I POLITIE, BOEKHANDEL GERECHTELIJKE EN GEMEENTELIJKE machienen en de lenders zijn erg beschadigd. cn en I*. Ilyckeboer, Oostslraat N.r 6, te Veurne. Liberale Penning. Veurne, 6 Mei 1875. M.’ de Uitgever, Mel veel genoegen heb ik vernomen, dal de liberale Associatie van Veurne besloten heeft eenen liberale Penning te slichten tol het bestrijden der kiezingskosten. Dit is een zeer goed gedacht, veel menschen van mijne soort, die uil vreeze van vervolgingen, van geene liberale Associatie mogen deel maken, alhoewel liberaal in hel hert, zullen geerne door eenen kleinen penning medewerken om de liberale partij te ondersteunen. Ik zend u, M.r, hierin gesloten, twee frank, met verzoek deze som aan wie hel behoort te willen overhandigen en in de hoop dat mijn voorbeeld zal gevolgd zijn. vincicn. Vervolgens ontstond eene lange beraad slaging over de voorwaarden deswedstrijds, waar- De besturende commissie der stadsbibliotheek hcefl den volgende omzendbrief aan onze voor name ingezetenen laten ronddragen. Het is te hopen, dat de wcnsch in deze bekend making uitgedrukt goede vruchten zal dragen, en dat men er in gelukken zal, te Veurne, even als in de naburige sleden Duinkerke en Bergen, een museum te stichten, dat bijdragen zal tolde ver knochtheid onzer bevolking voor onze merkwaar dige cn aloude stad en streek. Ziehier dezen brief: De Leden des Bestuurraads der stedclijke Bibliotheek hebben de eer u te laten weten, dat zij in hunne zitting van 7 Maart 1875 besloten hebben benevens voornoemde instellingeen museum van vaderlandsche oudheden te slichten, zooals er reeds in menige plaats beslaan. Zij durven verhopen, dat deze beslissing de alge- meene goedkeuring zal verwerven, en dat ieder burger, die zijne stad lief beeft, hel zijne zal bij dragen om eene keurige verzameling te helpen vormen, het aloude Veurne waardig. Terzelfder lijd nemen zij de vrijheid de stede-; lijke Bibliotheek in uwe gunst aan te bevelen,’ daar het altijd toenemende aantal der lezers eene' vermeerdering van boeken noodzakelijk maakt en bijgevolg, verzoeken zij u, M, de boeken, waarvan gij u niet bedient, aan de stedelijke Bi bliotheek ïe willen afslaan. De giften bestaande uit kunstwerken, munt stukken, voorwerpen van historisch belang, en ook boeken, zullen aangenomen worden in de openbare boekzaal, waar er een register neder- gelegd is, bevattende de namen der begiftigers. Ook de leden gelasten zich met hel aannemen der geschenken. LandbouwnienxvH. In eene der laatste zilllingen des bestuurraads van de Landbouwmaalschappij van Oost-Vlaande- ren werd beslist, dal een groole provinciale wed strijd van hervoorlbrengende dieren, machienen en halm zon plaats hebben te Gent in de eerste dagen van juli 1876. Sinds dit besluit genomen was, vatte men de gedachte op dal deze wedstrijd nuttiger zou geweest zijn, indien men hem uit- breidde lol de beide Vlaanderen, cn ijverige po gingen werden aangewend lol hel bekomen der medewerking van de West-Vlaandersche landbouw- maatschappijen. Deze pogingen zijn met goeden uitslag bekroond geworden. Eene commissie is dan ook benoemd met last om het program op te stellen en de voorafgaande schikkingen te nemen voor dien groolen prijskamp. Deze commissie is verleden maandag bijeengekomen te Gent, bij den heer Augt. Lippens, voorzitter der Landbonw- maatschappij van Oost-Vlaanderen. De hecren Augt. Lippens, de Smel-de Lange, Berghgracht, Osw. de Kerchove, Ch. llulin en Tijdgadt, verte genwoordigden de Oost- Vlaandersche maat schappij; de hoeren Mathieu en Goethals, de land bouwmaalschappij van hel westen; de heer van Daele, de landbouwmaalschappij van Veurne; de heer Carton, de landbouwmaalschappij van Iper; de heer van den Berghe, de landbouwmaalschappij van Thielt-Roeselare; de heer van der Plancke, de landbouwmaalschappij van Kortrijk; de heer J. Storme, het cornice van Waregem. Er is vooreerst beslist geworden dal de alge- meene wedstrijden voortaan voor de beide Vlaan deren zouden plaats hebben na elk vijfjarig tijd verloop; dat, indien de wedstrijd ten jare 1876 werd geopend, vijf jaren nadien een soortgelijke prijskamp te Brugge zou worden ingericht door het toedoen der