bedding der rivier is teruggekeerd. Er verheft zich ecnen ondragelijken geur boven 0-50 0-23 1-00 verstroomingen in Fmukrijk. Eene verschrikkelijke ramp komt verschillige dorpen in Frankrijk te treilen. Men telegrafeert nit Toulouse, 23 juni: De wijk Saint-Cyprien is volledig door bet water over stroomd. De hagende brng Saint Miehel dreigt in Dc woorden van Mgr. Sibour. Twist en tweedracht, haat en nijd zijn thans de plagen die in Belgie, in sleden en dorpen, hunne zetel hebben gevestigd. De politieke twisten hebben ons op ecnenhoogst gevaarlijken weg geplaatst, die ons voorwaar regelrecht naar den burgeroorlog kan geleiden. Het volk wordt onophoudend aangehilst door de klerikale dagbladen die durven schrijven dat Belgie rot is en in een bloedbad moet genezen wor den, wanneer de priesters teenemaal hunne zending miskennen en den stoel der waarheid gebruiken om de geloovigen eeue heilige gramschap in te blazen die gewonelijk op de straal uitbarst en schandelijke vcchti arlijen veroorzaakt. De geestelijken spelen in Belgie ecnen zeer ge vaarlijken rol, zij die hun gansch leven aan den godsdienst hebben toegewijd en van alle wereld lijke zaken hebben afgezien, doen thans juist het tegenovergestelde van helgene zij aan den Heer gezworen hebben. Het ware inderdaad te wcnschén dat de bis schoppen aan dit alles een einde brachten en hel voorbeeld wilden volgen van hunne collega Mgr. Sibour, aartsbisschop van Parijs, wanneer dezen prelaat in 1850, aan de geestelijken van zijn bisdom ecnen omzendbrief zond, waarin hij onder anderen hel volgende zegde Wanneer er wanorders in een land ontstaan dan is hel de plicht der priesters hun teenemaal builen alle partijschappen te houden om hun bij het volk te kunnen aanbieden als de ware en oprechte discipelen van Hem, die hun voor zen- ding gaf de rusten vrede op aarde te handhaven. De priesters of de dienaars des Heercn zijn ook de dienaars van hel volk, zegt Mgr. Sibour, zij moeten zich voor allen goedwillig en zacht- moedig toonen, juist gelijk vaders voor hunne kinderen. In hunne predication mogen zij geen hoege- naamd politiek niet het woord Gods mengelen en zij moeten ook zonder onderscheid aan al de geloovigen toelaten de heilige tafel te naderen, niet- tegenstaande den aard hunner politieke denkwijze.» Deze wijze raadgevingen dienen voorwaar door menigen priester in acht genomen te worden en onze geestelijken mogen dezelve op hunne beurt ook ecus rijpelijk overwegen. Wij betreuren dat wij in Belgie geenen Mgr. Sibour bezitten om om onze dienaars des Hceren hunne wczenllijke zending voor oogen te leggen en hun te doen verslaan dat hunne hcdendaagsche handelwijze gansch tegenstrijdig is met het leer stelsel van Hem, wiens woord zij hier op aarde moeten verkondigen. te storten. De overtocht der brng Sainl-Pierrc is verboden. De regen duurt voort; het water stijgt altijd; de toestand is ernstig. De verliezen, ten gevolge der overstroomingen i in den bassijn der Garonne, zijn overgroot. De l wassing der Garonne en van den Adour heeft hel I peil overtroffen, in 1855 bereikt. Al de rivieren liepen buiten hunne bedding. Al de bruggen, uit gezonderd eene enkele, werden te Toulouse weg gespoeld. Vele huizen zijn ingestorl; er zijn ver scheidene dooden. De rampen zijn groot te Tarbes, Audi, Albi, Monlanbaul. De hrug der Zeven Hogen over den Adour, is mcdcgcsleêpl. De Garonne is overstroomd op eene breedte van vijf kilometers, nabij Montauban. Telegrams uil Toulouso, dato 25 dezer, zeggen dat het water der rivier bijna in zijne bedding is terug gekeerd. De voorstad Saint Cyprien is totaal vernield, de schade aanzienlijk, hel getal der slachtoffers groot. Het getal huizen dal ingestorl is, wordt bere kend op 2 lot 300. De wijk waar de tahakwerkers woonden, is bijna geheel vernield. Hond middernacht waren er reeds 100 lijken ge vonden in de huizen welke niet zijn ingestorl. In de vernielde huizen zal hel getal vreesehjk zijn. Het getal der gekwetsten bestaal uil 60 mannen en 70 vrouwen. Te Verdins, departement Ariège, zijn verschei dene huizen weggespoeld. Er worden vele per sonen gemist, waarvan reeds 10 lijken zijn terug gevonden. Er is zoo goed mogelijk gezorgd voor de per sonen die door de overstroomingen have en goed verloren hebben. Allen hebben ten minste reeds brood en drank, een dak