Een uur namiddag. De talrijke bedevaarders vormen zich te Sint-Amandsberg in stoet. Devaan- d<ls worden ontvouwd en talrijke opschriften op houten borden worden omhoog gestoken. De namen der sleden en gemeenten, en de titels der maatschappijen die in den stoel vertegen woordigd zijn, slaan er op te lezen. De stoet wordt gesloten door cene talrijke afvaardiging der gcnl- sche geestelijkheid, waarvan de bisschop van (Jent, Mgr. Bracq, deel maakt. Om twee uur begeeft de stoet zich in aantocht. Bij den Sint Amandsberg werd het samenge stroomde volk handgemeen met eenen groep bede vaarders, samengesteld uil jonge en kloeke man nen die groene klakken droegen. De oorzaak van dit gevecht was, dal een dezer bedevaarders, oenen jongen van löjiar erg mishandelde. De stokken werden opgeheven en slagen werden toegebracht. De policio geholpen door de gendarmen herstelde de orde, en de groene klakken riepen victorie. tiende en <le kroweien, Men is bezig in ons land de tiende en de kre- weien weder in te brengen. De tiende is de Sint Picters-pciming en andere belastingen; de kre- weien zijn de bedevaarten. Men heelt wel te be- weeren dat de eenc en de andere vrijwillig zijn, daar is niets van; zij zijn gedwongen in tegendeel, want niemand zou durven wederstaat! aan don pastor die ze ontvangt en gebiedt. Er zijn streken in Vlaanderen waar de S? Pieters penning eene persoonlijke belasting geworden is. Elkeen wordt er geschat volgens de veronderstelde waarde van zijne fortuin of de opbrengst van zijnen arbeid. Men zou mogelijks denken dat de grondslag van deze belasting moeielijk is om vast te stellen; maar de geestelijken, die in de huisge zinnen verkeeren, kunnen zelfs de geheime in komsten van iedereen kennen. Overigens zouden de hoofden der huisgezinnen grooten moed moeten hebben om te wederslaan aan den invloed der vrouwen, welke legen hun zouden opkomen, indien zij den wil hadden van zich te onttrekken aan de klerikale heerschappij; en S.‘ Pieters-penning wordt betaald vóór de staats-belasting. De heilige kiesdravers zijn vol medelijden voor de schatplichtigen als de gemeente eenc leening doel ’t zij voor noodigc gezondheids of verbelerings- werken. Wanneer zij belastingen vraagt zoo ligt als 't maar zijn kan, de klerikalcn storten krokodillen tranen en schreeuwen dat dit cene schande is. Maar zij lachen in de vuist als zij, overladen met rijkdommen, jaarlijks naar Rome hoopeu gouds zenden, die nooit meer terug koeren. Onlusten le Gent, en Sint Aniands- bex*g- Maandag, zijnde tweede Sinxendag, moest er eene groote bedevaart plaats grijpen naar de grot van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes, sedert twee jaren op het kasteel van mevrouw van Courlc-' bourne, le Oostakker, wijk Slootcndries, opgericht en welke sinds dien lijd eene groote vermaardheid verworven heeft. Reeds verleden jaar grepen er naar die grol talrijke bedevaarten plaats, uit duizende bedevaarders bestaande, meest afvaar digingen van do talrijke maatschappijen van Sint Franciscus-Xaverius, die in de vlaamsche sleden en dorpen beslaan. Ditmaal was het getal bede vaarders nog ontzaglijk grooler en men verzekert ons dal er met bijzondere treinen langs ’s rijks- spoorweg alleen achttien duizend zijn toegekomen. Langs den spoorweg van het land van Waas en dien van Eecloo-Brugge en Genl-Terneuzen waren er insgelijks verscheidene duizenden vervoerd. Men schat het gezamenlijk getal bedevaarders op omtrent vijf en twintig duizend. Wanneer de bisschop vernam dat het onwedcf was losgeborsten en men hem zegde wat er ge beurde, begaf hij zich in alierhaast met zijnen) état-major in hel buis van den burgemeester van Sint Amandsberg. Hij beefde van aandoening, en was vol bekommernis over bel lot der Xaverianen, die op gansch de linie zoo onmeedoogend afgeran seld wierden. Men beraadslaagde. Zou men O. L. V. van Lourdes aanroepen? Zou men het volk aan spreken en de Gentenaars trachten tol bedaren te brengen? Zou men de soldaten van het geloof ter hulp snellen? Neen,men deed eene vigi lante komen, men sprong er in, en de bisschop met twee zijner aide-dè-camps reedt tusschen vier gendarmen langs eenen zijweg naar zijn paleis. Van elf tot een uur kwam de groote massa buitenlieden aan met den staatsspoorweg. Er waren groepen die er zeer oorlogzuchtig uitzagen .en mei bedreigende