X. 1 00 I 1 00 0 34 Liberale Penning. Op datdeonverdraagzaainbied zou wijken voor do ware cliistelijke liefde, fr. Liberaal zijn, is volksgezind zijn een volkskind, Winst van eene whistpartij, 2 ngexonden Artikel. Veurne, 13 Mei 1873. ;V.' de Uitgever, Woensdag laatst, woonde een talrijk publiek bet concert bij op Stadsschouwburg gegeven, ten pro- lijte van den Schoolpenning. Ook zeggen wij het dadelijk, dit muziekaal leest was allerluisterhjkst, en alle de stukken van een zeer aantrekkelijk samengesteld programma werden onberispelijk voorgedragen. Mcjuilër Salla, 1”' zangeres van groot opera, te Brussel, eene lalentvollc artiste die eene zeer heldere en zoelluidcnde slem bezit, heelt zich laten hooren in de arias uit Mignon en la Heine de Chypre, in de Chanson Napotitaine, die alle, den geestdrift van liet uitgelezen gezelschap hebben doen ontstaan. Onnoodig hier door lefwoorden, hel wonderbaar talent van inejullër Salla te doen uitschijnen; het publiek heeft genoeg kunnen oor- deelen over de zuiverheid, de juistheid en de zoet vloeiendheid barer slem, die door geene muziek- toonen kan geëvenaard worden en hel heeft, door zijne donderende en aanhoudende toejuichingen, laten zien hoezeer hel hem behaagde de bevallige artiste te mogen aanhooren. Eenen prachligen bloementuil werd aan mejuffer Salla aangeboden, als een blijk van bewondering en dankbaarheid. M.r Nihoul, onze uitmuntende flutist, heelt nog maals de toehoorders verrukt met zijne meester lijke uitvoering der variaties op Cendrillon en de fantaisie sur Oberon. Eero zij den gedienstigen speler. De heeren Antoine en Pieters die wij voormaals nog de voldoening hebben gehad van te hooren, hebben ons met verschillige uitgelezene arias uit hun repertorium verlustigd, die ons meer dan ooit huu talent hebben doen waardeeren. Wij zijn er kentelijkheid over hunne welwillendheid. Kortom, hel was een schoon feest en wij bedan ken hartelijk den heer G. De Smedt-Berifier, den waardigen voorzitter onzer Harinoniemaatscbappij, die ons zulk eenen genoeglijken avendslond heeft doen doorbrengen. Het edele doel welk hem tol hel geven van dit feest aandreef, is prijsbaar en schoon en liet strekt hem lol lof en eer. Moge zijne pogingen door eenen goeden uitslag zijn bekroond geworden; moge bij eene schoonc opbrengst den Schoolpenning kunnen aanbieden, hel is onze vurige wensch. Algenieene 'JTijdingen. In hare zitting van den 29 april heeft de be stendige deputatie van Weslvlaandercn besloten dal de kiescollegien der vredegcrechlskanton van Brugge, IJperen, Iseghem en Ruyssclede buiten- gewooonlijk bijeengeroepen zijn op 24 mei 1875, om negen uren ’s morgens, ten einde wederzijds over te gaan lot de kiezing van een provinciaal raadslid, in plaats van de heeren Van Ockcrhoul, die senateur benoemd is; Verlynde, die eene plaats in de magistratuur bekomen heeft; Ameye-de Gheus en baron Gh. Van der Bruggen, overleden. Den 4 mei, rond 1 ure, heeft men uil den beerput van de herberg het Damberd te Lichter- vclde, hel lijk getrokken van een nieuw geboren kind van hel mannelijk geslacht. De rechterlijke overheid van Brugge heelt zich ter plaats begeven en sporen van geweld op het lijkje ontdekt. De plcegster van dit schelmstuk is lot hiertoe onbe kend. Aflating der waters. Kanaal van Gent naar Oostende, daling 1 meter, tien dagen, van 5 lol 13 juli: kanaal van Espierres, 3ü dagen; van 2 juli tot den 1 ougst; kanaal van Bossuil naar Kortrijk, 30 dagen, van 2 juli tot 1 augusti; kanaal