TWEE HUIZEN, met. Stalling en Erve, TE VEURNE. BEKEX.DMAKrNGEX. CERECHTELiJKE EN GEMEENTELIJKE POLITIE, TEN GEBBLIKE VAN burgemeesters, schepenengemeenteraadsleden secretarissen, politiecommissarissen, officieren bevelhebbers der gendarmerie, veldwachters, commis sarissen van het zeewezen, opzieners der ijzeren wegen, enz., met bijzondere onderrichtingen voor de jacht- en boschwachters, door fit. BERNOLET, Afzonderlijke hoofdstakken zijn toegewijd aan De intcckeningsprijs is bepaald op fr. 1-25. Men schrijft in ten Burecle van dit blad. E "uUk O O K van KORHEKTIONNELE RECHTBANK VAK VEUBKE. Louis Dcu Blyden, werkman te Keyem, 8 dagen gevang, over beledigingen. Ernest-Joseph Verbaere on Edmond Samoeye, elk 8 dagen gevang, over dieflc, beide werklieden te Alveringhem. Joannes Trappeniers rondleurder te Kortrijk, 3 maanden gevang, over poging van diefstal met geweldadigheden. Seraphin Vandecasleele, werkman te Veurne, 1 maand gevang, over slagen. Pieter Versacvcl, bijzonderen te Pollinchovc, 10 jaar gevang en 10 jaar ontzeg van zijne burger lijke rechten, over aanslagen tegen de eerbaarheid. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. den 13. Zenóbia Spilliacrt, dochter van Henri en van Mathilda Tornier, Ooststraat. den 13. Arthur Allaeys. zoon van Desire en van Elisa Bossant, Pannestraat. den 14. Emerencia Lobbestal, dochter van Robert en Maria Abcele, Veurne. den 14. Emilius Thomas, zoon van Carolus en van Fclicita Priem, Bewesterpoort. den 15. Maria Leroy, dochter van Pieter en van Sophia Hosten, Bewesterpoort. STERFGEVALLEN. den 13. Rosalia-Coleta Kievit, herbergierster, 45 jaren, 8 maanden en 22 dagen, geboren te Coxidc en wonende te Veurne, echlgenoote van David Danze. Dit werkje, gelijk zijn titel het aangeeft, is ge schreven ten gebruike van die talrijke klas van dermaal ondervraagd geworden in zijne gevange nis te Doornik; men wilde weten hoe hij buiten geraakt was. «Laat mij vijf minuten alleen, zegde hij, on ge zult het zien.» Men deed het, sloot de deur, en zes minuten nadien was Cornil in den gang. Onze hollandsche broeders hebben ons een goed voorbeeld gegeven. Een treinwachter op een der spoorwegen ge dood zijnde, terwijl hij de reiskaarljes afhaalde op eenen trein die in volle vaart was, heeft de minis ter bevolen dat de treinwachters, onder geen voor wendsel, nog op de voettreden van den eenen naar den anderen wagon mogen Joopcn van treinen die in gang zijn. M. Beernaert zou zeer wel doen dal voorbeeld na te volgen. Komt een ongeluk nooit alleen, dit kan ook wel het geval zijn met het geluk. Eenige maanden geleden kwam een werkman te Brussel bij eenen bankier tien coupons van loten van Rijsel 1860 uit wisselen, en vernam dat een dier loten uitkeer- baar was mol 25,000 fr. Die zelfde werkman kwam dezer dagen bij den bankier en zegde hem: Mijn heer, sedert ge mij gezegd hebt dat ik 25,000 fr. gewonnen had, heb ik mijne nummers bekeken en bevonden dat ik ook een lot heb met eene premie van 10,000 fr. Het feit werd onderzocht en nauwkeurig bevonden. De man had met zijne tien loten van Rijsel 35,000 fr. gewonnen. Op Woensdag 24.,t''" Maart 1875, juist ten 3 ure namiddag, ter herberg in de Voorstad, bewoond door Eduard Hellevoet, te Veurne, Zal M.r BEERNAERT, Notaris te Alveringhem. in ééne zitting openbaar verknopen Koor i. Een Huis en verdere gerieflijkheden benevens de hoeveelheid bij titel van 3 aren 19 centiaren onder grond van gebouwen, kour en hof land, slaande en gelegen te Veurne, binnen palen, nevens do herberg de Voorstad. Onbewoond. Lest gebruikt geweest door Louis Devos; aanslag met de geldtelling. Koop 2. Nevens voorgaanden koop, een ander Huis en verdere gerieflijkheden, benevens de hoe veelheid volgens titel van 5 aren 68 centiaren, onder bebouwden grond, kour en hof. Bewoond on gebruikt door Henri Dewitte, stede- mclker, met pacht tot 1 mei 4876, mits 150 fr. ’s jaars en de lasten. Titel en verkoopvoorwaarden, zijn