Art. 7. liet inidden-komiteit zal ten minste ccne zijn, dal cr nimmer beslaan hebben, dal er nooit j 'Vergoeding der militiniien. Be Moniteur beval de wel aangaande de ver goeding der miliciancn. Ziehier de voornaamste schikkingen der wetGedurende den normalen en effectieven werkdadigen dienst wordt er aan de ouders van den miliciaan die onder de wapens is eenc schadevergoeding van 10 Ir. per maand uil- bcstaald; heelt hij nog vader nog moeder, dan wordt zij betaald aan de grootouders of een der twee overlevenden. Is de miliciaan getrouwd, dan wordl de schadevej'gocding aan de vrouw betaald. Sterft de miliciaan onder dienst, dan wordl de schadeloosstelling betaald voor al den lijd dal zijn dienst moest duren. De schadevergoeding wordt aan den miliciaan betaald als hij geene ouders of grootouders heeft, als zijne ouders onbekend of voor misdaad veroordeeld zijn, ol als hij door zijne ouders verlaten is. Zij wordl dan in de alge- meene spaarkas op zijnen naam gestort. Behalve uitzonderingen door het gouvernement verleend, kunnen die sommen maar getrokken worden vijf jaren na het einde van den werkdadigen dienst. De schadevergoeding wordl niet verleend, als de ouders van den miliciaan, de overlevende of hij zelf meer dan 50 fr. rechlstreeksclie belastingen ten voordeelc van den Slaat betalen. Algcmeene 'r^jdin^cn. Als waarschijnlijke weergestcltenis voor de loopende maand, zal er weinig verschil zijn tus- schen die der verledenc maand, voor landstreken die op gelijke hoogte met Belgie liggen. De ken- leekens zijn: veranderlijke luchtgcstellenis, dik wijls overtrokken of mistachtig, eer nat dan droog, gen van het bureel. De aftredende leden zijn herkiesbaar; maar het mandaat van den voorzitter kan maar vier jaar achtereen voor den voorzitter hernieuwd worden. Art. 8. Hel komileit vcreenigl zich buitenge woon op bijeenroeping van den voorzitter of op de geschrevene vraag van zeven zijner leden, enz. Art. 9. De Bond zal heroprichten van vereenigin- gen uitlokken in de arrondissementen waar cr geen beslaan. Hij zal correspondenten benoemen en medehul pen lol hel inrichten van plaatselijke komiteiten, waar er geene associatie bestaal. Hij zal de plaatsclijke vereenigingen helpen in hel herzien der kiezerslijsten. Hij zal al de werken bcvoordeeligcn,diehem voorkomende libcralezaak te moeten dienen, namelijk degenen die strekken tol de verspreiding van de drukpers en tot de ont wikkeling van het onderwijs. Hij zal aan de liberalen van elk arrondissement de grootc noodzakelijkheid doen uitschijnen irielke omstandigheid op het kieslerrein den strijd aan te gaan en zal helpen om die kicsworslclingen altijd i mogelijk te maken. Art. 10. De Bond beveelt zeer dringend de ar rondissement association, het werk der liberale drukpers en de onmiddelijkc inrichting van den Liberalen penning aan, waarover elke vereeniging naar goedvinden zal beschikken. Art. 11. Elke bijtredende vereeniging zal eeneu jaarlijkschen inleg betalen, door het komiteit te bepalen om in de kosten van den Bond te voorzien. Art. 12. Elke maal als de omstandigheden het zullen vereischen en voornamelijk voor elke kie- zing waar hel algemeen belang der partij in be trokken is, kan de Bond eeneu oproep lot deAsso- sialien en tot al de liberalen van het land doen, ten einde vrijwillige toelagen te bekomen. Deze fond sen zullen ter beschikking van hel bureel worden gesteld, die er aan hel Komileit rekening van zal geven. Art. 13. De tegenwoordige statuten kunnen door het midden-Komileil herzien worden met de meer derheid van twee derden der stemmen. Uitvoerings-madtiegel. Hel tegenwoordig ont werp van reglement zal aan de Komiteiten van elke arrondissements vereeniging worden gezon den, met verzoek eeneu afgeveerdigdc en oenen plaatsvervanger te benoemen. De vergadering der afgevaardigden zal de definitieve statuten aanvaar den, die alsdan aan de deelnemende vereenigingen zullen gezonden worden. Dil bureel zal als uitvoerende commissie wor- j van zijne werk- aan hel komileit van wien het Een lietooverd kind. Aan ’t Meuleken, een wel gekend gehucht eener gemeente van ’t kanton Veurne, is er een kind van elf tot twaalf jaren, toebehoorende aan werklieden, dal epileplique is, of eene zenuwziekte heeft, in eeneu zeldzamen hoogen graad; hel arme schepsel, slaakt luide