1 Voor de steden 1.' premie, fr. 150 aan Poperinghe. id. 100 Thouroul. Voor de gemeenten: premie, fr. 100 aan Reninghe. 75 Ghislel. 50 Zonnebeke. De ballon welken M.r Julien Herwyn nogmaals deed opstijgen, gelukte uitermate wel. Waarlijk, M.r Jules is de gedienstigheid zelve. Eer zij aan hem. De verlichting van stads en bijzondere gebouwen, was schoon. De plaats ontbreekt oi.s om hierover in veel bijzonderheden te treden, nochtans moeten wij zeggen dal de verlichting schitterend was en dat zij getuigde van de rechtzinnige genegenheid welke Veurne den vreemdelingen toedraagt, en tevens de bewijzen opleverde van de gevoelens van verbroedering en eendracht welke altoos onze bevolking heeft bezield. Wij mogen recht lier wezen over den goeden uitslag van het feest, het heeft een massa volk uitgelokt, de bevolking van Veurne was dezen dag bijna verdubbeld, hetgeen onze neringdoeners eenen rijken oogst heeft doen inzamelen. Stoutmoedig mogen wij dan zeggen dal het festival van 1 augusti, een der schoonste feesten is geweest welke wij hier in lang hebben gehad. Eer zij dus aan ons Stadsbestuur! Eer aan de bijzondere Commissie van feesten Zie hier de uitslag der loting der premien: De prijs voor het meeste getal muziekanten, een medailje groot moduul, aan het muziekgenool- schap van Poperinghe. De prijs van eerstkomende, fr. 50, aan hel ge nootschap van Zonnebeke. Bij de loting, zijn de premien als volgt getrok ken Plaatsgebrek verplicht ons de namen der prijs- winnaren tol ons volgend nummer te verschuiven. Wclkonigroet uitgesproken door den heer Burgemeester Beiiakciiel, bij het aanbieden van den eerewijn aan de voorzitters en overheden der muziekmaatschappijen die deel hebben genomen aan het Festival van zondag lest. Mumieehf.n, Uit naam van den Gemeenteraad wensch ik u hartelijk welkom. Welkom aan u allen, Mijnheeren, wier maat schappij aan onze uilnoodiging heeft beantwoord; aan u, die de banden der vriendschap lussclien u en de Veurnaars nauwer en nauwer wilt sluiten. Het is hel beoefenen der muziekkunst dat ons heden vereenigd, Mijnheeren; dezer schoonekunst die van langsom meer beoefend wordt. Niet alleenelijk in de sleden legt men zich toe aan deze aangename studie, gemeenten, die langen tijd van dit vermaak beroofd waren, hebben noch kosten noch moeite gespaard, om ook een nmziek te bezitten. Geen leest zonder muziek: waar de blijde toonen eener harmonie of eener funfaar in de lucht weergalmen, daar vertoont zich de vreugde op ieders gelaat, daar is geene treurnis, geene zwaar moedigheid meer te vinden. De kennis der schoone muziekkunst boezemt verhevene gevoelens in; hoe meer deze lief hebberij ingeworteld is in een hart, hoe meer het zelve voor het goede en voor hel edele vatbaar is. Eer aan de gemeentebestuurders, voorstanders der muziekkunst; eer ook aan de beschermers, aan de bestuurders der muzickgenoolschappen, aan die mannen van ijver en van talent die hel kunstgevoel hebben doen ontwaken, dat sluimerde in de harten hunner medeburgers. De festivals, de prijskampen, de bijeenkomsten van muziekmaatschappijen hebben een heilzaam uitwerksel op dezen die er aan deel nemen. Dikwijls ontwaart men bij andere genootschappen iets goeds, dal bij onszelven ontbreekt, en zoo is het verkeer bij den vreemden dikwijls leerzaam. In de muziekfeesten Mijnheeren, gaan het ver- Zoo als vorige jaren, had deze plechtigheid stroo- men volks in onze stad gelokt. Wij gclooven ons te mogen veroorloven hier eene kleine opmerking te maken, en du aandacht van eenige sodalissen te vestigen op de onbelamelijkc wijze welke sommige van die heeren gebruiken om de meuschen den doortocht te beletten. Een achtbaar en tevens ge loofwaardig persoon, heeft ons twee feilen, twee misbruiken van dien aard aangeduid, die waarlijk de verontwaardiging opwekken van elk welden kend en beleefd mensch. Twee vreemdelingen willende hunne familie vervoegen welke aan den overkant eener straat stonden, werden door de sodalissen welke wij bedoelen, en des noods met naam en toenaam zouden kunnen aanduiden, onbe- schoftelijk aangesproken en op eene ruwe wijze achieruitgeslooten. Wij zullen zoo vrij zijn aan die heeren, bijzonderlijk aan eene soort van ouden Cerberus, te zeggenteveel ijver, vriendjes lief, te veel ijver, voor minder als dat kunt gij den hemel verdienen! En