r iH hl fel B DE GEBROKENE KRUIK, ft if VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. j 2485. JAAR. 1875. ZATERDAG 27 MAART FEUILLETON. I 12-11 9-08 10- 15 11- 10 7-43 6- 30 7- 40 6-45 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 Vertaald naar ZSCIIOKKE. 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. 49/ en armen aan de koele bron te wasschcn; zij nam haren hoed mede om aan de zee een weinig te wandelen. Zij kende daar eene geheime plaats om te baden. Om echter lot de geheime plaats te komen, moest men over de rotsen achter het huis gaan, en van daar nederwaarts nevens grcnaadbosschen en pahnboomen. Ditmaal kon Mariettc niet voorbij. Want onder de jongste en slankste der palmboo- nien lag in zoele slaap een jonge, slanke man nevens hem een tuil met de allerschoonste bloe men. Ook zag men er een wil papier aan, op welk vermoedelijk weder een zucht sprak. Iloe kon Mariettc daar voorbij komen’ Zij bleef slaan en sidderde van schrik door al hare leden. Dan wilde zij weder terug naar hare hut. Nauwelijks was zij een paar schreden terug gegaan, of zij zag weder naarden slaper om en bleef staan. Doch van verre kon men zijn gezicht niet erkennen. Nu of nooit was er een geheim op te klaren. Zij trippelde zacht de palmen neder. Maar hij scheen zich op te rechten. Nu liep zij Eindelijk werd er ontdekt, in hel gesprak met Mijnheer Houlmarlin, dat hij in hel geheel niet de gever der bloemen was. Wie zou het nu zijn? Mariettc was over die onverhoopte ontdekking zeer ontsteld. Zij nam van dien tijd af inderdaad de bloemen liever van de rots, rook er aan maar wie legde ze daar néér? Mariettc was, wal de meisjes niet gewoonlijk zijn, zeer nieuwsgierig. Zij ried dezen ot genen jongeling van La Napoule. Maar dal liet zich niet raden, Zij luisterde en loerde laat in den nacht; zij stond vroeg op, doch zij beluisterde noch beloerde niets. En toch lagen tweemaal in de week des morgens de wonder bloemen altoos op de rots en op den daar rond gewonden papieren band las zij altoos de stille zuchten tot haarLieve: Marielte. Zoo iets moet toch den onverschilligste nieuwsgierig maken. Maar nieuwsgierigheid veroorzaakt op het laatste brandende pijn. Vierde verdriet. UooNhetil boven boonlicïd. Nu had des zondags pater Jerome weder over hel punt gepredikt: des Hemels schikkingen zijn wonderbaar, en de kleine Mariettc dacht:- zoo zal hij het ook schikken dal ik den onzichtbare)) bloemenschenker eindelijk ontdekt. Pater Jerome had geen ongelijk. In eenen zomernacht, dat hel al te warm was geweest, was Marielte vroeg ontwaakt, en kon niet weder inslapen. Daarom sprong zij vreugdig van de legerstede, als het eerste morgenrood over de zeebaren en over de lerinsche eilanden tegen het vensterke van hel kamerke blikkerde. Zij kleedde zich en ging uit om haar aanzicht, borst hunne hulpmiddelen, aldus de toegevingen verslooten, die hun aangeboden worden, pullen de Alfonsislen zich uit in vruchte- looze pogingen om ten allen prijze lot eene minnelijke schikking te kunnen komen. [)e republiekeinsche liberalen zouden eene krachtdadiger staatkunde willen volgen, doch zij bevinden zich in minderheid. Onder hel leger, vooral onder de officieren, worden de voorwaarden van den convenio le recht beschouwd als eene premie, aan geboden aan het verraad en de tuchteloos heid. Het nederlandsch gouvernement heeft eene depeche uit Alchin ontvangen, ge- dagteekend van 18 maart, luidende dal de Hollanders bezit genomen hebben van Iwee punten, oostwaarts Lemboeng. De nieuwe Radja van Pasangan heeft de neder- landsche souvereineteit erkend, evenals de haven Edikeljil, van welke men den blocus gelicht heeft. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving belaiilbnar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor garisch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboeii, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDRNE NAAH DUINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne Veurne, SiT Maart. De inocielijkheden die aan de heden- daagsche mogendheden van wegc de jezuieten aangedaan worden, bestaan niet alleenelijk in Europa maar zelfs in Ameri ka. De jezuiet wil en moet meester zijn overal en in alles, of hij tracht alles omver le werpen, ten einde zijn rijk op de puin- hoopen le vestigen. Dit meesterschap wordt onder den dek mantel van den paus verspreidt. Begeeren de jezuieten iets of verlangen zij iels te zien afschalfen, zoo brengen zij den paus in het spel en maken van hunne woorden de zijne. Een ouderling die reeds lang de tachtig jaren bereikt heeft, die van ’s mor gens lot ’s avonds niet als jezuieten ziet en van niets anders omringd is, moet gemak kelijk dezer gedachten aannemen, al ware het maar om gerust gelaten te worden. Hadden de jezuïeten geen ander doelwit dan den godsdienst te verspreiden, dan de zedeleer in de zielen le planten, eenieder zou ze eeren en eerbiedigen. Verdraaide geesten alleen bestrijden den godsdienst in hoedanigheid van godsdienst. Edele ver slanden doen zulks niet. Maar hun doel wit is gansch verschil!ig. Men moet dan wel onderscheiden lus- schen den strijd die geleverd wordt dooi de liberalen legen de jezuieten, en lusschen den strijd legen den godsdienst. De eerste strijd is de vrijheid die hardnekkig wor stelt legen de slavernij, de vrijheid die hare miskende rechten tegenover de on derdrukking lerugeischt. Die strijd is heden in alle landen van Europa legen het ultra- montanisme of de jezuieten ingespannen. Die strijd strekt lot het eerbiedigen van de burgerlijke overheid, en tot het verijdelen van den ullramontaanschen hoogmoed die alles onder zijnen scepter zou willen stel len. De liberalen strijden dan tegen de religie niet, maar tegen dezen die van de religie gebruikmaken om hunne heerschap pij onwettiglijk over rijk en arm, over groot en klein neer te drukken. Gelooft dan niet, lezers, aan dozen die ons religicvervolgers noemen, maar weest overtuigd dat zij zclven, met ons hatelijk en verfoeilijk le willen maken, hunne eigene dominalie in het oog hebben, en trachten met logenlaal u in dwaling le brengen en u le foppen. Overweegt en doorgrond de zaak, laat den domper er over niet nedervallen, en gij zult u overtuigen dat wij gelijk hebben. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 11-55 4-25 0-00 9-55 2-20 8-40 0-00 Politiek Oveiizicht. Volgens de fransche dagbladen begin nen in Frankrijk de gemoederen te be daren en vertrouwen in de toekomst le hebben. Men verhoopt dat hel gouverne ment door zijne daden den nieuwen toe stand van zaken zal helpen vestigen. De minister van eerediensten en onder wijs van Pruisen heeft aan al de overheden inlichtingen gezonden over het godsdiens tig onderwijs in de lagere scholen. Indien een lid der geestelijkheid de noodige waar borg en hoedanigheid bezit opdat zijn on derwijs niet nadëelig zou zijn aan de jeugd, moet men hem bij voorkeur aan nemen; maar de Staal behoudt hel volstrekt recht de toelating te weigeren de religie te onderwijzen aan elk lid der geestelijkheid of aan ieder ander persoon, welke die waarborgen niet oplevert. Hel verjaringsfeest van den keizer van Duilschland is overal schitterend gevierd geworden. De koning van Beieren heeft aan den ouden keizer le dier gelegenheid met den telegraaf, zijne gelukwenschingen gezonden. Volgens de correspondent der Indépen- dancc beige bij hel spaansch noorderleger schrijft, is de poging van Cabrera om de Carlisten voor de zaak van koning Alfonso te winnen, niet geroepen om groolen bij val te verwerven, liet schijnt dal de Car- listen weinig geneigd zijn om het oor te leenen aan de voorstellen hunner oude wapenbroeders. Hun prins heeft, waar schijnlijk vooruitziende wat zou gebeuren, sedert een jaar zorg gedragen geene belang rijke posten toe le vertrouwen aan officie ren, die betrekkingen met Cabrera hadden, of wier verkleefdheid twijfelachtig was. Terwijl de Carlisle)), vol vertrouwen in F/ IJL 3.' VEIIVOI.C. N’.r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1