DE GEBROKENE KRUIK, - H VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 49.' J AAS». Veurne, SO ^kpril. politieke lijdingen uil Frankrijk be- I feuilleton 7-43 6- 30 7- 40 6-45 Vertaald naar ZSC1I0KKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne liet Blad verschiint. allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. liet gerecht. En zij nam de kruik in de eene, Mariotte aan de andere hand, en ging omtrent negen ure naar Mijnheer Haulmartm, waar hij gewoonlijk te ge recht zat. Zij bragt daar met luid geschrei hare klagt voor, en toonde de verbrokene kruik en het verloren paradijs. Marietlc weende bitterlijk. De rechter, toen hij de kruik gebroken en de schoone bruid in tranen zag, geraakte in zulken gercglen toorn jegens Colin, dat zijn neus violet kleurig werd, gelijk Mariottes beroemde hoesd- band. Hij liet door zijne dienaars welhaast den moedwilligen halen. Colin kwam diep bedroefd. Moeder Manon her haalde nu hare klagt met vele welsprekendheid voor den rechter, dienaars en schrijvers. Doch Colin hoorde niets. Hij trad naar Marietlc en (luis terde haar toe: Vergeef mij, lieve Marietlc, gelijk ik u vergeef. Ik brak onwillens uwe kruik, maar gij hebt mijn hart gebroken Wat is dat daar met dit gefluisterd? riep met rechterlijke majesteit mijnheer Haulmartin, hoor naar uwe aanklaging en verdedigd u. Ik verdedigd mij niet. Ik heb de kruik tegen mijnen wil gebroken! zei Colin. Dat geloofde ik inderdaad ookzegde Marietlc snikkend: «ik benzoo schuldig als hij; want ik heb hem beledigd en in gramschap gebracht. Dan wierp hij mij den band en de bloemen onvoor zichtig toe. Hij kan daar niet aan doen. Ei, zie eens aanschreeuwde moeder Manon «wil zij nu niet zijne verdedigster zijn! Heer rechter, spreekhij heeft de kruik gebroken, dat loochend hij niet; en ik om zijnentwille het venster, wil hij het loochen zoo kan hij het zien. De vlnam»ehe streek. Op weinige uitzonderingen na, behooren al de Senateurs en Representanten der vlaamsche ge westen aan de calholicke partij, aan de partij van het Ministerie, en daarenboven zijn vier der voor naamste ministers vertegenwoordigers van de be langen van vlaamsche arrondissementen. Men zou dus geneigd zijn om te gelooven, dat de Vlamingen bevoordeeligd worden, dat de gou- vernementeele gunsten er naar loc vloeien, dat handel cn nijverheid er krachtdadige ondersteu ning moeten vinden. Maar, wie zulks denken zou, hoe natuurlijk het ook schijnc zou zich grootelijks bedriegen. En inderdaad Vlaanderen wordt verwaarloosd, slecht bestuurd, opgcotïerd, cn overal wordt er bitter geklaagd. Antwerpen is, om zoo te zeggen, in oproer tegen hel Ministerie, omdat hare duurbaarste belangen met ondergang bedreigd zijn, ten voordeele van maatschappijen van ijzerenwegen, die Terneuzen met hel binnenland in gemeenschap brengen. Gent klaagt onophoudelijk, omdat de water werken die hare schipvaart moeten verbeteren en hare omstreken van overslroomingen moeten be vrijden zoo traag vooruitgaan. Brugge wordt door het Ministerie als eene ver- stoolelinge behandelt, cn alle pogingen van wegc haar stedelijk bestuur of hare inwoners, om er welvaart in te voeren, wordt door het gouverne ment gedwaarsboomd. Te Blankerberghe laat het Staatsbestuur de schuilhaven toeslijken cn stelt hinderpalen aan het oprichten van nieuwe gebouwen langs het strand. Te Oostende verkwijnt den zeehandel, omdat er de verbeteringen aan de haven cn aan de kanalen naar het inwendige niet beantwoorden aan de hedendaagsche noodwendigheden. Nieuport, onze cenigc natuurlijke haven, die, in een nationaal belang, in eene haven van eerste klas, zoo als Vlissinghc, zou moeten worden her schapen, is cenigermate door het gouvernement verlaten, niet tegenstaande de opofferingen barer moedige inwoners, die het ónmogelijke doen om hunne stad te verhellen. Gansch Westvlaanderen blijft aanzienlijke schade Daar gij hel niet loochenen kunt, mijnheer Colin, sprak de rechter, zoo betaalt gij voor de kruik drie honderd livres, want zoo veel is zij waard, cn dan voor.... Neen riep Colin, zoo veel is zij niet waard, ik heb ze te Vcncc op de markt voor Marietlc voor honderd livres gekocht. Gij ze gekocht, mijnheer de onbeschaamde schreeuwde de rechter en werd in gansch zijn ge