'O® VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEI1RHE EK HET ARRONDISSEMENT. ZATEK DAG 1875. J It Hoe Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr; 6-00. J 'oor gansch Belgie i 6 maanden, Ir. 3-75 Eén jaar, fr. 7 00. Koor Frankrijk: ft*. 16-50’s jaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemeri den drukregel. Men schrijft in bij I’. Ryckeiioeu, Ooststraat 6 te Veurne,: on op al de postkantooren van hel Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. DÜINKERKE. 4-35 6-02. 1- 35 8-00. 2- 39 9-06. 5-00. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbtuir voorop: Veurne, 11 September. DE AANSTAANDE GEINEENTEKIEZINGEN. Door gansch hel land worden de ge meentel aden van de helft vernieuwd den laalsten dinsdag der aanstaande maand, ’t is te zeggen den 26 October. Over drij jaren, zegt hel Weekblad, maakten de klerikalen opzettelijk eene nieuwe kieswet, waarop zij al hunne hoop bouwden om de dompersheerschappij in Belgie voor eeuwig te vestigen en de libe rale partij voor altijd onmachtig te maken. Zij werden leelijk bedrogen en in hunne verwachting bitter teleurgesteld. Men weel dal, in 1872, den kiescijns voor de gemeente op 10 fr. gebracht werd. Onze vijanden lekenden er op dal de nieuwe kiezers, behoorende aan de kleine bur gerij, overal de bal ins ten voordeele der klerikalen zouden doen overhellen. Zij wilden de groote steden in hunne macht krijgen om alzoo de liberale parlij den genadeslag le geven. Gelukten de klerikalen? Neen! duizend maal neen! Nu is ’l oogen- blik gekomen zulks le herinneren, want dal kan en moet den ijver lot den strijd bij de liberalen op nieuw aauvuren. Inderdaad van de negen hoofsteden van Belgie, waren er acht waar de liberalen zegepraalden; zij bemachtigden Antwerpen en Namen, waar de klerikalen sedert jaren den baas speelden; de liberalen triomfeer den in de vijf bisschoppelijke zetelplaatsen, Mechelen, Brugge, Namen, Luik, Door- nijk, en verjoegen de klerikale regeering le Leuven, de stad der katholieke hooge- schöolNog meer, in bijna al de steden van tweeden en derden rang kozen de kiezers liberale gemeenteraden met ont zaggelijke meerderheden. Nimmer leden de dompers een grooteren neêrlaag, zoo verpletterend in hare gevolgen. A.r 2507. IJZEREN WEG VAN LICHÏERVELDE-VEDRNE NAAR Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne Wij doen thans deze herinneringen om de liberalen alom tolden strijd op le wek ken. De aanslaande kiezingen zullen over al ernstig zijn; dé twee partijen zullen op leven en dood strijden. Zoolang de libe ralen meester zijn van de gemeenten kun nen de klerikalen niets ondernemen legen 1 I ShPTfcMBLK de volksvrijheden en de onafhankelijkheid der burgerij. Bovendien de gemeentekie- zingen zullen van eene hooge beteekenis zijn, daar zij juist de wetgevende kiezin gen van 1876 voorafgaan. En, lel wel op, reeds is ons land geinige geweest van gemeenlekiezingen die voor gevolg hadden, een klerikaal ministerie om verre le werpen, gevolgd door eene ontbinding der Kamers. Dit gebeurde in 1857. Nu ook staat ons klerikaal ministerie op geene vaste voeten, de minste schok kan bet naar de maan doen vliegen. Ja, dat Staatsbestuur wankelt gestadig, want hel is slechts aan het bewind om hel land in slaap le wiegen. Ah! Belgie zou slapen als de geheele wereld werkt en vooruit wil. Dat mag niet zijn, dal zal niet zijn Neen! wij mogen niet langer de bewaring onzer kostbare vrijheden aan de handen barer gezworene vijanden toevertrouwen. Dal de burgers der steden eens rondkijken naar de dorpen, daar is alle vrijheid en leven gedood door de geestelijkheid. Eiwel vrije mannen van Vlaanderen, wilt gij dat treurig lol ontgaan en den builen uil de slavenbanden helpen verlossen.... kiest in october liberalen als uwe gemeenleover- heid; zegl luid en krachtig en algemeen «de burgemeester op hel stadhuis en de pastoor in de kerk. Echter stellen wij hier met voldoening vast, dat de liberalen in vele plaatsen van Vlaanderen duchtig zullen strijden legen de