schreeuwen, wringt zich armen en boenen, als de krisis overkomt, roept en tiert van pijn en smarte, en vervult den bezoeker met aan doening en diep medelijden. Dit is zeer bedroevend en ongelukkig voor het kind en voor zijne familie. Doch, het is ook be droevend, te hooren en te zien den overgrooten toeloop van volk uil al de omliggende plaatsen om naar dal kind te gaan kijken; allerlei geruchten zijn daarover heinde en verre rondgestrooid; de eenc vertellen dat hel kind betooverd is; anderen, dat het van den duivel bezeten ishoe is hel moge lijk van in de leste helft van de negentiende eeuw nog zoo dom, nog zoo eenvoudig, nog zoo lichl- geloovig te zijn! hoe is het mogelijk dat in onze ■Vlaanderen nog zulke bijgeloovighcden onder zoo veel mcnschen kunnen weerklank vindenEn het geen nog meest bedroefd is van te vernemen dal er sommigemcnschen zijn die geleerdheid bezitten, en die zulke geruchten door hunne woorden en hunne houding schijnen aan te moedigen, in plaats van ertegen te protesteren, en door hun gezag of door hunne positie, de verdoolde meening In te lichten, de eenvoudige mcnschen den blinddoek af te doen, en hen te zeggen dat er geene tooveraars I doep is mol hel ongelukkig kind te gaan belezen, zoo als cr gezegd wordt, maar dal hel kind moet toevcrlrouwd worden aan eenen goeden genecs- Wij protesteren tegen zulke ongerijmde uit strooisels; wij protesteren uil al onze macht, in name der gezonde rede, in name der wetenschap pen, in name der waarheid, en wij roepen lol alle eenvoudige mcnschen: Blijft te huis op uw werk, in plaats van de vensters te gaan breken door gedrein aan huizeken der moeder van dal kind; ja, blijft te huis, op dal niet langer uwe onzinnige beevaart blij ve dienen omde domme vooroordeelen in zwang te houden die ons de onwetendheid en de duister nissen vande middeneeuwen,te treurig en te bloe dend herinneren; en tol de geleerden en wetenden zeggen wij: doel uwen plicht, spreekt tot de een- i voudigen met rede en versland, en zegt aan de verleide volksschare dal hel allen verdichtsels zijn wat men uilgestrooid heeft; en alzoo zullen deze doen wat cr betaamt gedaan te worden, ik wil zeggen: de onwetenden onderwijzen, de vooroor- dcelen en bijgeloovighcden helpen uilroeijen. X. X. De liberale lton<l. Zie hier den tekst van het ontwerp van reglement, van den Liberalen Bond, waarvan wij reeds herhaalde malen gesproken hebben Art. 1. Er is onder al de liberale arrondisse ments vereenigingen eenen bond gesloten onder den titel van: Bond der liberale vereenigingen. Art. 2. De Bond heelt lol doel de zegepraal der liberale denkwijze te verzekeren, namentlijk op •hel kies-terrein. Zijne werking strekt zich tol geheel hel land uit. Zij oefent die uil met de association en bij gebrek ervan, melde plaatsclijke komiteiten. Art. 3. De zetel van den bond is te Brussel. Art. 4. Elke bestaande liberalearrondissemcnts- vereeniging zal van rechtswege deel maken van den Bond, door hel zenden barer goedkeuring aan de tegenwoordige statuten. Hel zal hetzelfde zijn voor de in te richten ver- eenigingen in de arrondissementen die tegenwoor dig geen bezitten. Indien er zich eene nieuwe vereeniging vormt, daar waar er reeds eene ander bestaat, zal hel midden-komileil van den Bond beslissen of er reden bestaal om ze op dunzelfden voel als de oude aan te nemen. Art. B. De Bond wordl bestuurd door een inid- den-komiteil, volgender wijze samengesteld: 1° Uil ecu afgeveerdigde, die door elke bijge treden vereeniging zal worden aangeduid en die ze zal blijven vertegenwoordigen tot dat zijne ver vanging officieel is bekend gemaakt. Elke afge veerdigde zal een plaatsvervanger hebben, die in geval van beletsel zijne bediening zal vervullen. 