drommels, wat meer is, ge lijk het spreekwoord zegt: meuschen spreken men- schen, en hel kost toch zekerlijk zoo veel moeite niet wat beleefd de meuschen aan te spreken, en hun op eene behoorlijke wijze te doen verstaan dat men den doortocht niet mag toelaten? Zulks doende, ijverige sodalissen, zoudt gij allen twist vermijden, hetgeen meermaals liet gevolg van uwe onmenschelijke handelwijze zou kunnen zijn, twist die, wie weel het, door de openbare macht, ge heel dikwijls verkeerd zou kunnen opgenomen worden. Wij verhopen dat onze opmerking lot nul zal strekken, en dat, per naasten, de oude Cerberus in kwestie, meer bedaardheid en meer gemanierdheid zal weten aan den dag te leggen. Wij wenschee het uil ganscher harte. Het groot bal, des avonds door de harmonic- maalschappij gegeven, gelukte uitermate wel en duurde lot laat in den nacht. Maandag, om 5 ure namiddag, had er, in den lusthof van den heer Bui gemeester, eene groote danspartij plaats. Dit feest was door een schoon weder begunstigd en de dansen waren levendig. Veel volk had zich naar deze aangename wande ling begeven en men heeft er gedanst lot 8 ure ’s avonds. Den dinsdag voormiddag had de plechtige prijs- deeling plaats aan de leerlingen der Teeken- en Nijverheidsscholen. Een bijzonder artikel over dit feest zal men verder aanlrellcn. De gaaibolling, door de maatschappij Mild- en Gespaarzaam des namiddags gegeven, had veel liefhebbers uitgelokl en werd luislcrlijk gevierd even als de volksspelen welke den zelfden dag plaats hadden. Des avonds, om 8 ure, opstijging van kluchtige ballons, door den heer ridder Julien Herwyn, die bijzonder wel dit deel van hel programma uit voerde en twee prachtige ballons, ter ieders vol doening, deed opstijgen. De ringsteking welke den woensdag plaats had, telde vele liefhebbers en was goed ingericlit. De prijzen werden hevig betwist. Des avonds woonden wij eene voortreffelijke verlooning bij, in den amerikaansclien cirk van M. Pinder en G“’ in doorreis langs Veurne. Naar oude gewoonte, trok de Panne, den don derdag, eene menigte bezoekers lol zich. De dans- en volksfeesten waren overheerlijk. Zondag, 1 augusti, was een schoone dag voor Veurne, den dag van hel internationaal muziek feest. Onze voorspelling heeft zich ten volle ver- wezentlijkl: Veurne heeft nogmaals geloond dat het zijne vreemde kunstbroeders op eene deftige op eene vriendelijke wijze weel te ontvangen. Van 's morgens vroeg versierde men straten en markt, de bijzondere en publieke gebouwen met wimpels en vlaggen; iedereen was te been; ge noegen blonk op alle aangezichten en iedereen trachtte, door zijne medewerking, hulde aan de inrichters van dit schoon feest te brengen, en een vrij goed onthaal de twaalf deelnemende maat schappijen te bezorgen. Om twaalf ure had de ontvangst plaats. Men vergaderde zich ter Slaticplaa’s, alwaar de ver- schilligc maatschappijen met bannieren en eere- teekens, zich in stoel vormden en van dódr, dooi de Ooslstraat, naar hel Stadhuis werden geleid alwaar zij door den heer Burgemeester Bebaeghel, ui tegenwoordigheid van den raad, in eene welge paste rede, die men verder zal aantreffen, werden verwelkomt en waar hun den eerewijn aange boden werd. Om drie ure vergaarden alle de maatschappijen alsmede ons korps pompiers zich ter Kaaiplaals, van waar zij stoetsgewijze en beurtelings pas- redoublés spelende, langs de straten der stad tot aan de fraai versierde estrade geleid wierden. Van dan af begon het festival, welk door S." Cecilia geopend werd. Elke maatschappij speelde op beurt hare twee stukken en allen werden hevig toegejuicht, Het festival geduurde tol rond de elf ure. zeker wel de gewichtigste, en tevens de aange naamste, de bezorgdheid voor het openbaar on derwijs. Ook meenen wij wijselijk te handelen met een groot deel der stedelijke inkomsten aan de opvoe ding der jeugd toe te wijden, want alle uitgaven, die strekken kunnen tol hel verspreiden der ge leerdheid, tot hel verzedelijken der bevolking, zijn, onbetwistbaar, nuttige uitgaven. De bezorgdheid welke het gemeentebestuur laat blijken voor de onderwijsgestichten onder zijne bescherming geplaatst, wordt bijzonderlijk toege wijd aan alle zulke waar de werkmanskinderen onderricht genieten, en onder deze gestichten bekleedt de Teeken- en Nijverheidsschool eene voorname