te tei VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. A J AAI». i c. Spanje blijven voortdurend met elkander zoo zeer in strijd, dal men er niet wijs kan uit worden. 7-20 9-50 0-00 8-43 12-11 9-08 -10-15 11-10 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 7-37 6- 30 7- 40 6-35 Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne 4/ .p- I>e Bedevaarten. Indien de geestelijkheid, hoe weinig ook. zijne dwaze en heerschzuChtige plannen niet intoomt, zal ons land welhaast zijne achting, welke het bij de luidere natiën gewonnen heeft, verloren heb ben. Ten allen tijde hebben er bedevaarten plaats gehad, omdat altijd de bedrukten hunnen toevlucht genomen hebben, ter verzachting van hun leed, tot bovennatuurlijke machten. Maar eertijds volgden de bedroefde zielen den raad van den H. Matheus zij gingen alleen, naar eene vermaarde bidplaats, in het gebed, hun wee en ongeluk verzachten of lenigen. Maar wat zijn de lijden toch verandert! In plaats van boetveerdigc daden, ziel men beden slechts politieke beloogingen; men bepaalt den dag, de uur, de plaats der bijeenkomst; de oude, edele en godvruchtige bedevaarten, zijn vervangen door partijdige en uitdagende ommegangen, waar de politiek eene groote rol vervultdaar men door deze bed&vaarien de herstelling van den Paus als koning van Rome bedoelt. Zij hebben ook nog voor doel, deze beklagelijke bijeenkomsten, om de liberalen eenen afschrik van dén strijd te doen krijgen, met te betuigen hoe groot, boe talrijk de Veurne, Vlei. DE VERZOTHEID OP fflIRAKELEN. Waar zal de dolheid der mirakelen een einde vinden? Ik weel het niet. Zeker is het, dat eene helft, ten minste, van hel land met zinsverbijstering geslagen is en van niets anders meer droomt als van wonderheden en mirakelen ten spijt van de bespottingen der andere helft! Gaat om liet even in welke plaats der Vlaanderen, men zal u met overvloed ge beurtenissen van genezingen vertellen de eene zoo wonderbaar als de andere. Het is waarlijk eene ziekte. Over eehige dagen bevond ik mij in eene statie van eenen ijzeren weg, er den trein afwachlende om voort te reizen. Ik luisterde naar het gesprek van twee tame lijk wel gekleedde burgers en hunne vrou wen. Hel liep op de mirakelen. Eene der vrouwen was letterlijk onuit putbaar. Voor aleer de trein aangekomen was, was zij reeds met hare zesde geschie denis van wonderbare genezingen bezig. En bemerkt wel dal zij niet verhaalde door hooren-zeggen. Alles wal zij vertelde, zij had hel gezien, gezien met eigen oogen. Indien er onder de burgerklas sommi- gen reeds zoo ver zijn, ik vraag het u hoe ver moeten reeds zijn in die gedachten de lieden uil de volksklas en de boeren Ik zegde hel u: hel is eene ware plaag. Moet men die onnoozele lieden beklagen die, zonder welen, zoo goed in hel spel der jesuilen spelen? Moet men zich kwaad maken legen hen? Ik denk dal men hun veeleer moet beklagen. Waarom zouden zij van de heerschende dolheid niet aangedaan wezen, aangezien zij alle dagen en elk ure van den dag van niets anders meer hooi en spreken als van wonderheden en mirakelen? Waarom zou den zij inel geene blindheid geslagen zijn, als zij, niet alleen hunne pastoors en kape laans, vrienden en geburen, den geheelen dag niets anders booren vertellen als van bóven natuurlijke zaken; maar nog meer, als zij die bovennaluurlijke zaken beves tigd hooren in groote omstandigheden door de welsprekendheid of de stilzwij gendheid van degene diode eerste zonden zoo niet om hun de oogen te minste om hun de voorzic’i- te raden? Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving bctanlbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, ff. 6-00. Voor gausch lielgie6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr.« 16-50 ’s jaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboéh, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de poslkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICHrERVELDE-VEÜRNE NAAR DUINKERKE. 