L. VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. .v/ ftl 2501. 49/ JA A II. 12-11 6-33 J. wil leven zoo als bij vrij geboren is. 7-37 6-30 denkwijze van I gevaar, dal er zou bestaan, onafhankelijkheid der uitbreiding der pruisische wetten op de I kerkelijke zaken op gansch Duilschlaud zouden toegepasl worden, is van meaning dat die behoefte geenszins bewezen is; voor Pruisen zelve zijn de tegenwoordige wetten voldoende, mits zij streng toegepast worden. Eene carlistische depeche van den 27 uil Bourg-Madame te Parijs aangekomen, zegt dat Saballs Arrondo verslagen heeft; deze laatste zou al zijn geschut verloren hebben en in de omstreken van Vich om singeld zijn. Talrijke alfonsislische ge kwetsten zijn naar Puycerda gestuurd, naar welke plaats Martinez Campos de wijk j beeft genomen. Eene alfonsistsche depeche uit Madrid van den 28, meldt dat de generaals VVeyler en Arrondo opruklen tegen de Carlisten, die te Bipoll zijn, en dat het bombaide ment van Seo de Urge! voortduurt. Zekere cngelsche dagbladen, hel voor stel van lord Stratheden besprekende, over het recht van Rumania om liandelsver- dragen te sluiten builen alle lusschenkomst van het turksch gouvernement, beschul digen dien staat den band van leenheer- schap te willen verbreken, waardoor hij aan Turkije verbonden is. Zij doen uit schijnen dat cens die band voor Bumanie verbroken, dit voor de andere prinsdom men nog gemakkelijker zal gaan. Dit ware het begin der ontbinding van het lurksche rijk. Die bekommeringen zijn voorbarig, wat Bumanie betreft, en dit heeft lord Derby in liet engelsch Parlement te ver staan gegeven, doch men kan nir?t ont veinzen dat zij eenige waarde onlleenen aan de onlusten, die in Herzegowina zijn uitgeborsten, aan de aanhoudende veran deringen van ministerie te Constanlinopel, aan de onbekwaamheid van hel grootste getal der ministers, aan den nood der schatkist, de geldafpersingen en geldver- duisteringen. liet lurksche rijk loopt stellig zijnen ondergang, ten minste als europee- sche mogendheid, te gemoel en wij zien niet in dat vreemde hulp dit gevaar zou kunnen afweren; Turkije zou in zich zelven de kracht moeten vinden om zich op te beuren, doch die kracht ontzinkt dit land geheel. z.ic uie geene vrijneiu en zetls geen vaderland kent. Vrijheid! Zij die niets anders wil en betracht dan beerschen overallen en in alles. Vrijheid Zij, die den menseb als volslagene slaaf behandelt; die verbiedt dat er een letter geschreven of gelezen worde welke haren lof en hare glorie niet bezingt; die alwie vervolgt en vernietigt die haar in het minste punt geene volkomene gehoorzaam heid toekentdie ellende en armoede bliksemt naar eiken sterveling, die niet knielt voor hare grillen; zij, die eene he mel heeft voor hare slaven en nakruipers, en een eeuwig vuur voor den eerlijken man, die hel onrecht en de valschheid versloot, dié geene slavernij duldt en vrij IJZEREN WEG VAN LICHÏERVELDE-VEJRNE NAAH DUINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne 4-35 6-02. 9-08 1-35 8-00. 7-40 10-15 2-39 9-06. 11-10 3-40 5-00. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Het Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betanlbnnr voorop: Foor Stail: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Delg ie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij I'. Ryckeboer, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. l’Ol.lIIEK OVEUZICHT. De zitting van eergisteren der nationale vergadering vrn Eraukrijk was maar onbe duidend. Eene wel, strekkende om de bedreigerijen te beteugelen, veroorzaakt door het monopolium voor de vervaardi ging ven fosfoorkens, is na eene korte beraadslaging aangenomen. Daarna heeft men hel onderzoek aaiigevangen van het budjet van het zeewezen. De initiatiefcommissie, die het vraag stuk