DE GE8R0KENE KRUIK, VAN V Bi u R N E, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET BWplSSÊBENT? 2486. Eüaö I I I I Lichlervelde naar Veurne Veurnp naar Duinkerkc Dninkcrkc naar Veurne 6- 02. 7- 55. 9-01. 5-00. 7-43 6- 30 7- 40 6-45 Vertaald naar ZSCI1OKKE. april heeft de cai lislsche generaalEslarlus 49. JAAR. Van Nicuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Van Veurne naar Liclitcrvelde van u? Mariette, kunt gij twijfelen? zie, al wat ik heb, wil ik ugeveti. Zult gij mij in het toekomende vriéndelijk zijn als den anderen? Zij antwoordde niet. Toen'zij echter in de pas torij traden, blikte zij hem zijwaarts aan, en daar zij zijne schoone oogen nat zag, lispelde zij hem toe: «lieve Colin! hij boog zich en kuste hare hand. De deur eener kamer ging open, en pater Jerome in eerwaardige gestalte stond voor hen. De jonge lieden waren als bedwelmd, want zij hielden zich aan elkander vast. Ik weet niet of zulks het uitwerksel van den handkus of do eer bied voor den grijsaard was. Mariette reikte den pastor het mijrthenkransje. Hij legde het op haar hoofd en sprakKinder kens,! bemint malkander!-en zei hel goede meisje op de bewegelijkste en rocrendslé wijze Cblin te i beminnen. Want de oude heer had uit oorzaekc i zijner hardhöórigheid den naam des: bruidegoms I of slecht verstaan of uit ooiy.aké van het ver- ouderde geheugen vergeten en meende dal Colin beide armen om iiaar, de bruidegom zijn moest. j Onderweg ontmoette haar Colin, die haar vrien delijk en schuchter groette;, en wanneer zij zei waar ze den krans droeg, sprak hijik ga don zelfden gang, want ik moet aan den pastor het geld brengen voor de tienden. En gelijk zij beide gingen, nam hij zwijgend hare hand; daar sidder den beide, als hadden zij jegens elkander groote misdaden op het geweten. «Hebt gij mij vergeven?» fluisterde angstig Colin. Ach, Mariette, wat heb ik u gedaan, dat gij zoo vreeselijk jegens mij zijl? Maar zij kon niets zeggen dan: zij maar ge rust, Colin, den band zult gij terug hebben, en ik zal uwe kruik behouden. Niet waar? zij is toch Politiek Overzicht» De Provinciale Correspondenz, officieus, dagblad van Berlijn, verklaart dat de vices van oorlog, die door sommige dagbladen werd nilgedritkl, in den tegenwoordige!) toestand van zaken niet hel minste ge grond is. Het Blad vcrschiint, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een i jaar. fr. 6-00. Foor ijansch lielyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk n miner 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij 1'. Rvckeboei:, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkanlooreu van het Bijk. Brieven en geld vrachtvrij. ment de gelegenheid der conferencie van Petersburg zou te baal nemen om zich te onslaan van de internationale verplich tingen van het verdrag van Parijs van 1836. Hel gouvernement antwoorde dat hel alle nieuwe vei klaring wilde vermijden; gemeld verdrag is voor Engeland verplichtend; men zou er zich maar kunnen aan.ontlrek- andere mogend- Onder eenige betrekkingen trekt ZATERDAG 17 APRIL 1875. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURïiE NAAR DUINKERKE. 12-11 4-35 9-08 1-35 10- 15 2-39 11- 10 3-40 gemeem hel wetsontwerp begiftiging van de duilsclie bisschoppen. De minister der eeredienslen heeft het ontwerp verdedigd. Prins von Bismarck trachtte te doei) uitscliijnen, dal de paus de plaats der kalholijke kerk ha 1 ingeno- tnen; de bisschoppen zijn zijne prefecten. Dit zoo bestaande kan er geenc spraak van kerk meer zijn. De prins verklaarde dat hij de kalholijke kerk niet bestreed, maar dal hij hel pausdom aanrandde, dal de vervolging en uitroeiing der ketters lol beginsel had verheven. De fransche ministerraad heelt eergis teren, zooals was aanl.ondigd, vergadering g'houden; de zitting heelt meer dan twee 'uren geduurl. Al de'ministers woonden ze bij uitgezonderd de heer Leon Say, die zich voor gezondheidredenen naar Pau be- geven had'. Hel vraagstuk der gedeeltelijke kiezingen werd opgeworpen, doch zonder eene 'bepaalde oplossing te bekomen. De raad was bij helft .erdecld. Ook hel builenlandsch vraagstuk werd aangeroerd, doch enkel om den hertog Decaz.es dé verklaring le laten afleggen dal de