I fr. 20-00 A. (Landman 0-50 6-25 0-50 Sterfgevnlen. De lieer De Breync-Peellaerl, oud-volksvcrtcgen- woordiger cn oud-burgcmeeslor van Dixmude, komt cen onherstelbaar verlies te ondergaan in den persoon van zijne echlgenootc, Mevrouw Emilie Peellaert, overleden den 2 september, in den ouderdom van 68 jaren. De lijkdienst, gevolgd van de begraving, zal plaats hebben te Dixmnde, op zondag 5 dezer, om elf ure 's voormiddags. De vlaamschc lel teren hebben een onherstelbaar verlies geleden. Napoleon Deslanbcrg is donderdag nacht overleden, na eene ziekte die sedert lang geene hoop op herstel meer gaf. Hij was een man van talent en van hart. Volksdichter in den echten zin, was hij trouw gehecht aan Vlaanderens taal en zeden, voor welke hij zijn leven lang moedig gestreden heeft. De dood van N. Destanberg laat in de vaderlandsche letteren eene leemte die niet licht zal aangevuld worden. Oorlog onn hel. onderwijn. Men bemerkt dit jaar eene dubbele verwoede oorlog bij de klerikale drukpers legen liet burger lijk en wereldlijk onderwijs. Deze vijandschap vertoont zich op alle wijzen cn manieren; de kleri kale» treden de huizen binnen cn waar list niet ge lukt daar wordt geweld en bedreigingen gebruikt. Meer dan ooit is het onderwijs de mikpunt der werkingen onzer tegenstrevers, zegt het Weekblad. Zij hebben daarop al hunne poogingen samenge trokken cn stellen er hunne hoop op. Van langs om meer willen zij de jeugd onder hunne macht hebben. Daartoe verwaarlóozen zij niets. Zij maken hel burgerlijk wereldlijk onderwijs voor goddeloos en zedeloos uil. Dal is schaamie- looze laster. Maar als men op de rechterlijke kronijk wijst, dan ziet men te veel welke onderwijzers de geeste lijke scholen soms bezittenZwijgt er mij van, ais ik er op denk dan wordt mijn hart veront waardigd; gruweldaden zonder naam zouden onze tegenstrevers moeten doe» beschaamd worden. Schaamte! dal kennen zij niet; hoe méér reden zij hebben van te zwijgen, hoe meer zij lasteren en faamschenden. Daarom, liberalen, hel is uwe plicht de goede liberale scholen aan Ie prijzen in de familien; deze zijn niet alleen zedelijk, maar geven een goed onderwijs. Wij weten maar al te wel dat vele huis gezinnen door de geestelijkheid in hunne stoffe lijke belangen bedreigd worden, als zij hunne kinderen naar de wereldlijke scholen zenden. Maar de liberalen zouden hel verstand moeten gebruiken de familien te ondersteunen, die den klerikale» dwang weerstand durven bieden. Weel wel, vrijheidsvrienden, dal zorgen voor het wereld lijk onderwijs, niet alleen strijden is voor hel tegenwoordige, maar nog meer zaaien voor de toekomst. Vergeel dat nimmer. l^lbernlo PenniiiK- Om het voorbeeld te geven aan sommige liberalen, die in de beurs niet goed kunnen fr. 5-00 Idem volgens maat en gewicht 2-50 Een kloeken djui van Adinkerke Van een braven jongen van Adinkerke Van de grootste soepe van Adinkerke Moed, liberale mannen! geen onverschil ligheid meer, of België is verloren, België wordt een Spanje! Deden ai de liberalen eene kleine opoffering, en waren zij allen werkzaam, in 1876 zouden wij zeker tienmaal zeker een liberaal ministerie hebben, en veel liberale hooggeplaatste mannen daarbij. Vat je’l! f. meerden! zijn, alhoewel zij in alle andere nabij- gelegene steden cn gemeenten merkelijk zijn ge- rezen. Het is waar, hel gemcente-bcsluur zou nog moer verbeteringen kunnen invoeren, zoo wel onder zedelijk als stoffelijk opzicht. Doch aan wie de schuld dat zij niet bewerkstelligd worden? aan do klerikale» zelven, die aan de ingezetenen, cn bijzonderlijk aan de kiezers, schrik inboezemen van alle leuningen, van alle vermeerdering van lasten, boe klein deze ook moge weren. De beschuldiging van den correspondent van den Veurnaar, tegen ons geineente-hesluur, is dus van allen grond ontbloot. Wat de 2d* vraag betreft, wij kunnen er ónmo gelijk eene oplossing voor vinden. De nadeelige werkingen en betrenrlijke beknibbelingen die eenen zoo groolcn invloed uitgeoefend hebben op de be slissing van hel ministerie betrekkelijk de hedel- vingen, door liet Gouvernement, inde Duinkerkc vaart en in de Bergenvaait, blijven nog altijd voor ons een geheim. Maar, wanneer