Uli I rm H s b It i ra A VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 2488. liet reglement op den, om (e beslissen over de vraagstukken, 1 Itill*»»’ die voor de kamer der 0-00 8-45 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 7-37 6- 30 7- 40 6-35 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 Van Veurne naar Liclitervelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne De geschiedenis van Belgie, welke in zoo en^e betrekking slaat tot de Duitsche, kent de Duitscher zoo goed als de geschiedenis van zijn land, en zijne groote klassieke schrijversGoethe, Schiller George Forster, enz., hielden zich met voorliefde met Belgie bezig. Zij stellen een geschiedkundig be lang in de fiere, burgerlijke vrijheid der Vlaam- sche gemeenten in de middeneeuwen, en no- levendiger was hunne deelneming tijdens de om wenteling van 1830. Hel duitsche volk heeft met vreugde de onafhan kelijkheid van Belgie begroet, en Belgie en zijnen duitschen koning Leopold duizende malen geprezen als het model van den grond weidelijken staat. Men kwam uit Duitschland een reisje doen door Belgie, Men schrijft in bij P. Ryckeboer, Ooslstraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. N.' liberalen als, over eenige dagen, men het geestelijk collegie heelt zien, in stoet, de stralen der stad doortreken, den miserere zingende. Maar als men aan een ieder zijne volle vrijheid schenken moet, bestaal er nogtans geen reden om dal men de logenlaal niet zou tegenspreken en de zaken in hun ware licht stellen. Dat er eene manifestatie legen eene manifestatie is gesteld geweesl dat is waar, maar dat de godsdienst is gehoond geweest, dal is onwaar. Zulks dient wel opgemerkt te worden, daar de klerikale bladeren gemakkelijk iets verdraaien, en met veel innig vermaak de liberalen als goddcloozcn afschilderen. Wij verhoopen dat, voor deze keer, zij er zich zullen van onthouden. en over ■p de nationale vergadering zou kun- onlbouden worden. De heer Dufaure van gevoelen, dal de kiezingen voor den senaat liet beste konden plaats hebben in september, en volksvertegenwoordigers in October. De heei Buffel zou hem niet tegengesproken hebben. Natuurlijk blijft de nationale ver gadering meester om zelve hel tijdstip barer ontbinding vast te stellen; hel gou vernement zou enkel zijne maatregelen nemen, opdat die ontbinding niet zou ver schoven worden lol in de aanstaande leute. De bijzonderheden der zitting van eer gisteren van helengelsch Lagerhuis, waar van de telegraaf ons maar een bericht had toegezonden, komen ons heden bij middel der londensche dagbladen toe. Daar de heer Biggar de aandacht van den speaker had ingeroepen op de tegen woordigheid van vreemdelingen in de be- raadslagingszaal, heeft deze gelijkvormig aan hel reglement der kamer, de vreem delingen verzocht zich te verwijderen. Onder deze bevonden zich behalve de dagbladschrijvers, eenige hooge persona- gien, onder anderen de prins van Wallis, liet voorstel van den heer Brigar deed eene zeer hevige opschudding ontslaan en gaf aanleiding lol oenen zeer levendigen woordentwist in de geheime zitting, welke hierop volgde. De heer Disraeli stelde voor, te midden van eenparige toejuichin gen, om tijdens den duur der zitting de knellende bepaling van hel reglement op te schorsen. Dit voorstel werd aangenomen en het publiek mocht in de tribunen terug koeren. I IJZEREN WEG VAN LICIITEÏIVELDE-VEÜRNE NAAR DÜINKERKE. 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbnnr voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. IJZEREN WEG VAN DIXMDDE NAAR NIEUPORT. 7-20 00-00 4-10 9-50 0-00 2-20 49/ JAAR. woest? Hel is dal zij op haren dool tocht blijkbare leekens van misnoegdheid en afkeuring tegengekomen heeft. Dal wil niet zeggen dal de al keurders gelijk had ji den: men moet aan een ieder zijne volle «vrijheid laten: men verliest altijd veel mei dezen, die alleenelijk een grondwet- lig recht uitoefenen, te stooren. Zie daar hoe de liberalen spreken, zie daar hoe ze willen dat men handele. Het is de handelwijs geweest der Veurnsche ZATERDAG 1 MEI 1875. i In den loop der beraadslaging verklaarde de heer Biggar dal hel doel van zijn voor stel was om de bespottelijkheid van het reglement der