Twee zilveren ver- Twee zilveren ver- beschuldigd en veroordeeld zijn, nog onbeschaamd genoeg zijn om te durven zeggen dal de liberalen de faut van alles zijn? Daar is geen oogenblik aan te twijfelen. Westvlaining). Omdat de goede zaak zou zegepralen Gent. Teerlingbak Liberale Penning. Om bevrijd te zijn van onze klerikale ministers, Mintaterieele omzendbrief*» Wij hebben de verantwoordelijkheid der onlus ten, die ons land beroeren en onteeren, geworpen op de klerikalen en op de geestelijkheid, die, ver van hel domme volk en de boeren tot kalmte en orde te roepen, zooals’t de religie en hun plicht het gebieden, gedurig olie op vlam werpen en de gemoederen aanhitsen. liet ministerie begint eindelijk de oogen te ope nen en ongerust te worden over den gevaarvolicn toestand. Ook heeft de heer Minister van juslicie aan de procureurs-generaals bij de beroepshoven een omzendbrief gestuurd, die bedektclijk de schuld van al de wanordelijkheden op de klerikalen en hunne dagbladen doet wegen. Ziehier dezen omzendbrief: Brussel, 4 juni 1875. Onder verschillige voorwendsels zijn op ver scheidene plaatsen diep betreurenswaardige daden van geweld gepleegd geworden. De orde en de openbare rust mogen niet straf feloos gestoord worden. Het Staatsbestuur is vast besloten alk. mid delen te gebruiken, waarover het beschikt, om aan dé botsingen een einde te stellen. Daarom verzoek ik u de noodige maatregelen te bevelt. n, opdat de plichtigen niet aan de werk zaamheid der overheden zouden ontsnappen. Ook zult gij zorg dragen dat er altijd terstond eene vervolging zou ingespannen worden en gij zult niet nalaten de strenge toepassing der straf wetten te eischen. Spoedige en krachtdadige beteugeling zal machtig bedragen om aan die belreurlijke buiten sporigheden een einde te stellen. Gij tnoogt niet uil het oog verliezen dat de wanordelijke tooneelen dikwijls veroorzaakt wor den door REDEVOERINGEN, PLAKKAAllTEN, schriften en naamlijk door DAGBLADARTIKELS. Deze UITDAGINGEN zullen onophoudelijk door u bewaakt worden en gij zult mij degenen bekend maken, die onder de toepassing der strafwet zouden vallen. digd. Wij willen hiermede niet zeggen dat over eenkomsten tusschen natiën gesloten, volstrekt geenc waarde hebben; doch er wordt altijd stil zwijgend onder verstaan dat men op het oogenblik dal ze gesloten worden, geen moester is over de toekomst. De leer is misschien niet zeer eerlijk; zij wordt echter door de diplomatie steeds ver kondigd en de gebeurtenissen de laatste eeuw in Europa zijn voorgevallen, hebben dat meer dan eens bewezen. Waarom zouden wij dan geene vriendschappe lijke, meer vertrouwenlijk betrekkingen met onze noordelijke broeders aanknoopen? Waarom zou den wij onverschilligheid blijven koesteren tegen over een volk, waarmede wij eeuwen lang ver- eenigd zijn geweest en dat, voor zooveel minstens de heefi der bevolking van België betreft, door banden der bloeds met ons verbonden is? Indien aan beide zijden misslagen zijn begaan, is zulks dan eene reden om, nadat men van weers kanten de gevolgen daarvan heeft ondervonden, verdeeld te blijven? Wij gelooven hel niet. Het is derhalve in liet belang zoowel van Belgie als van Nederland dal de beide natiën eenmaal arm in arm lot verdediging harer onzijdigheid kunnen optrekken. Blijven wij verdeeld, dan kunnen wij niets anders doen dan met eer sterven; maar de dood zelfs op eervolle wijze, is toch altijd, men moge zeggen wat men wil, een lot waar men juist naar haakt. Wij moeten dus praktisch wezen en de lessen van ’l gezond verstand zegt ons dat wij, met Nederland verbonden, een ernstigen tegenstand kunnen bie den, zelfs aan oenen vijand die sterker is dan de twee vereenigde natiën. Onze aardrijkskundige ligging maakt ons sterk; wij hebben slechts onze krachten te vereeuigen. Die vereeniging kan echter niet door oenen loo- verslag plaats hebben. Dat hebben de onderteekc- naars van het adres tot hel sluiten van een tolver bond begrepen, die in dat verbond het middel zien om later tot eene nauwere aaneensluiting te ge raken. Eenheid van stoffelijke belangen toch is eene kracht welke eenmaal tol eenheid van staatkundige gedragslijn moet voeren. Wij hopen daarom, dat hel denkbeeld door alle tolken der openbare meening gunstig ontvangen zal worden. Het gevolg daarvan moge zijn dal wij bij onze nationale zinspreuk deze andere in toepas sing brengen: «Help u zelven en de hemel zal u helpen! Kunst- en Letternieuw». De Tooneelmaatscliappij Hoop in de Toekomst, to Oostende, heeft een wedstrijd van blijspelen vastgesteld waarvoor de volgende prijzen zijn uit geloofd Prijs van uitmuntendheid, 500 fr. en een gouden eermetaal. 