LICHTING VAN 1875. L' CONTINGENT. (Dixmude) Handzaeme) VVoumen) (Loo) (Veurne) (Alveringhem) (Nieuporl) 26 26 19 36 29 19 19c kanton 20* 21“ 22“ 23“ 24“ 25“ 33 mannen. weder naar de hut. Maar zijne beweging was niets anders dan beschroomde inbeelding van Mariette geweest. Nu begaf zij zich weder op den weg naai de palmboömen. Maar hij kon wellicht zich sla pende veinzen. Haastig redde zij zich naar de hut. Wie nogtans zal voor oenen ijdeler» wellicht vlieden’ Zij ving moedig de reis naar de palmboom aam Bij dit wankelen van hare schuchtere en verlang ende ziele tusschen vrees en nieuwsgierigheid, bij dit heen- en wcêrtrippclen tusschen hut en palm- boomen, was zij toch eindelijk den slaper altoos nader gekomen, terwijl ook nieuwsgierigheid zegenpralender was dan de vrees. Wat gaat het mij aan! de weg leidt mij alleen voorbij hem. Slape of wake hij, ik ga maar voor bij. Zoo dacht Manons dochter; doch zij ging niet voorbij, maar bleef staan; want zij moest toch den blocmenschenkcr recht in het aanzicht be schouwen, om der zake zeker te zijn. Tot dan sliep hij ja, als hadde hij sedert vier weken geenen gezonden slaap gehad. En wie was hel? Nu wie zou hel dan anders zijn dan der aartsboos wicht Colin? X. T. Z. Een brief uil eene naburige gemeente, hande lende over de boterboerinnetjes, is ons te laat toegekomen om in ons blad van heden te kunnen opgenomen worden. Het zal dus voor zaterdag toekomende zijn. Onze correspondent zal niets verliezen met wachten. Klerikale meestermakerij te Pope- ringlie. Moedige tegenstand. Sedert 1872 is er voorzeker geen slccdjc in ge heel Vlaanderen, waar het zoo leutig is, waar er zooveel vermaakte vinden is als in Poperinghe: muziek-en dansfeesten, banketten en vrolijke bij eenkomsten volgen er onophoudelijk elkander op, aandoenlijke gebeurtenissen van allen aard kluchtige en ernstige houden er de menschee in eene gedurige opgewektheid, en brengen er voedsel en verscheidenheid aan de gesprekken in de estaminels en in de huisgezinnen. Gestadig vermaak en verzet in een klein stcedje is voorzeker iets wat raar, wat zeldzaam is. Maar nog veel zeldzamer is het, dal men hel vermaak, de verstrooiingen aan de geestelijken verschuldigd is. En nogtans te Poperinghe is het zoo. Wij zullen de reden dezer zeldzaamheid in korte woorden aan onze lezers bekend maken. De uitslag der gemeentekiezing van 1872 was in Poperinghe gunstig aan de klerikalen. De geeste lijken zegepraalden, M.r Van Merris kreeg de nederlaag. De veroveraars wilden nu, verblind door eerzucht en hoogmoed, over alles wal in Poperinghe beslaat den baas spelen. Een nieuw pompierskorps wierd ingericht en eene nieuwe muziekmaatschappij kwam tot stand om het oude en vermaarde muziekgenootschap ten onder te brengen. In een woord, hel was de wil der gees telijken dat het liberalismus te Poperinghe zou verbannen en versmacht worden. Maar, er kwam tegenstand, moedige en volhar dende tegenstand. Het oude en liberale muziek genootschap wierd heringericht, onder den naatn meenen wij van de Philharmonic men bouwde eene nieuwe zaal, men gaf er allerschoonste fees ten, en al wal in Poperinghe niet slaalsch aan de geestelijken onderworpen is, schaarde zich met de oude pompiers onderhol vaandel der Philharmonic. De geestelijkheid en het klerikaal gemeente bestuur zagen dit met groolen tegenzin. Zij lieten nu ook door hun tui/ersmuziek feesten geven, maarer mocht niet gedanst worden, men moest er zich vergenoegen met voor pand te spe len en met andere onschuldige speleljes, en de Philharmonic, wol verre van hierdoor benadceligd te worden, biocide meer on meer en verschafte door de milde tusschenkomst van haren voorzitter, M.r Van Merris, meer en meer vermaak aan hare leden. Welhaast wierd de Philharmonic mot venijnige kwaadwilligheid in den preekstoel aangevallen zij was eene verdcrilijke maatschappij, bijzonder lijk voor vrouwen, hare leden waren slechte men- schen, halve duivels, en ten gevolge van alle slach van ophitsingen wierden zij benadeeligd in hunnen handel en bedrijf, hadden zij kwellingen te ver duren van wege de klerikale policie, en zelfs zijn zij genoodzaakt geweest zich te moeten verdedigen tegen aanrandingen van slokslagersbenden. Doch de liberalen verloren geenen moed, wel integen