Nog een Nog eeu ander! 0-25 0-27 0-35 Rechterlijke Kronijk. Dinsdag heeft de korrectionneele rechtbank van Deudermonde uitspraak gedaan in zaak van den priester van Gyseghem, genaamd Octaaf Stevens, beschuldigt van 22 aanslagen legen zeden, ge pleegd op minderjarige kinderen die hem toever trouwd waren in het pensionnaal dier gemeente. De beschuldigde is plichlig verklaard en ver oordeeld tot 8 jaren gevang en 10 jaren waak zaamheid der politie. Wal zegt gij, ouders, van zulke onderwijzers? Onze middelbare staatsschool heeft nog cens eenen allerschoonsten uitslag bekomen. Zaterdag laatstleden heeft een harer leerlingen de genoemde Hippoliet Dequeker, van Rousbrugge, zijn exaam voor de kommissie der besluringsraad van post- tclegraaf- en ijzerwegen, met de grootste onder scheiding afgelegd. Op de 2000 punten die er te winnen waren, heelt deze jongeling er 1981 ver kregen; ook deze schitterende uitslag heeft hem de geinkwenschitig van al de leden der kommissie verworven. Iteiduiten en lienoeniltigen. Bij koninklijk besluit van 28 juli 1875, is de heer B. Bernolel.subslituut-procureurdes konings, bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, procureur benoemd bij dezelfde rechtbank, in ver vanging van M. Valcke, lot andere bedieningen geroepen; en de heer de la Kethulle (A. L. M. G.), doctoor in de roeiden, lo Brussel, is substituut benoemd en behoeftige Men schrijft ons uit Duinkerke: De philharmonic maatschappij van Poperingbe (oud-muziek der pompiers) zal alhier, op maandag 2 augusli, om 4 ure namiddag, in hel Pare, een volksconcert geven, ten voordeele der over stroomden van hel zuiden van Frankrijk. Niet alleenelijk te vreden, alle de kosten dezer reis zelf af te dragen, heeft deze voortreffelijke maatschappij, door hel milddadig initiatief van haren waardigen voorzitter, M.r J. Van Merris, nog eene inschrijvingslijst geopend welkers be loop bij den opbrengst van het concert zal ge voegd worden. Bij koninklijk besluit van zelfde datum, is de heer Van Goetsem, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, aangeduid om gedurende een nieuw tijdverloop van driejaren, de bedienin gen te vervullen van onderzoeksrechter bij gezegde rechtbank, welke hem toevertrouwd waren bij koninklijk besluit van 30 juli 1872. Ontwaking. De liberalen van hel arrondissement Kortrijk hebben zich vereenigd ten einde de liberale Asso ciatie herin te richten. De vergadering was buiten gewoon talrijk. Dit bewijst hoe de ontwaking van het liberalism in onze Vlaanderen ernstig is. De voornaamste gemeenten van het arrondisse ment waren uilgenoodigd: Meenen, Mouskroen, S? Denijs, Harelbeke, Dottignies, Wevelgem, Vijve-Sl-Eloi, Tieghem, Helchin, Avelgem, Kerckhove, Waregem hadden .hunne afgevaardigden gezonden. Kortrijk was goed vertegenwoordigd door de heeren Danneel, Vlieghe, Dujardin, Ed. Vanden Berghe, Janssens en andere, die den oproep van het voorloopig komiteit hadden beantwoord. Aan hel bureel zetelden: MM. Coucke, J. Van den Berghe en deSchietere, leden van het voor loopig komiteit. M. Jules Coucke heeft het doel der Vercenigiug uiteengezet. Bij zegde ouder andere dat de lijd voorbij is dal het toegelaten was den strijd te ontvluchten en zich onder zijne tent te verbergen. Elk burger moet in hel strijdperk treden en deel aan den strijd nemen, want wij bevinden ons tegenover eeneu vijand, die zich maar zal tevreden houden als hij onder ouze voeten eenen afgrond zal gedolven hebben, waarin met onze vrijheden en zelfstandigheid en de onafhankelijkheid van het vaderland zullen verzwolgen worden. Wij, liberalen, wij moeten ons verzetten dat men de bewaring onzer vrijheden aan onze ergste vijanden toevertrouwt. En dal men niet zegge dal het liberalism de vijand is van hel katholicism. Wij houden ons met geene eerediensten bezig, wat wij vragen, dat de eerediensten zich op hel politiek terrein niet zouden wagen. Dat is onze zending, dat is ons manifest. En om de zegepraal