n J T I Lt 4 V E U II N E, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. -40.' .1 AAK. den 30 Ah! ze weten wel, de bedriegers, wat zij Veurne, 4t September. Als wij aan de klerikalen vragen 0-00 8-45 7-20 9-50 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. ■4-35 1- 35 2- 39 3- 40 •1 minste merkelijk verminderen, die volks- foppers hebben hel remplacement ónmo gelijk gemaakt voorden burger. Het is met geen 801) fr. meer, zooals onder hel libe raal ministerie, dal men eenen plaatsver vanger bekomt; de kleinste prijs mogelijk is 1600 fr. Maar wanneer bekomt men voor 1000 fr. oenen plaatsvervanger? Men weel dal hel gouvernement zich met de plaatsver vanging gelast, maar dal, alswannecr hel geene plaatsvervangers genoeg vindt, de burgers zelveti er mogen achlerloopen, en dat er dan geene kwestie meer is van 1000 fr., dat men dan lol 5 en 4 duizend fr. moei leggen om zich van den militairen Pom-hum OvuftziciiT. Men spreekt te Parijs over bijeen komsten door de bonapartislen te houden; zij zouden voornemens zijn eenc soort van bedevaart naar Arenenbergin te richten. De zoon van den man van Sedan bevim.lt zich aldaar en er zou zich rondom hem eene soort van grooten pailijraad ver- eenigen. Volgens de Provincial Correspondent van Berlijn is de oud bisschep van Paderborn, die uil eigene beweging de hem aange wezene verblijfplaats heelt verlalen, ver vallen verklaard van de prusischê naliona- lileit. v i De minister der kolomen van de Aeuer- vrijwil- de Indien. Hij bevestigt dal hel aanvaard worden op hel vertonnen dienst vrij le koopen. De klerikale bedriegers hebben hel volk willen doen gelooven dal iedereen er met 1600 fr. zou van afgeweest zijn; dal het gouvernement rem platan ten genoeg zou IJZEREK WEG VAK LICHTERVELDE-VEURNE KAAR DDIKKERKE. Van Vcurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Vciirnc naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne gevonden hebben. Eliwel! de minister van oorlog moest dees jaar 2025 rempla^anlen leveren; wilt gij welen, lezers, hoeveel hij er, op I oogst gevonden had? 852!!! Zoodal hij er bijna I 1200 te weinig heeft. Hel is waar de minis ter van oorlog heeft nog lol 15 september J lijd om remplavanlen aan le werven; maar, indien hij op 6 maanden lijds er slechts 852 heelt gevonden, mag men zonder vrees van eene grove misgreep le doen, i zeggen dal het grootste getal lol hetwelk hij zal komen de 900 niet zal overtreffen. Wal doen de klerikale dagbladeren, in tegenwoordigheid van dit verpletterend be wijs hunner fopperij? Ze beginnen met te zeggen dal hel ministerie van oorlog op 1 oogst 1200 plaatsvervangers had gevonden in de plaats van 852, zooals de olïiciele stukken hel bewijzen zij maken dus hel volk wijs dal de minister van oorlog 568 remplayanlen meer heeft dan er wezenllijk zijn. Eerste logen. De klerikale bladeren voegen bij die eerste logen eene walgelijke spotternij of eene kolossale domheid. De minister van oorlog, zeggen zij, zal, van 1 oogst tol 15 september, nog 500! plaatsvervangers be komen. Oordeelt lezers: op 6 maanden lijds vindt de minister slechts 852 retnpla- canlen en op eene maand en half zou hij er nog 500 bijeen trommelen! Al de be dienden van T land hebben de sleden en de dorpen gedurende zes maanden afge- loopen; men heeft alles in het werk gesteld, alle middels gebruikt, alle beloften gedaan om 852 remplacanien Le vinden; en in eene maand en hall lijds zouden er nog Het Blad verseliiint. allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. voorop - Voor Stad: 6 jnaanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch ïtelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Een afzonderlijk n: miner 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboek, Ooslstraal 6 tc Vcurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brievcii cngeldM«iclii\iij. kandwelke door Busland beschermd werd, schijnt noodlottig lol eene russische lusschenkomsl le moeten leiden, en wel licht tol eene inlijving van die landstreek bij de provincie van Turkestan. De pogin gen van den gouverneur van Kaulfinann, om lol eene vreedzame poging van het Khokandsche vraagstuk të kunnen komen, zijn met geenen goeden uitslag bekroond geworden. Aanzienlijke strijdkrachten der Khokands hebben de naburige bezettingen der russische provincie op verscheidene punten overrompeld. De Inca ide fusse meldl dal de luilenant-generaal Golo- valchev aan hel hoofd der troepen staal, welke die overrompeling moet bestrijden. 