toestand, wal Frankrijk betreft, niet- tegenstaade hel geschrijf der duilsche dag- bladen, vrij is alle verwikkeling. In hel cugelsch Lagerhuis deed de lieer Cochiane het voorstel, dal hel gouverne- TJE CJ E HSET O - de zaak van don Carlos verlaten en eenen brief afgekondigd, waarin hij den preten dent aanrandt. De Carlisten werden maan- dag laatst té Falset en lè Casa-Bubielas verslagen. Zij leden nog al erge verliezen en een groot gedeelte hunner strijdkrach ten heeft zich onderworpen aan den alcade van Grado-Luenga. Volgens een telegram uil dezelfde slad, van 14 april, is hel fort Aspa, op de rivier van Bilbao, waarvan de Carlisten zich den dag le voren bij verrassing hadden meester gemaakt, bij hel aanbreken van den vol- geilden dag hernomen geworden. De Carlisten poogden zich dinsdag meester le maken van Burgo de Osena; na twee uren beschieting werden zij mei zware verliezen terug geslagen. Martinez Campos, na eene verkenning i op Seo de Urgel gedaan le hebben heeft de richting Solona genomen. Drie vrijwil ligers, welke in Seo de Urgel gedrongen waren,, werden van uil hel foil door de Carlisten bemerkt Zij werden gevangen genomen en onmiddellijk door den kop gescholen. Veurne, April. Onvoorziene omstandigheden doen dik wijls best kennen welke politieke partij hel meest aan de Belgische grondwettige vrije instellingen verkleefd is. Eene nota van het Pruisisch gouvernemenl aan dil van Belgie gezonden, heeft eenige opwek king veroorzaakt. Pruisen, volgens hel schijnt, was niet al le vreden over de vrije denkwijze der katholieke dagbladen en ge schriften van ons land. Men weet, Pruisen is in vollen slrijd legen hel ullramoula- nisme, en ziel mei eene slechte oog de goedkeuring door de belgische katholieken aan den weérsland der Pruisische geeste lijkheid, legen ’s lands wellen gegeven. Bismark vroeg aan ons gouvernement dal de katholieke schrijvers zich zouden ont houden van hunne al le aanmoedigende goedkeuringen aan de Pruisische katho lieken, en, indien zulks volgens de Bel gische wellen niet moge]ijk was, dal het gouvernement eene daar loc voldoende wel zou voorstellen. De vrije uitdrukking van politieke, gods dienstige en philosophische gedachten, is aan allen Belg, door de grond wel, gewaar- borgl. In Belgie, mag ieder Belg'zonder bewimpeling, zijne gedachten over alle in stellingen uilen, mils geen oproep le doen lol revolulionnaire middelen om de instel lingen le doen hervormen. Wal een Belg Onder de toespraak van den grijsaard, brak Mariettes hert, en met tranen en snikkend riep zij Ach, ik bemin hem zelfs al lang, doch hij haai mij. Ik u haten, Mariette? riep Colin. Mijne ziel leefde slechts in u, sedert dat gij naar La Napoule gekomen zijl. O Mariette, hoe zóu ik dan hebben kunnen hopen en gelooven dat gij mij liefhebt. Aanbidt u gansch La Napoule niet? Waarom vluchttet gij mij, Colin, en gaafl gij aan al mijne gespelen de voorkeur? O Mariene, ik verging van vrees en schroom, van kommeren liefde, wanneer ik u zag. Ik had den moed niet om n nabij le zijn; en indien ik niet bij u was, dan was ik nog ongelukkiger. Wanneer zij dus legen elkander spraken, meende de goede pastor dal zij twistten. Hij legde zijne i armen rondom beide, bracht ze te samen en sprak smeekend Kinderkens, kinderkens, bemint el kander Mariette zonk aan Colins borst, en Colin sloeg en beide aanzicht vlaamde in stomme verrukking. Zij vergaten den pastor, IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-40 11-53 4-25 0-00 9-55 2-20 8-40 0-00 Engeland verplichtend; verdrag is De piuisische Hoerenkamer heelt de al- toestemming der meent* beraadslaging aangevangen xan heden. Onder eenige be l wetsontwerp over de alschallitig dei Engeland er zooveel voordeclen uit als de andere stalen, liet voorstel werd verwor- pen met 261 stemmen tegen 56. Uil Rome meldt men dal het Onnauw keurig is wal sommige dagbladen hebben geschreven, dal hel ilaliaanscb gouverne ment zou geweigerd hebben dal dc samen komst tusschen koning Victor-Emmanuel en keizer Wilhelm le Bome-plaals greep. Volgens een telegram uit Madrid van 15 6.e VERVOLG. «4 -yixxJ3jAJuKjC.’-UXXM.V. -.■.'■Lr.SM-t.'r )O 4ïiWi V .7-1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1