zicht als Mariottes hoedsband. Maar meer kon noch wilde hij zeggen, want hij vreesde onaange name onderzoekingen in de zaken. Doch Colin werd gram om hel verwijl, en sprak Ik zond deze kruik op den avond van den merkt- dag door uwen eigenen knecht aan Marietlc. Daar slaat Jacques zelfs aan de deur. Hij is getuige. Jacques, spreek; gaf ik u die doos niet om ze naar vrouw Manon te dragen? Mijnheer Haulmartin wilde daarlusschen don deren; maar de eenvoudige Jacques zegdeBezin u maar, mijnheer de rechter, gij naamt mij Colins doos af, en droogt, wat er in geweest is, naar vrouwe Manon. De doos ligt daar zelfs nog onder IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDRNE NAAR DUINKERKS. 12-11 4-35 6-02. 9- 08 1-35 7-55. 10- 15 11- 10 4-35 1- 35 2- 39 9-01. 3- 40 5-00. IJZEREN WEG VAN DIXMÜDE NAAR NIEDP0RT. 7-40 11-55 4-25 0-00 9-55 2-20 8-40 0-00 Be politieke lijdingen ml Frankrijk be duiden niet veel. De ministerraad heeft besloten twee provinciedagbladen te ver volgen, die niet ophouden de nieuwe grondwet aan te randen. De eerste werkzaamheden van het en- gelsch Parlement, sedert de zittijd her nomen is, leveren niet veel belang op. Hel eenig opmerkenswaardig feit is, dat ecu afgevaardigde van Londen, sir A. Lusk, sprekende over hel budjet van oorlog, ver klaard heeft dal Engeland vroeg of laat zal genoodzaakt zijn toevlucht lol de loting te nemen. De afgevaardigden van het en- gelsch Parlement, die lol het leger behoo ren, ondersteunen reeds lang die thesis; ook hel hof is voor de loting. Van eenen anderen kant is hel engelsch volk diep vij andig aan de loting en zal dit blijven niet tegenstaande de denkwijze van sir A. Lusk. Volgens de laatste lijdingen uil Berlijn zouden de geheesheeren, niettegenstaande hel levendig verlangen van den keizer, er zich legen verzetten dal hij binnen kort naar Italië reist. De kroonprins en prinses van Pruisen zouden in zijne plaats koning Victor Emmanuel gaan bezoeken. Uil Venetie komen er nog bijzonderheden I toe over de bijeenkomst der vorsten van Oostenrijk en Italië, over de gehoudene gastmalen en de uitgesproken heildronken. De iwee vorsten zijn scheep gegaan op eene italiaansche kanonneersloep die bui ten de haven van Malamocco de vloot gaal vervoegen. Te Bayonna loopt het gerucht, dal er carlislsche uitzendelingen in Frankrijk ge drongen zijn om Cabrera te vermoorden en dal de policie hen opzoekt. N.r 2485. betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijlt in bij 1’. Ryckeboer, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. t‘OI.1 TIEK OVKllXIAJIi r. De Times van Londen bevat eene depê che uit Parijs van 6 april, meldende dal de nota van Duilschland aan het belgisch gouvernement, na de drie bekende punten opgesomd te hebben, voorlgaat als volgt liet schijnt nauwelijks mogelijk dal de wellen van een land van hel gouvernement de middels niet verschaffen om de schrif ten en ondernemingen tegen te houden, die de goede betrekkingen met de naburige Staten zouden kunnen benadeelen. Onzijdige Stalen die verlangen hunne positie te behouden, zouden zorgvuldig alles moeten vermijden, dal aanleiding kan geven lol verandering in het grondbegin der onzijdigheid, waai op de grondslag van hun beslaan gevestigd is. Indien de wellen geene genoegzame macht bezitten om de wettige voldoening te schenken, welke door Duilschland ge vraagd is, zoo hoopt dit laasle dal Belgie zijne wetgeving zal volledigen. Hel antwoord van Belgie zegt, dal de de belgischc wetten voldoende zijn, om alle beleedigingen te straffen, maar het is niet mogelijk de beleedigingen van intentie te straffen. De nota vervolgt: Bet onzijdige en onafhankelijke Belgie heeft nooit niets ge daan dal zijne betrekkingen met eene be vriende en waarborgende natie voor zijne onafhankelijkheid kan veranderen. De Times bevat insgelijks eene depeclie j uit Parijs, volgens welke de dnilsche nota en hel antwoord van Belgie schijnen mon delings meegedeeld te zijn geweest aan de vreemde mogendheden. Hel wederant woord van Duilschland zegt, dal dit laatste den uitslag van hei onderzoek over de zaak Duchesne zal afwacblen. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport ZATERDAG 10 APRIL 1875. I VERVOLG.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1