einde. Hopende, Mijnheer de Uitgever, dal men mijne bemerking in aandacht zal nemen, blijf ik uwen dienaar. K. Zondag namiddag om 3 ure is er luisterlijke gaai- schieling voor een verguld eermetaal gejond dooi den heer hoofdman Deetens. Joris. N. 1). 11. Wij zijn volkomen van het gevoelen van onzen correspondent, voor wal de verfraaiing, de verbeteringen en de netheid onzer stad be treffen. Maar wat aangaat den nieuwen steenweg van Coxide, onze correspondent spreekt er nog al haastig over en wij gelooven niet dal dit zoo ge- makkelijk kan uitgevoerd worden als hij het wel denkt. I»e Kamer. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft dinsdag hare werkzaamheden hernomen. Men wachtte zich aan een incident betreffende de duit- schenota. Ook waren de tribunen vol volk. Doch de algemeene verwachting werd teleurgesteld. Antwoordende aan eene ordemotie van M. Dumor- tier heeft M. de minister van builenlandscbe zaken gevraagd om zijne uitleggingen lot vrijdag te ver dagen. De Kamer begon vervolgens de algemeene dis cussie van het wetsontwerp waarbij de afschaf fing der kamers van Koophandel gevraagd wordt, liet debat werd geopend door eene uitmuntende redevoering van M. Sabatier, die in eene krachtige en welsprekende taal een voor oen al de argumen ten van het verslag der midden-seclie te voordeele van gemelde afschaffing weerlegde. Geen punt bleef recht staan. M. Sabatier vroeg ten slotte dat men niet de Kamers zou afschaffen, maar ze nog op eenen be teren voet inrichten zou als nu. M. Dansaert sprak in denzelfden zin. Bij den aanvang der zitting heell M. d'Andrimont van Luik gevraagd dat men de advokaten een jaar- lijksche taks van 50 frank zou oplegen. Dit voor stel werd naar de midden-sectie verzonden. Woensdag is de discussie voorlgezet geweest nopens de Kamers van Koophandel. Ingezonden Artikels. BASTIAAN HERLEEFT! Maandag heeft de aloude schutters maatschappij met den handboog van den Edelen ridder Sebas- tiaan alhier overgegaan lot de plechtige inhulding van haar nieuwgekozen opperhoofd den heer Flori- mond Deetens koopman ter stede, die door zijn de beele wereld. Colins lip hing aan Mariettes zoeten mond. Hot was inderdaad maar een kus; .maar waarlijk een kus der liefderijkste vernieti ging. Beide waren in elkander .samengesmolten. Beide hadden zoodanig hun bewustzijn verloren dat zij, zonder het te welen, den verrukten pater Jerome in de kerk voor het altaar volgden. Mariette! zuchtte hij. Colinzuchtte zij. In de kerk baden vele aandaclitigen; maar met verwondering werden zij getuigen van Colins en Mariettes huwelijk. Vele liepen nog voor het ein digen der plechtigheid buiten om links en rechts in La Napoule te kunnen verkondenColin en .Mariette zijn gehuwd. Als de trouw volbracht was, was pater Jerome teregt vrolijk dal het hem zoo goed gelukt was, en hij van het paar zoo weinig wederstand geleden had. Hij bracht ze in de pastorij. Eïimte van deze merkwaardige geschiedenis. Daar kwam moeder Manon ademloos geloopen. goed karakter en zijne onbekommerde rondborstig heid, de eerbewijzen hem door zijne konfraters aangedaan heeft welen te verwerven mol aanhou dende vurigheid. Gaaischieting voor de mans, boiling voor de vrouwen gevolgd door een luisterlijk wel bezocht bal waaraan vele uitgenoodigden, vreemd aan de maatschappij deel namen, hebben dien onvergete- lijkcn feestdag op de broedcrlijksle en de trelfe- lijkste manier tol laat in de kleine uurtjes doen méégaan. Voor ïoogenblik tijd ontbreekt om een uitge breid verslag van deze schoone wclgevicrde feest te geven, alhoewel hel goed voornemen gemaakt is dezelve wijd en breed aan de archieven voor 't nakomelingsschap toe te vertrouwen. Zoo het schijnt zal er binnen cenige weken een dergelijke feest plaats hebben dank aan de mild heid van den alombekenden volksvriend uil Basli aan, den nieuwgekozen hoofdman der vrouwen. Mochle zulks licht verwezenlijken. Hope doet leven maar hoe eerder hoe liever is toch zekerlijk de wensch van allen die maandag lest de gildc- kamer van Basliaan betreden hebben. 