2“ Uw achlicn leden van de parlementaire linker zijde, die het zij door de linkerzijde zelve zullen worden gekozen, hel zij op elk andere wijze door het midden commileil aangeduid. Art. G. Het midden comileil zal zijn bureel be noemen, dal uil 10 leden zal beslaan en zal in zijn midden eenen voorzitter, twee ondervoorzitters, twee sekrelarissen en eenen schatbewaarder kiezen. er mede, en klapte allen ergwaan uit vrouw Manon, en zwoer dal hij zich den neus zou hebben laten afsnijden, indien Colin geene drie honderd livres voorde gebrokene kruik moest betalen. Ook ging hij met vrouw Manon naar pater Jeroaie voor den trouw en scherpte hem wel in, Mariette ernstig haren pligt voor oogen te stellen dat zij als gehoorzame dochter den wil harcr moeder, noch het huwelijk mogl wederstreven. Dat be loofde ook de oude, godvruchtige heer, ofschoon hij slechts de helft van alles verstond, wat men hem in het oor schreeuwde. Maar Mariette nam de gebrokene kruik in hare slaapkamer, en had ze nu eerst recht lief, en het was hour als ware het paradys in hare borst inge trokken, sedert het op de kruik beschadigd was. Ais nu den maandagmorgen kwam, sprak moe der Manon tot hare dochter: kleed u welaan en draag dit mijrlhenkransken naar pater Jerome; hij verlangt het voor eenc bruid. Mariette kleedde zich op haar zondagsch, nam zonder erg den mijrlhenkrans en droeg hem naar pater Jerome. (Te vervolgen). lijden door de buitengewone hoogc tarieven op hare ijzerenwegen, en te vergeefs verheft men hiertegen de stem. In een woord, op geene ccne plaats in Vlaan deren ziel men duidelijke bewijzen van rechtzinnige genegenheid en verstandige bezorgdheid van wege de mannen aan dewelke onze openbare belangen zijn toevertrouwd. Wel verre dus, dat de vlaamsche streek zou bloeien, is zij integendeel in betrekkclijk verval, onder alle opzichten. Zoo willen het de ultramontanen, die bij de Vlamingen den baas spelen. Zij vreezen den voor spoed onder het volk, want voorspoed verheft. Zedelijk en stoffelijk verval, integendeel, brengt vernedering en onderwerping mede, en hier naar trachten de overheerschers uil al hunne macht. Er is iels noglans in de vlaamsche gewesten wal in vollen bloei is, en dat is de klerikale winkel, de klerikale overheersching. Ja, de klerikale schooierij is vruchtbaar in Vlaanderen, de kerk doet er rijke oogsten op, de kloosters en geestelijke eigendommen worden er gedurig en talrijker en grooter, en de priesters voeren er meer en meer hel hooge en het gebie dende woord. Arme Vlamingen, wel laag zijt gij gevallenGij zijl de speelbal der ultramontanen, gij wordt uit gebuit door uwe overheerschers en gij laat u meer en meer vcrkwczelen en verslaven. Gij gaat vrijwillig gebukt onder het klerikale juk, maar gij draagt levens de bittere gevolgen uwer onbezon nenheid. Dat de Vlamingen zorgvuldig hunne aandacht vestigen op hetgeen cr vroeger gebeurd is en op het gene er heden gebeurt in hunne eigene streek; op het gene er gebeurd is en gebeurt in Frankrijk en in Spanje, en zij zullen overtuigd zijn, dat overal waar de priesters meester zijn, waar zij heerschen over hel wereldlijk gezag, de algemcenc welvaart onder zedelijk en stoffelijk opzicht ver kwijnt en te niet gaat, en dat er, in zulke streken, niet anders bloeien kan dan de klerikale winkel. de papieren. De dienaars moesten den eenvoudigen Jacques aan de deur werpen, en mijnheer Colin werd ook uitgewezen, tot dat men hem zou roepen. Zeer wel, mijnheer de rechter, antwoordde Colin; maar dit feit zal uw laatste in La Napoule zijn. Ik weet wel meer dan dit, dal gij u met mijn eigendom bij vrouw Manon en Mariette aangenaam wildel maken. Wanneer gij mij zoekt, zoo zult gij weldoen, naar Grasse bij mijnheer den Landvoogd te rijden. Daarmede ging Colin heen. Mijnheer Hautmartin was over die handelwijze zeer in de war, en wist in de ontroering niet wat hij deed. Vrouw Manon schudde het hoofd. De zaak was hour gansch duister en onbedacht ge worden. Wie zal mij nu de gebrokene kruik betalen?vroeg zij. Mij zegde Mariette met glocijend aangezicht, mij is zij bijna reeds betaald. Wonderbare schikkingen. Colin reed nog denzclfden dag naar Grasse bij mijnheer de Landvoogd en kwam ’s anderendaags vroeg terug. Mijnheer Hautmartin echter lachtte 1 bestaan zullen; dat niemand kan van eenen duivel den aangesteld en zal rekening bezeten worden; dat dil alles oudewijvenpraat is, zaamheden doen 1 en dal hel in zulke ongelukkige gevallen niet te al hangt. i zitting’s jaars houden, den laalslen maandag van loeverirouwu wuruen iiuu vcuuu ^v&uvu novembciIn deze zitting zal overgegaan worden heer, die zijn vak verstaat, die de ziekte kent, die lol de goedkeuring der rekeningen en der kiezin- ondervinding heeft. Dal dient gedaan te worden, en niets anders. 1 j 1 iuuv vi iiiiinuvi wuunuui -- -- - -* Art. i. ------ -• - -1.... I rrrstv lint lmi>nnl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2