o VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. I i kf ZAIEKBAG 24 JULI 1875. 49.' J A All. <le dorp 1 is zoo verre geraakt dal I Julien zijn vooral voor onze streek belangrijk 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 7-37 6- 30 7- 40 6-35 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. - 7-20 00-00 4-10.0-00 9-50 0-00 2-20 8-45 St reekbelnngcn. De heer Vrambout, gouverneur der provincie, heeft bij de opening van den provincialen raad eene redevoering uitgesproken, in welke eene zaak van veel belang voor onze streek behandeld wordt, namelijk de tramwegen ol ijzeren spoor banen langs de openbare wegen en stralen. Men herinnert zich nog dal de heer Julien de koncessie bekomen bad, van den provincieraad, zulk een tramweg te leggen tusschen IJperen en Dixmude, langs den provincialen steenweg. Die koncessie werd alsdan door hel gouvernement niet goege- keurd en verbroken. Niet min dan 30 miljoen frs. zijn er noodig om onze provincie met een volledig net van gewone ijzeren wegen te begiftigen. Zulke opofferingen zullen niet gedaan worden door de kompagnien. Maar de tramwegen kunnen die leemte aanvul len. De heer gouverneur gelooft dat Wéstvlaan- dcren er spoedig een aantal zal zien tot stand ko men, ten gevolge der laatste wet gestemd in de Kamer. De heer gouverneur deed de ontwerpen kennen van verschcide ondernemers. Deze van M. Edm. en I Al de dagbladen gelijk van welke kleur, houden 7- --ig- De heer Hymans, redaktcur van den Echo du Parlement, heeft aan den Liberalen Bond een voorstel gedaan, ten einde, een kring van zelfsver- dediging tegen de klerikale lasteringen in te richten. Menweet genoegzaam aan welken laster de 1 voorname liberalen dagelijks bloot staan in de klerikale gazetten. Eiwelmen zou willen dat elk liberaal die aangerand wordt, het klerikaal blad zou dwingen een antwoord in te lijven, dubbel zoolang als het aanvallend artikel. Het gedacht van M. Hymans vindt veel bijval bij de liberale drukpers. Inderdaad hel is noodig een dijk op te werpen tegen den stroom van laster en hoon, die als eene fontein gestadig uit de klerikale gazellen opborrell. Het is tijd dal de liberalen op zelfsvcrdediging beginnen denken. Wal meer is, de klerikale gazetten toonen zich geweldig ongerust over hel plan der liberalen.Wel I een bewijs dal zij wel kunnen lasteren en eer- schenden maar de waarheid vreezen. Hel Blad vcrschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Insclti'ijviii^ betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I'oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. RvckebÓer, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. wii ui run politiek Overzicht. De nationale vergadering van Frankrijk heeft hel voorstel Tallon beraadslaagd, over hel inzicht der volmachten van de generale raden. De heer Tallon trad als verdediger van zijn voorstel op. De hoeren Arrazal, Baragnon, Pimperani, Gavini en Pin gaven uitleggingen over verschillende geldigverkhn ingen van leden der generale raden van Héraull, Vaucluse en Corsica, door den heer Tallon ingeroepen. De heer Buffet, na geantwoord te heb ben op de grieven, legen den prefect van Vaucluse uilgebracht, vroeg aan de ver gadering om het voorstel in aanmerking te nemen; zoo niet dan zal hel gouverne ment een voorstel in dien zin nederleggen. De heer Pelletan zegde dal hij in naain der commissie hel voorstel moest bestrij den, doch ten gevolge der verklaring van den heer Buffel aanvaardt hij het in aan merking nemen, dat aangenomen werd. De dringendheid werd verklaard. Lord Slralheden heeft maandag de aan dacht der Lordskamer ingeroepen op de gelijkluidende nota der ooslenrijkSche, dtiilsche en russische gouvernementen, rakende de handelsverdragen, door de Donati-prinsdommen gesloten. Hij zal een voorstel doen, strekkende om te verklaren, dal de kamer hel ecus is met hel gouver nement over de onwettigheid der vraag, aan hel lurksch gouvernement gestuurd, en het te betreuren is, dat ergeene kracht- i dadige maatregelen genomen werden, om hel sluiten der verdragen tusschen Oosten tijk