en kleeding. De stad Toulouse heeft 100,000 fr. bestemd tot eerste hulpgeld voor de tallooze slachtoffers. Latere bijzonderheden over de overstroomingen zeggen dal er drie dorpen bijna geheel weggevaagd zijn. In hel eene staan van 400 huizen er nog 10 recht. Te Toulouse zelve zijn 5 groote bruggen weggespoeld, het getal der ingestorte buizen be droeg in don avond van 24 dezer, 300. Het getal lijken dat ter aarde is besteld, bedraagt 101. Niets heeft echter in akelgheid de ontruiming van Sint Jakobsgasthuis overgetroffen. Toen de redding der zieken begon, had hel water reeds de kelders, de hoven en de benedenkamers over stroomd. De booten konden met moeite aanleggen en de nacht naderde snel. Hel angslgcschrei en de noodkreten der zieken was vreeslijk om te aan- hooren. Er moesten 500 zieken gered worden. Al de sol daten gaven hierbij bewijzen van zelfopoffering en moed. Een oilicier werd door hel water meège- sleepl toen hij eene oude vrouw wilde redden. Een ander slachtoffer van zijne zelfopoffering is M. Wolhfart, gepensionneerd-majoor, die onder een instortend huis begraven werd, op hel oogeublik dal hij iwee kinderen ging redden. Te Verdun is hel getal slachtoffers 12, builen 80 personen die niet zijn teruggevonden. Tc Calmont zijn ingelijks slachtoffers, maar dat is loc te schrijven aan dc eigenzinnigheid der eige naars welke hunne woningen niet wilden verlaten. Te Mazèrc zijn 12 woningen ingestorl. De stof felijke schade is aanzienlijk een bewijs dat de vrees voor latere verliezen niet heeft opgehouden, is dal hel voortdurend hevig regent. Ecu laatste bericht uil Foix zegt dal er te Ver dunt reeds 34 lijken en 6 gekwetsten gevonden zijn. Dc hoeveelheid vee, welke omkwam, be draagt 500 koppen. Een laatste telegram uit Toulouse, zegt dat er tot nu toe 215 lijken zijn teruggevonden. Er worden overal inteekenlijsten geopend tot ondersteuning der slachtoffers. builden, om de vrijheid der stemming te verzekeren, om den kiezer te onderriclilcn en om hem zijnen plicht van burger te doen vervullen? Moeten wij niet werkzaam zijn daar waar onze vrienden vervolgd, onder bedreiging gebukt, afhankelijk door hunne positie, gekrenkt in hunne belan gen, beroofd zijn van hunne vrijheid en onder de overdrevensle dwijnglaudij leven, in tegenwoordigheid van eene grondwet die al de vrijheden waarborgt?Voor hen de vrijheid is maar een woord, eene biltere spoltcrij Zoo sprak de heer Barra en dal was deftig gesproken. lAbci'xile Penning. Een jongeling die niet rijk is, maar toch ver langt om van hel ministerie der zes klerikale kweekenden verlost te zijn fr. 0-50 Uit den builen, met de volgende spreuk Wie slaaf is van het bijgeloof, Is ook voor recht en waarheid doof Aan de liberale penning. Ik en gij. Een eenvoudige winkelier Van een potje dix, vingt, treiïte el qnarante te Bulscamp, gegeven door liberalen en clcrikalen 0-83 Van ecnen liberalen kiezer van bulscamp die beweert beter zijne christelijke plichten te vervullen dan den grootste kwezelaar onzer gemeente 2 00 In de hoop dat de liberalen op nieuw zouden mogen besturen en dal er eenen steenweg zou geleid worden naar de Moere .llgenieene fi'ijdiijgvtu Zondag toekomende, 11 dezer, is hel Panne- kermis. Te dezer gelegenheid zijn er dezen dag, door hel gemeenle-besluur van Adinkcrke, ver schillige Volksspelen ingericht en den donderdag zal de Vrije en Onafhankelijke maatschappij der 11, Cecilia, van Adinkcrke, een Concert, in dit gehucht geven. Den 28 juni laatst is er in de gemeente Iscn- borghe, van de echtgenooten Maelstaf-bebeir, eenen - achtsten zoon geboren. De burgemeester, ambtenaar van den burger stand, na deze verklaring te hebben ontvangen, iieell er onmiddelijk kennis af gegeven aan Zijne Majesteit den Honing, denwelken oogenblikkelijk, blijkens van genegenheid en mildadigheid lieert gegeven door aan gemelde werklieden te vergun nen eene hulpsoni van honderd franks. Zaterdag iieefl in het gouvcrnementshotel te Brugge de aanbesteding plaats gehad der werken van afbraak der militaire sluis van de IJpcrpoort Nieuport. Bestek 9080 fr. Hebben aangeboden: MM. 1'. Dcswarte, te Nieuport, 7830 fr.; en Ch. Jansiehs, te Ingel- miuisler, 8250 fr. Men schrijft uit Oostende, 29 juni Dc oosU ndsche visscherssloep Theodore, n" 129, patroon A. Robbeer!, is op 22 dezer, ten gevolge Ivan een