plaats. Alhoewel, Mijnheeren, deze school op geenen grooten voel is kunnen ingericlit worden, en geens zins te vergelijken is aan de Teeken- en Nijver heidsscholen der groote steden, waar men over groote geldmiddelen beschikt, bewijst deze school niettemin ontegensprekelijke diensten aan onze bevolking. Want niet alleen legt men er zich toe om aan de jonge ambachtslieden die kennissen aan te leeren, die hun voor hel uitoefenen van hun ambacht om zoo te zeggen onmisbaar zijn, maar ook het onderwijs, welk zij vroeger in de lagere school hebben verkregen, wordt er eenigzins herzien en onderhouden, terwijl men er zich tevens beijvert om de gaven van hart en geest der jonge lieden lot hun bestendig welzijn te ontwikkelen. Mochle onze Teeken- en Nijverheidsschool meer en meer naar waarde worden geschatMochten de ouders meer en meer begrijpen hoe. hoogst nuttig voor alle kinderen de teekenkunde is, en hoe nuttig ook de vakken, zoo als de rekenkunde, de natuurkunde, de gezondheidsleer, die in de Nijverheidsschool worden onderwezen! Mochten de leerlingen meer en meer de lessen met aan houdendheid volgen! Mochle dit gesticht meer en meer bloeien, meer en meer ten nutte strekken onzer bevolking, en bijzonderlijk onze werkende klas. Dit is mijn vurige wensch! Er blijft mij, Mijnheeren, eene zoete plicht te vervullen, namelijkde heeren beschermende Leden erkentenis te bewijzen voor hunne verlichte milddadigheid, en de heeren Voorzitter en Leden der besturende commissie, alsmede de heeren Leeraars van wege hel gemeentebestuur te be danken voor hunne bezorgdheid en ijver in het uitoefenen hunner wederzijdsche bedieningen. Dat zij op hel ingeslagen pad voortgaan, en de dankbaarheid der gansche Veurnesche bevol king zal hun ten deele vallen. Het zij zoo 2. ' 75 3. e 50 Ieder mededingend muziekgenootschap bekwam een herinnerings medailje. Een bijzonder eermetaal is geschonken geweest aan den heer ridder J. Herwyn, voor den grooten iever die bij betoont heeft in ’t versieren der marktwijk. Uitslag der trekking voor de premien loegestaan aan /le stadswijken voor het best versieren der stralen 1. ' Groote Ooslstraat fr. 25. 2. ' Zuidstraal 25. 3. ' Groote Markt 25. Wij geloven onze laak ten einde, toen wij nog melding zullen gemaakt hebben van de schieling met het karabijn Flobert, welke bijzonder wel is afgeloopeu en door eene massa scholters, zoo van den vreemde als van stad is bezocht geworden. Dit zal, meenen wij, onze karabijniers aansporen om nogmaals dergelijke schieling interichlen. Toeken- en NiJverlieltlKMchool Prijittleeling. Op kermis dinsdag, om elf ure 's morgeus, werd er overgegaan in den Stadsschouwburg tot de prijsdeehng aan de leerlingen onzer Teeken- eu Nijverheidsschool. Deze plechtigheid welke voorgezeten was dooi den heer Burgemeester Behaeghei had plaats in tegenwoordigheid der hoeren Schepenen Ollevier en De Prey; der heeren der besturende commissie, Barbier-De Soutier, Ronse-Jammé, De Hoon, Bies- wal-Bril; van den heer Valcke, voorzitter der rechtbank; der heeren Professors van het geslicht, en van nog al een (alrijk publiek’ bijzonderlijk samengesteld uil de ouders en familie der leer lingen. Men betreurde echter, dat er onder de aanwe zigen, zoo weinig gemeenteraadsleden en zoo weinig overheden, ambtenaren en notabelen der stad le zien waren, en de afwezigheid op dit feest van hel muziek der maatschappij S.‘'Cecilia wierd ook zeer opgemerkt. Wij herhalen hel, deze onthoudingen wierden betreurd, ja, zelfs bitter beknibbeld, doch wij zijn overtuigd, dal onvoorziene omstandigheden, maar geenszins onverschilligheid voor het volksonder wijs, er de oorzaak van waren. Voor aleer er werd overgegaan tot de bekroo- ning der prijswinnaren, las de heer Burgemeester de volgende aanspraak, welke met belangstelling werd aanhoord en ook w arm werd toegejuicht. Musheehen, In de afwezigheid van den heer Van Damme- Bernier, voorzitter der besturende commissie der Teeken- en Nijverheidsschool, die heeft laten weten, dat hij door onvoorziene omstandigheden belet is deze plechtigheid bij te wonen, kom ik, in zijne plaats, eenige weinige woorden tol het geëerd publiek loc sturen. Onder de menigvuldige plichten, Mijnheeren, die hel gemeentebestuur te vervullen heeft, is 0 e I 1,‘

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2