THrr 1' V E (JUNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ZA FEBDAG 21 ALGLST1 1873. beloften zijn plaatsvervanger 0-00 8-43 4-33 1- 33 2- 39 3- 40 7-37 6- 30 7- 40 6-33 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. 7-20 00-00 4-10 9-30 0-00 2-20 gouvernement ónmogelijk maken. De ope- j ning der Kamer is op 23 augusli vastgesteld en zal door den koning gedaan worden. Volgens uil Teheran wordt bericht, ziel hel er in Persie (hans zeer somber uit. De openbare schatkist is zonder hulpmiddelen en de leveraars weigeren er alle krediet aan. liet bestuur en hel leger zijn sedert achttien maanden niet meer betaald; de belastingen van het verleden jaar zijn niet ingekomen en zullen nooit inkomen, om dat het land ten onder is gebracht. Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Rvckeboeh, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: De Veurnaar deelt in zijn laatste nummer een artikel mede.geteekend «een geabonneerde», welk opzettelijk schijnt geschreven te zijn om platten lof toe te zwaaien aan de ministers Beernaert en Delantsheere, aan den senaleur du Bus en aan den volksvertegenwoordiger L. Visart. De geabonneerde van den Veurnaar spreekt over de waterwerken in het arrondissement Veurne-Dixmude, over de uitstekende diensten, die wij te danken hebben aan het ministerie, als mede aan onze uitstekende vertegenwoordigers. Doch de flikflooiende man is zoodanig verdwelmd door den wierook waarvan hij zich zeer onbehendig bedient, dat al wat hij zegt, noch kop, noch staart heeft, en daarenboven, gansch benevens de waar heid is. Heden zullen wij ons slechts met eenige punten van het schrijven des wierookenden geabon- I lieerden bezig houden. Met genoegen kondigt deze clerikale corres pondent aan de lezers van den Veurnaar aan, dat de som van 200,000 frank, in den laatsten zittijd, op voorstel van den minister van openbare wer- ken, en dank aan de tusschenkomst van onzen achtbaren vertegenwoordiger M.r Leo Visart, en aan deze van M.r den senator, burggraaf du Bus, door de Kamers gestemd, eerlang benuttigd en verdeeld zal wezen voor de volgende werken, waarvan de noodzakelijkheid sedert lang gekend was, en welke nog dit jaar zullen begonnen worden, te welenvoortzetting der werken ter verbetering van den IJzer, en herdelving der vaarten van Veurne naar Duinkerke en van Veurne naar Bergen (Frankrijk) Onze lezers zullen zich herinneren, dat in den beginne van den laatsten zittijd der Kamers, dertig gemeenten een miljoen hebben gevraagd, ter vol trekking der waterwerken in den IJzer en in Veurnambacht. De heer L. Visart, die nooit gaarne het ministerie lastig valt, oordeelde alsdan, dat de gevraagde som overdreven was, dat 600,000 frank voor die werken voldoende kon zijn, en hij be paalde zijne vraag bij deze laatste som. Eh wel, lezers, liet gouvernement heeft slechts het derde, of 200,000 frank toegestaan. Dit bewijst voorzeker niet, noch ten voordeelc der bezorgdheid van bet ministerie voor ons arrondissement, noch ten voor deelc van den invloed dien de heeren du Bus en Visart op het ministerie uitoefenen. De gestemde 200,000 frank zullen, volgens den correspondent van den Veurnaar, en zoo als hooger is gezegd, gebruikt worden voor de volgende werken: l.° Voorzetting der werken ter verbete ring van den IJzer; 2.” Herdelving van de Duin- kerkevaart; 3.’ Herdelving van de Bergenvaart. En alle deze werken (lel wel op, lezers!) zullen, volgens den goedingelichlen schrijver, met de ge ringe som van 200,000 frank, nog dit jaar begon nen worden 1 Dat men de werken ter verbetering van den IJzer zal voortzetlen, is maar al te zeker: men werkt er reeds aan sedert vijftien jaar en meer dan de helft IJZEREN WEG VAN LICHfERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne 12-11 9-08 10- 15 11- 10 IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport 2504. 