onzer gedachten te behalen, moeten wij onze krachten verccnigeu. Lndien gij even als wij, aan de noodzakelijkheid gelooft de liberale krachten te vereenigen, hoop ik, zult gij niet aarzelen het voorstel der Liberale Associatie van Kortrijk gegrond te vinden. Langdurige toe juichingen Zijn leden van het definitief komiteit gekozen: MM. J. Coucke, .1. Vanden Berghe, P. Janssens, .1. Reynijens, C. Verschoore, V. Masquelier, A. Debbaudl, G. deSchietere, 1’. Gilton, E. Felhoen, A. Lagae, G. Berlernont, A. Simocns, E. Lust, allen van Kortrijk; K. Forge, van Dottignies; K. Fraeys en Grombeke, van .Mouskroen; Delaroyère en Van Ackere, van Meenen; A. Decock en Crouckhants, van Avelgem; G. Desmet, van llel- ehin; J. Deconinck en H. Descamps, van Harle- jbeke; A. Van llulle, van Vijve-St-Eloi; Glorieux en Delmuzure, van St. Denijs. M. J. Coucke. advokaat, is voorzitter gekozen. Onze kermis is levendig, en door een aller schoonste weder begunstigd geweest. Alles is tot nu toe vreedzaam en vrolijk algeloopen. Morgen hebben wij nog een goeden dag, een der voornaamste feesten: hel internationaal muziek feest. Twaalf muziekmaatschappijen hebben zich laten inschrijven en groole toebereidselen worden gemaakt om hen te ontvangen. Er zal des avonds, om 11 ure, eenen buitengewonen trein uit Veurne vertrekken naar Thourout, langs Gorlemarcq. Over onze kermisfeesten even als over de plech tige prijsdeeling onzer nijverheidsschool, zullen wij in ons aanstaande nummer eenige bijzonder heden mede deelen. De rechtbank heeft donderdag uitspraak gedaan. Onderpastor Duchesne is veroordeeld voor drie aanslagen tot twee en twintig maanden gevang en vijfjaren ontzeg van alle rechten. Algcmeene Tijdingen. M. Heliodoor Despot (van Veurne), leerling bij de vrije hoogeschool van Brussel, heeft zijn exaam van kandidaat in de rechten afgelegd. 21 leerlingen der normale school van Brugge hebben zich aangeboden voor het afleggen van hel exaam van onderwijzer en allen hebben het diploma ontvangen. Onder dezen bemerken wijVander- gucht, van Pollinchöve, met de grootste onder scheiding; MM. Désiré Bicsbrouck, van Lombart- zijde en Hendrik De Baenst, van Hulskamp, beide met onderscheiding; MM. Bruno Massehelin, van Zonnebeke en Karei Wydein, van Reuingelst-, beide op eene voldoende wijze. Maandag heelt hel hof van beroep te Gent, twee kandidaten aangeduid voor de plaats van raadsheer bij het hof van beroep in vervanging van M. de Villegas ontslaggever. M. De Gottal, rechter te Brugge, iseersie kandi daat met eenparigheid gekozen; M. Be Blauwe, onderzoekrechter te Brugge, heeft 12 stemmen bekomen. Bij koninklijk besluit van 27 juli is de pro vinciale raad van West-Vlaanderen bijeen geroe pen voor dinsdag 3 augusli aanslaande, om overte gaan tot de voordracht van kandidaten voor de openslaande plaats van raadsheer bij hel beroeps hof van Geul. Maandag, 26 dezer, heeft men uit het kanaal van Brugge naar Oostende, op het grondgebied der gemeente Varssenare, het lijk ópgetrokken van Jan-Bapliste Dcfevere, oud 66jarcn en 9 maanden, geboren te Snelleghem en wonende te Houllave. In den nacht van zondag op maandag laatst was de man in staal van dronkenschap gezien geweest in gezelschap van twee andere personen. Hij had zich te slapen gelegd langs den boord der vaart, en T is te veronderstellen dal hij er alsdan inge sukkeld is. Oostende, 25 juli: De sultan van Zanzibar wordt alhier verwacht; er zal die afrikaansche majesteit eene schitterende ontvangst bewezen worden. Eene schrikkelijke misdaad is in de gemeente Elsene gepleegd. Men heeft eenen inwoner dier gemeente, na liem dronken gemaakt te hebben, in eenen waterput geworden. Het lijk van dien onge lukkige is dezen morgend ópgetrokken. Hel ge recht heefl een onderzoek ingespannen. Het lot van 25,000 frank der leening van Brussel 1874, waarvan de trekking verleden dins dag heefl plaats gehad, is te beurt gevallen aan den heer Emiel Haidain, «ijveraar te Gosselies, met