7-37 12-11 6- 30 9-08 7— 40 10-15 6-35 11-10 V.' 2506 landen logenstraf op stellige wijze de be weringen van verscheidene vreemde dag bladen over misbruiken, die zouden be gaan worden bij de aanwerving van ligers voor gouvernement geene aanwervers heelt, en de vreemdelingen maar met hunnen vrijen wil en der vercischle papieren. Eene depeche uil Kagusa van augnsli, meldl dat de opstandelingen, die Trebigno bedreigden, door de turksche troepen genoodzaakt zijn geworden in de gebergten af le Hekken. In Set vie zijn de gemoederen nog altijd zeer opgewonden; de groole nationale Ser vische partij heeft eenen fakkeltocht inge richt ter eete van prins Miliano. Dit kan slechts eene belooging zijn ten voordeele van hel kabinet Rislilch, dal geheel voor deelig is aan de beweging, welke strekt om de politieke inrichting der christene provinciën van Turkije te vervormen. Na zijn adres in antwoord op de keizer lijk boodschap gestemd en zijne afgevaar digden bij den Beischslag van Peslh be noemd te hebben, heeft de landdag van Croalie zich lol den aanstaanden zittijd verdaagd. In het aangenomen adres zijn zekere zinsneden weggelaten, die bran dende vraagstukken aanraakten: die name lijk, bij welke een oproep tot hel gou vernement werd gedaan, om in overleg met zijne bondgenooien de nationale ont wikkeling der in opstand zijnde provinciën te verzekeren, en die rakende de ver- eeniging van Dalmatic met Croalie. De ban had verklaard, dat hel gouvernement niet gedoogen zou dat de landdag zich met buitenlandschc zaken zou bemoeien en had de uitlating van bovengemelde zinsneden aangeduid, als eene voorwaarden van be slaan voor den landdag. De omwenteling, die de omverwerping heeft veroorzaakt van den Khan van Kho- IJZEREH WEG VAK DIXMDDE KAAR KIEDPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-20 00-00 -4-10 Dixmude naar N’ieuport 9-50 0-00 2-20 waaromi zij onze bladeren uil de buitengemeenten en de klerikale huizen sluiten, wordt er ons schijnheilig geantwoord dal wij den godsdienst aanranden, en ondet dit voor wendsel schildert de geestelijkheid, ep de buitengemeenten en in de kleine sleden, ons af, als wilden w ij den kalholijken gods dienst vernietigen, wij <.ie bij elkeen de vrijheid van geweien eet biedigen. Maar de drijfveer der klerikale vijand schap tegenover de liberale drukpers is de vrees dal der klerikalen snoode handel wijze, hun bedrogen fopperij zouden aan het daglicht komen, inuien hel volk onze bladeren mocht lezen. De burgers zouden zich, door hel lezen onzer bladeren, over tuigen dat de roomsche geestelijkheid, onder voorwendsel van godsdienst, hel volk verleidt en onderdrukt en zijn door zuren arbeid gewonnen geld doel dienen om hare heeischzuchtige plannen ten uit voer le brengen. Wij hooien de klerikalen nog schreeu wen tegen hel budjet van oorlog en hel- gene zij de bloedwet noemden; hel libera lism was de oorzaak dal jaarlijks miljoenen nutteloos aan hel leger verkwist wierden en dal dui/ende jongelingen aan hunne familiën wierden ontrukt. Sedert zijn de klerikalen aan hel bewind gekomen! en het budjet van oorlog is met verscheidene miljoenen vermeerderd en jaarlijks moeten er 2000 jongelingen meer dan onder hel liberaal bestuur, den ransel op den rug nemen; en de laffe aanvallen der kleri kalen tegen hel leger hebben opgehouden! Onder hel liberaal bewind kon men voor 800 fr. eenen plaatsvervanger bekomen. De klerikalen die aan het roer gekomen 1 zijn door de militaire kwestie, omdat zij 1 aan de kiezers wijs maakten dal zij hel 500 gevonden worden! leger gingen, zoo niet afschaffen, ten i ZATEKDAG 4 SEPTEMBER 1875. gUMMi r*> ‘i w

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1