Te koopen uit er hand. TWEE WOONHUIZEN TOEWIJZING KEfcEND MA Kl^EEN. M ENAG1 E-C.OEDEK EN Door verandering van verblijf. het volvoeren van hare eigene pligf. Ei O O I* S> A <U van £.V AXDEKE VOOIOVElil'EK le j%lvei*iiigiiein. vcnlie van Ternouz.cn of ten minste van art. II van dit verdrag en de voorstelling door hel gouverne ment te vragen van een wetsontwerp waarbij iedere dor sleden Gent, Brugge, Mechelen en Leuven met een groot zeekanaal zou begiftigd worden, dal de twee cerstgemelde stedi n recht streeks aan de Noordzee, en de drie andere recht streeks met de Schelde zou verbinden. De zangmaatschappij Orphéon van Brussel, heelt zondag laatst op den prijskamp te Limoges den prijs van uitmuntendheid en den eereprijs be haald, bestaande in ccne gouden kroon en ecu kunstvoorwerp door maarschalk Mac-Mahon ge schonken. Zondag laatst had er in de Louisadreef te Brussel een .erg ongeluk plaats, «lat ecus te meer bewijst hoe gevaarlijk het is de schielsalons onbe waakt te laten. Een jongen van 15 jaar, Lodewijk van der Eist, zoon van den eigenaar der cstamincl op eenigc stappen van den ingang van Ter Kaïne- rcnbosch, was in den nanoen gaan schieten in oenen tlobcrtsahm nabij het huis zijner ouders. Eene zijner jongere zustertjes, een kind van 8 of 9 jaar, ging met hem. Op dit oogenblik werd de schieting bestuurd door cenen jongen van 10 of 11 jaar, en het meisje, nam eene karabijn die ge laden was, en welke zij deed afgaan met hel gevolg dal de kogel in den onderbuik van haren broeder drong. Deze viel in zijn bloed badend neer. De kogel is zeer diep ingedrongen en nog met uil de wonde gehaald. Er is te Luik eene maatschappij tol stand ge komen onder den titel van de kunstenaars met vier pooien. Haar doel is loopstrijden voor katten in te richten gelijk die in Engeland bestaan. Er zijn reeds 45 personen die van den kring deel maken. Een groote loopslrijd is voor den 11 sept. ingè- richt. Voor elke kat zal er 1,50 fr. moeten gestort worden. Er zullen verscheidene prijzen te winnen zijn. De kallen zullen met wagens vervoerd wor den en te middernacht te Cliênee vrij gelaten wór den. De kal die de eerste terug keert, wint den eersten prijs. Zaterdag laatst, van 8 tol 11 uur, heeft over Doornik en de omstreken een vreeslijk onweder gewoed. Langs den zuidkant was de schade aan zienlijk. Een groot getal huiz.cn van Barges, Wil- lemcau en andere omringende gemeenten werd overstroomd, zoodat de huisbewoners naar de verdieping en op de daken moesten vluchten, te Froidmont heelt men eeneu muur moeten afbre ken om het vee uit eene hofstede te krijgen. Op zekere velden ziel men nog meer dan eeneu meter den. De Sibcriers, zeer ingenomen met hel voor uitzicht eerlang eene academie te bezitten, hebben eene inschrijving geopendwaarvan men zich goede uitslagen belooft. Santa Cituz. Het eiland Santa Cruz, waar de commodore Goodenough vermoord werd, geniet eene zeer slechte befaamdheid van hel oogenblik zijner ontdekking af, dus van heteindeder 1GC eeuw lot op onze dagen. In 1594klaarde de spaan- schc zeevaarder don Alvaro de Mendona een esca- der van 4 vaartuigen uit, met het onbepaald voor nemen, de Salomon-eilanden, waarop hij bij eene vorige reis had stilgehouden, bij de spaanschc kroon aan te sluiten. Ten gevolge der Onnauw keurigheid waarmede die eilanden echter op zijne kaart waren aangoteekend, kon hij dezelve niet ineer terug vinden op de plaats waar hij dacht die vroeger te hebben aangelroffen. In vergoeding voor dat verlicszeilde hij langsheen de Marquesas- eilanden, vanwaar hij in noord-weslelijke richting koers zette; dit deed hem eene groep kleine eilan den ontdekken, van welke liet grootste den naam ontving van Santa Cruz. Hier poogde hij zijn voor nemen van kolonisatie uit te voeren. Hij landde met zijne zeelieden, en slichtte met deze eene stad van welke hij de hoop koesterde haar ecus de hoofdslad van een groot rijk te zien. Zijne eerste poging was de inboorlingen over te halen tot hel kristen