinnckens hebben somwijlen de de consciëntie nog al elastiek op dit punt, en ver dienen dat men dikwijls hunne boter nazie. Woensdag laatst waren er verscheidene in Over treding aan den billijken eisch van het gewicht; en zijn zonder twijfel in contreventie genomen geweest Hel verschilde maar een vierendeel op een kilolje'. Eene kleinigheid! Bijna de moeite niet om er van tc spreken. i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2