't Was wel waarheid cn’t zal nog ccns zijn hoe meer volk hoe meer leute en dan leve de vreugd tot spijt van die 't benijdt. Hechter lijke kroiiijk. Woensdag der verledene weck, is voor hel hof van assisen van Weslvlaanderen de zaak opgeroe pen geweest ten laste van Fideel Vion, drukker uitgever te Lscghem. belicht van laster en beleedi- ging bij middel van zijn vluchtschriftje de Iseghem- sche Kijk Uit, nopens den heer De Meulenaere, notaris en burgemeester te lscghem. De beschuldiging werd krachtdadig staande ge houden door den lieer substituut llinderyckx en de rechterlijke partij vertegenwoordigd door de advokaten Verriest van Kortrijk en Van Biervliet van Gent. De verdediging van Vion was toevertrouwd aan den heer Maertens van de balie van Brugge. De zaak heelt veel belang opgeleverd en de plei dooien hebben tol 7 ure ’s avonds geduurd. Om 7 ure en half heelt de jury een verdict van onplich- tigheid uitgesproken. Het hof, voorgezeten door den raadsheer Tuncq. heeft den heer Vion vrijgesproken, en zijnen aan klager, den heer De Meulenaere, lol de proces kosten veroordeeld. Wij wcnschen onzen moedigen confrater Vion geluk over dien uitslag. Hel volk, zijne medebur gers, vertegenwoordigd door twaalf onafhanke lijke gezwoornen, hebben hem plechliglijk gewro ken over de snoodheden en de vervolgingen welke hij sedert zoo langen lijd heelt onderslaan van wegens de geestelijke partij. Ktei-fgevnl. Woensdag laatst is alhier overleden in den ouderdom van G9 jaren en 3 maanden, de heer Hubert Dewitle, Bidder van het Leopolds-ordc, Gemeenteraadslid, secretaris der Commissie van de Burgerlijke Godshuizen en oud-voorziller van het bureel van Weldaad. Dit overlijden is nogmaals een gevoelig verlies voor onze stad waar de lieer Dewilte, door zijnen eerlijken handel en wandel, de genegenheid had verworven van allen die hem kenden. In hem ver liest de stad Veurne een goede bestuurder, een gedienstige en nuttige burger, een voorbeeldige en lalcnlvolle ambtenaar. De ter aarde bestelling zijner stoffelijke over blijfsels zal plaats hebben op maandag aanstaande ten elf ure 's morgens. Algemeene ’l'ijdingeii. Bij ministerieel besluit van 29 maart II. is de'' heer Mickc-Deetens, hoofdbcamble der accijnsen te Puers, (prov. Antwerpen), boekhouder benoemd van de 2’ klas, te Antwerpen. Bij koninklijk besluit van 10 april 1875, wordt M. Dósiré Lagache, hoofdonderwijzer te Alvéringhem, burgerlijke kantonale toeziener be noemd van hel lager onderwijs voor het derde schoolressort van Weslvlaanderen, bevattende de rechterlijke kantons Veurne, Dixmude, Nieuporl, Hooglede en Thouroul, in vervanging van den heer Charles Monlhaye, overleden. vaardige to Grasse in de Vigurie ontmaskerd had. Dan bad hij om moeder Manons zegen, dewijl hel nu geschiedt was, zonder dal Mariette noch hij er schuld aan had. Paler Jerome, die langen tijd niet verstond wat er gebeurd was, vouwde, als hij over hel huwelijk door misverstand volkomen verklaring had ont vangen, de handen vroom te samen en riep met omhooggeslagen blik Wonderbaar zijn des Hemels schikkingen Colin en Mariette kusten hem de handen; moeder Manon gaf, uil blooten eerbied voor den hemel, bel jonge echtpaar baren zegen, maar bemerkte er lusschen in, dat haar hel hoofd als omgedraaid was. Vrouw Manon was te vreden over haren schoon zoon als zij zijnen rijkdom leerde kennen, en vooral dewijl mijnheer llaulmarlin gevangen, be nevens zijnen neus, naar Grasse gevoerd was ge worden. De gebrokene kruik echter werd in de familie tot op den huidigen dag als aandenken en heilig dom bewaard. Zij had t’huis lang de aankomst van de bruidegom gewacht. Hij was niet gekomen. Met hel laatste klokkengelui had de angst haar gedreven en zij zelve zich op weg naar mijnheer Haulmartin be geven. Daar echter was nieuwe ontslelteniss