deel. Over daaromtrent eene maand was het jubilé te Poperinghe, en de vreemde priesters hebben er tegen de Philharmonic gedonderd en gebliksemd, in preek- en biechtstoel, om al dc kerkuilen en vledermuizcn van schrik te doen doodvallen. De liberalen echter hebben zich niet laten verschrik ken, zij hebben harlclijk met het politiek geweld der priesters gelachen en zich zeer gemakkelijk getroost wanneer hun de absolutie uit een politiek inzicht wierd geweigerd. Men had kunnen denken dat de vervolgingen tegen de Philharmonic nu ten einde zouden zijn, want, niettegenstaande den jubilé, bleef deze maatschappij in den besten toestand, en genoegen en vreugde bleven er heerschen. Maar neen de maat van vervolgingen was nog niet vol. In hel begin der vcrlcdenc weck stierf dc onder voorzitter der Philharmonic, de heer Delbove, die vroeger luitenant geweest was der pompiers. Met toestemming van M."" wed. Delbove wierd er dooi de liberalen besloten, dal de overledene met het muziek en met alle mogelijke plechtigheid zou be graven worden. Maar ziel, de heer paslor-deken vraagt mededeeling van bel opstel der gedenk- zantjes, welke men gewend is binst de ollerande aan de kennissen en vrienden te geven, en hij BE VEELT dat de woorden 'gewezen officier van het korps pompiers en medevoorzitter der maatschappij der oude pompiers» er moeten uitgelaten worden, op straf van niet in de kerk te mogen worden uit gedeeld. Vervolgens, en wel ’s avonds laat van den dag vóór de begraving, laat hij lol tweemaal toe aan M.r Van Merris weten, dat hij VERBIEDT dat het muziek deel neme aan den rouwstoet van den heer Delbove. Hierop wordt er aan den heer pastor-deken zeer eenvoudig bekend gemaakt, dal de gedenkzantjes niet zullen veranderd worden en dat hel muziek in den rouwstoet spelen zal. Zoo is hel ook gebeurd. En M.r de pastor-deken van Poperinghe heeft togen wil en dank, oenen ontzaglijken stoet van liberalen moeten volgen, het liberale muziek in den stoet moeten hoorei) spelen, en de gedenkzantjes, niet aan den autaar, maar aan de kerkdeur moeten zien uitdeden. Daarenboven moet hij nog het spijt verkroppen, dal zelfs een groot deel der klerikalen van Pope ringhe zijne onbelamelijke meestermakerij en zijne belachelijke pretenties ten strengste afkeuren. De tegenstand van wege de liberalen van Pope ringhe legen de geestelijke onderdrukking ver dient allen lof, en mag tot voorbeeld strekken aan hunne slapende liberale vrienden in zoo menige vlaamsche stad. Moge do Poperingsche liberale partij in vreugde blijven groeien en bloeien!! Ingezonden Artikel. Wulvcringheni, 22 maart 1875. Heer Uitgever, In een medegedeeld artikel van uw nummer van 13 dezer, wordt er gesproken over hel misbruik van gevelde hoornen te laten liggen in de straten en openbare plaatsen. Dit misbruik bestaat inderdaad te lande, onze gemeente is er ook niet vrij van, en hol ware te wenschen, dal ten dien opzichte de gemeente over heid krachtdadiger te werk ging. Maar, er is hier nog een ander misbruik, dal, alhoewel gcenc ongelukken konnende veroorzaken, toch schadelijker is dan het eerste, en bijgevolg ook zou moeten worden belet. Wij bedoelen hier hel vullen of stoppen, ten ge- heelc of ten decle, der slraalgrachten. Wordt er, in Wulveringhem, een nieuw huis ge bouwd langs dc straal, wordt er een perceel land Aldus was hij het geweest, die eerst uil oudo vijandschap aan het goede meisje zooveel doods verdriet met de kruik veroorzaakt en haar in den verdrielclijken omgang met mijnheer Hautmarlin gebracht had; hij was het geweest, die dan weg ging en haar met bloemen plaagde, om hare nieuwsgierigheid te folteren. Waarom? Hij haatte Mariette. Hij gedroeg zich nog immer in alle ge zelschappen ten opzichte van het arme kind op eene onvergeeflijke wijze. Hij week, waar hij kon; en waar hij niet kon, bedroefde hij de goede kleine. Tegen alle andere meisjes van La Napoule was hij gespraakzaïner, vriendelijker, bevalliger dan legen Mariette. Men denke cens na. Nu lag bij daar verraden, betrapt. In Mariottes borst ontwaakte de wraak. Welken smaad kon zij hem aandoen? Zij nam den bloementuil, maakte hem los, strooide met rechtvaardigen toorn ver achtelijk zijn geschenk over den slaper heen. Slechts het papier op welk weder dc zuchtLieve