49/ JAAR. I*OLITIIiI£ OVJEIAZICIIT. Men kende eergisteren avond te Parijs reeds den uitslag van vijf en zeventig kiezingen van voorzitters van generale raden. Onder dit getal tellen de republie- keinen er dertig en de groep Lavergne vijf. Het fransche gouvernement schijnt in derdaad zeer bekommerd te zijn met het ontwerp der duilsche katholijken om in bedevaart naar Lenders te komen. Er zou zelfs daarover reeds eene ruiling van mede- deelingen hebben plaats gehad tusschen den gezant van Frankrijk te Berlijn en het duitsch ministerie van buitenlandsche zaken, indien de bedevaart plaats grijpt, iets wat nog niet zeker is, dan schijnt het fransch gouvernement toch niet te zullen toeslaan dal de Duitschers zich in groepen van groot getal naar Loudes zullen begeven, zooals de engclschen en de Belgen hebben gedaan. De keizer van Oostenrijk heeft dezer dagen eenen raad voorgezeten, die door al de hongaarsche ministers werd bijge woond om te beraadslagen over den opstel der troonrede, die den 28 dezer maand zal afgelezen worden bij de opening van den magyaaischen landdag. De hongaar sche dagbladen beweren reeds te welen, dal hel ontwerp van troonrede in alge- meene bewoordingen is opgesleld en zich maar oppervlakkig uitlaai over de belang rijke hervormingen die llongarie verwacht. De lijdingen uil Spanje bepalen zich thans bij het vermelden van den tocht van generaal Jovellar naar Seo de Orgel. Hef gerucht liep dinsdag te Madrid, dat de verdedigers dier plaats reeds tweemaal het wit vaandel hadden uitgestoken en hel daarna terug getrokken hadden. Niets der- gelijks wordt van hel looneel der gebeur tenissen vermeld. Van daar is men enkel te welen gekomen, dal de troepen der Garlisten die eene ontzetting van Seo de Urgel hebben willen beproeven, kracht dadig terug geslagen zijn; namelijk Cas- tellar zou eene volledige nederlaag te Navines geleden hebben. Het lurksch gouvernement trekt aanzien lijke strijdkrachten samen om den opstand in Herzegowina te beteugelen; het lurksch gouvernement schijnt nu de gansche erns tigheid van den toestand te begrijpen en zich in staat stellen om dien hel hoofd te kunnen bieden. Volgens de laatste tijdingen uit Alhenen zal de 'nieuwe grieksche kamer weder het droevig schouwspel aanbieden van de ver deeldheid der partijen, die, door elkander te bestrijden, de geregelde werking van het canten moeten zoeken aan 5,000 frs per hoofd, ’lis te zeggen, voor deze huisge zinnen der burgerij en landslieden eene uitgaaf van drie miljoen 600 duizend fr. Klerikaal ministerie, ziedaar uw werk. En nu eens luide geroepenVivat! de klerikale regeerders, alle hunne schoone irotte peereu Veurne, A.ugusti. DE KLERIKALE ffllLICIEWET. Zij is wat schoons, die miliciewel ver beterd door de klerikalen. Over vijf jaren schreeuwden de klerikalen moord en brand legen de liberalen over de militaire lasten en het oorlogsbudjet. Maar nu zwijgen de heilige gazetten, dat zij zweetenWaarom? Omdat zij welen dal de klerikalen de milicielasten verdub beld hebben.Inderdaad: 1° Het oorlogsbudjet is van 56 miljoen tol 44 miljoen geklommen of eene ver meerdering van acht miljoen. 2° De diensttijd der soldaten is van 5 maanden verlengd en van 26 lot 29 maan den gebracht. 5° Het contingent van T leger is jaar lijks van 1000 man vermeerderd. 4° Hel leger in vredestijd was van 42 duizend man en ons gelukzalig ministerie heeft hel op 45 duizend man gebracht en de ruiterij van 8 op 10 duizend paarden en ruiters. 5° De Slaat alleen is handelaar in rem- placanten geworden. 6" De miliciaan die een plaatsvervanger wil hebben, moet voor de loting 200 frs in de staatskas storten. Alle deze herinneringen doen wij, zegt hel Weekblad, nu hel bekend geworden is dat het gouvernement dit jaar 1200 rem- placanten te kot t heeft. Hoort gij hel, burgers en landbouwers, TWAALF HONDERD Inderdaad het staatsbestuur moet 2025 remplacanten leveren en heeft slechts 800 vrijwilligers met premie kunnen aanwer ven. Dus 1200 te kort Twaalf honderd belgische fainilien zul len zelve plaatsvervangers moeten zoeken of hunne zonen soldaat zien worden. Wat zal er gebeuren? De prijs der plaatsvervangers zal wederom van 2,500 5,000 5,500 frs zijn. Twaalf honderd fainilien zullen rempla- I A r W 5 w»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1