bespreken moest der lichting van den staat van beleg, heeft niet gedeeld in de hel gouvernement over het in het af schaffen van dit uitzonderlijk regiem. Zij heeft hel in aanmerking nemen gestemd van al de wetsvoorstellen, welke met die zaak in verband staan. Het is weinig waar schijnlijk dat dit besluit door de com missie der nationale vergadering zal be krachtigd worden. De Kölnische Zeitung de geruchten aan halende die thans in de duitsche dagbladen weerklank vinden, en volgens welke de I uitbreiding der pruisische wetten op de i v/L. ,i„ kwam, zegt de Wéstvlaming, lag Nu, met die hoogdravende woorden op haar vaandel en wal bliksems naar hel liheralismus geworpen, deed zij het volk t den haak slikken en de liberalen maakten i plaats bij den troon voor hunne tegen- partij. En hoe slaan de zaken sedert? Wat hebben wij er bij gewonnen? Volstrekt niets, tenzij eene ijdele beurs. Voor hunne aankomst hadden wij eene schoone spaarkas en nu hebben wij schulden. De toestand is onder alle opzichten ver slecht ende stoutmoedigheid der opleiders van die partij is zoo ver gekomen dat een volksopstand aan de deur staat en onver mijdelijk schijnt. Hare onverdragelijke heerschzucht en hare aanstootelijke grillen zijn ten hoog- sten gestegen. Intusschentijd en om hare handelwijs een schoon gezicht te geven, gaat ze voort de liberale partij op alle loonen uit te schelden en hare aanhoorders, verboden zijnde eenig onderzoek naar de waarheid te doen of een liberaal blad in handen te nemen op straf van eeuwig te branden, drinken hare leugentaal als water. Wat zijn nu eigenlijk die zoo verschrik kelijke liberalen, die zoo gevlucht en ge vreesd moeten worden? Wat willen zij in ons land inbrengen en ons opleggen? Ziet hier het beknopt programma van het liberaal congres van 1846; daar zal men kunnen zien hoeveïe redens er be slaan om hel belgisch liheralismus en de liberalen met zóóveel woede te vervolgen; men zal er ook uit kunnen opmaken wat een liberaal is en wal hij wil, en dat dan elkeen met gezond oordeel bij zich zelven overlegge wat er hem te doen staal. De liberalen vragen vooreerst de ver mindering van den kiescijns tot de palen door de Grondwet aangewezen, alsook de toelating tot de kiesbus van de personen die een ambt uitoefenen waarvoor er een bewijs van bekwaamheid door de wel wordt geëischt. 2’ De volstrekte burgelijke macht. 5* De inrichting van een openbaar onderwijs voor alle graden, onder het uit sluitende bestuur der burgerlijke macht verwerpende de tuschenkomst als macht van gelijk welke godsdienstministers. 4° De intrekking der terugwerkende wetten. 5* De vermeerdering van het getal volks vertegenwoordigers en senateurs volgens de getallen 40,000 en 80,000 zielen. 0’ En eindelijk de verbeteringen welke Veurne, Ztl .9uli. KLERIKAAL EN LIBERAAL. Zeker beleefden wij nimmer eenen lijd i waarop de woordekens liberaal en kleri- - kaal meer de lippen van het publiek ont rolden en meer te voorschijn kwamen in dag en weekbladen; ook speelden de beide Voor de klerikale partij aan het roer kwam, zegt de Westvlaming, lag ze diep verzonken in de machteloosheid en scheen onbekwaam zich nog ooit te kunnen op rechten; hare dood was zeer nabij, toen ze eensklaps in het gedacht kreeg haren toe vlucht te nemen tot hel bedrog en voor princiep aan te nemen dat alle middels goed zijn om tot een doelwit te komen; daarom schreef zij op haar vaandel, tegen wil en dank, en overtuigd van hare on rechtzinnigheid en leugentaal: Onafhankelijkheid vrijheid voor allen en in alles. Onafhankelijkheid Zij die nooit geweien heeft wat het is onafhankelijk te zijn. Vrijheid voor allen en in alles! Zie die geene vrijheid en zelfs 7-20 00-00 4-10 0-00 9-50 0-00 2-20 8-45 ZATERDAG 51 JULI 1875. AIIVERTEVTI '1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1