1 1 VAIN V EV RAE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 49/ J A AI’. de overleveringen 12-11 9-08 10- 15 11- 10 7-20 9-50 7-37 6- 30 7- 40 6-35 8-00. 2- 39 9-06. 3- 40 5-00. 4-35 6-02. 1-35 V: lT 1 Prijskamp van Ueestialen TE VE1.11XE, OP 5 JLL1 1875. Zaterdag laatst heeft alhier dén prijskamp van poerden en hoorvee plaats gehad. Ten einde meer luister aan dezen prijskamp bij te brengen werd er, namens de landbouw- maalschappij, aan den heer Gouverneur der pro vincie gevraagd om het feest met zijne tegenwoor digheid te willen verceren. Deze hooge ambtenaar, die de belangen van den landbouw zoo zeer ter harte neemt, had bereidwillig de uitnoodiging aanveerd. Rond 11 ure, kwam den heer Gouverneur aan, alsook de hoeren van den jurij, welke door het bureel der maatschappij aan de spoorweg-statie werden afgehaald, en naar hot hotel de Rhetorika gebracht, alwaar hun den eerewijn werd aange boden. Onmiddelijk daarna begonnen de verschillige jurijs huune werkingen, welke zij rond een uur eindigden. Men begaf zich alsdan naar het stadhuis, alwaar de naamoproeping der prijswinnaren plaats had. Na deze plechtigheid vereenigde men zich, in voornoemd hotel, op een banket, welk door de landbouw-maatschappij, aan den heer Gouverneur I en de beeren leden van den jurij aangeboden werd, zen dal ze op den 17 mei waren: de eene i Een zeventigtal gasten, al leden der landhouw- Veurne, 1O Juli. De uitzonderlijke wijze, op welke het rechterlijk onderzoek der dusgenaamde zaken van Oostaker is begonnen en voorigezet geworden is heden bijna het uilsluitelijk voorwerp der gesprekken van het publiek en der discussion van de druk pers geworden. Men verwondere er zich niet over. Hel bewijst dat iedereen heeft begrepen hoe gevaarlijk, hoe dreigend de inkwisitoriale proceduur is, die, door eelti ge katholieke mouchards ingesteld, door hel gerecht al te gewilliglijk werd aangeno men. In gewone gevallen, wanneer een mis drijf wordt gepleegd, wordt het vastgesleld ’t zij door een regelmatig proces-verbaal der overheid, ’t zij door eene regelmatige klacht, door den aanklager geteekend, en waarin deze mei stiptheid de feilen, waarvan hij geinige is geweest, uitlegt mei hunne bijzonderste omstandigheden en waarin hij de namen opgeeft der personen, die mei hem over dezelfde feilen kunnen getuigen. Wanneer eene vervolging aldus wordt ingespannen, rust zij ten minste op eene basis, die ernstig mag heelen, daar de aan klager zich laat kennen, de verantwoorde lijkheid van zijne bevestigingen aanneemt, en met nauwketii ighei 1 aanduidt hetgeen waarover hij klaagt. Niels dergelijks ziet i.nen in het grootste getal der zaken, die sinds eenige dagen de correclioneele rechtbank van Gent bezig honden en betrekking hebben tol de wan orders van den 17 mei. Hier zijn het meestendeels ongekende personen, die door naamlooze briefjes de beweerde daders aan hel gerecht bekend maken. Een ongekende laat op vertrouwelijke wijze» welen aan den onderzoeksrechter dal A ol B een der daders is, of dal X of Z inlichtingen zou kunnen geven over zekere feiten, waarvan hij getuige is geweest. Die inlichtingen, die niets anders dan mistrouwen verdienen, worden met volle vertrouwen aanvaard; al tastende, rechts en links zonder eenige zekerheid vor- schende, onderzoekt de rechter en eindigt deze met voor de correclioneele rechtbank achtbare burgers te verzenden, die bewij- september koning Victor-Emmanuel naar alle waarschijnlijkheid den keizer zal gaan bezoeken. Een telegram uil Perlhuis meld dat 1200 lol 1500 Carlisle!) met geschut sedert dinsdagavond la Junquera aantasten, eene plaats die 1500 man bezetting telt. Festival. Op zondag 1" augusti toekomende zal er alhier, gelijk wij het reeds hebben aangekondigd, een internationaal Festival, voor harmonie en ianfa- ren maatschappijen plaats hebben. Dit feest belooft luisterlijk te zijn; menigvuldige I maatschappijen hebben zich reeds laten inschrij- j ven, en dagelijks komen er nieuwe bijtredin- I gen toe. De grootste toebereidselen worden ge- vormd om hun een goed en