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. \.r 2492. Politiek Oveilziciit. He nationale vergadering van Frankrijk heeft hare nieuwe commissie der Dertig volledigd; de linkerzijden hebben op nieuw de overwinning behaald; bij de eerste stem ming bekwamen reeds twaalf leden de volstrekte meerderheid en allen waren op de lijst der republiekeinsebe groepen ge bracht. Bij de stemming, welke hierop volgde, hebben groepen van hel rechler- midden zich onthouden, doch de linker zijden hebben geen misbruik van hunne macht willen maken en hebben vijf leden der rechterzijden in de nieuwe commissie opgenomen. Een feit, dat echter opmerking verdient, is dat de beer Gambelta niet benoemd weid, doch de heer Jules Simon maakt deel der commissie, en de republiekeinsebe meerderheid loopt gevolgenlijk geen ge vaar eenen hoofdman te ontbreken. De duitsebe dagbladen houden zich op nieuw bezig met het bezoek dal de keizer van Duitschland nog af te leggen heeft. Die reis zou nu in september plaatsgrijpen. Te Berlijn worden eene reeks feesten bbreid ter eere van den koning van Zweden. Zijne zweedsche Majesteit zal de wiel ont schepen, alwaar een eskader van de duil- schc zeemacht zal vergaderd zijn om de in gebruik zijnde eerbewijzingen te doen aan den vorst der Scandinavische koninkrijken. Hel bezoek van koning Oscar wordt te Berlijn beschouwd als eene staalkundige gebeurtenis van hel beste vooruitzicht voor de betrekkingen lusseben hel Noorden van Europa en Duitschland. In de italiaanschc kamer der afgevaar digden heeft generaal Garibaldi gisteren hel ontwerp, rakende de gezondmaking van den Tiber verdedigt; de heer Minghetli verklaarde er zich voor, dal hel ontwerp in aanmerking werd genomen; hij beval het de kamer aan, doch voegde er bij, dal het gouvernement voor ieder nieuwe uitgaaf eene ontvangst wilde die er mede in over- j censlemming was. Het ontwerp werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. De italiaansche senaat heeft al de arti kelen der aanwervingswel goedgekeurd eronder begrepen artikel elf, rakende de geestelijke soldaten. De wet werd aange nomen met 68 legen 25 stemmen. Uit Stockholm meldt men, dat de slui ting van den Reichstag beeft plaats gehad door den minister van juslicie, in naam des konings. Geene redevoering word uitgesproken; de zweedsche leden van het ministerie ad interim hebben den grondweltelijkcn eed afgelegd. De lijdingen van hel oorlogslooneel in om elkander te helpen in het verspreiden van de besmettelijke dwaling die, in dil oogenblik, zulke erge verwoestingen aan richt en ons dreigt lot bespotting’ te doen dienen van de geheele beschaafde wereld. Men weet dat Mgr. Bracq, bisschop van Gent, maandag 17 mei, op de vermaarde pelgrimaadje van Oostakker, eene aan spraak toegestuurd heeft aan de Xaveria- neïi, samengesteld uit de vier hoeken van hel Bisdom onder de leiding van den jesniet Van der Slappen. Wilt men welen hoe Monseigneur ge sproken heeft lot de pelgrims reeds ge noeg dweepziek gemaakt? Luistert, zie hier hel begin van zijne aanspraak Weesl welkom, Xaverianen weesl welkom Hl aria roept lol uwelkomin mijne spelonk! Welkom op mijnen schouwburg van zege- ningen en hemelsche weldaden! welkom op DEZEN SCHOUWBURG VAN WONDERHEDEN EN VAN MIRAKELEN* Wat zegt gij er van? Alzoo terwijl ver standige priesters en kalliolijke geleerden, terwijl de kalliolijke kerk zelve, in alle lijden, de grootste omzichtigheid aanbe volen heeft in materie van miiakelei), zie daar, eenen prinsdierzelfde kerk, een Belgische Bisschop, die, niet tevreden voor waarheid te aanveerden, de belachelijke vervorming van eenen aquarium tot een aangebeden heiligdom, en er duizende én (luizende pelgrims naar loc te lokken, spreekt lol die eenvoudige boeren van de zoogezegde mirakelen die men er zegt te gebeuren, als van ware en gebeurde zaken, als geloofarlikelen Waar leidt zulks naar toe, en waar zal dil een einde vinden????? IJZEREN WEG VAN EIXMDDE NAAR NIEÜP0RT. Van Nieuport naar Dixmude 7-20 00-00 4-10 Dixmude naar Nieuport 9-50 0-00 2-20 ZATERDAG 29 MEI 1875. moeten zijn openen, ten tigheid aan Vei1 van dat. De bisschoppen, jesuilen, priesters, en de er in belanghebbende dweepers schijnen zich de hand le geven no Boam IIH EKTI XTIE-BLi I*;’I ■v-l te

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1