blik en gebaren hel geschuifel en gejouw van het volk beanlwoordeden. Andere, integendeel, trokken zonder opzien voorbij, de .vaandels en standaarden, die zij bij zich hadden, opgerold op de schouders dragende. Er waren zelfs groepen die hunne vaandels in kisten ver borgen en in de statie hunne decoration afdeden. ’s Avonds was er le Gent op de straten, op dc publieke plaatsen en in de herbergen veel leven digheid en beweging, doch de rust is niet meer gestoord geworden. Men heeft opgemerkl dat weinige menschee partij trokken voor de bedevaarders. Zij hebbed het gezocht was hel algemeen gezegde. Dc geestelijken hebben willen parade maken met hun leger van Xaverianen en vrees aanjagen aan de liberale Gentenaars. Zij zijn verblind geweest door hunnen hoogmoed en zij zijn voor hunnen hoogmoed gestraft. Wal de Xaverianen betreft, zij bijzonderlijk die veel slagen hebben gekregen, ze zijn te beklagen. Maar dat zij wijzer zijn in het toekomende, en dat zij zich niet meer als sukkelaars laten geleiden. De ware godsvrucht bestaal niet in uilloópen en in vertoon. Vroeger waren er veel min procession en bedevaarten dan nu, en de menschel) waren er niet te slechter om. Ontrent 3 ure, trok de geestelijkheid van Oöst- acker, aan het hoofd van den stoel en voorafgegaan van een muziek, de dreef van hel kasteel binnen. Al de bedevaarders waren voorzien van eene medailje van S.‘ Eranciscus-Xaverius, zij slapten zes per zes, in dichtgesloten rangen en hel defi- leeren duurde cene gansche uur. De generaal der bende, de jezuiel Van der Stappen, beloonde door een jubelend aangezicht zijne tevredenheid over zijn leger Welhaast klom de bisschop, voor zien van koorkap, mijter en staf op een verhoog, waar hij omringd was van geestelijken en ook van eenige dames, de bedevaarders bogen zich in het stof, en de bisschop gaf hun de benedictie. Nu trad eenc der dames, in wil kostuum met blauwe linten, vooruit en deed eene aanspraak aan den bisschop. De bedevaarders wierpen zich nu nog maals op de kniën, want zij dachten dal Onze Lieve Vrouwe in persoon te voorschijn was ge komen. Na dal al de Xaverianen een bezoek aan de grol hadden gebracht, en een penningje in de aldaar geplaatste bus hadden gesteken, begon den aftocht. Omtrent dc static van liet land van Waas is er Langs den weg tusschen Sint Amandsberg en Slootcndries wierd er door de bedevaarders ge zongen en gebeden. Overal wapperde het pauslijk vaandel, en al/de uithangborden der herbergen waren veranderd in godsdienstige spreuken, zoo als: Boetvaardigheid! Berouw! O Maria, bidt voor den PausBidt voor de zondaarsZondaars wilt u bekeeren enz. Een groot getal klakken, hoeden en schoenen, zelfs pastorshoeden en pastorsschoenen zijn op het slagveld gebleven. Meest al dc standaarden en vaandels en opschriften zijn buit gemaakt ge weest, want het was bijzonderlijk op deze eere- leekenen dal de Gentenaren het gemunt hadden. Daar de overheid vreesde, dat de onlusten, die :te Luik waren voorgevallen, zich le Geul zouden kunnen vernieuwen, had de heer burgemeester van Gent, iu overleg, zegt men, met den heer gouver neur der provincie, van het spoorwegbesluur be komen, dat dc bedevaarders niet door dc stad zouden trekken. Deze welke langs ’s rijksspoorweg aankwamen, werden uitgelaten langs de oude uil- gangpoort, gingeu recht door, en trokken zoo langs den Vanden Brugghengang, nevens het klooster van den Nonncnbossclie, en den Boulevard van het kasteel naar builen dc Dampoort. De heer gouverneur had verscheidene brigaden gendarmen uil hel arrondissement naar Gent doen komen, die in de omstreken van Oostakker gekan- tonneerd werden. De lieer gouverneur had ook van den minister van oorlog 250 man voetvolk verkregen, om de orde in dc statiën te handhaven, doch deze hadden het bevel bekomen zich hierbij te bepalen en zich builen de statiën met niets le bemoeien. Van 's morgends om 8 ure, begon er veel volk, iu min of meer talrijke groepen, naar de groote statie te slroomen. Allenskens kwamen er bedevaarders af, geleid gelijk soldaten door geestelijken die zich aan hel hoofd der benden hadden geplaatst. Veel geeste lijken zagen er trots en uitdagend uil, en de Gentenaars (achtten en schuifelden. binst hel gevecht een bedevaarder schielijk over leden. De eenen beweeren, dal hij door oenen slag op hel hoofd gedood is