r VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. Men schrijll in bij 1'. Ryckeboek, Oostslraat 6 te Veurne, on op al 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 0-00 8-45 7-37 6- 30 7- 40 6-35 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. JAAK. 49/ 7-20 00-00 4-10 9-50 0-00 2-20 Het Advertentie-blad is pruisiscligezind zegt de Veurnaar, on dit is, volgens hel heilig blad, een groot schelmstuk. Want wij zijn door Pruisen be dreigd, beweert onze confrater, en indien In t ge beurde, vervolgt hij, dat Belgie’s begin en Belgie’s einde in de zelfde eeuw plaats hadden, het zou de schuld zijn van het Advertentie-blad enconsoorten, van de zoogezegde liberale partij, die aan den haat tegen de gewetensvrijheid alles opoffert, en daarom gisteren met de commune aanspande, en vandaag zich in de handen werpt van Von Bismark, doch altijd communard in de ziel blijft. Altijd leggen de klerikale» hunne eigene ge breken, hunne eigene zonden ten laste der libe ralen. Door geen cene partij is er meer opgeofferd geweest menschel ij ke gevoelens en gezonde reden aan den haal legen de gewetensvrij heid dan door de priespartij zelve. En inder daad, wal was de inquisitie anders dan eenen afschuwelijken en wreedaardige» oorlog legen de gewetensvrijheid? En heden, wal zijn van wegede geestelijken, de kwezels en kwezelaars, de hard nekkige aanrandingen tegen de liberalen, zelfs tegen hunne naaslbestaanden, anders dan blijken van haat tegen het vrije geweten? Het is echter met de beschuldiging dat wij pruisiscligezind zijn nog niet alwij zijn niet alleen pruisischgezingd, wij zijn ook nog, volgens den Veurnaar, franschgezind. Indien, zegt hij. er eene partij in Belgie is, die in hel diep harer ziel franschgezind is, dan is het zeker de dok- trinaire, liberale of geuzenpartij, zoo als men haar noemen wil. Zoodus, volgens denFeurnaarzijn wij pruisisch- gezind en ook franschgezind; wij zijn geuzen; wij spannen aan met de commune; wij zijn slaven van Bismark, en blijven altijd communards in de ziel. Hoe goed geredeneerd! en hoe lieftallig! niet waar lezers Verder schrijft de Veurnaar in het zelfde artikel: Zeker had Duilschland, in den laatste» oorlog, eenige sympalhien hier te lande gewonnen; doch toen men gezien heeft wat Pruisen inderdaad in in het schild voerde, hoe men daar de onschuld vervolgt, de gewetens wil ketenen, de vrijheid muilbandt toen heeft ons vrijheidslievend volkzich afkeeriggetoond vandie dwingelandij.» wordt den 9 dezer in de prnisische hoofd stad verwacht. De italiaansche Kamer heel! de minister Viglinia, op de ondervraging van den heer .Mancini antwoordende, gezegd dal deze een wezenlijk requisitoir is legen de gods dienstige staatkunde van het ministerie, enkel op eene veronderstelling gegrond. De minister poogde te bewijzen dat de be knibbelingen, tegen de waarborgwel ingé bracht, ongegrond zijn. Deze wel stemt overeen met de bijzonder voorwaaiden, waarin Italië zich bevindt Hel ministerie behoeft enkel de betrekkingen lussched de twee volmachten volgens de wel te regelen. Veurne, S Mei. VAN LANGS OU HETER Wij hebben reeds dikwijls op de aan- i matigingen der roomschgezinde politiek moeten terugkomen, om dat, in onze streek, die politiek nog al ingeworteld schijnt en daler veel vooroordeelen te be strijden vallen. Het is niet zonder reden dat wij zoo handelden, wij zullen er heden een bewijs, uit duizende, van geven. Al de kanten van Vcrviers, is er, in een parochie, eene kerk gebouwd geweest. De aannemer, zijn geld noodig hebbende, vroeg betaling. De kerkfabriek besliste hem eenige duizende franken te geven die in kas lagen. Dat beviel de pastor niet, die hel volgende aan den burgemeester schreef: Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop s Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Koor gansch lleltjie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. de postkanlóo^ het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAK DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichlervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport A'/ 2489. i te Madrid vertroostingen brengen zou aan de geestelijkheid en aan de natie, getrouw aan de overleveringen van den katholijken, aposlelijkcn en roornschen eeredienst. Volgens de laatste lijdingen van het oorlogstooneel in het noorden van Spanje, zou men zich binnen kort aan eene her neming der vijandlijkheden mogen ver wachten. De alfonsislen zouden te gelijk eenen aanval beproeven op de Orio en op de Arga, in Guipuzcoa en in Navarra. Ten zelfden tijde zou generaal Lorna vooruit beslaan in eene wet, die voor doel zou heli- rukken naar Balmaseda, in Bisscaye. 