Tf I ft VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. 49.r J A AT.. 4-35 eene Politiek en De Brusselsche Chronique i latijnschen leksi met fransche openbaar van bisschöp van Namen 7-37 6- 30 7- 40 10-15 Religie. maakt den vertaling) eene circulaire van den i aan de pastoors van I I •ft W: W 'li ft I I 1 :4 ft: ft opgericht, hebben eene bres van drie 1 nieters in den Solsonaluin gescholen. Drie I andere batterijen richten thans hun vuur op het Castilleforl en de citadel van Seo de Urgel. Drie duizend Carlistcn, onder bevel van Dorregaray, zijn langs Berga naar Organya en Cellenl getrokken, om liet leger van Martinez Campos te verrassen en zijne treinen tegen te houden. Eenige carlisli- sche bataillons van hel noorderleger zijn insgelijks naar Seo de Urgel getrokken. Uit Miranda wordt van 11 augusli gete legrafeerd, dal de divisie Maldonado zon der tegenstand Allegria en Salvalierra bezet beeft. Don Carlos is met Perula, Trislany en Beavides, zijn hoofdkwartier en talrijke strijdkrachten Villareal binnen getrokken. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEÜRNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne wijze diep ontroerd was geworden. Een telegram uit Boürg-Madame, van 10 augusli, bevat eenige bijzonderheden over de beschieting der forieres van Seo de Urgel. De batterijen, in den Calmagreluin .V.' 2S03. Veurne, Augusti. KLERIKALE ONZEDELIJKHEID. Een jaar geleden, omtrent dezen lijd, schreven de klerikale bladeren over niets anders dan over de zaak Eontainas Lehem- bre; de hevigste en walgelijksle artikels wierden door de heilige schrijvers, in de kleine zoowel als in de groolc bladeren, aan hunne verkwezelde lezers opgediend; men trad in zulkdanige bijzonderheden dat menige ouders de klerikale papieren j voor hunne dochters verduikten. Maar, i over jaar, was er kwestie van een zooge zegd liberaal schandaal: in de zaak Eon tainas waren betrokken een liberale schepen en eene gewezene onderwijzeres van een vrij geslicht. Thans is gansch het land in opschudding over klerikale onzedelijkheid. Twee pries ters komen door hel gerecht verwezen te worden, de eene tol 8 jaar, de andere lol 'i.-l maanden gevang, wegens walgelijke aanslagen gepleegd op kinderen van 7 lot 15 jaar oud, met wier opvoeding zij gelast waren; de processen in de zaken van den professor van Gijsegem en van den onder pastor van Luik, hebben schelmstukken aan den dag doen komen die eiken deftigen mensch afschrik en walg inboezemen. Welke is thans de houding der klerikalen? Zij die, maanden lang, in het modder wroetelden, om de liberale denkwijze trachten te bezoedelen, wanneer een libe raal op hel spel stond, hebben niets te verwijten aan de monsters die hun kleed van priester hebben bevlekt en zich als dieren hebben gedragen; meer nog: zij stellen die onwaardige priesters voor als martelaars en slachtoffers van T liberalism; zij spuwen laster legen hel gerecht dat die schelmen uil de samenleving heeft ver- 7-20 00-00 4-10 0-C0 9-50 0-00 2-20 8-45 12-11 4-35 6-02. 9-08 1-35 8-00. 2-39 9-06. 6-35 11-10 3-40 5.-00. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEÜP0RT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport sloolen, om grootere ongelukken en ver- ergernissen te beletten; zij vervolgen de onderwijzeressen van Luik en de ouders der kinderen die voor hel gerecht waarheid spraken; zij hebben alles in T werk gesteld om getuigen om te koopen en de zwarte schelmen doen vrij te spreken; te Luik zag men klerikale kopstukken, op hel tri bunaal, de hand drukken van den onder pastor Duchène, en Stevens las, twee dagen voor zijne veroordeeling, de mis in T pensionnaat van meisjes te Oosterzele. Zoo handelen wij niet. Wanneer een onzer mannen aan zijne plichten van mensch en burger te kort blijft, wordt hij uit ons midden verstooten; die man wordt uil hel liberale kamp gebannen; wij heb ben geen oogenblik geaarzeld Eontainas te verloochen, wij hebben niet, zoo als de klerikalen in diergelijke