het nummer 384,611. Volgens berichten uit Melbourne zijn erop 22 dezer 4 gedeporteerden uit Nieuw-Caledonie ontsnapt. de toestand der werkende klassen noodzakelijk maakt. Ziel daar wat de liberalen willen en wat men moei willen om liberaal le zijn, en maakt nu bij u /.elven de vergelijking lussclien de klerikalen en de liberalen. Van dezen keer Drink ik niets meer, Want ’k heb het geld Dat me overbleef Ter hand besteld Aan die mij schreef Vandaag in Ad- Verlemie-blad. Een boerejongeu Git voldoening, om dat ik, alhoewel libe raal, gedurende de kermis zeer aangetrok ken geweest ben door eene catholieke juffrouw en door hare familie 2-00 Een baas en een brouwer, twee slachters, En een van de Vinchemsche pachters Die speelden de kaarte le gaar, En bleven zeer lang bij malkaar. Zij speelden tot den ure zelve: Hun spel is genoemd hel spel elve, Een twintig en dertig en een 't Verliezen was echter maar kleen. Gedenkend dat elkeen moet leven Zoo kwamen zij penningen geven De gildknape raadde 't hun aan, En z'hebben het gaarne gedaan. Dinsdag heelt de korreklionneele rechtbank van Luik, de zaak voortgezet van den onderpastoor van Sl. Marguerita, le Luik, beschuldigd van aan slagen op de eerbaarheid op meisjes aan wie hij christelijk onderwijs moest geven. De getuigenissen ter ontlasting zijn geëindigd en de pleitreden zijn op verzoek der advokaten lot donderdag namiddag uitgesteld geweest. De gendarmerie en de politie zijn verplicht ge weest Sl. Lambertplaals, rechtover de vensters der rechtbank le doen ontruimen. De toegang was verboden op den koer van het paleis en de onderwijzeressen moesten langs eene verborgen deur uitgaan. Na hel verhoor, bleef de volksmenigte op de plaats slaan. Keu Voorbeeld. Wij vinden hel volgend gewichtig artikel in la Constitution van Kortrijk Eene beteekenisvollc ontkenning is de klerikale drukpers op den hals gevallen, door de geestelijk heid zelve. Verleden zondag is een priester te Poperinge op den predikstoel geklommen en ziehier wal hij publiek gezegd heelt, aan dezen die niet vreezen van den godsdienst een werktuig te maken lot wereldlijke overheersching. Die priester sprak als volgt Een kwaad waaronder wij lijden, lieve broeders, is de lichtzinnige vermenging die men maakt van den godsdienst en de politiek. Ik vrees met te zeggen, priester gewijd zijnde om de sakrumenten te bedienen en de heilige mis te lezen, ik mij niet verplicht heb mij in de politieke partijen te werpen, De zending van den priester wordt uitgeoefend in zuiverder, liefdadiger en verhevener kringen. Nim- mer zal ik toestemmen mij in de politiek te men- gen Wij geven letterlijk de woorden van den predi kant, zegt hel Korlrijksch blad. Zij hebben eene beweging van verwondering te weeg gebracht, die iedereen gemakkelijk zal begrijpen in de huidige omstandigheden. De onverdraagzame!! hebben het hoofd gebogen, maar de grondwettelijke katho lieken verhopen dal dit groote en kloeke woord weergalm zal vinden bij de andere leden der gees telijkheid die van hunnen lijd willen blijven en hel vaderland lief hebben. Mocbte het waar zijn'. Liberale Penning. Toen ik naar de middelbare school ging, moest ik te dikwijls na de klas blijven omdat ik mijne catechismusles niet kende. Daar ik nu die school verlaten heb, is dit boek mij bijkans overtollig ge worden. Ik heb het verkocht aan eenen ouden klerikaal die, moede van menschen te bedriegen, op hel laatste van zijn leven nog cens goed de 26’ les wil van buiten lecren 0-20 Eene dienstmeid0-11* Mijn schoenmaker heeft mij schoenen ge maakt die ik scheef loop en die mij veel pijn aan de voeten veroorzaken. Ik wenscli weldra van dit ongemak verlost le worden, en om voorlaan bekend te zijn als een man die recht in zijne schoenen gaat, geef ik in en om voorlaan bekend te zijn als een de liberale penning 't Is heel, Ik zweel. Hocal nat Gil 't vat Bazin, Schink in: Ik hoop 'Nen stoop. t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2