1.* prijs, 400 fr. en een zilv. verguld eermetaal. 2d’ prijs, 250 fr. en een zilv. verguld eermetaal. 3d* prijs, 150 fr. en een zilveren eermetaal. 4d' prijs, 100 fr. en een zilveren eermetaal. 5d* prijs, 75 fr. en een zilveren eermetaal. Een zilveren prijs geschonken door de Damen. Deze prijs zal onder de zés bekroonde maat schappijen verlot worden. Een kunstvoorwerp wordt geschonken door de maatschappij het Vlaamsch Verbond, onder het voorzitterschap van den heer Ed. Vander Heyde, aan het genootschap, welk met het stuk zal op treden, dal het best aan de vereiscblen van den smaak zal beantwoorden. Beste Totneelspeelderg. guide eermetalen. Beste tooneelspeelsters guide eermetalen. Tc verloten onder de niet bekroonde maat schappijen 1. Een zilveren prijs geschonken door den heer I Jozef Marion, voorzitter. 2. Een zilveren prijs, waarde 100 fr., geschon ken door de cerleden. 3. Een zilveren prijs, waarde 75 fr., geschonken door de cerleden. 4. Een zilveren prijs, waarde 50 fr., geschonken door de cerleden. 5. Een zilveren prijs, waarde 25 fr., geschonken door de cerleden. Een zilveren eermetaal zal als herinnering aan elke maatschappij, bij hare intrede, ter hand ge- j steld worden. De minister van justitie, T. DE LANTSHEERE. Deze omzendbrief is de flinkste kaakslag, dien wij ooit op eene klerikale tronie hebben nooren klinken. Eiï ’t is eene klerikale minister die ze nogtans geeft De taal van M. de Lantsheere is klaar als de zon; wij hebben niet noodig ze uit te leggen. Iedereen zal genoeg begrijpen dat de minister met redevoe ringen, de predicatien bedoelt; met de plakkaarten de beruchte groene plakkaart van Antwerpen, en met dagbladartikels, de geweldenarijen der kleri kale drukpers, die luidop uitroept en dat er bloed moet stroomen. De houding van M. de Lantsheere is die van een echt belgisch burger, van eene ware vaderlander, ieder deftig man zal ze goedkeuren. Zullen de klerikalen, nu ze door den Minister vgn Justicie zelf, dus door een klerikaal, openlijk Algemeene Tijdingen.» De provincieraad onzer provincie is donderdag vergaderd om over te gaan tol de kiezing van twee I kandidaten voor de plaats van lr“ voorzitter der I rechtbank van 1aanleg te Veurne. Werden aange- duid: eerste kandidaat, de heer Valcke, procureur des konings te Veurne, met 53 stemmen legen 3 gegeven aan den heer Gondry, rechter te Dender- mondc, en 1 aan den heer Despot, avoué te Veurne. Er was één wil briefje. Tweede kandidaat, de heer Despot, avoué te veurne, met 42 stemmen legen 9, gegeven aan den heer van Coelsem, rechter te Veurne, 2 aan den heer Gondry en aan den heer Valcke. Er was een wit briefje. Men weel dat bel hof van beroep voor 1 dezelfde plaats als eerste kandidaat den heer Gondry en als de tweede kandidaat den heer Timmermans heeft aangeduid. Zaterdag heeft in liet gouvernementsholel de i openbare aanbesteding plaats gehad der herbou- wingswerken van de Duinkerkebrug, gelegen op de vaart van Veurne naar Duinkerke en dcelmakenke van den keiweg van Nieuport langs Veurne naar de grenzen van Frankrijk. Bestek 51,370 fr. Hebben aangebodenMM. Ch. Leper-Tahon, te Veurne 49,940 fr.; Ch. Janssens, te Ingchnunster, 48,512 fr.; Paris-Paris te Battignies, bij Binchc, 48,380 fr.; Nicaise en Delcuve te la Louvièrc, 43,440 fr. Vervolgens is er overgegaan lot de aanbesteding I der herbouwingswerken der Adinkerke-brug, ge legen op de vaart van Veurne naar Duinkerke. Het bestek is 58,800 fr. Hebben aangeboden: MM. Nicaise en Delcuve, te la Louvièrc, 46,940 