gevallen doen, lauweren gevlochten voor jufvrouw Le- hembre; en nochtans was de eerste de zoon van eenen man die uitstekende diensten aan hel liberalism had bewezen en was hij zelf door zijnen maatschappelijke!) toe stand en zijne kennissen lot de schoonste toekomst geroepen; de jufvrouw had eer gevoel genoeg gehad van haar ontslag van onderwijzeres te geven, verscheide maan den voor dal haar strafbaar gedrag aan hel daglicht kwam; en Eontainas gaf vrijwillig zijn ontslag van schepen en van provin ciaal raadslid. Bij ons zal er nooit geen spraak meer zijn van Eontainas met onze politieke be langen te gelasten; men zal jufv. Lehembre in onze scholen geen onderwijs meer zien geven. Maar bij de klerikalen zijn de ver- oordeelingen van Duchène en Stevens titels tot bevordering; pastor Van Liere j van Coolkerke die, eenige maanden ge leden, door hel tribunaal van Brugge voor walgelijke aanslagen werd veroordeeld, wierd eenige weken nadien pastor benoemd in het bisdom van Arras; Stevens is mis schien tegenwoordig bezig mét zijne zede- lessen voortlezetlen, onder eenen valschen naam, in het eene of andere klooster van ons land; Duchène zullen wij binnen wenige jaren bestuurder van een pensionnaat zien of in liet eene of het andere bisdom hooge waardigheid zien bekleeden. En de ullramontanen hebben immer in den mond hel woord godsdienst en zede lijkheid! Weg, huichelaars! Het Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbuar voorop: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00; Voor gansch lïelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboeii, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de poslkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Politiek Overzicht. De weinige fransche ministers, die zich nog te Parijs bevinden, zijn bijeengekomen in hel paleis van het Elysee. Zij hebben over verschillende dingen gesproken, die meer de staatshuishoudkunde dan de poli tiek betroffen, Zij hebben kennis genomen van de inlichtingen, door de prefecten en de landbouwkamers toegezonden, rakende den uitslag van den oogst. Uil die inlich tingen hebben zij kunnen opmaken, dat Erankrijk dit jaar op een goed gemiddeld jaar rekenen mag. Men zou ook gesproken hebben over de schade, die moet hersteld worden in dedepartemenlen, door de over- slroomingen geteisterd.Men denkt dat hel gouvernement de ingezamelde giften door een dertigtal millioen frank zal moeten volledigcn, om het noodig kapitaal bijeen te hebben voorgemelde herstelling. Volgens den Moniteur universel zou de minister van binnenlandsche zaken van Erankrijk bij hel toezenden zijner onder- richlingenaande prefecten, met hel oog op den aanstaanden zittijd der generale raden, hen aangemaand hebben om hem met de grootste nauwgezetheid de persoonlijke mededeelingen le laten geworden, die hun over hel kiesvraagsluk door de raadsleden zouden kunnen gedaan worden, doch hij heelt hun ook aanzocht le waken op de slipte uitvoering der wel, die de departe mentsraden verbiedt zich met politieke zaken le bemoeien. In hel engelse!) Parlement schijnt de oppositie te willen doen gevoelen, dat zij nog krachtdadigheid bezit. Zij heeft name lijk maandag avond het ministerie hard aangevallen; de heer Eawcell deed zelfs een voorstel dal eenen blam voor het ministerie behelsde, doch dit voorstel werd verworpen met 90 stemmen tegen 55. Dii gering getal stemmers is hieraan toe te schrijven, dat ten gevolge der hevige hitte maar weinige leden den moed hebben naar hel Weslminslerpaleis te komen. In de lordskamer wat en de aanl an dingen niet minder hevig. Bij de tweede lezing van liet wetsontwerp over de koop vaardijschepen, prees lord llamton den ijver van den lieer Plimsoll en voegde erbij, dal het gouvernement niet had mogen wachten om zulk eenen noodzake- 1 ij ken en dringenden maatregel voor te dragen, lol wanneer de openbare denk- I en verontwaardigd ZAFEHDAG 14 AUGUST1 1875. 51 IHTKT

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1