vereenigingen van de beide pro- Zoo veel woorden, zoo veel onwaarheden. In den laatstcn oorlog hebben alleen de liberalen, cn het eigenlijke vlaamsche volk, dat afkeerig is van Frankrijk, genegenheid laten blijken voor Duitschland, maar geenszins onze politieke cn valsche katholieken, onze ultramontanen; wel in tegendeel. Hel is immers voor niemand geen geheim meer, dat de oorlog van 1870-71 verklaard is geweest door den invloed van de katholieke keizerin Euge nic, ten gevolge van opslokkingen der jezuïeten. Men weet inderdaad, dat in den beginne, wanneer men van niets hoorde, in Frankrijk, dan van une promenade a. Berlin, wanneer gansch Frankrijk door ingebeelde gloire el victoire als uitzinnig was, keizerin Eugénie alsdan, vol hoogmoed, zegde: eelte guerre, e’est ma guerre I Stroomen bloeds zijn vergoten geweest om de priesterheerschappij ie vestigen, om te behagen aan de mannen die zich nog de volgelingen durven noemen van den goddelijken Meester, die zegde mijn rijk is van deze wereld niet. En hadden de duitsche legers moeten wijken, hel had gedaan geweest met Belgïe’s vrijzinnige grondwet, met Belgïe’s bestaan, en gij Veurnaar, gij ultramontanen, gij zoudt gejuicht en gejubeld hebben. De Veurnaar spreekt geen woord meer over de zaak tusschen den heer De Smedt-Bernier en den heer deken. Hij kan ook niet: wij hebben beweerd, dal er geen verbod van in de kerk te spelen be stond, en de Veurnaar bevindt zich in de onmoge lijkheid het tegendeel te bewijzen. Wij houden dus staande, dat aangezien M.r De Smedt zich gedragen heeft naar de aloude gebrui ken, en er geen verbod van in de kerk te spelen bestond, hij in niets hoegenaamd berispbaar is, en dat M.r de deken een schandaal heeft willen ver oorzaken met in het openbaar en in eene plechtige omstandigheid tegen M.r DeSinedl uit te vallen. Nu, een ander punt. In zijn nummervan 28 april schrijft de Veurnaar, dat de E. 11. pastoor-deken van S.‘ Nicolaas bij M.' Gustaaf DeSinedl zijn recht heeft ingeroepen van meester te blijven in de kerk en niet le ge- doogen dal de kerkzangen gestoord of belet wierden. En verder: weel gij wel dat nie- mand hoegenaamd mag den dienst storen in de kerk, noch beletten zelfs op de straat? Uil deze gezegdens moet men men aflciden dat de heer deken zich de politie toeeigent over de lijkstoeten zelfs op de straal. In de begraving van M.' Dcwitte zegl de Veurnaar konden de ge- zangen (omdat hel muziek speelde) geene plaats hebben noch op straat, noch in ’t ingaan van de kerk», cu dit is, volgens onzenbevalligen deken, den dienst storen Hel is klaar te zien waar men naar toe wilonze geestelijkheid wil ten volle meester zijn over de lijkstoeten, cn onze muziek van S.“ Cecilia, mis schien ook de pompiers, misschien ook Rhelorika en de Sebaslianisten zouden er geen deel meer mogen van maken, of ten zij, onder bijzondere voorwaarden, en met eene bijzondere permissie van M.' den deken. Dagelijks doen de geestelijken eenen slap ver der. Burgers cn gemecnleoverheden verdedigt uwe rechten, cn houdt op toegevend te zijn jegens over- hecrschers. Redevoering van >I.r Viwnrt. M.' L. Visart heeft zijne jaarlijksche redevoering uitgesproken, of gelezen, en de zitting der Kamer van 29 april 11. Onze klerikale vertegenwoordiger begint met een compliment ter cere van den minister van openbare werken, omdat hij sluizen laat bouwen te Nieuport. Vervolgens beweert hij, in tegenstrij digheid met dertig gemeenten, dat de werken ter verbetering van den IJzcr kunnen voltrokken wor den mits 550,000 Ir. (iels walwij betwijfelen, maar waarvan wij acte nemen), en hij hoopt, dal in eene aanstaande ontwerp van wet ter vergunning van gelden voor openbare werken, de minister de Ijzerwerken uit het oog niet zal verliezen. Gij ziel hel, lezers, M.r Visart valt den minister niet lastig. Hij handelt verder over de Bergenvaart gelijk een geborene blinde over de kleuren; enom plezier le doen aan den B.