ten kantore van voornoemden Notaris. Ah! boerinnekens, 't is alzoo dal gij do goede Veurnaars fopt! Eh wel, men zal hel u gaan wijs maken. Wij dulden wel dat gij schoone mutsen draagt, maar, ten minste geelt ons toch het vcrcischte ge wicht. Waarlijk, de boter is al duur genoeg zonder dal gij nog uw best doet om ons te bedriegen van een vierendeel op een kilo. De handelwijs van onzen policie-commissaris verdient allen lof, en zal door iederen verbruiker tocgejiiicht worden. Een oogje op de melkboerinnen, zou, gelooven wij, ook niet ten onpas komen. Ingezonden Veurne, den 17 Maart 1875. M.' de Uitgever, Met voldoening heb ik in uwe nummers van 27" februari en 13 maart de artikels gelezen over het ontwerp alhier een groot muziekfeest in te richten. Gaiisch sluit ik mij bij hun voorstel aan, en als liefhebber van schoone leesten en als ncringdoe- ner, begeer ik er ook eenige woorden, bij middel van uw geëerd blad, over te spreken. Hel tijdstip door beide schrijvers verkozen, schijnt mij opperbest. Inderdaad, dan is hel meest altijd schoon weder en is er niet te veel werk te lande. Dus dal alle de buitenlieden dit feest zou den kunnen bijwonen. Algenicene Tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 28 februari is M. Lodewijk Vandaele, te Veurne, herbenoemd tot lid der provinciale landbouwcommissie van West-Vlaanderen, voor hel 5' landbouwdistrict. M. T. L. Dekeyscr, commies van 4° klas te Antwerpen, is, bij koninklijk besluit van den 11 dezer, benoemd lot ontvanger der belastingen te Ley sole. Men maakt dikwijls veel gerucht over de ge boorte van eenen zevensten zoon, maar iets dat zeker veel zeldzamer is en meer melding verdient, is de geboorte van eenen elfsten zoon. Dit is het geval geweest te lloulhcm, alwaar de cchtgenoote van Franscies Lommez, haren elfsten zoon heeft ter wereld gebracht. Z. M. de koning, hiervan kennis gehad hebbende heeft aan de gelukkige ou ders eene som van 100 fr. doen geworden. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, is M, Engel Opsomer benoemd tot burgemeester derge- meenlc Oudecappelle, in vervanging van M. J.-B. Cavereel, overleden. De plans tol hol leggen van den ijzerenweg van Dixmude op Rousselare, langs Glerkeii, Staden en Hooglede, zijn door den minister van openbare werken aan den hoofdingenieur-bestuurder van bruggen en wegen van West-Vlaandcren verzon den, ten einde zijn advies te kennen. Wij hopendat men eindelijk voor goed daarop zal peinzen. Gedurende de maand februari 1875 zijn 7110 brieven onbcsleld gebleven ten gevolge van ge brekkige adressen; van dit getal zijn er 4889 kun nen besteld worden aan de bestemmelingen of aan de verzenders terug gestuurd worden, 2221 zijn in de scheurmand geworpen. Afslag van het vleesch. A. Dclafontaine, weduwe Delbeke. Felix Delbeke, Eduard Delbeke, Désiré Bossuit en J. VanCompernolle, teThourout leveren van beden af l"'klas van Ossen en Veerzen- vleesch aan 1-40 c. de kilo. Ziehier, volgens een blad van Doornik, hoe Cornil er zou in gelukt zijn uit de gevangenis van Doornik te ontsnappen: Nadat men hem gezegd had dat, ten gevolge dier ontsnapping, de bewakers ge vaar liepen hunne broodwinning te verliezen, heeft hij uitgelegd dal hij de vijzen van het kijkvenstertje zijner cel met een stuk plaatijzer afgesloten had, waardoor hij de deur heelt kunnen openen: hij stak namelijk den arm door dit venstertje, bereikte helslot, dat, schijnt het, langs buiten gemakkelijk kon geopend worden door eene geoefende hand. Hij heeft beweerd dat, ware hij nog vieren twintig uren te Bergen gebleven, hij op dezelfde wijze zou ontsnapt zijn, en na genomen inlichtingen bevond men dal zijne gezegden nauwkeurig waren. Toon Cornil op den koer gekomen was, maakte hij oenen steen vast aan zijne bedlakens, waarvan hij eene koord gemaakt had. Dien steen wierp hij over den muur en deze soort van ladder liet hem toe over den muur te geraken. Maandag morgend is hij an- ItcRluit.cn on Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 17 maart, is de heer D. De Haenc, toegevoegd rechter benoemd bij het vredegerecht van eersten aanleg te Veurne, in vervanging van wijlen den heer De Keuwer. KiiiihI- en Ix>llcrnicuwH. Om met April te verschijnen: HANDBOEK VAN politieofficieren, die geeno rechterlijke studiën gedaan hebbende, nochtans dagelijks, uil hoofde hunner bedieningen, in het geval zijn de gerechte lijke en do gemeentelijke politic te moeten uit oefenen. In een kort bestek, zoo klaar en zoo verstaan baar als mogelijk, heeft de schrijver alles verza meld wat zij, met het oog op de praktijk, bij hel waarnemen van hun ambt noodig hebben te weten. Zoo geeft bet Handboek uitleggingen over al de gevallen van gerechtelijke politic, met voorschrif ten om eenen doctor te aanzoeken, om eenen aan gehoudene of veroordeelde voor den procureur des konings of naar de gevangenis te leiden, om een rijtuig te eischen, enz. Wat de gemeentelijke politie betreft, bevat liet onder andere de volgende artikelen: De veiligheid van den doortocht in de straten; De bouwlijn en de plannen der gebouwen; De bouwvallige gebouwen; De handhaving der goede orde in openbare plaatsen; Het toezicht over de eerlijkheid in het verkoopen der koopwaren en over de goede hoedanigheid der eetwaren; De voorzorgen en maatregelen ten opzichte van gevaarlijke krankzinnigen, enz. Nopens de landelijke politie worden de veld- misdrijven, hel nazichtdcr ovens en schouwpijpen, het weiden der kudden, het bedolven der doodc i dieren, enz., behandeld. Afzonderlijke hoofdstukken zijn toegewijd aan niet geven met de aanslaande kermis Waarom de bevoegdheid en de plichten der jacht-en bosch- wachters. Een uitgebreide bladwijzer zal toclaten de onder kermis daarvoor niet wel geschikt is. En richtingen, welke op ieder geval toepasselijk zijn, zondag hebben wij onze wijd- aanstonds te vinden. vermaarde processie en de 2" zondag is het kermis Dit Handboek zal een boekdeel in-32 vormen in vei’schilligc andere steden en dorpen, en wat van 190 tot 420 bladz. nog meer is: wij zijn dan ten vollen in den oogst. Dus onmogelijkheid binst do kennisweek. Maar in de maand juni, alabonheur! Dan zou men volk hebben. Dan zou er nering zijn. Ik wcnsch dus, met de schrijvers der vorige artikels, dat men alles in hel werk stelle om dus danig feest in te richten. Men mag niet aarzelen. In vroegere tijden heelt men wel niet geaarzeld! Inderdaad, als men de geschiedenis van Veurne doorbladcrd, vind men onder andere: dat onze Rederijkers maatschappij alsloen meer haar op rechte doelwit beoefende dan hcdcndaagsch), met medehulp der brouwers, herbergiers, wijnstekers, bakkers, vleeschhouwers en andere neringen, een landjuweel of prijskamp inrichtte, die zes weken lang duurde, en die een buitengewoon profijt on leven in stad bracht. Dit is dus een bewijs dat, daar waar verceniging is, men alles tol stand kan brengen. En indien men nu voor de kosten zou terug deinzen, dat men dan zich ook vereenige; dan men eene inschrijvingslijst opene en ik twijfel geenszins ol dit zou het best onthaal genieten, want dit waar een feest die tiendubbel profijt in stad zou verschaffen. Ik wensch, zoo veel te meer, M.r de Uitgever, dusdanig feest te zien verwezcnllijken, omdat wij hier in Veurne niet altijd, door andere sleden of zelfs buitengemeenten, het gras van onder de voelen zouden zien snijden en men ons niet altijd zou toeroepen: Veurneschc slapers!! Ik zeg dus met uw geëerd blad: hel is nog niet 1c laai. Neen, drie maal neen! Een neringdoener. Misschien zal men opwerpen: waarom dit feest i lllUL gUVCH IMCL UV UUHClUaiIUL «y.t.axy. hel niet laten deel maken der jaarlijksche ge- meente feesten? Ik zal daarop antwoorden, dat onze I «-o.. - waarlijk, den 1*" CU en ZITTING VAN 18 MAAKT. ZITTING VAN 19 MAAKT. GEBOORTEN. SUBSTJTUUT-PROCL'REUR DES KONINGS TE VEURNE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 3