K E R M I S- FEES T E N ST A 1> E U It IX’ E. JAAR 1875. Schepenen ter gelegenheid der Ter gelegenheid van T muziekaal feest welke alhier, op zondag 1 augusti, zal plaats hebben, is oenen builengewonen trein ingerichl van VEURNE NAAR THOUROUT LANGS CORTEMARCQ. Vertrek uil Veurne om 11 ure ’s avonds. Stilstand in alle ballen en statiën. hebben voor doel tramwegen te maken langs vele steenwegen, onder andere: Op de provinciale wegen van: IJperen en Dix mude; van Dixmude op St. Pieterscappelle; enz. Op de staatswegen van: St. Pieterscappelle op Oostende; van Oostende naar Nieuport; van den dijk der vaart van Nieuport naar Veurne; van Dixmude door Pollinkhove tot aan den weg van IJperen; op Veurne; enz. Gelijk men ziel is deze zaak zeer belangrijk voor de streek en de provincie. Tramwegen zijn zeer voordeelig voor den landbouw en de nijverheid, vergemakkelijken oneindig het verkeer lusschen stad en dorp; bel zijn ijzeren wegen die langs de straten loopen en bijgevolg dubbel voordeel aan bieden, men kan gemakkelijk koopwaren lossen en laden en men stapt van buis recht in de rij tuigen. ’s avonds; terugkomst uil Nieuport ten 5 ure 56 en 7 ure ’s avonds. Den zondag komt een bijzon dere trein uil Nieuport ten 9 ure 35 m. 's avonds. In den nacht van 11 juli, isle Middelkerke een aanslag van moord gepleegd op Pieter Stecn- kiste, voddenkoopman aldaar, door twee boos wichten welke zich verschuild hielden in eene gracht langs den grooteu steenweg van Middel- kerko op Oostende. Het slachtoffer nam de vlucht doch werd inge haald op 7 a 800 slappen van de schuilplaats; hel schoot ging gelukkiglijk niet al'. Stcenkisle kon de woonst van Karei Ingelram bereiken en aan de handen van zijne vervolgers ontsnappen. Karei Stcenkisle, daglooncr te Middelkerke is een der aanvallers; de andere is tot nu toe nog onbekend. Proces-verbaal is door de gendarmerie opgemaakt. T Is 44 jaren dat de Leopoldsorde bestaal en sedert zijn meer dan 20,000 personen er mede gedecoreerd. Men leest in de Constitution van Kortrijk: Zondag ’s namiddags, is een onweder, verge zeld van hagel en regen, over onze stad losge- barslen. Er waren hagelslcenen welke zoo groot waren als groote boonen. Aanzienlijke massas water zijn er op tijd van cenige uren gevallen. Hel was eene wezentlijke overslrooming. De Steenpoortstraal is overstroomd geweest, de goten konden de stroomen water en hagel niet slikken. Hel water heelt zelfs op de hoogte van 40 centimeters in de straten gestaan. Na hel onweder heeft het water meer dan 10 minuten noodig gehad om weg te vloeien eu den doortocht vrij te maken. Al de kelders, welke mondingen op de straten hadden, zijn vol water gelopen. De provision der huisgezinnen, on ai wat er zich in de kelders be vond is beschadigd of vernield. In liet Helge heeft de glazen koepel, welke boven de billardzaal is, de groote waterstroomen, die gedurig uit de lucht vielen niet kunnen verdragen. De stukken glas en de watermassa zijn op de billards gevallen, en op eenen oogwenk was de zaal gansch onder water. In de Hasse Ville zijn al de waters van de Groote Markt en van de Leirslraat in de estaminet en de zalen van M. Demets, hotelhouder gedron gen, stoelen, tafels, keukengerief, alles zwom in het water, en de personen welke er zich bevonden zijn gedwongen geweest op de trappen leidende naar de slagien te vluchten. Er zijn ook ovcrslroomingen in de Budasti aal geweest. Men meldt ons M. Van der Espt, apothe ker, als eenen der meest beproefden. Zijne apo theek, zijnen keuken, en zijne salons hebben onder water gestaan. In de Postillon, heelt hel water een zinken plal-forme doen instorten en eene kamer van de bovenste stond onder water. Bed, koffers, kled deren, alles was verzwolgen. Het eené ware ver- woensling. In de keuken welke hier