haar overkomen. Zij vernam dat mijnheer de landvoogd benevens de dienaars der Vigurie verschenen was, rekeningen, kassen, en protokollen van den rechter had onderzocht, en vervolgens mijnheer Haut- marlin terzelfderlijd in hechtenis had doen nemen. Dat heelt gewis de goddelooze Colin uitge richt was hare gedachte. Nu had zij zich ijlend naar de pastorij begeven, om bij paler Jerome de opschorsing der trouw te verontschuldigen. De goede grijsaard trad haar glimlachend en lier over zijn werk tegemoed, en aan zijne handen het nieuw' vereenigde paar. Thans verloor vrouw Manon in vollen ernst ge dachten en spraak als zij het voorgevallen vernam. Maar Colin had nu meer gedachten en sprak, dan anders in geheel zijn leven. Hij ving aan van zijne liefde te vertellen, van de gebrokene kruik en van des rechters valschheid, en hoe hij dezen onrecht- Veurne, den 15 April 1875. W.r de Uitgever, Als men ievers eene stad bezoekt ziet men seffens, aan het onderhoud der stralen, merkten en openbare gebouwen, of er orde en nazicht bestaal. T Is daarom dal menig vreemdeling die onze stad bezoekt, gedwongen is zich te zeggen Veurne is toch eene lieve stad, waar netheid en orde heerschl, die wel bestuurd wordt en waar er ge zorgd wordt voor de openbare gezondheid. En inderdaad zulks is waar, want iedereen moet onpartijdig bekennen dat het tegenwoordig stads bestuur alles in liet werk stelt om alle verbete ringen tot stand te brengen. Tijdens zijn beheer, hoeveel nieuwe riolen, hoeveel nieuwe steenwe gen, hoeveel schoone voetpaden, verbeteringen aan stadsgebouwen enz. enz. heelt hel niet uilgc- J voerd, zonder nog te spreken van andere werken die de openbare gezondheid of verfraaiing der stad betreffen. Daarom mogen wij met eiken stads bezoeker zonder omzien zeggen: Veurne is eene stad die wel bestuurd wordt en die onder dat op zicht niets te wcnschen laat. A propos van stadsverbetering, wanneer zal de nieuwe kalsijdc gelegd worden, van hel uiteinde der Noordslraal naar de gemeenten Coxide en Oostduinkerke? Dit zou ook eene groole verfraaiing en verbetering zijn. En hoe zou de Noordslraal een der schoonste stralen van stad, nu, zoo eenvoudig en bijna verlaten, dooi die nieuwe gemecnschapsweg verlevendigen en verbeteren? Mogelijkszal men opwerpen dal deze gemeenten er nog niet in willen lusschen komen, om deze werken door hun aandeel te helpen uilvoeren. Doch is dit eene reden van onmogelijkheid? Ik vind zulks niet. Dal men bijvoorbeeld maar be ginne met deze straal te openen en de kalsijdc op hel grondgebied van Veurne te leggen, de bedoelde gemeenten zullen toch eerst of laatst dezen weg helpen voortzetten. Zoodus dal men daarvoor niet moet wachten. van zijne eigene instellingen zeggen mag waarom zou hij het niet mogen zeggen van deze van Pruisen? Daar was zekerlijk, in zijne aanmatiging, Bismark mis. Maar nu, dat trol' niet de liberalen maar de ultra- montaansche klerikalen. Wal deden nog- tans al de liberale dagbladeren? Zij ver dedigden de klerikalen tegen Bismark en gaven alzoo een groot voorbeeld van stand vastigheid in hunne beginselen, en van edelmoedigheid jegens hunne tegenstre vers. De onderdrukking en de dompers zijn ons immers zoo hatelijk, dat wij ze bestrij den, al ware het ten profijt e van onze tegen standers en om zoo te zeggen tegen hun nen wil en dank. De vrijheid van drukpers, van denkwijze en godsdienst is haast altijd hatelijk voor de klerikalen. Nu is er eene omstandigheid waar die vrijheden hel klerikaal ministerie hebben gered en waar de ullramontanen hebben aanboden en aangeroepen eene vrijheid die zij gewoonlijk verwenschlen en versmaaden. Mochle die klerikale dubbelzinnige han delwijs voor het toekomende voordeel bij brengen en, indien het mogelijk is, aan eenige verdwaalden de oogen openen: het ware wenschclijk voor het algemeen wel zijn en voorde vrijheid in hel bijzonder.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2