1 1 1 I Don Carlos heeft de generaals van zijn leger te Vergara bijeen geroepen. Men ge looft dat op die vergadering beiangerijke beslissingen zullen genomen worden. 25 maart 1875. .17/ de Ihirgetnecster, Het besluit, eergisteren door den fa- briekraad genomen, is strijdig met hel recht van den bisschop, aan wien, vol- gons de kerkelijke leer, bezomlerlijk de administratie der kerkgoederen van zijn bisdom loebehoort; on al de burgerlijke teelten, gelijk ook de dekreeten der vorsten en der magistraten, met dit bisschoppelijk recht strijdig, worden door de kerk aanzien als ongewettigd en in zich zelven nietig. Ongelukkiglijk hedendaags bestaan er hier gelijk elders, nog vele lieden, zelfs «katholiek zijnde, die met de blinde bur- gerlijke macht medespannen tegen de recli- ten der kerk! Ik köme naar den bisschop te schrijven om te weten of ik de sleutels der geldkas moet overhandigen 1 enz, Dal is zekerlijk een rechtzinnige pastor! Het recht van den bisschop alleen bestaal en is wettig, al ander recht is aanzien als onwettig en in zich zelven nietig! Wal zegt gij er van, lezers, is dat nu niet goed uit gelegd het woord van Kristus: geeft aan Cesar hetgeen hem toekomt! Het is ten minste ver hel gemakkelijksle, in dat stel sel moet Cesar niet lang zoeken naar het gene men hem schuldig is. Ware deze leer alleenelijk eigen aan eenen enkelen pastor, men zou dezen als uitzinnig kunnen aanzien, en medelijden hebben met den man; maar die leer is de jezuielenleer, de ullramontaansche leer, sedert den Syllabus en andere encyclieken overal als geloofspunt moeten aanveerd worden. Waar moeten wij naartoe als die leer de overhand verkrijgt Alle wereldlijke overheden, van de minste lot de meeste moeten aan de galg De blinde burgerlijke macht zal door de bisschoppelijke geworgd worden. ben aan de leden der ontbonden orders de vrijheid te geven zich in eene nieuwe woonplaasl te vestigen. Dc duitsche kroonprins en zijne gemalin hebben den 29 april Sienna bezocht. Die stad, welke vele kunstenschatten inhoudt en halfwege Rome gelegen is, schijnt het uiterste punt hunner reis in Italië te zijn. Binnen eenige dagen zullen zij l'lorencie verlaten om naar Opper-llalie terucg te keeren. Prinses Victoria zou er de gansche maand mei verblijven, doch de prins zou lijdelijk naar Berlijn terugkeeren om er de keizer van Rusland te ontmoeten. De keizer van Duilschland heeft maan dag Wiesbaden verlaten om zijnen neef den keizer van Rusland te ontvangen, die zich naar Ems begeeft en eenige dagen bij hel hof van Berlijn zal doorbrengen. Hij De heer Mancini bleef bij zijne denk wijze; hij stelde eene dagorde voor, waar bij hel ministerie werd uitgenoodigd om de nationale waardigheid, de wellen en rechten van den staal te handhaven en om binnen kort de wet voor te dragen, waarbij de geestelijke eigendommen worden ge regeld op den grondslag der vrijheid van de lage geestelijkheid. Lil Madrid word verzekerd dal de niewc nuncius aan koning Alfonso de loege- negene gevoelens van den paus heelt uitge drukt, die verlangen zou dat zijne komst OVERZICHT. Men verzekert dal hel wetsontwerp ra kende de inrichting van den franschen se naat, dat de heer Dufaure aan den fran schen minisleraad heelt onderworpen, dc verplichtende stemming beval voor de gemeenle-afgevaardigden bij de kiezingen der senaleurs. Lil Berlijn wordt getelegrafeerd, dat men zich in de parlementaire kringen aldaar aan eene vollediging der wel op de kloosters verwacht. Die verdediging zou ZATERDAG 8 HEI 1875. Ai'j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1