3-00 1-00 2-00 1-00 0-75 1-00 I 1-00 0-23 1 00 23-00 B. Ingez.onih'n Artikel. Alvcringhem, 6 September 1873. Mijnheer de Uitgever, Geleden drie weken zegde ik in uw blad mijne i meening over een door ons Bestuur uitgezonden brugge, en menige voorname persoönen der stad, Gelijk wij hel in ons laatste nummer hebben aan- gekondigd, heelt verleden zondag de prijsdeeling aan de leerlingen dor gemeente school voor de knechtjes en aan die der avond-schoól voor vol wassenen, in de groote zaal van hel stadhuis plaats gehad. De heer burgemeester Behaeghel zal de plech tigheid voor. Nevens hem bevonden zich de heer schcpene De Prey, de heeren gemecnte-raadsleden De Cae, Brycx, Desmet, Hóutsacgcr, Van Crom- L V. V ..X. J V. V* CHIU onder de welke de heeren pastoor en kapelaan van S." Walburga en de twee kapelaans van S.‘ Niklaas. Onze stadgenoot, de heer Herman De Hoon, heeft op 7 dezer, voor den Jurij van Brussel, het diploma bekomen van Gegradueerde in de letteren. Hulde willende brengen aan de moedertaal, en voor de moeilijkheid niet terugdeinzende, heeft hij, volgens toelating der wet, zijn examen gedeeltelijk in hel vlaamsch en gedeeltelijk in hel fransch afgelegd. Slechts 17 studenten, op daar omtrent 800 reci- piendarissen, hebben zich aan deze proef onder worpen. De heer Herman De Hoon is oud-leerling onzer middelbare school, en heeft zijne humanitei- ten gedaan in hel Atheneum van Antwerpen, waar hij de eerste is geweest in de Rhetorika. Xlgemeene 'Vijflingen. Een ministerieel besluit van den 31 augusti ver leent een uilvindingsbrevet aan M. A. Luyssen, cons lol betere gedachten zullen komen en de vrede in plaats van den twist onder de menschen zullen brengen. Wij geven hier onder de denkwijze van twee bisschoppen in zaken van kiezjngen, waarop wij de aandacht onzer lezers roepen. Onlangs gaf de bisschop van Namen aan de gees telijkheid van zijn diocees, onder voorwendsel dat hel ten voordooie der religie is, de volgende inlichtingen 1° Begaat de pastoor die zich op geener wijze mol de goede kiezingen op zijne parochie voor te bereiden bezig houdt, eene zonde, en hoe erg is de zonde wel? 2° Moet de pastoor van de verplichting der. burgers in zake van kiezingen spreken in de ca- techismuslesscn en in het sermoen, of is het ver kieslijk dat hij daar enkel in den biechtstoel van spreekt? 3° Op welke wijze zal hij de kwestie in de cate chismus en in het sermoen behandelen? 1° Is een biechtvader verplicht aan zijne biech telingen te vragen voor wien zij hel inzicht heb ben te stemmen? 3" Moet men zich met die gewichtige kwestie bezig houden op het laatste oogenblik en als de kiezing op handen is, of moet men eenigen tijd voorop de kiezers trachten te winnen? Welke zijn de beste middels om die kiezers voor de goede zaak te winnen? Men weet bij ondervinding hoe al de kwestiën opgelosl worden. Als tegenhanger haalt men eenen zendbrief aan van den bisschop van Diborn, (Colombie), die vaststel'., dal noch hij, noch zijne geestelijken zich nooit met politiek hebben bezig gehouden en con- clueertals volgt: «Wij verzoeken u dus: 1° u voortdurend van alle deelneming, zelfs onrechtstreeksche, in de nationale staatskiezingen te onthouden; verklaart u voor geen enkel kandidaat, mengt u in geene kieskuiperijen; 2“ Laat niet toe dat er voor de kerkdeur ver- eeniging van kiezers plaats hebbe; 3’ Woont geene vergadering bij die een poli tiek karakter heeft. In geval het gebeurt dat men van kiezingen of andere politieke zaken in uwe tegenwoordigheid spreekt, doel nooit uwe denk wijze kennen. In alle geval, tracht uwe geloovigeu den eerbied voor het wettig gezag in te boezemen.» Dal is ten minste gesproken; dat is nog een van die oude goede bisschoppen, die het wel meent met de religie en de broederlijkheid onder de menschen. Wal verschil met de taal der bclgisclie bisschop pen, die niet dan van strijden spreken en hunne dagbladen gelasten met treffelijke lieden uit te maken Ten tweede, de overhededen, de rijken, de be- goede burgerij der stad waren in