vriendelijk onthaal te bezorgen en niets wordt verwaarloosd om hun verblijf zoo aangenaam als vermakelijk te maken. Dank zij de onverpoosde werkingen der bijzon dere commissie van feesten, mogen wij ons aan iels schoons, aan iets buitengewoons verwachten, hetgeen ongetwijfeld eene massa vreemdelingen in onze stad zal aanlokken. IJZEREN WEG VAN LICHÏERVELDE-VEURNE NAAR DDINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne IJZEREN WEG VAN EIXMÜDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-20 00-00 4-10 0-00 Dixmude naar Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 liet Blad vcrschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor i/ansch Rehjie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij 1’. Ryckeboeii, Ooslstraat 6 te Veurne, en op al de postkanloórcu van hel Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. POUTIEK OVERZICHT. De nationale vergadering van Erankrijk heeft de beraadslaging begonnen van het wetsontwerp op de openbare volmachten. De heer Marcou ontwikkelde een amen dement aan artikel twee. De heer Buffet was van gevoelen dat hel beginsel der bestendigheid van de nationale verga dering tegenstrijdig is aan de grondwet van den 25 februari, die aan den president der republiek het recht van ontbinding verleent. Men moet eene waarborg legen de staatsaanslagen zoeken niet in een arti kel der grondwet maar in een gouverne ment, gelijkvormig aan de overleveringen en karakter der natie. Erankrijk wil een sterk gouvernement, doch dal aan eene controol onderworpen is. Wanneer de vergadering bestendig zijn worden zij middenpunten van woeling; de openbare denkwijze zondert er zich van af en werpt zich naarde kant van hel volstrekt gezag. De waarborg der rechten van de vergadering ligt in de minislerieele verant woordelijkheid. De vergadering verwierp hel amende ment van den heer Marcou met 604 stem men lenen 25 en aanvaardde na een debat, met 5il stemmen tegen 262, een amende ment van den heer de Becaslel dat bij den aanvang van iederen zittijd der kamers, openbare gebeden voorschrijft. De heer Dufaure ondersteunde de buitengewone bijeenroeping der vergade ring door de helft meer een der leden, die iedere kamer samenstellen. De beer Laboulaye drong voor de bijeen roeping door hel derde van iedere kamer niet aan en verklaarde in naam der com missie artikel twee van hel gouvernement aan te nemen. De vergadering stemde opvolgenlijk en zonder belanglijke wijziging al de artikelen van het ontwerp des gouvernemenls, lot aan artikel 9. Aan dit artikel ontwikkelde de heer de la Rochefoucauld een amendement, waarbij gevraagd werd, dal maarschalk Mac-Mahon tijdens den duur zijner volmachten, hel uitsluitend recht zou hebben om den oor log te verklaren. De republiek kan zich de bondgenoolen niet aanschaffen, die de 1 monarchie zou kunnen aan werven; men moet dus aan maarschalk Mac-Mahon in het onderhandelen met de vreemde vorsten, de rechten verleenen, welke die vorsten hebben. Dit amendement werd verworpen met 455 stemmen legen 177. De Provinciale Correspondent van Berlijn meld dat tijdens het verblijf van den keizer Willem ie Baden omtrent het einde van op een doopsfeest, de andere een zestal uren van Gent, of die ter zitting de geheele beschuldiging op eene onverwachte wijze, bij gebrek aan den schijn van een bewijs van plichligheid, ineen zien storten. Eene echte inkwisilie, zoo men ziel, zelfs niet zonder pijniging. Alles gebeurt hier gelijk in den goeden tijd van hel Heilig Officie. Eene be schuldiging wordt opgeworpen; niemand weel van wie of van waar zij komt; hare bron onbekend zijnde, is niemand in slaat gesteld hare waarde te kennen; niettemin neemt het gerecht haar aan en maakt er de basis van zijn onderzoek van. Hatelijk is de rol door die laffe beschul digers gespeeld; hatelijk ook de handel wijze van het gerecht, en stellig verdien den de Gentsche inkwisileurs de verschoo- ningen niet, die men heeft gepoogd ter hunne gunste te verzinnen. 2 498. ZATERDAG 10 JULI 1875. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1