c. 'I Wij lezen in de Koophandel: Gisteren om 4 ure namiddag zijn de leerlingen der Jesuielen scholen naar de Middelbare school voor meisjes gegaan, waar zij deze kinderen zijn gaan beledigen en met alle soorten van voorwerpen naar hun hoofd hebben geworpen! De ouders dezer kinderen zijn verontwaardigd over de laffe aanrandingen die de klerikalen op stoken. Er moet bloed «troonien II'. De taal der klerikale dagbladen wordt al langer zoo stoutmoediger, en wel zoodanig dat wij de ernstige aandacht der parketten inroepen op hun tergend en uitdagend schrijven, welk geen ander dool heeft dan den burgeroorlog te doen geboren worden. Zoo lezen wij in het katholieke Land van IWms (Zondag 25mèi;n*21) onder anderen het volgende: BELGIE IS ROTBELGIE IS BEDORVEN! Het moet genezen worden IN' EEN BAD VAN BLOED, het moet I gekastijd worden oin tot de waarheid te kunnen wederkeeren. Ziedaar hoe dit blad den openbaren moord aan predikt van al degenen, die niet gedwee het hoofd buigen voor de politieke manifestation welke on der den naam van bedevaarten naar Lourdes, tegen vreemde en met ons bevriende mogendheden plaats hebben. Zou de wel in Belgie machteloos geworden zijn om dergelijke buitensporigheden te beteugelen? In de zitting van donderdag wordt geheel het wetsontwerp verworpen met gelijkheid van stem men, (28 voor en 28 tegen). Daarna gaal de vergadering over tol de alge- meene bespreking van de begroeting van openbare werken. P. S. Tclegraphische berichten aan de Gazette gestuurd, melden dat de onlusten te Antwerpen zeer ernstig geworden zijn en dat er reeds ver- schillige aanhoudingen gedaan zijn. Hel is reeds bewezen dal de klerikale partij geld uitgedeeld heeft aan het krapulil om de leerlingen der burgerlijke scholen aan te randen. Men had veel vrees voor de nacht. Algemeene Tijdingen. Woensdag namiddag, rond 5 ure, is er alhier brand omslaan, in hel huizeken bewoond door Jacobus Riynaert, langs den weg van hel Sasje naar Coxyde. De brand is in hel zwijnenstal be gonnen, en werd door een voorbijganger opge merkt, die aanstonds hel alarm gaf en de noodige hulp inrichtlc. Het zwijn en al wal hel stal bevatte zijn de prooi der vlammen geworden; de schade is niet zeer aanzienlijk, doch reeds aanzienlijk ge noeg voor den werkman die het huizeken bewoond. Hel vuur werd echter, door onze pompiers, dade lijk ter plaats gesneld, volledig uilgedoofd. De oorzaak van den brand is lol nu nog toe onbekend; talrijke gissingen worden gedaan: de eenen wijten hel aan kwaadwilligheid toe, de anderen aan de onvoorzichtigheid der kinderen die zich alleen in huis bevonden. Wij weten niet toe hoever deze gissingen gegrond zijn. Dinsdag laatst heeft de commissie der burger lijke Godshuizen overgegaan lot de benoeming van eenen secretaris en eenen tresorier in vervanging van wijlen M.r H. Dewiltc. Zijn benoemd: als secretaris, de heer 11. DeGroo, als tresorier, de heer L. Bulseraen. Bij koninklijk besluit van 31 mei wordt de provinciale raad van Wesl-Ylaanderen in buiten gewonen zittijd voor den 10 juni aanstaande, om tien uur des morgends, bijeen geroepen, om zich onledig te houden met hel voordragen van kandi daten voor de plaats van voorzitter voor de recht bank van eersten aanleg van Veurne. .Men meldt uil Brugge, 31 meiVrijdag heeft de bliksem de hooge fabriekschouw afgeworpen van de olieslagerij van den heer De Rynck, aan de statie. Denzelfden dag viel het hemelvuur op de blauwverwerij van den heer E. Messiaen te Emel- gem en wierp er de schouw ten gronde die niet minder dan 30 meiers hoog was. De genaamde A. Van Nieuwenhuyzc die in de droogplaats werkte, werd ernstig gewond; men vreest voor zijn leven’ De stoffelijke schade wordt geraamd op 10 tol 12,000 fr., doch alles is verzekerd. Men leest in een blad van DoornikOnze lezers herinneren zich de dubbele dielle over eenige maanden bedreven bij twee kruideniers der Sint Briccstraat. Hel is op hel tijdstip dat Cornil uit zijne gevangenis ontsnapt was. Er vielen weldra vermoedens op den berechten schelm. Eenc ont dekking die men gedaan heeft bij het afbreken van de huizen op het terras Sint Bricc, bewijst dal de vermoedens gegrond waren. De