en de prinsdommen te beletten of te doen uitstellen. De Daily Telegraph kondigt eene depeche af uit Berlijn, luidende dal het kabinet van Petersburg officieel de andere mogenheden bericht heeft, dal hel voornemens is voor goed af le zien van zijne voorstellen, die voor doel hadden de conferencie van Brussel voor het opmaken van een oorlogs- welboek voort te zetten. De kiesworsteling in Beieren zal voor uitslag hebben dal de twee partijen, die wij I de liberalen zich overal dubbel liet land verdeden, in hel aanstaande Par lement even mactig zullen zijn. Men rekent dat de kalholijken 79 vertegenwoordigers zullen hebben en de liberalen 77. De ontworpen bijeenkomst van keizer Wilhelm en koning Ludewig van Beieren zal geene plaats grijpen. Indien de keizer zich in de maand september aanslaande naar Italië begeeft, zal hij opzijn doorreis langs Beieren het volslreksle incognito be wa ren. Volgens eene depeche uil Madrid heeft trap bereikt hel Colladoforl, laatste vesting der Carlisle» IJZEREN WEG VAN LICHrERVELDE-VEÜRNE NAAR DÜINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne A'.f 2500. stroom medegerukl worden, uil vrees van als een verloren schaap gemerkt en ge- leekend le worden. De weltelijke dwang zou in vele omstan digheden niets vermogen, maar de geeste lijke dwang overmeesterd alles en wal niet buigen wil dal wordt verbroken en ver pletterd. Daarbij nog wordt den builen tegen de steden opgehilsl; een gewelddadige burger oorlog ware misschien onmogelijk en daarom wordt in de geesten vijandschap, haat, nijd en mistrouwen gezaaid. Wapent u daartegen, liberalen; ga naar den buiten en overtuigt u door eigene oogen. (jij hebt daar broeders, medebur gers le verlossen uil de slavernij! Veurne, Juli. -- KLERIKALE OMIÏIACHT. I, >.-•«•• zich thans met eeiic belangrijke kwestie bezi Al w;il politiek is \NOiut SCdeit xijl jïUH' heer Hvnians. redaktnnr van Hon met zorg uil onze wetgeving verdreven en gebannen, liet was eene spotternij toen de klerikalen aan hel roer kwamen en hoog deden klinken dat zij een bestuur van heistelling, hervorming en verbetering zouden zijn. Inderdaad, zegt de Weslvlaming, zij heb ben hoegenaamd niets hervormd of afge- schaft van al wat de liberalen lol stand gebracht hebben. De wel op de studiebeurzen blijft be staan; de wel op de kerkfabrieken wordt voortdurend uitgévoerd; de wel op de kerkhoven is niet veranderd, en toch hoe menigmaal hebben wij niet gehoord en ge lezen dat al die wetten ongodsdienstig, religievervolgend en prieslerhatend waren; dat zij de vrijheid schonden, hel recht ver drukten en ware dievewetlen waren. Wal overdrijving, welke comedie, welke onmacht Zij zijn meester, de klei ikalen, en zij vermogen niets, zoo machtig nog is den liberalen geest in Belgie. Maai' zal dit blijven duren, dit vragen wij aan o, liberalen? Ls het niet noodig dal 1 I a;u( werk stellen? Dal beginnen zij le doen, het is waai-, maar nog op verre na niel genoeg. Ja, hel ministerie wordt in dwang ge houden door de liberale sleden. Maai' van eenen anderen kant wat zien wij te velde? Nimmer is ons land geinige geweest van meer dwang en tyrannic in de dorpen. Daar wordt gehandeld en geboerd alsof de vrijheid niel meer bestond. De verkwezeling heeft eenen Imogen -t en dezen die nog vrij denken en zijn, met den 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEÜP0RT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport in de provincie Castellon, zich onvoor waardelijk overgegeven. Elf officieren, drie honderd soldaten en twee kanonen zijn in de macht der gouverncmenslroepen gevalen. De Gaceta meldt dat twee duizend Car lislen de wijk in Frankrijk hebben geno men, in de omstreken van Puycerda twee morlicrs en twaalf rijtuigen mei krijgs behoeften achterlatende. De Diario van San Sebastian verzekert dal een pistoolschot op don Carlos is gelost geworden, op het oogenblik dat hij door de stralen van Eybar ging: de dader dier moordpoging zou onbekend gebleven zijn. De pretendent werd niel gekwetst. w 4 ABIEBTEm

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1