geloof, maar al zijne pogingen kwamen niet verder, dan hen te loeren een kruis te maken .en eenige woorden spaansch uit te stamelen. Weldra hecrschte er oneenigheid tusschen de inboorlingen en zijne manschappen, waarvan het gevolg was, dat eender opperhoofden van dewihle volksstammen gedood werd. Mcndona deed welde bewerkers van die moord met de dood straffen, maar na het overlijden van den stichter der kolonie welke eenige weken later plaats had, lieten de Spanjaarden hunne onderneming varen en keerden naar hun vaderland terug. Santa Cruz en de omliggende groep eilanden, welke geheel in de gewone koers der schepen ligt, werd sedert dien, lot in de laatste jaren, weinig bezocht. Hel was in 1856 dal de heer Selwy in gezelschap van den heer Pallesou, twee engelsche geestelijken, eene eerste poging deden om de woeste eilanders tot een zachtercn godsdienst over te halen, maar hunne poging mislukte, liet naburig eiland Nukupa beeft sindsdien eene treurige ver maardheid gekregen door de moord op..den lieer Palieson, Het is dicht ouder den wal van dit ■ieland, op het kleine eilandje Tubna, dat de gees telijke met zijnen coadjutor ccne schuilplaats zocht. Ietwat verder rijst het eiland Vanikoro uit zee op, daar waar de fransche admiraal La Pérousc schip breuk leed. Dit eiland was hel looncel der slach ting van de 60 overlevenden, waarvan de over blijfsels in 1826 in eeneu tempel opgestapeld ge vonden zijn. Een gerieflijk en onlangs herbouwde WOONHUIS met ERVE, ten dienste van Winkel, slaande en gelegen le Veurne ter zuidzijde der groote Oost- straat. Bewoond door /J. De Conincl;; ingehruiktreding mol 23 april 1876. ’s Maandags en 's Woensdags te zien. Voor alle verdere inlichtingen zich te bevragen hij den Notaris DE BRAUWERE, ie Veurne. Gpetiinua- Vorkooping van j/z.r i:i:vi:.\\ TE HOUTHEffl, TEGEN HET DORP. Donderdng September IHJt;, om 4 ure namiddag, ter herberg de Zwaan, bij llenri Van Egroo, zal do Notaris CORUILLE, te Wiilverlnghcm, openbaar verkoopcr. Twee Woonhuizen, waarvan ecu onlangs nieuw gebouwd, voortijds gediend hebbende voor her berg en winkel, met 1 are 64 centiaren erf, ie Houlhem, bij de dorpplaals, bezuiden de Hcyden- straat. Gebruikt door August Slolpaert1, lol den eersten October aanstaande. Een gedeelte van den koopprijs zal mogen in handen van den kooper blijven. Titels en conditiën ten kantore van den Notaris COH.MLLE, voornóemd. Woensdag 8 September 1875, zijnde O. L. Vrouwdag, om 3 ure nanoen, ten huize van Hcne Dinnekein, te Alvcringhem, bij de hofstede van Francis Leuridan, Zal M.' BEEHKAERT, Notaris te Alvcringhem, koopdag houden van inenagie-goedcrcn en andere voorwerpen. .Met gereed geld. Kantoor van den Solaris DeCae, lioltr- imujschaalsiraaln." 10, le Vcurne. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1875, om 4 ure namiddag, ter herberg de Hoorn bij sieur Dekaert-Capoente Veurne, wijk Bewesler- poorl, openbare licilalie-verkooping van: 1. ° Een Huis en verdere gerieflijkheden met 2 aren 23 centiaren grond van gebouwen on erf, te Veurne, wijk Uewcslerpoort, zuid langs den Weslburgwcg en digi vandé dorpplaals van Adin- kerke; gebruikt en bewoond door sicur Delcal, tot 1 mei 1876. 2. " Nevens voorgaanden koop, een ander Huis en verdere gerieflijkheden met 1 are 94 centiaren grond van gebouwen en erf; gebruikt en bewoond door sieur Vandeivoude, tol den 1" mei 1876. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 27. Josephus Vandenbiuwaene, zoon van Hcnricus en van Amelia Kemmelbeke, llandboogst. den 28. Robertus Debruyne, zoon van Augustus en van Carolina Briiloot, binnen palen. den 29. Juslina Vandewoude, dochter van Julius jen van Leonia Lcpeire, Vestenstraat. den 31. Eugemus Bailléul, zoon van Güslaaf en van Juslina Thiry, Oostslraat, den 27. Picter-Jacobus Bril, zonder beroep, 73 jaren en half, geboren le Leyscle en wonende te Veurne, weduwaar van Alexaudiina Depinois en Desidcria Vereyck. den 28. Pharailda Lahaye, 2 j. 6 m. en 23 d. den 29. Josephus Vandeniu