onder was, legende het zooals op de straat. Het huis waar de bureelen van de Constitution gevestigd zijn, is van den regen bevrijd gebleven. Van in den kelder lol op den zolder, geen druppel waler. Word nu de Hemel ecu medeplichtige van de liberale pers? Twee officieren van het Braziliaanse!) leger hebben een bezoek afgelegd aan de school der soldaten kinderen te Aalst. Dit bezoek moet men toeschrijven aan het plan dal keizer don Pedro heeft opgeval om Brazilië mei eene instelling van gelijken aard te begiftigen. De twee vreemdelingen hebben hel gesticht in al zijne bijzonderheden be zocht en hebben hunne verwondering uitgedrukt over hel zeer uitgebreid studieplan. Zij hebben de regelmatigheid der militaire oefeningen bewondert even als de behendigheid der leerlingen in alle lichaamsoefeningen. Na hel bezoek hebben deze officieren, waarvan een de bevelhebber der toe komende school zal zijn, den bestuurder en de professors der school van Aalst, warm geluk ge- wenscht. Onlangs werd dezelfde school op last van zijn gouvernement, door eenen franschen officier bezocht. De heer A lolf Dechamps, staatsminister, oud lid van de Kamer der volksvertegenwoordigers, oud minister van openbare werken en van buiten- landsche zaken, oud gouverneur der provincie Luxemburg, is den 19 juli, in zijn 70 jaar overle den. De heer Dechamps hield zich in de laatste jaren niet meer werkdadig en rechtstreeks met de politiek bezig. Hij was een uitstekend staatsman, een welsprekend redenaar en bleef eenigermate den raadsman der kalbolijke partij. Men meldt uit Charleroi, 20 juli: Eene af grijselijke daad, opgevolgd door moord, heeft te Lachestre plaats gehad, drie dagen na de moord van Chappelle-lez-Herlaimont. Den 14 dezer maand, kwam een vreemdeling uit het Noorderdepartc- menl werk zoeken. Tusschcn 9 en 10 uur 's avonds bood hij zich aan voor de deur eencr woning. De man, de genaamde Joseph M..., doel open en begint hem af te rammelen. Hij verbrijzelt hem eene rib eu laat hem zonder kennis op de weg liggen. De veldwachter, die voorbijkwam, dacht zeker te doen te hebben met een dronkaard en deed hem overbrengen naar een naburigen boomgaard. Den volgenden morgend, gelukte de ongelukkige Denne er in zich voort te slepen naar een nabijzijnde huis. Daar maakte hij de woning bekend van den ellen deling wiens naain hij niet kende maar die hem gebracht had in den belreurenswaardigen toestand, waarin hij zich bevond. Hij stierf den zelfden dag, om 4 uur des namiddags, te midden der smartelijkste pijnen. Het parket kwam den 16 ter plaatse om een onderzoek te doen. In Noorwegen mag geen meisje een vrijer hebben, zoolang ze niet brood bakken en kousen breien kan. Een gevolg hiervan is, dal elk meisje deze beide zaken eer dan lezen en schrijven leert. Dit muziekfeest belooft allerluisteriijksl te zijn. Gelijk wij hel reeds hebben aangekondigd wordt er niets verwaarloosd om de twaalf deelnemende maatschappijen een goed en vriendelijk onthaal te bezorgen, en hun verblijf aangenaam te maken. Men spreekt veel lof van de algemeene verlich ting van de sledelijke en bijzondere gebouwen, welke men voorbereidt en der versierselen der wijken waar de stoel moet doortrekken. Des avonds opstijging van een grooteu luchtbal. Wij twijfelen geenszins of dit feest zal veel volk in onze stad aanlokken, en wij aarzelen niet te zeggen, dal het gemcenle-bestuur een goed ge dacht heelt gehad dusdanig feest op te richten want er zal volk zijn, en waar volk is, is er nering. Algemcene Tijdingen. Morgen is hel Veurne-kermis. Dezelve belooft schitterend te zijn, alles belooft zulks: een goed samengesteld programma, allerhande vermakelijk heden aanbiedende; barakken in massa; talrijke bals, enz. zeggen genoeg wal leute en plezier men zich gedurende deze dagen, zal kunnen ver schaffen. Heden avond om, 8 i.'a ure, Volksconcert op de groote markt, door de koninklijke maatschappij S.,e Cecilia. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden 1. Pas redouble Zikoff. 2. Ouverture Halfe. 3. Polka Faust. 4. Tyrolienne Wiener. 5. Air national (jampenhout. Morgen voormiddag, om 11 ure, zal het zelfde muziek een concert in den lusthof van den heer Dcspol-Verwaerde geven. Zie hier hel programma 1. Indigo, marche Strauss. 2. Scaramouche, faiilaisie Hicci. 3. Le Carnaval de Venise, variations Van Herzeele. 4. Souvenirs de Vienne Franz. Woensdag aanstaande, 28 dezer, komt de groote amerikaansclie renbaan toe van den heer Pinder et Cl‘, welke des avonds, om 8 ure, eene enkele vertooning zal geven. Deze Cirk is samen gesteld uiteen personeel van 150 personen. Hij bezit 100 paarden, 20 poneys e i muilezels en 40 rijtuigen. Den dag der aankomst, om 4 ure, groote caval cade van 2 kilometers lang, en welke in pracht alles overtreft wal men tol lieden in dien aard gezien heelt. Zaterdag heeft in hel gouvernements-hotcl de openbare aanbesteding plaats gehad der werken van gedeeltelijke herbouwing in metselwerk, van hel laag hoofd, gelegen achter het ooslstaketsel der haven van Nieuport. Bestek 48,600 fr. Hebben aangeboden: MM. Ch. Janssens, te Ingejmunster. 60,740 fr.; Pieter De Zwarte, te Nieuport, 57,350 fr.; Pieter Scheirsen le Pervyse 47,900 fr. - Sedert 17 juli zijn er vermeerderingen van trains op de linie Dixmude-Nieuport. Vertrek uit Dixmude ten 10 ure 40 s morgens en 5 ure 10 m. Van een proces 0-90 In plaats van voor de S.” Pieters-pcnning, geef ik voor de liberale penning. Het is beter ook0-50 Het Kollegie van Burgemeester en der stad Veurne, Gezien de voordracht van de bijzondere Com missie van feesten; Gezien de beraadslaging van den Gemeenteraad in date 23 juni lestleden; BESLUIT: De Feesten en Vermakelijkheden, welke ter ge legenheid der jaarlijkschc Kermis van 1875, zullen plaats hebben, zijn bepaald als volgt: ZATERDAG 24 JULI, om 9 ure 's avonds, op de groote Merkt, Volks concert, door de koninklijke Maatschappij S.‘" Cecilia. ZONDAG 23 JULI, om.l 1 ure 's morgens, in den lusthof van den lieer Dcspol-Verwaerde, Muziekaal F’ccst, door dezelfde maatschappij MAANDAG 26 JULI, Om 5 ure namiddag, in den lusthof van M. den Burgemeester, groote Dnnspnrtij. DINSDAG 27 JULI, Om 11 ure 's morgens, op Stadsschouwburg, plechtige Vrijbuitreiking, aan de leer lingen der Teekeu- en Nijverheidsschool. Om 2 ure namiddag, luisterrijke Gaal- holiing, gegeven door de Maatschappij Wild en Gespaarzaam, ter herberg de Fluit. Om 5 ure 's avonds, op de Kaaiplaats, Volks- spel voor inniiH. Om 7 ure 's avonds, op de Vischmarkt, Volks spel voor vrouwen. Om 8 ure 's avonds, op de Markt, kluchtige tnlloiiM. Om 10 ure ’s avonds, door de koninklijke maat schappij S.1’ Cecilia, in haar lokaal Hotel de Commerce, groot Hal. WOENSDAG 28 JULI, De volgende prijzen zijn door hel stadsbestuur geschonken aan alle liefhebbers zoo van stad als van den builen 1' prijs, 60 fr.; 2' prijs, 40 fr.; 3e prijs, 30 fr. 4' prijs, 20 fr.; 5- prijs, aan het verst- afgelegen peloton ruiters, 15 fr.; 6" prijs, aan bet grootste getal ruiters van eene en dezelfde buitengemeente, 15 fr. De inschrijving, zonder inleggeld, zal denzelfden dag plaats hebben van 2 12 ure namiddag, in de herberg de Voorstad, bij Eduard Hollevoet, van waar de ruiters zich stoetsgewijze naar de renbaan zullen begeven. De prijsuitreiking zal geschieden ten sladhuize, om 8 ure ’s avonds. DONDERDAG 29 JULI, In den namiddag, ten gchuchle de Panne, halls- eu Vollodec-tcu. 'i f Liberate Venning. Om 5 ure namiddag, aan de Stalieplaats, Iltng- HlelJng met pn:»r<lcn, in rechte lijn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2