zal men die werken aanbesteden? Zij moeten immers, volgens M.r de geabon neerde van den Veurnaar, nog dit jaar begonnen worden Verleden maandag had alhier, in hel weezen- gestichl, de prijsdéeliiig plaats aan de leerlingen der meisjesschool der Godshuizen, school die, zoo als men weet, ten gevolge der wel van 1842 op het lager onderwijs, door het gemeente-besluur als communale school is aangenomen. Deze plechtigheid was bijgewoond door een uit gelezen gezelschap, grootendeéls samengesteld uit de moeders der betalende leerlingen; zij werd voor gezeten door den heer Burgemeester en de twee heeren Schepenen en zij was, onder veel opzich ten, lieten bevallig, zoo als gemeenlijk prijsda lingen in meisjesscholen zijn. De uitreiking der prijzen, die zeer talrijk waren, was afgewissckl door wel gezongene lieve kooi en, en door goed voorgedragene fransebe declamaties. Men sprak hierover met veel lof, en ten rechte,. Doch, men heelt opgemerkt, dal er geene enkele voordracht in de moedertaal was, en dat, ter uitzondering van eenige weezen, mei eene enkele koslelooze leerling aan de ceremonie een werkzaam deel nam. Dit maakte bij sommige aanwezigen eenen ongunstige» indruk. Men zou nooit mogen uil het oog verliezen, dal de meisjesschool der Godshuizen ingerieht is gansch ten voordecle der behoeftige», en niet alleen om de arme kinderen te onderwijzen en te verzedelijken, maar ook om ze te verheffen. Men zou insgelijks dienen indachtig te zijn, dal hel bijwonen van prijsdedingen bijzonderlijk van prijsdeclingen in meisjesscholen eenen goeden en zedelijken invloed uitoefent op de ouders. Men zou dus moeten trachten, dat de ouders der arme kinderen, zoo veel als hel mogelijk is, de prijsdee- lingen kunnen bijwonen. Demuilplaag.De ziekte blijft steeds heor- schcn in onze provincie. Den 20 august! was zij weder op twee nieuwe hofsteden uitgehrokon, namelijk bij sicur De Craene, te Langcmarck cn bij sieur Delva te Zonnebekc. In hel arrondissement IJperen breidt zij zich groolelijks uit; zij heeft do gemeente Watou cn Wesloulre overrompeld, alsook de parochie van O. L. V. te Poperinghe, van waar zij, volgc is hel schijnt, overkomt uit Frankrijk, waar zij veel heviger woedt dan hier. Verder heeft men ze bcslaligd bij 11. Vuylsleke, te Boesinghe, bij Francies de Spiegclaere, F. Fransot en Dccuypere, te Oedelcm. Zij is ook uitgebroken bij Vei lende, Vandam me, Dcpuidt, Rabaeys cn Lemahieu, te Loo; bij Lele- verc, Pype-De Caesteckc, F. Pype en Mcrveillie, wed' De Cramer en Vanderbaeglie, hij Markey en Prooi te Sl-Jan; te Zonnebekc, hij Delva-Veinimme, De Vos-Delaey en te IJperen, bij Gallens-Doom. Hel schijnt dal vele landbouwers verwaarlóozen te volkomen aan de voorschriften van art. 319 en volgende van het strafwetboek, wanneer de ziekte onder hun vee uitbreekt. Wij kunnen bun niet ge noeg aanraden van zoo gauw zij zieke dieren heb ben, l.° niet de kwakzalvers of de hoefsmeden te rade te gaan, maai’ zich rechtstreeks te wenden naar den rijksveeaiis van hun ressort, en 2." onmiddelijk do vereischle verklaring te gaan doen bij den burgemeester hunner gemeente, om zich aldus niet bloot te stellen aan de straffen voor schreven door de wet. De correspondent van den Veurnaar een ge abonneerde is stijfhoofdig. Hij weigert uitleg gingen te geven over zijn schrijven, en verspaart zich de moeite te antwoorden op de twee vra-’en die wij hem hebben gesteld, te welen: 1. " Wat hij verstaal door de a onbeweeglijkheid waar in de stad Veurne sehijnt te verkeeren ondanks al de vruchteloost; pogingen op ver- schilligc tijdstippen door sommige medeburgers aangewend 2. " Welke nideelige werkingen en betrenrlijke beknibbelingen M.r Visarl heeft moeten vernieti gen, met al de macht waarover hij bij hel gou vernement beschikt, om de langgewcnschte be- delving van de Bergenvaart te bekomen? Welke mag toch wel de onbeweeglijkheid zijn die, volgens den geabonneerde van den Veur naar, voor Veurne zulke erge gevolgen heeft? Ware het. misschien, volgens onzen tegenstrever eene gunstige beweeglijkheid, indien ons gemeente bestuur de Middelbare school, de Toeken- en Nijverheidsschool, de Muziekschool, de school voor volwassenen afschafle? Indien het den Stads schouwburg in eene Tjeelkens-kapel veranderde? Indiea het de gelden bestemd voor hel horstellen van bel stadhuis cn het juslicicpalcis, voor het maken van voetpaden enz. gebruikte voor het uit voeren van prachtwerken in S.