geen genoegzaam getal opgekomen; Ten derde, hel muziek van S.u Cecilia was af wezig, en dit is onvergeeflijk, des temeer daar deze maatschappij van wegc bel gemeenle-bestuur eene rijke loelaag geniet om de openbare feesten op te luisteren. Verhaasten wij ons te zeggen, dal deze grove fout slechts gedeeltelijk aan de wer kende leden der maatschappij ten laste wordt ge legd, want zij hadden zich met zestien in hel gildhof aangeboden, maar dat zij bijzonderlijk weegt op den onder-chef, die geweigerd heeft met zestien leden te spelen; Ten vierde, de kinderen der lagere school heb ben, op verre na, zoo goed niet gedeclameerd als de leerlingen der middelbare school en die der meisjesschool: bij de eersten waren houding en uitspraak gebrekkig; bij de kinderen der twee andere scholen integendeel, waren houding en uitspraak onberispelijk. De eene gelijk de andere zijn nogtans Veurnesche kinderenOverigens er zijn slechts drie leerlingen die gedeclameerd hebben, en dit is, ons dunkens, te weinig. Ten vijfde, de redevoering van den hoofdonder wijzer scheen niet geschreven tezijn voor de plaats in de welke zij wierd uitgesproken. Het klonk vreemd, inderdaad, te hooren, dal de lieer Pinte, hij, gemeente onderwijzer, in tegenwoordigheid van de gemeente overheid, die de plechtigheid voorzal, de geestelijke overheid boven de wereldlijke plaatste. En dit was geene misgreep, geene lapsus lingua-, maar er stond geschreven, en hel werd met nadruk gelezen: de geestelijke en de wereldlijke overheden. De heer Pinte zal zijne redevoering, die nog andere aardigheden bevatte, niet genoeg hebben geschaafd, noch de er in uitgedrukte gedachten niet genoeg hebben gezift. Had bij, op het stadhuis, en in tegenwoordigheid van den heer Burge meester, den weldoener der school, wat meer eerbied jegens de gemeente-overheid laten blijken, niemand, zelfs niet de geestelijken, zouden hel hem ten kwade hebben geduid. ■lochterlijke Kronijk. KOIIHIT.TIONMI.E RECHTBANK VAN BRL'GGE. ZAAK DE BUBRURE EN CRETS. Uitdaging in tweegevecht en poging tot moord, uit gedaagd door geweld en beleedigingen. Men zal zich herinneren dat op 1 augusti II., de lieve badstad van Blankcnberghe gansch in opschudding verkeerde, door eene poging tot moord of ten minste door het atlossen van drij pistoolschoten door den heer De Burbure op den heer Crets. De zaak is voor de rechtbank van Brugge opge roepen geweest, die het volgende vonnis heeft uitgesproken De Burbure, ingezien verzachtende omstandig heden, wordt veroordeeld l.°Tot 13 dagen gevang en 100 fr. boete voor uitdaging in tweegevecht; 2.° 1 maand gevang en 50 fr. boete voor poging tot moord op Crets. Crets is veroordeeldtot 1 maand gevang en 100 fr. boete voor beleedigingen die de uitdaging tol tweegevecht veroorzaakt hebben; 2.’ lot 8 dagen gevang voor geweld of slagen gepleegd te hebben op De Burbure die de poging tot moord uitgedaagd hebben. Den 1 dezer was de heer P. Viane, steen bakker te Ghislel, bezig met afschutsel» te plaatsen rond oenen steenoven te Leflinghe, wanneer eens klaps een deel der steenen, in volle heele bakking, afschoot' en neerviel, waardoor alles ontvlamde. Pieter Viane werd omgeworpen en bekwam ver schrikkelijke brandwonden op al de doelen zijns licliaams. Hij ligt thans te bed. Het verlies, door dit ongeval veroorzaakt, bedraagt 300 fr. De steen bakkerij was verzekerd voor 2000 fr. Wij hebben gemeld dat er kwestie is te Brussel, op de septemberfeesten, de cavalcade van Antwerpen te doen uitgaan. Het gemeentebestuur van Brussel doet daarenboven bij de overheden der maatschappijen van Doornik en Mechelen stappen om in de hoofdstad de drie historische cavalcaden te vereenigen die zulken groolen bijval hebben gehad. Zondag 19 dezer, om 1 uur, gaal de histori sche stoet te Doornik voor de tweede maal uil. De werkstaking in de kolenmijn Hasard is geëindigd; 332 werklieden zijn gisteren in de mijn nedergedaald en alles is weder rustig geworden. Dinsdag morgend ontmoette de expresstrein van Gent bij zijnen doortocht