van Nieuport naar Duinkerke, 45 dagen, van 1 juni tot 16 juli; kanaal van Loo gansch hel jaar. Jacobus Moeyaert, oud 63 jaren wonende te Ellelghein, heelt Sedert den 12 april zijne woonst verlaten, zonder dal men tot hiertoe eenig spoor ontdekt heeft. De man is middelmatig van gestalte en draagt sneeuw wit haar. Hij is verdwenen in zijn ondervest en had holleblokken aan. De per sonen die eenig bericht nopens den vermisten zouden kunnen geven, wenden zich bij Hendrik Moeyaert, te Roxem, men zal goed beloond worden. Zondag nacht is er te Breedcue bij Oostende eene moord gepleegd. Twee jongelingen, de eene van 17, de andere van 23 jaar, kregen twist in eene herberg. Gelijk zij de herberg verlieten, i mes in den nek dat hij dood op de zulle viel. Duitschland groot en machtig zij, groot en machtig blijve. Alle andere beweegredenen ter zijde ge- laten, wensch ik liet, omdat ik weet dal die grootheid en die macht nuttig zijn, ja noodzakelijk voor het beslaan en de onafhankelijkheid van België. Veel meer nog, ik ben erkentelijk, diep erkentelijk jegens den keizer van Duitschland voor de oprechtheid met dewelke hij in 1866 1 voorstellen heeft verstooten die ons beslaan be- 1 dreigden. Voorzeker heb ik hel recht, als calho- lick en als burger van een vrij en onafhankelijk land, niet alles goed te keuren wat er over de grenzen plaats grijpt; doch die vrijheid van bcoordeeling zal mij nooit onrechtvaardig doen worden, noch jegens den duilschen keizer, noch jegens het groote en edele duitsche volk, in hel welk ik mij verheug den vriend te zien, en des noods den beschermer der belgischc bevol- king. Ik vrees niet mij te bedriegen wanneer ik verklaar, dat die zelfde gevoelens gedeeld wor- den door de groote meerderheid mijner mede- burgers. Wat zal de Veurnaar nu wel zeggen van M.r Thonissen? En wal zal bij zeggen van M.r Malou, den catholieken minister, die dc zelfde gevoelens als de vertegenwoordiger van Hasselt over Duitsch land heeft uilgedrukt, en daarenboven nog hel ge drag onzer bisschoppen jegens het Duitsche gouver nement openlijk heelt misprezen en afgekeurd? Zullen nu MM. Thonisscn en Malou ook commu nards zijn? Redevoering van M.r Vixm*!. Ingevolge onze belofte komen wij op de rede voering van M.r L. Visarl terug. Wanneer een volksvertegenwoordiger slechts eenmaal in het jaar in de Kamer hel woord voert, dan is het toch niet te veel vragen, dat hij ten minste ernstig de belangen van zijn arrondissement aanbevele en geene pogingen verwaarlooze om voordoden voor zijne lastgevers te bekomen. De redevoering van M.r Visart zal niemand vol doen, want men late ons toe het te zeggen zij is weinig ernstig, en onbeduidend. Voor wat de werken ter verbetering van don Ijzer betreft, er is geld noodig, en veel geld, wil men die werken spoedig en volledig voltrekken. Dertig gemeenten hebben daartoe een crediet ge- gevraagd van een millioen. Eli wel! M.' Visarl bestrijdt hunne vraag, en vergenoegt zich de Ijzer werken aan de welwillendheid van het ministerie aan te bevelen. Van de eigenlijke verbetering der haven van Nieuport die zoo gewichtige zaak voor gansch ons arrondissement zegt M.r Visart geen woord; alleenlijk drukt hij de meening uil, dat indien men voornemens is Brugge, Gent enz. bij middel van een groot kanaal aan dc zee te verbinden, Nieu port, als hoofd van dit kanaal, daar toe goed zou geschikt zijn. Over het afkoopen van dc Westvlaanderschc ijzeren wegen, over de hooge vervoertarieven door de welke wij