fr. F. Leper-Cordicr, te Steenkerke, 55,987 fr. Den 26 juni 1875, om elf ure's morgens slipt, zal er overgegaan worden in liet provinciaal Gouvernement van Wcsl-Vlaanderen tol de open bare aanbesteding der werken van afbraak der militaire sluis van de IJperpoort te Nieuport. Hel bestek beloop tot fr. 9,080. De borgstelling op 490. Op de lijst der jureën voor de tweede serie van den 3” zittijd van 1875, van het hof van assisen van Wéslvlaanderen, bemerken wij: MM. J. Annoot, schepen te Oudecappellc; P. Balloy, landbouwer te Loo. Het bestuur van spoorwegen, posten en tele grafen is verwittigd, dal de postdienst in Italië het vervoer weigert, op hel ilaliaansch grondgebied, van aangegeven waarden, welke in enveloppen mot gekleurde boorden zijn gewikkeld en namelijk die, welke in rouwonveloppen zijn gestoken. De belgische postbeambten zullen dus de waarden weigeren, welke voor Italië bestemd en met soort gelijke enveloppen omgeven zijn. Bij koninklijk besluit van 5 juni wordt de heer IIAnnoot, boekdrukker te Gent, benoemd lot ridder der Leopoldsorde. Te Rijsel is een valsche munter op heeter- daad betrapt. De handel te dier slede klaagde zeer over telkens voorkomende valsche tweefrankstuk- ken. Men kon niemand aanhouden die ze uitgaf, ofschoon de policie scherp loezag. Verleden don derdag evenwel wilde zekere Maréchaux een stuk kaas, dal bij gekocht had, met zulk een valsch muntstuk betalen; hij werd gevat en verraadde weldra een zijner medeplichtigen. Bij den laatste werd dadelijk huiszoeking gedaan. Hij bevond zich aan het werk. Onder de tafel lagen al de werktuigen, benoodigd voor de fabri- katie. Op een daartoe ingericht forneis stond eene en onze Grondwet kan beginnen omwer werpen; men tracht de macht te kennen der beide partijen, om met voordeel tot oenen burgeroorlog te kunnen overslaan en, bij eene overwinning, de gebruiken en gewoonten der middeneeuwen weèr in te brengen opperheerschappij van edeldom en geestelijkheid. Daar en daar alleen is de knoop. Al het overige is maar volksbe- driegerij om de klauw te verduiken. Jam mer dal de liberalen in den weg zijn, an ders kwame de aap wel uit de mouw. Hetgeen in Belgie gebeurt is oneindig droevig, en den adeldom en de jesuielen moeten wel verblind zijn, om den Moedi gen afgrond niet te zien, welken zij bezig aan ’l graven zijn. Indien zij zich inbeelden dat eenige Huizende dommerikken in bri gaden verdeeld en met slokken gewapend, voldoende zullen zijn, om ons te dwingen de heilige zaak van hel liberalism te ver laten, en de vaderlandsche en vrijheids liefde, erfdeel onzer voorvaderen in ons hart uit te dooven, dal zij van die dwaling terugkomen. Wij willen blijven leven onder de bescherming der grondwet door de verdraagzame geestelijkheid van 1850 loegejuicht; maar wij willen niet, dat men hel wel wete, lot de oude tijden van on verdraagzaamheid teruggaan, noch hel juk van hoegenaamd iemand dragen.... Ecu verbond niet Holland. Naar aanleiding van hel tol de Belgische regec- ring gerichte adres oin de in en uitgaande rechten op de Noordelijke grenzen van Belgie af ie schallen en een tolverbond met Nederland te sluiten, schrijft het brusselsche blad Les Nouvelles du jour» hel volgende Wanneer men een onparlijdigen en onbevangen blik werpt op de verhouding van Belgie tegenover Nederland en op de gemeenschappelijke ligging der beide landen, tusschen tweegroole mogendheden, die elkander vroeg of laat onvermijdelijk ander- j maal op een slagveld binnen of op onze grenzen zullen ontmoeten, dan blijkt overtuigend dat wij ...j uui ocw iju ie zijn van onze meriKaie ministers, ons op i u di eigende en zekere gevaar behooren die, door hunne toegevendheid jegens de gecste- ‘)e,citlen- I lijken, van Belgie een Spanje maken, waar burger- wij weten wel dat traktaten zeer eerbiedwaar- oorlog en hooge lasten alle geluk en welvaart dige dingen zijn; maar ze worden ongelukkig meer vernietigen fr. 2-00 eerbiedwaardig genoemd dan werkelijk geëerbie- Omdat de goede zaak zou zegepralen 0-36 3-36 pr»M,^i,iU_LMn Mini TT»..»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2