VT O VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN BET ARRONDISSEMENT. I rcgeeringsloosheid heeft doen 7-37 6- 30 7- 40 6-33 7-20 9-50 12-11 9- 08 10- 13 11- 10 6-02. 8- 00. 9- 06. 3-00. 4-33 1- 33 2- 39 3- 40 De National Zeitung, deelt een artikel mede over de diskussiën nopens de duitsclie nota, die de verledche week in de Kamer hebben plaats gehad, waarvan wij hieronder de conklusiën mededeelen: De liberale belgische dagbladen mogen met volle recht eene schitterende overwinning vieren voor hunne partij, enofschoonde minislerieële drukpers tracht de beduidenis der stemming van de Kamer te ontaarden, is het spijt der ultramontanen al te groot, opdat het mogelijk zij haren nederlaag te ontveinzen. Wij zullen niet beproeven de gevolgen te beoordeelèn die uit dit feit kunnen voortsprui ten, onder het opzicht der binnenlandsehe ontwik keling van lielgie. Het is ons voldoende vast te stellen dat het een vertroostend teeken is voor al degenen, die den ultramonlaanschen vijand moeten bevechten. Belgie is tol hiertoe de eenigste grondweltelijke staat, waar de klerikale partij er in gelukt is aan het bewind te komen. «Maar op hel oogenblik dat een erg verschil uitbreekt, dat de klerikale partij, op het slagveld het gewicht harer politieke macht die zij heeft be komen, schijnt in de weegschaal te kunnen wer pen, op dat oogenblik wordt zij niet alleen afge keurd door een ministerie uit hare rangen geko men, maar nog door de eenparigheid harer parle mentaire volksvertegenwoordigers. De onbevoegdheid der ultramonlaanscho leer stelsels niet met dezen of geenen Staat, maar met de hedendaagsche maatschappij kan op geene meer doorslaande wijze worden aangetoond, door den toestand van een ullramontaansche ministerie en eenc verkleefde parlementaire meerderheid, bei den onmachtig om aan de klerikale poliliek’ecnc logieke en duurzame ontwikkeling te geven. Het duitsclie blad is in de waarheid als het zegt dat de klerikale politiek in ons land niet oflitieel leefbaar is. Zij is door bedrog, oinkooping en al lerhande kuiperijen aan het bewind gekomen en zij kan er zich door geen ander middel aan vasthouden. Het'is* te hopen dat die toestand niet lang meer zal duren voor de rustende welvaart van onsland. Veurne, Mei. Na Luik, nu te Gent. Maandag laatst is er te Gent eenc processie rondgegaan om den Paus in alle zijne rechten te doen her stellen, om bijgevolg den koning van Italië uil Rome te zien verbannen. Behooren zulke bedevaarten aan den godsdienst toe? Dal men rechtzinnig spreke en antwoorde. Indien die bedevaarten, die dienen om eerder den oenen koning dan den anderen in een land op den troon te zien zetelen, aan den godsdienst loebehooren, dan is die godsdienst een politieke godsdienst, waarvan de God niet is deze die hemel en aarde schiep, maar de: verdwaalde hoo- veerdigen die dan alleenelijk te vreden zijn als alles zich voor hen nederbuigl en stilzwijgend en slaafs hel voorhoofd in hel slof verduikt. Dat men eens bedevaarten oprichte om den ultramonlaanschen Hendrik de.V op Frankrijks troon le zien klimmen, en men zal welhaast gewaar worden hoe hel met van vreemde mogendheid le zijn. De strijd is legen de ultramontanen be gonnen, hij zal en moet voortgezet worden. Allen zijn geroepen om hem te strijden, gij, lezers, wij en eenieder; Daar kan nie mand van lusschcn: de vrijheid staal tegen over de dwingelandij, het edel gedacht tegenover den domper, het licht tegenover de duisternis Kiest en ziel dat gij u niet bitterlijk te beklagen hebt. Alle pogingen worden aan gewend; van uwen kant moet gij ook dapperen onverschrokken voor waarheid, vrede en vrijheid strijden. Maar de strijd moet niet beslaan uit lichamelijken dwang en worsteling, maar uit gedachten, goede, echte gedachten die onder het volk moeten verspreiden ingeboezemd worden. Strijden moet men met de tong en met de pen en als het noodig is, met hel betoogen van verontwaardiging. Zoo zal men den zege praal behalen, eenen zegepraal dien men niet op bloedige maar op zonneblinkende vaandels zal mogen schrijven. processie op processie om den koning van Italië le zien uil zijne hoofdstad wegjagen. Hoe en op welke wijze gaat dal de religie aan? Beslaat er daaronder iels anders (fan heerschztichl? Of is de godsdienst aan een plekje gron I vastgeheclil? Sedert dat de paus te Home niet