zoo benadeeligd worden, zwijgt M.' Visarl ten volle. Onze communale steenwegen verdienen ook zijne aandacht niet, evenmin als de middelen om Veurn- ambachl, zoo wel in gewone lijden als in tijden van oorlog, legen hel zeewater te beschermen. Wal M.r Visart over de Bergenvaart zegt, geelt ons bel bewijs boe weinig ernstig hij de zaken behandelt. Het belgischc deel dezer vaart, beweert onze volksvertegenwoordiger, is gansch toegeslijkt en menigmaal beeft hel water er over de dijken ge vloeid op eene dikte van 0u,50 tol D"00. Weel M.r Visart dan niet, dal sedert 1870 de Bergenvaart bedolven is beginnende aan dc fran- sche grenzen, en dal die bedelving reeds voort gezet is tot aan het grondgebied van Bulscamp, weet M.r Visart ook niet, dal men sedert 1870 dc dijken heeft verhoogd en versterkt en dal, sedert dit tijdstip, het water nog maar eenmaal beeft overgevloeid, en dit enkel op eenige weinige en korte door de beesten ingestampte plaatsen. Het water vloeide daar alsdan, niet op eene dikte van 0m30 tol lm00, maar slechts op eene dikte van 0"'05 tot 0"*10; dus tienmaal minder. M.r Visart schijnt ook niet te weten dat dc Permanente Deputatie sedert verscheidene jaren pogingen aanwendt op dat de Bergenvaarl door liet’gouvernement zou overgenomen worden. Wist hij dit, dan betaamde hel er toch iets van te zeggen. M.r Visarl heeft zich over dc Bergenvaart gansch verkeerd laten inlichten, zeer waarschijnlijk door persoonèn die voor geene overdrijvingen en onwaarheden terug deinzen, en die zich gestadig beijveren om dc overstroomingen, welke door de eigenaars der Moeren worden veroorzaakt, aan andere oorzaken toe te schrijven. Wij herhalen het, de redevoering van M.r Visart aiiiLhaaLi hun» dienste ernstig te zijn. wor den zoo spoedig doenlijk gekeild en onmiddellijk daarna met lijn schansch vliegenpoeder bestrooid ofwel mettinctur, eaniharidum ruim bevochtigd. Dan wordt over de geheele wond eene spaansche vliegenplcirter gelegd, de gevormde blaas den ib.inrnn vnlnpndnn Hour crnnnniwl nn (Ia AtfAl'/rnkLtozm der gemengd is, voorzichtig verbonden en 8 dagen rijkelijke ettervorming, wordt alleen met unguent. Wij vernemen dal dc heer De Vos, oud pro- j kureur des konings te Brugge, en nu rechter bij de rechtbank van Cairo, door den onderkoning van Egypte prokureur-generaal benoemd is bij bel hof van beroep te Cairo. Eene vergiftiging uil onvoorzichtigheid heeft te Vervier» dc dood van twee personen veroor zaakt en het leven in gevaar gesteld van drie i anderen. Dinsdag namiddag ging dc heer Gilles Massau, vergezeld van zijn zoon en twee vrienden, de heeren l’ileau en Leiils, in eene weide van Lambermont en trokken er eene soort van wilde suikerij, porei en kervel. Massau zegde dal hij daarvan eene soep ging koken, die dc kracht had r nieuw bloed te geven. Massau ging door als kennis hebbende van vele geneesmiddelen; men geloofde hem op zijn woord en des avonds aten de gemelde personen en nog een ander, met name Lhonncux van de soep. De kervel was niets anders dan dolle kervel, een groot vergift. Na eenige lepels geëten te hebben, hielden de zoon van Massau, Lhonncux en l’ileau op te eten. Lhonncux zegde tol Massau en Leiils: Hoe kunt gij dat eten, een hond zou er niet van eten. Massau antwoordde: is slecht,’t is waar, maar T is uitmuntend voor de gezondheid. Hel maal ging voort. Om 11 uur scheiden de ge- noodigden van elkander. De heer Leiils, de deur van zijn huis toe vindende, keerde terug bij Massau, die hem op zijne