Mariette! stond, behield zij, on stak het gezwind in den boezem. Zij wilde voor toekomende ge vallen dit bewijs van zijn schrift bewaren. Mariette was sluw. Ni: wilde zij gaan; maar hare wraak was nog niet verzadigd. Zij kon niet van de plaats, zonder Colins boosheid met eene dergelijke te straffen. Zij scheurde van haren hoed den violet kleurige!), zijdenen band, en bond hem zacht om des slapers arm en om den boom en knoopte Colin met drie knoopen vast aan den palmboom. Wanneer hij nu ontwaakte, hoe verwonderd zou hij zijnhoe zou hem de nieuwsgierigheid folteren om te weten wie hem ook de streek gespeeld bad. Dat zou hij onmogelijk kunnen raden. Zooveel te beter. Hel gebeurde hem te rechte. Mariette was maar al te genadig voor hem. Heur werk scheen haar te berouwen, als zij het volbracht had. Hare borst vloog onstuimig op, Ik geloof inderdaad dat er haar een traantje in de oogen kwam met welke zij maar al te medelijdend den kwaaddoener aanschouwde. Langzaam ging zij naar de grenaadbosschen aan dc rots, terug. Zij zag dikwijls om; langzaam dc rots op, zij zag dikwijls neer naar dc palmboomcn. Dan ijlde zij naar moeder Manon die riep. (Te vervolgen). TVA.TIOIVA.I,E MILITIE. Het is om zoo te zeggen zeker, dat de ondcr- zeesche tunnel tusschen Vrankrijk en Engeland zal worden uitgevoerd. Let wel op!Die tunnel zal daaromtrent nog zoo lang zijn, als de Loovaarl en de Nieuportvaarl te zamen; hij zal honderd keeren meer kosten (250 millioen frank) dan de werken voorde ver- breeding en verdieping van die vaarten; maar men schikt hem uil te voeren in de helft van den tijd (in 8 a 10 jaar) dien men gebruiken zal voor de gemelde verbreeding en verdieping. Nog al aardig, niet waar liunU- en Letlcrnicuw». Verschenen bij Vanderauwera te Brussel Passé et avenir des anciens ports flamands, llruges, Os tende et Nieuporl, par P. Portier. Eene zeer be langrijke brochuur van een 20tal bladz. Vierde uitgave. De heer Bortier, de onvermoeibare volksman, die reeds zoovele werken in het licht gaf om den sloflclijken toestand van hel vlaamsche volk te ver beteren, wenschen wij geluk over het klein maar zeer nuttig boekje, dal zonder twijfel, door al wie wat belang stelt inden vooruitgang des vlaamschen volks, met genoegen zal gelezen worden. Dc geachte schrijver doet daarin zien datdc Staal na de kamers van koophandel in eene volko- mone onafhankelijkheid ingericht te hebben een heiligen plicht zal te volbrengen hebben; namelijk van naar middelen om te zien om de vervalsching der eetwaren en nijverheids voortbrengselen tc beletten. In dit schriftje, zegt de onvermoeibare schrijver, dal de vervalsching niet alleenlijk na- deelig aan de gezondheid is; maar dat de uilvoer •onzer voortbrengselen, teoorzake van hel schande- in kleinere pérceelcn gebruikt, of behaagt hel aan oenen gebruiker zijnen uitweg te veranderen, men vult de slraatgracht, zonder permissie, en zelfs zonder te zorgen dat er in dc nieuwe dammen voldoende buizen worden geplaatst, Hier uil volgt, dat als er veel water komt, hetzij door regen of door gesmolten sneeuw, dc stralen in waterpoelen veranderen, ende huizen en landen groole schade ondergaan. Ik Lagen er in al de dammen groole en diepe ge metste buizen die men gemakkelijk kuischcn kan, wierd hel leggen van mest- en kalkhoopen in de slraatgrachtcn streng verboden, al deze grachten zouden als walerloopcn dienen, de straten zouden spoedig droogen, en de landen en huizen ter zelf- der lijd. Verhopende, heer Uitgever, dal mijn schrijven lol eenig nut zal strekken, groot ik u met welge meende achting. Liberale itoiul. De voorloopige commissie van den Bond tusschen de liberale kiesvereenigingen heelt op maandag 24 dezer hare derde en laatste zitting gehouden. Hel ontwerp der statuten van den Bond is nu opgemaakt en goedgekeurd en zal aan de comi- teiten der liberale kiesvereenigingen gezonden worden met verzoek oenen afgevaardigden aan te duiden. In eene bijeenkomst der afgevaardigden, welke op 19 april te Brussel zal plaats hebben, zullen de statuten van den Bond onwederroepelijk vastge steld worden en vervolgens aan de liberale associaties worden toegestuurd. I 1. Xwiyi».-- i-’-iwilyfll i I ■■■■HBHawaCGnBaEgaMBBaMBBEMMBgBMBIMJBlIU CJ'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2