W T J VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. .v 2499. 49/ 7-20 00-00 4-10 9-50 12-11 9-08 10- 15 11- 10 4-33 1- 35 2- 39 3- 40 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. 7-37 6- 30 7- 40 6-35 0-00 0-00 2-20 8-45 Kleine Jaarwedden. Do Moniteurkondigt de verdeeling af bij konink lijk besluit van de som van 511,000 fr. toegevoegd aan het budjel van financiën, voor het dienstjaar tutionneele monarchie zijn in zulk eene chaos de bitterste spotternijen. De Times vermeel zich niet geneesmiddelen aan te wijzen. Sommige toestanden zijn zoo hope loos, dal men zich lot eenvoudige vermel ding der feilen beperken moet. lie aftocht van Dorregaray bevelhebber van hel carlislen leger wordt bevestig. De laatste lijdingen zijn nog steeds guns- lig aan de Alfonsislen. Depechen van de I grenzen der Pyreneen, le Parijs loegekom- vrije Veurne, 1Y Juli. Wanneer iedereen een handje loesleekl slaat hel gebouw dadelijk onder dak of nog beter; wanneer wij allen, vrijzinnige mannen, gelijk aan den wagen zullen sloo- len, zal hij van zelfs voortrollen. Die twee volksspreuken blijven eeuwig waar, en nu vooral in deze eeuw kunnen wij er niet genoeg de aandacht op roepen van alle vrijzinnige geesten, die vrij en ongehinderd onder den blauwen hemel willen leven. Want waarlijk wal beleekenl de mensch, wanneer hij als werktuig dienen moet van eene roomsche partij die op onwetendheid en dweepzucht bare macht bouwt? De tong van ’l volk, spijkeren de dweepers vast; de *L aan de encycliek onderwor pen; het geweten wordt door preêk- en In ons verslag over het landbouwfeest is er, zeer onvrijwillig, eenen misslag blijven bestaan. In plaats van: M.r De Prey, schepen der stad, bracht eenen heildronk AAN hel stadsbestuur moesten wij gezegd hebben M.r De Prey, NAMENS hel stadsbestuur, dat ook zijn aandeel in dit feest had, en namens de landbouwmaalschappij, bracht eenen heildronk aan de hecren Jurëen, die altijd zoo bereid- willig enz. IJZEREN WEG VAN LICHEERVêLBE-VEURNE NAAR DDINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne onderdoen. De goede naam van God wordt eene kiesreclaam, de preekstoel eene kies- tribuun en de biechtstoel niet eene plaats van herouwvet wekking, maar wel van haat en tweedracht legen al wie niet slaafsch gebukt en geknield in het stof kruipt, voor de verdedigers van hel ullramonlanismus. Een man met open harten zinnen eer biedigt alle religies en wij vooral zullen ons wel wachten iemand in zijne geloofs belijdenis te kwetsen! Doch eens daler handel in den tempel wordt gedreven, waarin alleen het wierookvat voor God moet branden; wanneer men deze plaats ontheiligt door politieke predicates om de burgers legen elkaar op te hitsen, dan is hel noodig dat wij nog vrijheidsgevoel in hel lijf hebben, om den verdwaalden on- bewinpeld de waarheid te verkondigen. Wanneer men ons volk in Lourdauds van Madame de Courtebourne verander l, dan is hel ons aller plicht het op den rechten weg te brengen. Dearom moeten alle vrij- gezinde mannen samenwerken, gelijk aan eene koord trekken, op het geroep van eenen stuurman. De macht der ullramon- laansche familie ligt alléén in hare samen werking en in de slaafsche onderdanigheid aan den roomschen uitgever. Wij, vnjgezmde mannen, zijn geene potaarden figuurtjes die men naar goed dunken kan vei groolen of verkleinen, om dal hel grondbegin van onafhankelijkheid onze hoofdspreuk is. Maar wanneer wij de Hydra, die zevenkoppige slang moeten be vechten, dan is hel geraadzaam vooreenige oogenhlikken onze persoonlijke velen te vergeten en door samenwerking, den ge- meenzamen vijand onzer nationaliteit aan te vallen. Vlaanderen word verkwezeld en ver- franschl, zegt de Zweep, zedelijk gedood en stoffelijk vernederd; vooruit dan, libe rale flaminganten, werpt uw vooruitstre vend zaad op den buiten, en ge zult wel haast vruchten plukken, uwer waardig! Hel Glad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. DnacliviJ ving voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Poor ganse h lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Poor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk n mmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft.in bij J’. Ryckeboek, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. TIEK OVERZICHT. De zitting van donderdag der nationale vergadering van Frankrijk is nogal belang rijk geweest. De heer llaentjens vroeg de dringenheid voor een voorstel, waarbij de bijeenroeping der kiezers van den Nièvre binnen tie twintig dagen gevraagd werd. De heer René Brice ondersteunde de vraag. De heer Gambella zegde dat zijne vrienden legen de dringenheid zullen stemmen, doch zich zullen voorbehouden een wets ontwerp voor te dragen, waarbij de open slaande kiescollegien zouden bijeengeroe pen worden of de ontbinding zou worden uitgesproken. De dringenheid werdl ver worpen met 555 stemmen legen 29o. De heer Raoul Duval, de zuivere en een voudige dagorde verwerpen Ie, dioegde volgende dagorde voor, in plaats van degene, eergisteren voorgesteld De ver gadering, vreemd willende blijven aan het werk van hel rechterlijk gezag, gaat tolde dagorde over. De Times is wanhopig over den toestand van Spanje. Zoo zwak, zegt hij, is hel zede lijk gevoel in Spanje, er is zoo geheel ge brek aan ernstige politieke deugd, dal zelf hel administratief genie van vorst Bismark niet in slaat zou zijn in dien chaos orde strenge te brengen door iets anders dan de discipeline van een militair despotisme. De eigenschapen die de eenheid van Duilschland hebben tot stand gebracht, be slaan le nauwernood op hel schiereiland. Daar is niets le bespeuren van die warme vaderlandsliefde die alle kleingeesligen, jaloerschcn partijtwist op zijde zet zoodra’l het belang der natie geldt; daar is geene algemeene kennis; daar is geen vertrouwen op de wijsheid en waarheidsliefde van de heerschers; daar is geen steenpul waarop de Staatsman den hefboom van ’l zedelijk gezag kan doen rusten. De bekwaamste politicus zou teleurge steld worden door eene natie die aan el kander hangt als droog zand en waarin zich slechts nu en dan eene samenhangen de menigte vertoont, tol hel bereiken van een doel dal noodlottig voor hel Land is- i geest wordt denken en schrijven, van lezen en spreken, behoort alleen toe aan de mannen, die in den naam van God twist en tweedracht in de maatschappij verwekken. In Vlaanderen, welen wij bij ondervin ding, welke ketenen in de pastorijen ge smeed en welke nellen er worden gebreid om het laatste vrijheidsgevoel le dooden. Iedereen is bewust dal pastoor al zooveel beteekenl als koning van hel dorp, en de j burgerlijke macht daarvoor moet IJZEREN WEG VAN DIXMDDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport en, zeggen dal de gouvernemenlslroepen hunnen zegevierenden tocht naar de Ames- coas voorlzetlen. De Carlislen, ganseb ont moedigd, hebben het beleg van Renteria en llernani opgebroken. Men gelooft dal Dorregaray de wijk naar Frankijk zal ne men. Uil.Madrid wordt getelegrafeerd, dal het gouvernement maatregelen heeft genomen om Dorregaray le verplichten naar Frank rijk te vluchten ofwel het gevecht te aan vaarden. Een telegram uil Bayonne van woens dag, meldt dal Dorregaray in Navarra niet is kunnen dringen. Een gedeelte der achter hoede, uil 172 man, waaronder zes offi cieren, is verplicht geweest nabij Gavarnie in Franklijk le vluchten. Die Carlislen werden aanstonds ontwapend en zullen geïnterneerd worden. Le Soir van Parijs meldt dal berichten, door hel ministerie ontvangen, vaststellen dat verscheidene duizende Carlislen nabij de grenzen gelegerd zijn. Men weel nog niet of zij door de gouvernemenlslroepen tegen de grenzen zijn gedreven, ofwel of zij zich bereiden om eene aanvalendc be weging te doen. ZATERDAG 17 JULI 1875. _2_^JijBiFiTiiM»«iMM»iiiiiBi»'«iiiiiimiiïiMiiiiiil iiiinrir'iinTiii J AAI’.. •■■■st A .m—!..!. -II w MM||| j P~.., O- V... -M.V* Iz.lllU lö, biechtstoel in den roomschen trog gekneed een kind als koning en eene brooze consli- en de vrijheid van handel en vaandel, van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1