meer als koning is, zien wij niet dat de godsdienst iels of wat geleden heeft. Integendeel, de ullramon- tanen komen van dag tot dag stouter, zoo danig zelfs is hunne stoutmoedigheid over dreven, dal de katholieke ministers ver plicht zijn gezanten bij den paus te stellen, die dezen tegen de overdrevendheid van zijne belgische aanhangers waarschuwt. De godsdienst, ultramontanen, dat is uw vak, maai- mengelt niet de godsdienst met de politiek. Gaal niet in tijd van stem ming, uwe waardigheid verloochenende, van huis lot huis om de burgers de oenen legen de anderen op te hitsen en uwe overdrevens politieke gedachten in te boe zemen. Dat is uw werk niet. Aan u past hel oenen God van vrede en overeenkomst in zijne tempelen te aanbidden, hem voor allen zijne genade af te smeeken, maar niet van kiesmakelaars of politieke gezanten 1 POLITIEK OVEKZIC1IT. De nationale vergadering van Frankrijk heeft zonder beraadslaging de kiezing geldig verklaard van den heer Cazeaux, in de Opper-Pyrencen, na de lezing van het verslag van den heer Amy. Hierna ging men over tot de beraadslaging van het wetsontwerp, rakende de gevangenishuizen der departementen. De leden der grondweltelijke commis sie zijn bijeen gekomen en hebben beslist den voorzitter der vergadering eenen brief te schrijven, waarbij zij hun ontslag geven. De heer Laboulaye heeft echter geweigerd zich bij zijne collegas aan te sluiten en de heeren Waddington en Vacherot hebben hunne denkwijze voorhouden. Een telegram uit Berlijn logenstraft de tijding, door verschillende duitsclie dag bladen afgekondigd, en volgens welke het duilsch gouvernement eenen zendbrief zou verzonden hebben, rakende de wet der kaders in Frankrijk. De ilaliaansche kamer heeft de drie arti kelen goedgekeurd van hel ontwerp over de inrichting der gemeentelijk territoriale milicie. De heer Visconti Venosla, antwoordende aan den heer Morelli, die vroeg of de ilali aansche diplomatie slappen bij de andere stalen had aangewend, ten einde de stem ming der kamers te verwezenlijken, ra kende de internationale bemiddeling, zegde N.r 2491 ontstaan, liet verklaard dat geen ongeluk de Spanjaards verplichten kan zich onder het juk van het despolismus te schuilen, en dat hel gouvernement er naar sliceft om op krachtdadige wijze de werking van het vertegenwoordigend stelsel le herstellen. Hel Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar fr. 6-00 Voor gaiisch lielgie: 6 uitlanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor 'Frankrijk: fr. 16-30 ’s jaars. Ecu afzonderlijk nuirimër 40 c.“ Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij I’. Ryckkiioek, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven én geld vrachtvrij. dc zaken zal slaan, hoe Frankrijk zijne stem zal verhellen en voldoening vergen. Omdat nu Italië verdraagzamer is,* dal men dat Italië zijne belangen verbonden had I (l] dien niet vee! vreest, doet men aan de belangen van den vrede. De minister voegde er bij, dat de verzekerin gen, die hel kabinet van wege de vreemde gouvernementen ontvangen had, alle ver trouwen in de toekomst deden stellen. Uit Kopenhagen komt hel bericht toe, dal gansch het ministerie zijn ontslag in handen van den koning heeft gegeven, die het aanvaard heeft. Het ministerie blijft in bediening lot wanneer hel nieuw kabinet zal gevomrd zijn. Het spaansch Staatsblad kondigt mol een vertoog van beweegreden een konink lijk besluit af, legengeteekend door al de ministers, en waarbij de dagbladen ge machtigd worden al de grondweltelijke vraagstukken te bespreken. De overheden zullen ook aan de partijen tochten open bare vereenigingen te houden. Het verloog der beweegredenen zegt dat bel kiestijdvak geopend is. De drukpers moet al dc politieke vraagstukken kunnen beraadslagen, die de Cortes zullen op te lossen hebben, uitgezonderd de grondwel- lelijke monarchie, builen welke de vrijheid in Spanje slechts schrikkelijke uitwerk selen van i 49/ JAAR. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerkc Dninkerke naar Veurne IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUP0RT. Van Nïeuport naar Dixmude 7-20 00-00 4-10 0-00 Dixmude naar Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-43 ZATERDAG 22 MEI 1875. nEEsa 11 klerikale partij. k vin>4 bet i’ voorop

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1