te Luttre eenen goederenwagen die, zich op het uiteinde der ontwijkingsbaan bevindende zonder onderlegd te Walburga en de twee kapelaans van aanvallen te doen en onweivoegelijke persoonlijk- werktuigkundige te Veurne, voor eene buis in ijzer Na eenige oefeningen door de leerlingen, en eene redevoering uitgesproken door den hoofdonder- 1 wijzer Pinte, werd er overgegaan tolde uitreiking der prijzen. De voornaamste prijswinnaren zijn de volgende: Lagere School. Hoogste afdeeling. E. Bruwaert, A. Deroo, G. Pinte. Middelste afdeeling. Fl. Verbrugge, H. Deroo, G. Gesquiere. Laagste afdeeling. II. Pauwcls, J. Vuylslekc, H. Thiry, E. Lucidarme, I). Louwyck. Prijzen van naarstigheid. Gift Behaeghel. Een volledig cosluum). G. Gesquiere, C. Lobbe- stael, E. Vuylsteke, P. Hendryck, E. Roossey, H. Pauwcls, 11. Thiry, Fr. Van Zeebrouck, K. Hou- baert, A. Deleye, 11. Vanderghote en D. Dulbret. Schooi, voor volwassenen. Hoogste afdeeling. II. Allo, K. Nevejans, P. Tassche en A. Ronse. Laagste afdeeling. Fl. Legrand, A. Tahon, G. Rousseeuw en A. Ilancke. Deze prijsdeeling, die zou dienen de schoonste, de plechtigste te zijn onder al de prijsdeelingen die in Veurne plaats hebben, liet, onder meer dan een opzicht, nog al veel te wenschen. Vooreerst, er waren te weinig zitplaatsen voor de ouders en familie der leerlingen; Liberale Penning. Ik zie dat de liberalen beginnen in den zak te tasten; ik wil niet achterblijven, en ik zend u 3 franks. P. V. D. fr. Om te toonen dal ik de vertelsels van den profeet niet geloof. Een Leyselenaar Ik heb dienst gedaan geweest van de liberale chefs van Veurne in den tijd. Een ambtenaar Nieuwe gift van Peter n’oom omdat hij wekelijks Adverlentie-blad te lezen krijgt van baas X Mijn huismeester, mijn brouwer, mijne beenhouwers, mijne schoenmakers, mijne bakkers, zijn allen liberaal; eenen uitge zonderd die ik niet noemen wil, is nen dju van nen tjeef. Ik doe met de eerst ge noemde, en zend u mijne gifte Een die den gewetensdwang verfoeit en Philips den II van gevloekte gedachtenis, en den heldenmoed bewondert van onze kloeke voorouders Verloren wedding tusschen eenen tim merman en een metserbaas op de breedte van een huis Conlentement van Paultje om dat hij met Mencc naar Proviese-kermis heeft mogen gaan Ik ben maar een arme ambachtsman, maar ik heb geheel den zomer nog al veel werk gehad en tot nu toe; er mag ook een frank af voor het goed werk van den libe rale penning Hij, die noch zijne geldmiddelen, noch zijne kunde ten dienste van anderen ge bruikt, is de ondeugendste der menschen. Een liberaal lol der dood belastingbiljet, en vermelde ik, dal het mij dacht beter te zijn zich vrijmoedig uit te laten over gemcenle-aangelegenheden, in plaats van linksche heden en spotnamen te gebruiken.' of geutijzer dienstig voor telegraafpalen. Gister verscheen in den Westvlaming een 1,1,11 dftze,‘vvna ‘1,‘ hppr v,-’r artikel dal mij verweet het cas aangetrokken te hebben over degene welke de korrespondent, Sousmaire en Groolooge, noemt. Ik heb daarop te zeggen dat de schrijver van dit artikel mijn schrij ven in Advertcntie-blad niet verstaan heeft, of wel, stelselmatig en wetens en willens de waar heid verdraait met zulks te beweeren. Ik heb mij uiemands cas aangetrokkén en bemoei mij slechts met mijne eigene zaken, en dat is genoeg. Ik neem deze gelegenheid te baat om te her halen wat ik in mijn vorig artikel zegde, namelijk: dat ik meende dat wel opgevoedde lieden in hun spreken en schrijven, geene grove woorden, spot namen noch beledigende uitdrukkingen gebruiken; dal deze middelen nimmer winst aanbrengen om eene gezindheid te doen veldwinnen en trium- pheren; Integendeel, dat zulke uitdrukkingen, zoo als in hel artikel van gisteren wederom voor komen, bejammerlijk zijn, en de schouders doen ophalen van velen die het wel meenen met orden telijkheid en kicschbeid. Dal is mijne meening, en dal is al wal ik te zeggen heb aan den koi res pondent van hel Brugsch blad. 15

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2