geweest, andere houden slaan, dat hij gestorven is ten gevolge van eenc beroerte, want men heeft op zijn lijk geene won den, noch sporen van geweld ontdekt. Ingezonden A-i-tilcel. Veurne, 17 Mei 1873. .V.' de Uitgever, Nogmaals komt ik uwe gekende dienstwilligheid inroepen, om mij een plaatsje, voor de volgende regelen, in uw geëerd blad, le verleencn. Zie hier waarvan er kwestie is. Zaterdag laatst gaf onzen Koorzangci skring de Vereenigde Vrienden», een vrolijken nmziekalen avondstond aan zijne ecrledeil. Dit feest werd ge geven melde welwillende medewerking der heereii Ranson pianist en E. Duray, kluchtzangcr. Mijn gedacht is niet van in lange uitbreidingen over hel feest te treden, slechts zal ik zeggen dat de koorcnmel veel juistheid en samenhang werden uitgevoerd; dal dc solo-zangers zich allen van hunne laak goed gekweten hebben en de algc- incene goedkeuring verwierven; en dal deze die hel bloemptje van den avond wegdroegen, wel dc heeren Ranson en Duray waren. En inderdaad, Mr Ranson,de reeds alhier gunstig gekende pianist, speelde op eene onberispelijke wijze verschillij;*’ stukken op den piano, die allen warm toegejuicht werden Mr Duray, den onnavolgbare koïniek, heelt ons met menige kluclitzang, uit zijn rijk reperto rium vergast. Hij zong zijne kluchtzangen mol zoo eene vurigheid, zoo veel geestigheid, dal een algc- meenen schaterlach in de kamer klonk en donde rende toejuichingen hem ten allen stonde kwamen onderbreken. Ook, hoe weêrslaan aan een rollend vuur van luimige en welgeplaatste uitdrukkingen, vergezeld van een fijn gelaatsspcl en ónmogelijke gebaren? 'l Is waarlijk om te barsten van lachen. Trouwens iedereen is hel eens om le beweeren dat M.r Duray een lalenlvolle artist is, in zijn vak, en dat men nog nergens zijns gelijkens heeft gevonden. En ik, M' dc Uitgever, zal mij veroorloven er bij le voegen, dal ik, in M' Dary, eenen artist heb ge vonden zonder verwaandheid en opgeblazenheid: hel prijsbaarste en hel schoonste voor een man van talent. Hij gelijk niet aan deze die dagelijks pochen, sloffen, boffen en zich zclven prijzen en over hunne bekwaamheid roemende, zich den naam van artist toceigencn. Ik wensch dus den jeugdigen kunstminnaar geluk over zijre ingeto- Vijf ure. De bedevaarders koeren in Sint Amandsberg terug. Er bevinden zich aldaar eene opeengepakte menigte Gentenaars, meest allen burgers, welke op veertig duizend worden ge schal. Hel volk was verbitterd omdat men van den bedevaart eene politieke manifestatie had gemaakt tegen de liberalen, omdat er gezegd was geworden dat de Xaverianen alle tegenstanders zouden plat slaan Dc eerste groepen bedevaarders werden op een oorverdoovend geschuifel onthaald, maar als de tweede groep aankomt, die zeer talrijk is, en be staat uit bedevaarders van Ninove, die allen eenen stok bij zich hebben, wordt men handgemeen. Deze groep en de volgende werden deerlijk mis handeld; zij kregen slok- en vuistslagen op het hoofd en op den rug en men zag er velen, die Ge kneusd waren en met bebloed gelaat, ter prooi aan schrik en otilslellenis, aan dc slagen hunner aanvallers poogden le ontkomen, wat gezien den grooten drang, schier onmogelijk was. Priesters verweerden zich maar werden ook mishandeld. Dc schilden en de houten borden werden de bede vaarders ontrukt en aan stukken getrokken. Hoeden en klakken worden afgeslagen; men ziet die in de hoogte vliegen met dc stukken en brokken der houten borden en der schilden. De gendarmen en de policie der stad Geul, die in buitengewonen dagdienst waren geroepen, poogden dc slagers en mishandelaars in bedwang te houden, doch dit was onmogelijk. Wat konden eenige gendarmen en politiemannen tegen duizend tallen? Bijna telkens een der slagers werd aange houden, werd hij door een vijftigtal mannen uit de handen der policie gerukt, die den aangehoudene moest loslaten, wilde zij zelf niet erg mishandeld worden. Zoo komt het dat men maar weinige aanhoudingen heeft kunnen doen; er ware meer dan een regemenl soldaten en honderde gendarmen noodig geweest om de orde le kunnen herstellen. Men oordeele over de hevigheid der mishande lingen: het getal gekwetsten en gekneusden wordt op meer dan duizend geschat. Hel roepen, hel uitjouwen, het slaan en vechten duurde tol ongeveer zeven uur.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2