vraag, voor dien nacht dc gastvrijheid verleende. Hond 4 uur des nachts wekte Massau zijne vrouw, zeggende dat hij zoo zwaar aan de maag was. Leiils, die ook niet kon slapen, zegde dat hij hetzelfde ongemak gevoelde. De vrouw stond op en gaf de mannen iels te drinken, waarvan zij overgaven. De kwaal ver ergerde. Men zond een geneesheeer halen. On danks dezes zorgen, stierf Massau donderdag morgend en Leiils 14 uren later, l’ileau, Lhonncux en de zoon van Massau, die maar van de soep ge proefd hadden, zijn onpasselijk geweest. De ge neesheer denkt dat zij builen gevaar zijn. In de Hygiena, weekblad voor de gezondheids leer, vindt men de volgende inededeeling van dr. M. J. Godefroi, van’s Bosch, over de behandeling van personen, die door eenen dollen hond gebeten zijn: Doctor Loë heeft in zijne veertigjarige ge neeskundige loopbaan meer dan 50 personen be handeld, die door dolle honden gewond waren, met het glansrijk gevolg, dal niet één daarvan door razernij is aangetast. In februari 1855 werd een twinligarige boerenzoon door eenen dollen l hond inde hand gebeten; hij werd door eenen ge neesheer te Dachou zorgvuldig behandeld, en niet tegenstaande alle genomen voorzorgsmaatregelen, brak de razernij 18 weken na de verwonding bij den knaap uil en sleepte hem ten grave. Doorden- zelfden dollen hond weiden op hetzelfde tijdstip ook nog een knaap en een meisje gebeten en door dr. Loc naar de bedoelde methode behandeld. Deze beide bleven geheel van de watervrees ver schoond. De wijze van behandeling is De wonden den zoo spoedig doenlijk gekerfd en onn daarna met fijn schansch vliegenpoeder beslrooid ofwel mettinctur, eaniharidum ruim bévochiigd. Dan wordt over de geheele wond eene spaansche daarop volgenden dag geopend en de overgebleven wond dagelijks met unguent, digestivum, waar onder voor een derde deel spaansche vliegenpoe- achlereen in volle ottering gehouden. Bij al ie 1 basilicum verbonden. lielasting op de jongmens. De Noord- Amerikaansche staal Tennessee, heeft de belasting op de ongelmwden aangenomen. Ziehier de drie artikels van de wet welke daartoe uitgeveerdigdis: Art. 1. De wetgevende vergadering van den staal Tennessee beschouw t het Jongmansleven als een voorrecht. Dientengevolge zal elke persoon die, in dezen staal, zijn dertigste jaar zal bereikt hebben en gezond is naar geest en lichaam, eene jaarlijksche belasting van 10 dollars (50 frank) be talen, indien hij niet getrouwd isle rekenen van 1 mei 1876. Art. 2. De agenten van den fisc worden gelast met hel opmaken van nauwkeurige lijsten, waarin zij benevens den naam van eiken jongman, zijnen ouderdom, zijn uiterlijk opzicht, zijne lengte en de kleur van zijn haar en oogen zullen aanleekenen. Art. 3. De sommen voortkomende van de be lasting, door de tegenwoordige wet opgelegd, zullen gedeeltelijk gebruikt worden, lol hel onder houd der openbare, in de distriklen waar die be lastingen geheven zijn. De wet raakt, zoo men ziet, de ongelmwden van hel mannelijk geslacht. Wat dc vrouwen betreft, zij krijgen door die nieuwe wel eene kans te meer om aan eenen man te geraken. De Minnebrief. Een verliefd dienstmeisje ver zocht den onderwijzer van het dorp of bij voor haar een brief aan haren minnaar, die soldaat ge- dc andere van 23 jaar, kregen twist in is onbeduidend en er ontbreekt haar zelfs de ver- I sprong de jongste op den’anderen en slak hem een tp ziin. i - n„ •o - - I j 1 ie V T IJ v -- -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2