lek,in deNoordz.ee gezonken, op lOmijlen (zuidwest vanScarliorougli. Dc bemanning is gered door de engefsche smack The Catharine, kapitein Robert, en te Grimsbij aan land gezet. Zondag zijn de jubelfeesten te .Mechelen be gonnen. In de stad is er veel schoons te zien, zoo- alsop de Groote Markt, voor de Halle, waar een groote triomfboom staal, die het negende jubel feest van Si. Roinbout, 1875, vermeldt. De kerk heeft een feestelijk uitzicht. Bloemkransen, schilden en vlaggen verlevendigen den tempel. In dc koor overdekt een prachtige hemel de relikwiekas van den heilige. Maandag had te Mechelen de eerste historische optocht plaats, ter gelegenheid der jubelfeesten van Sint-Rombauls. De gansche bevolking, zonder on derscheid van politieke denkwijze heelt met geest drift aan dc toebereidselen voor die plechtige fees ten gearbeid. De wagens bestemd voor den optocht bevonden zich in een overgrooten hangaar, opzet telijk voor die gelegenheid, ip de Vooghtslraat opgetimmerd. Zij zijn ten getalle van zevenen De schade welke aangericht is door de over stroomingen, is zoo groot in het departement Lot- el-Garonne als in de Opper-Garonne. Te Maissaczijn 170 huizen vernield, te Magistèrc 50. De verwoestingen te Bagnères-de-Bigore wor den aanzienlijk genoemd. Te Agen heeft het water eene hoogte van twaalf meters bereikt, zoodal de heele stad onder water staat. Te Toulouse schijnt echter dc overslrooming de meeste slachtoffers en de grootste schade te heb ben aangericht. Het water dat de stad op eene uit gestrektheid van drie kilometers overstroomde, had in den faubourg Sl-Cyprien eene hoogte van 8 meiers bereikt. Er worden 2000 soldaten van hel garnizoen dag en nacht gebruikt tot hel opzoeken der lijken, hel redden van wat nog kan gered worden en het wegruimen der puinhoopen die door hel vallen zijn blootgelegd. Die opoffering heelt aan hel leger nog al talrijke slachtoffers gekosl vooral bij hel redden der zieken uil het gasthuis S? Jakob. Zoo hebben 8 soldaten die eene boot voorlrociden, waarin ongeveer 30 personen zalen welke door hen aan een onmid dellijk gevaar onttrokken waren, hun graf gevon den in hel water, mei dc slachtoffers die zij poogden te redden. De boot is gekapseisd en van 1 de opvarenden is niemand levend terug gezien. De laatste berichten over dc overstroomingen uit Toulouse, zeggen dal hel water bijna in dc bedding der rivier is teruggekeerd. Hel verkeer mol den ijzerenweg is hersteld tol Agen, wal het telegrafisch verkeerd betreft dit bestaal niet meer tusschen Ariège en Lot. I dc puinhoopen iu de wijk Saint’Cyprïen, welke voortkomt van de lijken die nog onder de inge- storte huizen begraven liggen. Maarschalk Mac-Mahon heelt een komilcit ge vormd lol het ontvangen der inschrijvingen voor de slachtoffers der overstroomingen onder be scherming der hertogin van Magenta. Hel getal der personen, welke zonder woning zijn, bedraagt 20,000. Slechts ecu vijlde deel der huizen, welke door het water overmeesterd wer den, zal kunnen behouden worden, de overigen storten liet een na hel ander in. Te Bordeaux heeft het water hel hoogste peil bereikt, wal eene overslrooming voorafgaat. De bevolking leeft in eene onbeschrijfelijke vrees. Op den vloed drijven doode hoornbeesten, hoopen graan, houtwerk van huizen, meubelen, ja zelfs menschculijken. Zaterdag avond heeft op het kerkhof Camade te Moussac, met fakkellicht de begrafenis plaats ge had der slachtoffers welke dien dag gevonden waren. Hel getal bedroeg 400. Een soldaat, welke als slachtoffer zijner zelfsopóffering gestorven is, werd met groote pracht begraven. De eerste inscbrijvingslijst voor de overstroom- f den, meêgedceld door hel Journal olticiel, beloopt tol 64,482 frank. De Figaro heelt een telegram uil Lourdes ont vangen, welke zegt, dal daar sedert vier dagen onafgebroken eenen stortregen valt, die den oogst bedorven en het gemaaide gras weggespoeld heeft. De mirakuleuze grol staal geheel onder water, zelfs het Maria-beeld, hetwelk 2 meters boven den grond verheven is, wordt door hel wassende water bedreigd. De bedevaartgangers, welke naar Lourdes gaan, kunnen de plaats niet bereiken, omdat de wegen op verschillende plaatsen onbruikbaar zijn; zelfs de ijzeren wegen zijn op meer dan eene plaats weggespoeld. A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2