klerikaleoverheersching. Kortrijk, Meenen, Poperinghe willen het juk afschudden en zullen er toe de uiterste pogingen in het werk stellen; zelfs Iseghem, Thielt en Roussclaere geven teeken van ongeduld en die drij plaatsen zullen ongetwijfeld een gedeeltelijken strijd aangaan. Moed, libe rale vrienden wakker op en gij zult zege pralen, als gij maar wilt! Ten slotte, wij roepen de liberalen aan hel werk. Een liberale uitslag der oktober kiezingen zou een treffend antwoord zijn op de uitdagingen die ons dagelijks van de klerikale zijde toekomen. Hel geldt hier niet alleen gemeentelijke en plaatselijke belangen, maar de beslissing eene levens kwestie van algemeen belang. Wie regeert er danis hel de pastoor of hel volk? 7-20 00-00 4-10 0-00 9-50 0-00 2-20 8-45 talrijke opstandelingen hebben verslagen, die zich poogden meester te maken van de bergpassen van Solska en Mazabona. De lurksche troepen hebben die bergpassen bezet en zouden maar vijf dooden verloren hebben, terwijl de opstandelingen 150 dooden en zooveel gekwetsten lelden. POLITIEK OVEllZICHT. Zoodra de president der franSche repu bliek kennis had van den inhoud van den brief van admiraal La Roncière le Nourry beeft hij zijnen ministerraad bijeen geroe pen; de genomen beslissing zal naar alle waarschijnlijkheid heden kenbaar gemaakt worden. Hel congres der vrienden van den vrede is geëindigd. De aangenomen beslissingen zijn eene plechtige protestalie legen den gewa penden vrede; als middel lol verbrei ding der gedachten van het congres werd aangeduid, dat de kiezers kandidaten zouden moeten kiezen, die de belofte af leggen voor de ontwapening te zullen stemmen. De viering van den verjaardag van den slag van Sedan heeft te Weenen aanleiding gegeven lol eene gebeurtenis, die wel eene koelte zou kunnen werpen op de betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitsch- land. Eene maatschappij',' gevormd door de Duilscheis, die de hoofdstad van Oosten rijk bewonen, de Germania, had besloten eene feest te geven bij gelegenheid van den 2 september. De policie heeft er zich legen vezel krachtens de wet op de ver- eenigingen, omdat hel een belooging be trof van een uitsluitend politiek karakter. De Carlsruher Zeiluny loont zich hierover ontevreden, dewijl de policie daar vroeger geen gebruik van maakte, als het de viering van bet feest van Napoleon III gold, en heden nog niet, wanneer de Amerikanen, le Weenen verblijvende, het feest vieren der verklaring van de onafhankelijkheid der Vereenigde Stalen. De Germania heeft, niet tegenstaande het verbod der policie, baar feest gegeven, doch hel gouvernement heeft hierop geant woord, met de maatschappij te ontbinden. De Epoca van Madrid meldt dat duizend Carlisten naar Cuba ingescheept zijn; nog vóór den 15 dezer zal men er een regemenl ruiterij, geheel uilgerust, heen zenden. Vóór het einde der maand zullen 8000 man naar dit eiland vertrekken. Uit Cetligno wordt getelegrafeerd, dat er nabij Dubra een zeer hevig gevecht heeft plaats gehad. Drie duizend lurksche sol daten, van geschut voorzien, hebben de opstandelingen aangerand, Hel gevecht heeft lol zeer laai in den avond geduurd. De Turken zouden verslagen zijn geworden en 200 dooden en veel gekwetsten op het slagveld hebben gelaten, terwijl de op standelingen slechts vijf dooden en twintig gekwetsten zouden gehad hebben. L’il Conslantinopel komt het bericht toe, dat den 6 dezer twee lurksche balaiUons <lc hissclioppen zoude» moeten zijn. Wij zijn meermalen in de gelegenheid geweest den slechten weg, den weinig kristclijken weg aan te tóohen welke de bisschoppen in 't bijzonder en de geestelijkheid in’t algemeen, in tijden van kie zingen volgen. Hel doet goed soms hier en daar eene uitzondering le vinden, welke wij dan met genoegen aanstippen, hopende dat die kerkvaders 7-37 12-11 6- 30 9-08 7- 40 10-15 6-35 11-10 3-40 IJZEREN WEG VAN DIXMDDE NAAR NIEÜPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport a» ■W,.r ABTERTFJT1E-BLI

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1