werklieden heb ben er cene menigte voorwerpen gevonden die aan 1 Cornil hebben toebehoord of bij de hoeren Lembeni en Bourgeois gestolen werden. Het schijnt dat 1 Cornil voornemens was zich in deze streek te ves- 1 tigen, waar de dief gerust kan huishouden. Hij bad daar drie kilos aardappelen en eene llesch azijn 1 gebracht en er cene soort van bed gemaakt bij middel van drie planken. Ecne omgekeerde dakpan was zijn oorkussen. Men heeft er ook eenen lan taarn gevonden, die door Cornil zelven zeer bc- hendigd gemaakt was bij middel van een stuk eener goot. Hij moest langs hel dak in zijne woning binnen kruipen want hij kon langs het aanpalend schoollokaal er niet binnen komen. Men leest in de lói/ë van Doornik: Een brand is in de steendrukkerij van MM. Deslée, in de Avenue de Maire, uitgebarsten. De schade wordt op 30,000 frank geschat. Burgeroorlog. Men schrijft uil Antwerpen, 1 juni De Suskens zoeken nesten langs alle kanten. In alles zien ze vervolging en vervolgers tegen de religie. Dit was dezen morgend weer hel geval bij het uitgaan der veertiendaagsche berechting. Op den doortochl werden door den wind hier en daar kaarsens uitgewaaid en met een vonden eenige wijven uil den Zwanengang en omliggende straat jes dat de leerlingen des Atheneums ze uitge blazen hadden. In een oogwenk waren er met Donderde menschcn te been, de jonge Geuzen hadden het gedaan en verdienden cene duchtige les; maar de policie die er tusschen kwam had schoon de misdadigers op te zoeken, zij kon ze maar niet vinden, om de ge zonde reden dal er geene plechligen waren, tenzij de wind, en 't viel de agent natuurlijk niet gemak kelijk tegen deze proces verbaal op te stellen. Hoe kinderachlig die japneuzen toch worden! De cantonale notarissen hebben woensdag ge zegepraald. Het art. 2 van het wetsontwerp is met 28 stemmen tegen 27 aanveerd geweest; dus, êéne stem meerderheid. De senaat heeft maandag zijne werkzaamheden hernomen. De vergadering heeft, door 48 stemmen tegen 6, hei wetsontwerp, belrckkelijk den vrijen invoer der garens, aangenomen. Vervolgens is de Senaat overgegaan tol de be raadslaging, aangaande hel wetsontwerp van het notarieel ressort. M. L. de Merodc heeft het wetsontwerp gekrili- keerd. Het zelve is verdedigd geworden door MM. den baron d'Anethan en Balisaux. De Senaat heeft zich dinsdag bezig gehouden mei de discussie van hel wetsontwerp betrekkelijk het notarieel-ressort. Vier redenaars, waaronder twee notarissen, heb ben allen de eenheid van ressort bestreden. bedevaarten legen over de algcineene af keuring. De geirtnlige lieden van uwe partij bespreken streng uw ophitsend gedrag. Kiezingen hebben onlangs plaats gehad, juist op hel oogenblik dal gij u als marte laren voordroeg. De kiezers handelen met u oneerbiediglijk als martelaren - om - te lachen, en beginnen bijna overal liberale candidate!) le kiezen. Dit zal nog vererge ren, laat de tijden maar komen. Neen, waarlijk, mijne broeders, wij moeten het u niet verbergen, liet gebouw uwer macht is bouwvallig en waggelt op zijne grondvesten. Nog eenige stampen en het zal op uwe hoofden historiën, niets anders achterlatend als eenc groole ver peste stofwolk. Pulvis es.... Het wel I... Men leest in de Éloile Helge: Men meldt ons erge feiten die verleden zondag le St. Nicolaas gebeurd zijn, ter gelegenheid van hel bezoek van 9 per sonen van Brussel, die om een plezierreisje te doen, naar die stad waren gegaan. Deze vrienden kwamen te St. Nicolaas om 8 uur ’g morgends aan en begaven zich naar cene her berg die door hen gekend was, de Gouden Pluim, bij de nieuwe kerk. De priesters hadden, volgens men verzekert, sedert eenige dagen aangekondigd, dat er zondag veel vreemdelingen naar de stad zouden komen en vooral van Brussel, Gent, Ant werpen en Luik. De brusselsche gezellen zagen zich weldra omringd door eenc bende straatjon gens, die hen vervolgden al roepende tot aan de herberg. Zij stoorden zich in die kreten niet en namen op hun gemak het ontbijt in de herberg en begaven zich van daar naar de nieuwe kerk om ze te°bezocken. De processie dier kerk en die der oude gingen gelijktijdig uil. Een der Brusselaars deed dit