°" Coppens, eindigt hij met eenige woorden betrekkelijk de haven van Nieuport en den ijzeren weg van Oostende op Veurne, woorden welke zeer weinig om het lijf hebben. Als klerikale vertegenwoordiger weet M.' Visart, dat hel voldoende is om te behagen aan de de gees telijken, zij die hem doen benoemen, dat hij correct stemme; ook bekommert hij zich weinig om al de rest. Ware M.r L. Visart een ware vertegenwoor diger der openbare belangen van Veurnambachl, bij’zou zich in de Kamer gansch anders gedragen. Wij komen op de redevoering van den heer Visart terug. HANDBOEK VAN burgemeesters, schepenen, gemeenteraadsleden secretarissen, politiecommissarissen, officieren bevelhebbers der gendarmerie, veldwachters, commis sarissen van het zeewezen, opzieners der ijzeren Een burger, X. Om dat de hoop van onzen correspondent zou kunnen verwezenlijkt worden openen wij van heden af eene lijst ten voordeele van den liberalen penning en zullen, naarmate der ontvangst de ingezonden gelden aan het comiteit der liberale Associatie ter hand stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zal er woensdag toekomende, om 8 ure 's avonds, een groot concert op Stadsschouwburg alhier gegeven worden. Dit muziekaal feest zal plaats hebben met de welwil lende medewerking van mcjuller Sala, l,te zangeres van den schouwburg van Brussel en eenige andere arlisten cn zal door onze koninklijke harmonie maatschappij geopend worden. De leden van S.,e Cecilia zullen dit feest koste loos mogen bijwonen en hel publiek zal er toegang hebben mits betaling van één frank, ten profïjte van den Schoolpenning. De ongelukkige drift der wildstrooperij is in de bewoners der omstreken van Leuze aks inge worteld en heden hebben wij alweder een dier dramas te verhalen, welke aldaar zoo dikwijls plaats hebben en een noodlottig gevolg hebben ge had. Ziehier wal men uil Frasnes schrijft; De gen darmen van BailleuxenDurant deden hunne ronde, in de nabijheid van het bosch van Cordes, gedu rende den nacht van 17 tol 18 april, in gezelschap van den jachtwachter Helbo, van Cordes. Tot om streeks 1 1/2 uur ’smorgends bemerkten zij niets bijzonders en zij waren gereed naar de kazerne te keeren, toen zij eensklaps een schol hoorden; zij begaven zich in de richting der plaats, waar’ zij dachten het gerucht gehoord te hebben. De gen darm Durant ontwaarde dan eenen stroopjager, die ongeveer 150 meters van hem verwijderd was’. Hij was op hel punt den jager bij de kraag le vat ten, toen een ander hem toeriep: «Houd op! hij legde aan cn schot. Het school was op Durant ge richt op oenen afstand van 25 meiers; doch ge- lukkig had de onbehendige strooper te laag gemikt en het lood vloog in den grond. De gendarmen vervolgden de slroopers tol in de nabijheid van Are, alwaar zij hen uil hel oog verloren. De gen darm Durant bekwam een tweede schol in volle borst, en Baillcux werd in de zijde getroffen op hel oogenblik dal hij zijne karabijn laadde om vuur te geven; doch die scholen werden op zoo groolen afstand gelost, dal hel lood nog slechts de kleeren der gendarmen doorboorde. De vrederechter en de brigade gendarmen van Frasnes hebben zich verleden dinsdag naar Are begeven, ten einde een onderzoek in le stellen. De verledene week heeft er eene botsing plaats gehad in den tunnel van Gordarville. Een koopwarentrein, om 11 uur des avonds uil Char leroi vertrokken, reed in den tunnel ondanks de seinen tot stilstand. Hij liep op een trein die uit Manage vertrokken was. De machinist van den trein van Charleroi is erg gekwetst en de twee machienen en de tenders zijn erg beschadigd. K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. August Kimincre, dienstknecht, zonder bekende woonplaats, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over diefte. Henri Scharrc, werkman te Nieuport, 3 maanden gevang, over slagen, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over smaadwoorden, cn 7 dagen gevang, over lichte mishandeling. Louis Neut, melsersdiender te Nieuport, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over smaadwoorden en slagen. Franciscus Dufour, rondleurder le Veurne, een maand gevang, over slagen. Seraphin Pollevil, werkman te Veurne, 26 fr. boete, over slagen. na het program bij eenparigheid van stemmen is aangenomen. rr ■"■■•■■niwnirTfirmiin Miiuwwr VERKRIJGBAAR TEN GEBRUIKE VAN ZITTING VAN 7 MEI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2