kamer te doen uitschijnen, alsmede de bezwaren, die er konden uit ontslaan. Iedereen is het overigens eens om de bespottelijkheid te erkennen van een oud gebruik, dat niet meer in over eenstemming is mei de hedendaagsche pai lementaire zeden. Uil Madrid wordt getelegrafeerd, dat het spaansch gouvernement binnen kort bij den spaanschcn consul le Bayonne een krediet zal openen, om de Carlisle» ter hulp le komen, die zich aan koning Alfonso onderwerpen. De heer Sagasta en zijne vrienden hebben geweigerd de formuul van verzoening le onderteekenen, tusschen de twee fractie» der grondwellelijke partij, die door den heer Alonso Martinez werd aangeboden. De onderhandelingen werden verbroken. J... ver- eeniging zal gehouden worden van al de Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Aan onze Franco-Vlamingen. Onder den titelDuitschland en Belgie geeft de Köln. Zeitung een artikel waaruit wij de volgende brok overnemen. Wanneer wij, ter gelegenheid der wisseling der Duitsche en Belgische notas, eens do ganschc houding van Duitschland tegenover Belgie in ©ogenschouw nemen, zoo moeten wij erkennen dat ziMiefdevol is, alhoewel die liefde van Belgische zijde niet beantwoord werd. De Duitschers hebben waarlijk eene voorliefde voor Belgie, het rijke schoone land, bebouwd gelijk een tuin, dat in zijne oude, heerlijke sleden: Brussel, Brugge, Antwer pen, Gent, enz., zoo vele prachtige herinneringen der’middeleeuwen bewaart. Belgie was steeds een geliefkoosd reisdoel voor de Duitschers; met be geestering bewonderen zij in Brugge een midden- eeuwsch Poinpeji, dat in zake van bouwkunst zelfs Nürnberg overtreft; daar er overal in Belgie, wor- niuinaiiciiinu geroep aiiecn iiewijsiciat den'zij aangetrokken door de monumenten eener daargeene betoöging legen den godsdienst kunst, die zooveel gemeenschap heeft mol de hunne, was, eenen Zie Luik daarover gezeid heeft: De gewone procession zijn altijd le Luik, en overal in Belgie, hel voorwerp van openbaren eerbied: maar hier was er kwestie van ganseh wat anders, ik be- hoef het u niel te zeggen, gij weet hel zoo wel als ik. De heer Hanssens komt zoo even deze manifestatie op eene vol- doende wijs af te schetsen het was eene uitdaging. Welk is hel gevolg er van ge- |?>j [*01.1 'FIKBK OVEKZICIIT. De fransche republiekeinsche dagbladen drukken de hoop uil, dal de nieuwe senaat, waarmede Frankrijk gaal begiftigd wor den aan de republiek niel ongunstig zal zijn. Er zijn statistieken die reeds hebben vaslgesteld, dat, indien de eendracht der grondwellelijke fraction gehandhaafd blijft, deze eene groote meederheid in den senaat zullen hebben. Men haalt een groot getal departementen aan, waarin de meerder heid hun in alle geval verzekerd is, én anderen waai in zij ook veel kan hebben om le overwinnen indien hel gouverne ment er de bonaparlisch gezinde.meiers, door de heeren de lourlou en de Broglie opgedrongen, wil afstellen. De fransche ministerraad heeft nogmaals le Parijs zitting gehouden, onder voor zitterschap van maarschalk Mac-Maiion. Men heelt gesproken over den toestand des lands, over de aanslaande werkzaamheden van hel Parlement en over hel tijdstip, j Men gelooft dal er binnen kort eene waarop nen was grondwellelijke senaleurs en afgevaardig- die eene bron van verdeeldheid zijn. Hel duilsch escader is dinsdag naar Quc- laria vertrokken. Een salvo van 21 kanon schoten is Ier zijner eer gelost, om hel tusschengeval van den Gustav le eindigen. Veurne, 1 ftlei. Over eenige dagen is er le Luik eene zoo gezegde processie door hel volk uilge- jouwd geweesl. Zeggen wij aanstonds dat die processie geene processie was, maar I alleenelijk eene politieke manifestatie om onvolledig onnoozeleii mede te slepen en dweepers 1 1 nieuwen harlcnlnsl te verschaffen. Er was alleenelijk kwestie van den paus, om dezen zijne wereldlijke kroon te doen weder be komen. Die iiliramontaansche manifestatie heeft eene legenmanifestatie veroorzaakt in dewelke geroepen wierd: leve de con stitutie, leve de koning, weg met de ullra- monlanenDal geroep alleen bew ijst dat maar een politieke kreet die aan polilieken kreet antwoordde. hier hetgeen de burgmeester van ■x% •V.' O D

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1