sw II VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 7-37 6- 30 7- 40 6-33 7-20 9-30 4-33 1- 35 2- 39 3- 40 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. Van Veurne naar Lichtervelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne V By en allen Woensdag in Sup- Men scbrij It in bij 1’. Ryckeboek, Ooststraat 6 le Veurne, en op al nnstkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. de vervulling der aangegane verbintenissen wordt geëischt. Een telegram uit Allahabad, 50 juni, luidt: liet dagblad the Pioneer zegt dal, tegenstrijdig aan wat tot heden gemeld werd, de laatste lijdingen uit Birmanie niet bevredigend zijn. De koning weigert den dooi tocht der engelsche troepen door zijn grondgebied toe te laten. Men gelooft echter dal Engeland op die voorwaarde niet zal aandringen. i kracht der gedachten kan daarover moeie- lijk zegepralen. De klerikale partij houdt zich weinig bezig met redetwisten en met hare ware beginselen te doen kennen. Noch in de drukpers, noch in de vergaderingen, noch elders, tracht zij eenigen ernsligen strijd te bekomen die door het land haar leer stelsel en hel onze kan doen beoordeelen. Integendeel, alle redetwist wordt zorg vuldig vermeden, zelfs ten prijze van de gricvensle opofferingen voor de eigenliefde van hare leden. Maar men ziet haar overal eenc uilge- slrekle organisatie vormen, welkers aan hangers, weinig bekend met het doel van hunne strevingen, blindelings aan de hun gegevenc bevelen gehoorzamen. De gods dienst is voor het grootste getal het voor wendsel dat dient om ze lol een regiment le maken, de politieke dominalie is het eenig einde dat de opperhoofden vervol gen. Van de laagste lol de verhevenstc rangen der maatschappij, ziet men niets dan vereenigingen, congregaties, comilei- ten; de godsdienst, hel belang, het ver maak, er ontsnapt geene drijveer die uien niet beweegt om banden le vormen tusschen dezen die het groote leger van het ullramonlanismus moeten uitmaken. De aandringingen komen van alle kanten. Velen gaan in deze genootschappen zonder te welen wal zij doen, zonder de zaak le willen bevorderen voor de welke men ze werft; maar welhaast deze tegenstrevers, deze onverschilligen worden gekwollen, geliefkoosd, lol hunne gedachten gebracht, bekeerd en voor goed gelijk zacht was be handeld door dezen die ze benuttigen. Al deze genooten, al deze congreganislen brengen hun geld bij lot hel welgelukken van deze werken. Men verwaarloost geen eene belasting, er is geen eene bron uit welke men niet pul. Er moet geld zijn, altijd geld zijn! Hoe anders onderhouden eene universileit, de collegien der jesuiten, de (luizende scholen der broeders, de kloosters van alle slach; hoe anders de schoonste hotels voor die kloosters be zitten, de rijkste pensionnalen, de prach tigste scholen, hoe anders overal een dagbladpers onderhouden die weinig abon- nenlen heeft; hoe anders al die politieke betoogingen uitgevoerd waarvan men dage lijks getuige is; hoe anders die kostelijke patroonschappen onderhouden, die alver- slindcnde kiezingen betalen, zonder on meetbare en gestadig vernieuwde geld middelen? De arme geeft gelijk de rijke, zonder mede le rekenen hetgene deerfe- nisinpalmingen en de schijnopdrachtcn bijbrengen. Hel is niet dat al dat goud voor de politieke gegeven wordt, neen, maar men mag beweren dat hel van bij of van ver de ullramontaansche politiek be- voordeeligl. Het grootste getal gelooft voor zijne zaligheid le geven, dikwijls voor een doel wit aan de politiek vreemd, maar hunne oüranden worden anders besteed dan zij meenen Zekerlijk, niemand in onze partij heeft een oogenblik kunnen denken van op de liberalen le doen wegen de kelens waar mede de klerikale partij hare aanhangers beladen heeft. Wij eerbiedigen le veel bij hen de vrijheid en liet gezond oordeel; wij willen alleenelijk hun oordeel, hun libe ralism, hunne vaderlandsliefde inroepen. Blijft er ons niets te doen om de kui perijen die de kiezerslijsten vervalschen onschadelijk te maken, om van het kies- recht deelachlig le maken dezen die er recht toe hebben? Zijn er geene maatre gelen le nemen om het bedrog legen te IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 12-11 9- 08 10- 13 11- 10 X.r 2497. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUP0RT. Van Nieuporl naar Dixmude 7-20 00-00 4-10 0-00 Dixmude naar Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-43 49.' JAAR. ZATERDAG 5 JULI 1875. Het Blad verschiint allen Zaterdag; plemeat. Inschrijving betaulbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. de postkanlóoren van liet Rijk. rilili OVEKZICllT. De commissie der dertig van de natio nale vergadering van Frankrijk heelt ver scheidene beslissingen genomen in belang rijke vraagstuken, de kieswet betreffende. Zij heeft een amendement aanvaard van den heer Scherer, waarbij lot drie maanden de tijd beperkt wordt om ovei le gaan lol gedeeltelijke kiezingen. Zij heeft insgelijks een amendement aangenomen van den heer Luro, waarbij de gedeeltelijke kiezingen worden afgeschaft zes maanden vóór tiet vervallen der volmachten van de kamer. Zij heeft bel slain quo behouden voor Je vertegenwoordiging der koloniën. De inschrijving van ambtswege door den heer Brisson gevraagd ten voordode van allen kiezer, die zes maanden verblijfplaats lelt, is geslem 1 geworden, alsook een amendement van den heer Amal, strek kende om onmiddelijk over le gaan lol de gedeeltelijke kiezingen, voortvloeiende uil de openslaande plaatsen ten gevolge van keus (option). In de zitting der nationale vergadering van Frankrijk van eergisteren is op de dagorde gebracht, na de wet op het hooger onderwijs, hel wetsontwerp, rakende de kiezingen voor den Senaat. Daarna is de beraadslaging voortgezet van hel wetsont werp over de spoorwegen aan de maat schappij Pai ijs-Lyon-Middenlandsche zee verleend. Hel amendement van den lieer Pascel Dupral werd verworpen met 488 .stemmen tegen 118. Hel pruisisch Staatsblad kondigt de wet af, waarbij de artikelen 15, 16 en 18 der grondwet worden afgeschaft. met 96 stemmen legen 29 het voorstel harer commissie aangenomen, waarbij lot den 15 november de lijd verlengd wordt, aan het kantonaal bestuur verleend om het decreet van uitdrijving tegen de wedcr- spannige priesters van den bernschen Jura in le trekken. Uil Bucharest wordt gemeld, dal de hamer der afgevaardigden hel wetsontwerp j heeft aangenomen, strekkende om de stad Bucharest le machtigen eene leuning aan ie gaan van negen millioen. Volgens uil Weenen aan een dagblad van Carlsruhc geschreven wordt, zou hel turksch gouvernement sleeds nieuwe be zwaren opwerpen, in weerwil van stellig gedane beloften, legen het samenvoegen der spoorwegen van Kumelie en Hongarie. Dit zou thans het geduld van het kabinet van Weenen uilgeput hebben en eene nieuwe nota zou naar Conslanlinopel ge- I zonden zijn, waarbij op dringende wijze Veurne, 3 «Suli. Een verbond der liberale vereenigingen van gansch het land is lol stand gekomen. Wij gelooven aan onze lezers aangenaam te zijn met hun daarover eenige inlichtingen le geven. Daartoe laten wij hier de verta ling volgen van een gedeelte der redevoe ring die de heer Bara, voorzitter des ver- bonds, uitgesproken heeft. Het verbond is ontstaan uit de door de liberalen herkende noodzakelijkheid van zich te verstaan, van zich te organiseeren, van zich op het kiesstrijdperk le verdedi gen met de wapenen door onze tegenstre vers gebruikt,en van aan hunne aanvallen eene degelijke inrichting tegen le stellen. Zekerlijk is de waarheid machtig tegen over de dwaling, maar de liberale partij heeft hel groote ongelijk van zich le veel te betrouwen op de goedheid van hare zaak en op de aanlokkende gedachten waar van zij de zegepraal beoogt. De dwaling heeft talrijke en goedafgerichte balail- lonen, machtig gewapend, van het vol- maakste materieel voorzien, er de enkele De nationale raad van Zwitserland heeft 15^ _£»&££*>*- ABFEBTEIVTI Y- D.^..mnvn Anctotrnfit. i iTTiTwrrTm r~— I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1