‘ Nicolaaskerk Indien hel hel beheer der goederen van disch en godshuizen overleverde aan de geestelijkheid .Maar neen, het gemeente-besujur en de meer derheid der burgerij deukt er anders over: zij verkiezen de beweeglijkheid, die toegelaten heeft de talrijke wegen van Veurne te verzanden, of te kasseiden, riolen en voetpaden te maken, hare openbare gebouwen te herstellen, hel openbaar onderwijs uit te breiden en te verbeteren enz. cn dit alles, zonder dat, sedert meer dan twintig jaar, de stedelijke belastingen van eenen centiem ver doen, als zij onze bladeren uit de buiten gemeenten en de klerikale huizen sluiten; ze weten wel waarom zij in den biechtstoel en op den stoel der waarheid de liberale drukpers aanranden en lasteren, be libe rale bladeren, indien zij mochten gelezen worden, zouden de burgers overtuigen dat het klerikale kamp een kamp van bedrog en fopperij is; ze zouden zien dal de kle rikale!) het volk exploiteren en dat bij hun, God en godsdienst slechts woorden zijn waarmede zij zoeken de macht in handen te krijgen om hel volk te verarmen en te veidrukken. Algemeene Tijdingen. Morgen, om M ure, in de groole zaal van het Stadhuis, heeft de prijsdeeling plaats aan de leer lingen der gemeenteschool voor knechtjes. Op uwen post, vrienden van het onderwijs, zelfs deze, die men vergeten heeft uit te noodigen. Men deelt ons mede dat onze stadsgenoot, de heer Emiel Pierrel, met voldoening zijn exaam voor aspirant candidaal-notaris heeft afgelegd. Volgens een telegram, uit Nieuporl Bains ge zonden op 2,,, n dezer, zal er morgen zondag aldaar een muzikaal feest gegeven worden door do vrije Pompiers van Leuze. Den 18 september 1875, om II ure des i morgens, zal er overgegaan worden in hot provin ciaal Gouvernement van West-Vlaanderen, tot de aanbesteding in twee loten Der uit te voeren vernieuwing der bruggen gc- heelcn: de Schildersbrug en de Sassebrug» gelegen langs de groote Beverdijkvaart aan den dool tocht van den weg van VeurnenaarSpermallie. Het begrootingsbeslek beloopt tot fr. 17,960-00 Voor het 1' loten voor liet 2'e 18,000-00 De borgstelling is vastgcstcld 900-00 Men schrijft uit NieuporlZaterdag is een werkman ter gehechte dé Raltcvalle verdronken, met zich te baden onmiddellijk na hel middagmaal genomen te hebben. Nogmaals cen slachtoffer der onvoorzichtigheid. Men meldt uit Oostende, 30 augusti: Er zijn deter da go n niet minder dan zes diefstallen vast gesteld in de, kabienen langs den zeedijk le Oostende. Terwijl de badgasten eene dompeling in de zee doen, sluipen dieven in de kabienen cn stelen er het gold en de jnweoh n. Oiider die dief stallen is er een aanzienlijke gepleegd namelijk van 3000 fr. Eene verschrikkelijke misgreep, die hel leven aan eene vrouw heelt gekost, is maandag morgend te Brugge gebeurd in T Noord Ghistelhof. De ge naamde Maria-Theresia van Hollebeke, oud 50 jaar, echtgenoot van Leopold de Koker, koorn- meter, was ziekelijk. Zij vroeg aan baren man eene teug wijn, die voor haar gereed stond; in plaats van uil de wijnflesch le schenken, schonk hij bij misvatting een glas vitriool, waarvan zij dronk. Hel brandend vocht vergiftigde haar, de ongelukkige vrouw liet jammerlijke kreten hoorei) en sliert in de verschrikkelijkste pijnen. Men kan denken welken indruk dit ongeluk in het huisgezin veroorzaakte. De echtgenoot, die als razende van wanhoop was, werd aangehouden, doch welhaast losgelaten. Het lijk van het slachtoffer der misvat ting is naar St. Jails-hospilaul gedragen. - De gemccnle-bcsturcn van Brussel, Brugge, Leuven en Mechelen hebben aan de heeren sena- teurs en volksvertegenwoordigers der arrondisse menten, waarvan die steden do hoofdplaats zijn, een verzoekschrift gezonden om hen uit le noodi gen hunne pogingen te vercenigcn om voor de Kamers de verwerping te verdedigen der con- ■WgWMW I, (......■lil

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2