opmerken, maar in welke bewoordingen? Wij weten hei niet. Weldra begonnen eenige per sonen, die zich daar bevonden, te roepen eu te schreeuwen en de Brusselaars voor stropdragers uit te schelden. (Men weet dal men dien bijnaam niet aan de Brusselaars maar aan de Gentenaars geeft). Van de kreten gingen zij tol de bedrei- gingen over en dan lol slagen. De vrouwen riepen: Slaat de stropdragers dood De aanvallers sloegen onbarmhartig op de vreemdelingen met steenen en i ijzeren staven, zoodanig dal er maar vier zonder 1 wonden uil den slag kwamen, namelijk de hecren Desideer Nyssen, 24 jaar, kleermaker, Willem van den Waümen, 33 jaar, likeur-fabrikant, Hippoliel Robijn, 44 jaar, sigarenmaker, en een ander, een schoenmaker, wiens naam ons onbekend is. De 5 gekwetsten zijn L. Doyen, 48 jaar, sigaren maker. Hij is aan het hoofd" gekwetst met cene ijzeren slaaf, en zoo erg dat hij le bed ligt. Pieter Doyen, 33 jaar, magazijnier, gekwetst op verschil lende doelen van zijn lichaam. Nicolaas Kestcmont, 28 jaar, slotmaker, gekwetst aan een been, aan een oog cn aan de bovenlip, die gespleten is; Jan Mallefait, 54 jaar, magazijnier, gekwetst met eene ijzeren slaaf; Emmanuel Toilemans, 19 jaar, ge kwetst aan het hoofd en op hel lichaam. De policie kwam weldra ter plaats en de Brus selaars hadden zich slechts te beloven over hare krachtdadige bescherming alsook over diegene der leden van het collegie, die de gekwetsten en hunne makkers tot aan de statie deden vergezellen, waar i men hen onmiddellijk in eenen wagon deed slap pen, om hen te onttrekken aan de woede der kerels die hen vervolgden. De burgemeester, de schepenen en ten minste 30 policie-agenten waren le been. De gekwetsten hebben de eerste zorgen ontvangen van de geneeshecren van het linie- regement in garnizoen te St. Nicolaas. De menigte bestond op T oogenblik van het gevecht uil vier of vijf honderd personen en men zal begrijpen, dat de 9 Brusselaars geenen weerstand hebben kunnen bieden. Kestcmont was op zijne knieën gevallen en met de handen omhoog smeekte hij om genade, terwijl stemmen riepenSlaat hem dood Do ongelukkigen zijn om 7 1/2 uur des avonds aangekomen. Zij zijn gedwongen geweest drie rijtuigen te nemen om de gekwetsten naar hun huis te voeren. Wij hopen dal deze zaak zal onderzocht worden en de de plichtigen aan het gerecht niet zullen ontsnappen. De personen die mishandeld geworden zijn, ma ken deel van den Cercle des IX. Zij leggen uit om jaarlijks een reisje te doen in liet land. Zij hadden besloten dit jaar St. Nicolaas eu dan Antwerpen te bezoeken. Zij zijn allen brave en vreedzame bur gers, op wier gedrag hoegenaamd niets te zeggen valt. Als hel zoo voort gaat, zullen de reizigers de kleine steden en gemeenten niet meer gaan be zoeken. Niemand zal er door te lijden hebben dan de neringdoende lieden dier plaatsen. Van den anderen kant lezen wij nog hel volgende in hetzelfde blad De verantwoordelijkheid van dien toestand valt mccrendeels op de hooveerdigen die onder den schijnnaam van liberalen zich hebben tod- geroepenDal Belgie vergaat als wij het niet beslieren kunnen.» Die verantwoordelijkheid valt ook groolcudeels op de katholieken die te lang vrede hebben willen houden met hunne aange- borene vijanden en altijd bleven (begeven om elke botsing te vermijden. Sommigen noemen dit nog voorzichtigheid» maar de ware naam daar- van is lafhartigheid. Die verantwoordelijkheid klimt op tot de. kroon toe die, ook door valsehc toegevendheid en omringd door liberale raads- lieden, heeft laten ondermijnen de eenige grond- zuil waarop de kroon berust, te weten, de Grondwet. Uit deze regelen blijkt ten duidelijkste, dal de Ultramontanen hel niet alleen gemunt hebben op de liberalen, die door hen moeten afgemaakt wor den; doch dal zij ook de kroon op het spel zetten. Het is voldoende de handelwijze der klerikalen te ontmaskeren, opdat alle ware vaderlanders, die prijs hechten aan ons onafhankelijk beslaan, aan onze vrije instellingen, elkander broederlijk cn krachtdadig de hand reiken, om hel onweer af te heeren, waarmede Belgie bedreigd is. (Westvlaming.) Heimat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2