iTr Be Li i 1 I VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ,v.r El 1 2490. ZATERDAG 15 MEI 1875. J Ooslstr.iat 6 le Veurne, en op al 0-00 8-45 7-37 6- 30 7- 40 6-35 4-35 1- 35 2- 39 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. 12-11 9-08 10- 15 11- 10 3-40 7-20 00-00 4-10 9-50 0-00 2-20 fe- De Veurnaar heeft het Advertentie-blad beschul digt genegenheid le hebben laten blijken voor Pruisen, voor dal kcllcrscbe land waar men «de onschuld vervolgt, de gewetens wil ketenen, de vrijheid muilbanden en ter dezer gelegenheid heeft het heilig blad ons zeer broederlijk voor niet min noch meer dan voor commlxakds uitgescholden. Zie bier nu hoe de heer Thonissen, cat liolieke vertegenwoordiger van Hasselt zich in de Kamer over den koning van Pruisen, keizer van Duitsch- land alsmede over het duilsche volk heeft uitge drukt. Ik ben catholiek en heb altijd kloekmoedig do belangen der catholiekcn verdedigd. Eb wel! ik wensch vurig en in volle rechtzinnigheid, dat Veurne, 1Z» JftSei. Het land komt le spreken! Die slem moet donderend gcruischl hebben in de ooren van sommigen! Hel ullramontanis- mc, dal wij bestreden hebben, komt eene volkomene nederlaag le ondergaange heel de kamer der Volksvertegenwoordi gers, katholieken zoowel als liberalen, komen legen hel jezuielcnslelsel te stem men en het af te keuren. Men weel dal Pruisen eene nola aan ons gouvernement gezonden had, waarbij er beklag gedaan wierd over de onbedachte en vermelde wijs op dewelke de bisschop pelijke mandementen opgcstcld wierden. Pruisen heeft zich genoodzaakt gevonden van sommige wellen le vervaardigen die aan den opstand der geestelijkheid, of beter der jezuïtische geestelijkheid, een einde zouden stellen en aan den Staat zijne billijke rechten herkennen. De bis schoppen van Pruisen hebben zich aan die wetten niet willen onderwerpen, zij zijn natuurlijk voor hunnen opstand veroor deeld geworden. Daarom zijn zij rnarle- i laren, en hebben de belgische bisschop pen het hun laten welen. Zij zijn marte laren omdat het hun niet loegelaten is de burgerlijke macht onder de voeten te tre den en ’s lands wellen te verachten. Hel was al deflig genoeg dat zulke gedachten bij de martelaars zelven ontstonden, de belgische bisschoppen behoefden geens zins hunne stem te verheffen en hunne pruisische broeders, legen recht en reden, gelijk te geven, en hen aan te moedigen in den strijd dien zij tegen de wetten van Pruisen aangevangen hadden. Zekerlijk meenden onze bisschoppen dat zij door ons katholiek gouvernement zónden on dersleund worden, en dal zij op hun ge mak de vreemde mogend lieden legen ons land mochten ophitsen. Maar ze waren bitterlijk mis. De kwestie werd deze dagen in de Kamer besproken en, niet alleenlijk stemden de liberalen tegen de ongeregelde IJZEREN WEG VAM LICHÏERVELDE-VEDRNE NAAR DDINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichlervclde naar Veurne Veurne naar Duinkerkc Dninkcrke naar Veurne IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEÜPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Eene depeebe van het gouvernement van Alchin, gedaglcekend 8 mei, en gisteren te ’s Gravenhage toegekomen, zegt dal de Hollanders Lamteloe, Seloe en Ketjie Oeleylve bezet hebben, zonder ergs ver liezen te hebben geleden. Uil Madrid wordt getelegrafeerd, dal de opperbevelhebber van hel noorderleger, generaal Quesada, eene langdurige bijeen komst heeft gehad met den heer Canovas des Castillo en generaal Jovellar, minister van oorlog, om over den carlilschen op stand le spreken. 49.' JA AU. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. XiiHoIirijviiiK betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckebüeb de postkantooren van het Rijk. L*oui'riEi£ Ovekzicht. Het groot vraagstuk der ontbinding van de nationale vergadering van ['Yankrijk is in de zitting van eergisteren opgeworpen geworden. Dit gebeurde wel niet recht streeks, doch hei werd duidelijk bedoeld in hel verslag van den heer Clapier over het voorstel Courcelle, rakende de gedeelte lijke kiezingen. De commissie steil de af schaffing dier kiezingen voor, zelfs ook die in de departementen van Lot en Ccher, voor welke reeds de kiezers waren bijeen geroepen. Als reden werd opgegeven, dat de algemeene kiezingen nabij zijn. Enkel de kiezingen van Guadeloupe zou, gezien den verren afstand, haren loop hebben. De vergadering heeft Je dringendheid van dit ontwerp aangenomen. De engelsche morgendhladen drukken hunne voldoening uit over de vredelieven de verklaringen van den heer Bourke; enkel de Daily News doel opmerken, dal dezelfde verzekeringen den dag voor hel uitbreken der vijandelijkheden werden ge geven. De Times drukt de vrees uil, dal de toestand en de geaardheid der twee vol keren eene zekere onrust zal in hel leven houden, waarvan de hehaling, zelfs onge grond, gevaarlijk zou kunnen worden. Indien de gisting gedurende een of twee jaren lot bedaring kon komen dan zou er een heilzamere toestand uil ontstaan en Frankrijk en Duilschland zouden den laat- sten oorlog en zijne gevolgen met gezonder oordeel kunnen inzien. De Noriidentsche Algemeine Zeilung van gisteren verklaart dat nooit sedert 1870 de ollicieele betrekkingen van hel duiisch met het fransch gouvernement zoo vriendschap pelijk als nu zijn geweest, De Provinciale Corcspo/ideui kondigt een artikel af, om de hoofdzakelijk vredelie vende beduidenis van hel bezoek van den keizer van Busland le doen uitschijnen. Een telegram uil Lissa meldt, dat de kei zer van Oostenrijk aldaar is aangekomen. Hij hcefl een lauwerkroon nedergelegd aan den voel van het gedenkteeken, opgerichl aan de soldaten, in den slag van Lissa ge sneuveld. Daarna heeft hij de burgemees ters der gemeenten van Dalmatic, ten gc- talle van 58, ontvangen. In de nederlandsche Kamer der afge vaardigden greep, bij gelegenheid der beraadslaging van hel bijgevoegd krediet voor Oosl-lndien, eene levendige beraad slaging plaats, over hel ontslag van den beer Loudon, gouverneur-generaal, de be noeming van den heer Van Lansberghe en andere vraagpunten, Indie betreffende; (en slotte werd hel bijgevoegd krediet aange- handelwijs van de ullramonlaansche opper hoofden, maar zelfs de katholieke minis ters, de heer Malou er in begrepen, en al de katholieke representanten lol Jacobs en Woeste toe. Welk een kaakslag voor de ultramon- tanenHoe moet hun hart toch bloeden! Welhoe, al die edele volksvertegenwoor digers voor wie zij zoo deftig gestreden, voor welker kiezingzij, in alle gemeenten, de geestelijkheid, van hunne bediening aftrekkende, hebben doen rondloopen om stemmen te schooien, voor wie zij hemel en aarde hebben doen beven, de hel gc- opent en de gelukzaligheid uitgedceld, die volksvertegenwoordigers, zeggen wij, zijn zoo ondankbaar geweest van hen, in de officieelste aller omstandigheden, lafhartig te verlaten Oh dal is le pijnlijk, dat is te grievend om le bedenken! Ja, lezers, daar zijn nu die ullramon- lanen, die ons bij u zoo menigmaal als goddeloozen afgeschilderd hebben, daar zijn zij nu door hunne eigene partij, in aanschijn van gansch het land, van gansch Europa, van gansch de beschaafde wereld verloochend Ja, zij zijn verloochend, omdat niemand, al ware bij zelfs tiendubbel jezuïet, mei hun stelsel ccnig gouvernement kan daar- stellen. Zie daar waar al dal geschreeuw, waar al die verwijtingen legen de liberalen, waar al die valsche processien naar toe leiden. Dal is hel einde, het droevig einde van hunne loomelooze en hardnekkige overdrevendhèid. Mochten de rechtzinnige kiezers deoogen openen en eindelijk verstaan daleen jezuie- lengouvcrncmenl niet alleenlijk onmoge lijk is, maar dal hel nog, aan hel land waar hel beslaat, alle slach van moeielijkheden en rampsspoeden veroorzaakt. Mochten wij zulks hoöpen, wij zouden er ons over verheugen, niet alleen voor ons en onze partij, maar voor hel vader land, voor ons duurbaar Belgie, dat in al onze wenschcn de eerste plaats bekleedt! OEIl, VUÖVÖVlUcti V IL ivuiiiu, V Brieven en geld vrachtvrij. 'X'. iiii irmgaa—«BmamB—nwriggn: nomen mol G1 stemmen legen 1.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1