uwacne, 2 dagen, den 31. Josephina Baey, 4 m. en 29 d. den 3 sept. Camillus Top, 1 in. cn 1 d. llullomaifs Pillen. De Groote Vereischlen. Niemand zal de bewering ontkennen, dal tour ’s meuschen genot en geluk zuiver bloed en ccne gezonde maag, de eerste vereischlen moeten ge rangschikt worden. Zij kunnen veilig en onkost baar en door deze uitmuntende Pillen verkregen worden die zacht op hel zwakste lichaam werken en geenen geweldigen schok aan hel gevoeligste gestel veroorzaken. Holloway’s Pillen zijn bewezen in staal te zijn om stelselmatig te werken op zulke ziekten, die van ouder op kind overerven, die dik wijls de schoonste vooruilziglen bederven en eene hestendigezwaarmoedigheidoverde jeugd werpen. Deze Pillen zuiveren zoowel do vaste best.mddeelen als de vochlendes lichaams,en door deze heilzame handeling wekken zij ieder orgaan op, om op eene natuurlijke wijze dcszelf's bijzondere werking te volbrengen, cn geven iedere zenuw de kracht tot i i i het volvoeren van hare eigene plizt. ee,ne geneeskundige, en te 1 omsk gevestigd wor- 1 WoetiMlng 1«» Sepleiitlxgn'i 2 ure namiddag, in hel Cemeenle-huis, le Rams- cappelle van Sclioonc Hofstede hebbende Woonhuis, schuur en stallingen, met II 12-63-58 C" onder gras en zaailanden, wijk A, n.,s 1.72, 160, 161, 165 lol cn met 167, ISO, IS4, 183, 186, 187//, 1881>, 189c, 189d, P.ll)/?, PJlb, 195/1, 199fl en 199/i; palende de Koolhofvaarl en den steenweg op Nieuport. Bij plakbrieven in 9 koopen verdeeld. Gebruikt door den medeverkooper Charles Declercq, tol T" oktober 1876. De eigendomsbewijzen, schetskaarten en ver koopvoorwaarden berusten bij de Notaris DEBRAl - WERE, St. Denijsplaats, te Veurne. water. De bliksem heelt vele hoornen vernield; men weet niet of hij huizen getroffen heeft. Hel is bekend dal de bewaring van ijs in huis hoogst moeilijk is, vooral in kleine stukken. De London Medical llicord geeft cr nu een middel voor aan, van doctor Schwaiz, die aanbeveelt het ijs in ecu pot te doen en dezen met een deksel te sluiten. Vervolgens wordt die geplaatst in een bed van pluimen, en gedekt met een soortgelijk kussen, omdat de pluimen slechte warmtegeleiders zijn. Doctor Schwarz zegt dat Ijjj, op deze wijze gedu rende acht dagen, bij zomerhitte, zes ponden ijs bewaard heelt. De hertogin van II., eene schatrijke spaan schc, welke zich voor cenigen lijd le Parijs be vindt, begaf zich dezer dagen met haregezclschaps- damc bij eene der vermaardstc kleermaaksters van het Quartier de la Paix. Daar bestelde zij vijf of zes gala-koslumen van 2 of 3 duizend frank, waaronder een bestemd voor de ontvangst der 1 koningin Isabella van Spanje, le Trouville. Daar enboven liet zij een reiskleed maken in zwarte faille, waarvan de prijs bepaald werd op 680 fr. Degczelschapsdame vond dergelijk kleedsel voor zichzelve meer dan voldoende, voor hare dagen van groot toilet cn keerde's anderendaags naar de kleermakster terug. j Hoeveel, vroeg zij, zou dit kleed kosten, voor iemand die noch eene hertogin noch de vrouw van eeneu wisselagenl zou zijn? Laat ons zonder omwegen spreken, ant woordde de kleermaakster, is het voor u? Veronderstel dal hel voor mij is. Welnu, ik zal u een gelijk kleed leveren voor 200 frank. Dus, vier honderd tachtig frank meer voor een kleed, omdat men hertogin is! De ruissische régecring zal in Siberië’eene hoogcschool oprichten. Hel' land gevoelt groote behoetle aan zulk ccne instelling. Wetenschappe lijk ontwikkelde lieden ontbreken er bijna geheel. Slechts een vijftigtal artsen zijn over de ontmelc- lijke uitgestrektheid van dit land verspreid. De generaal Kasnakow wendde zich lot den minister van financiën, die bijzonder met het plan ingeno men, 280,000 roebels lot dit doel beschikbaar stelde. Volgens het ontwerp zal de hoogcschool twee faculteiten bezitten, eene rechtsgeleerde en STERFGEVALLEN. TaniTHirrr*- rrtrr rr.nir>r-witrn-TC IN EENE ZITTING, GEMEEN T E R A M SC A PI' ELL E

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 3