TOEWIJZING IN EENE ZITTING, Toewijzing, in eene zitting, Donderdag 30 September BE KEN Bl! A KING EN. TWEE WOONHUIZEN MET ERF, samengesteld elk uit kelder, voorkamer, woon plaats, 2 kamers ter stagie, zolder, koölkot, privaat, citerne en de belli van eenen gemeenen steenput, gestaan te Veurne, in de Smisseslraat. ecu I I dagbladen gemeld, dal men er in gelukt is de klok en van ge- Kantoor van den iXolaris CAE, Hot: weegschaalstraat, 10, le Veurne. lenigt de pijn en geneest zelfs de gevaarlijksle on gemakken, die maanden of zelfs jaren geduurd hebben. Holloway's uitmuntende bereidingen zijn ieder op zich zelve krachtig te zamcn onwedei- slaanbaaren zijn door erkenllijke lijders aan bevolen om beproefd te worden, als alle andere middelen om de gezondheid te herwinnen gefaald hebben. Derzelver werking is gematigd niet ge weldig of verzwakkend. Holloway's Zalf en Pillen. - Hel is erkend, door een ieder, die deze edele geneesmiddelen persoon lijk heelt beproeft tegen uitslag, wonden, zweren, zeere beenen enz. ot die derzelver zuiverende en genezende uitwerking bij anderen die aan derge lijke ongemakken leden heeft bij gewoond dat niets meerder kan verlangd worden, dan hetgeen deze medicamenten bezitten. De Zalf ontspant de gezwollen spieren, vermindert de ontsteking BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOOIITEN. den 5. Hendrik Vandcwoude, zoon van August en van .Mary Deschrevel, Smisseslraat. den 8. Maria Demolder, dochter van Ludovicus en van Amelia Verminck, Zwartenonncnstraat. den 10. Hector Dekamp, zoon van Alexis Melania Dequeker, Spaanschkwarlier. den 4. Julius Cogge, metsersgast, 24 jaren, boren en wonende te Veurne, jongman. den 5. Frederik Bogaert, 8 m. en 2 d. den 6. Luciaan Vanderstraele, 6 maanden. den 7. Sidonia Hosdé, 1 j. 8. m. en 21 d. den 7. Martha Bonhomme, 10 maanden. den 8. Maria-Pharailda Mervillie, religieusc bij de Zwarte Zusters, 32 jaren, 2 maanden en 14 dagen, geboren le Wonterghem en wonende te Veurne. den 9. August Vandamme, 18 dagen. een der verinaardste klokkengieters van Duitsch- land, M. Hamm, wiens werkhuizen gelegen zijn te Frankenthal, langs den Rijnoever. De militaire overheid leverde in zijne handen 22 fransche bronzen kanons, waarvan het lichtste 570 en T zwaarste 2570 pond woog. Onder deze stukken waren er die van de achttiende cn zelfs van de zeventiende eeuw dagteekenden. Deze laal- sten waren met inzicht gekozen, ten einde, zegt een pruisisch schrijver, het brons dal waarschijn lijk gediend had tot de verwoesting van den Palts, le dwingen, onder den vorm cener momumentale klok, den roem van het duitsche keizerrijk te zingen. Meester Hamm, die nog nooit mol eene zoo zware taak was gelast geweest, mocht niet hopen van de eerste maal te zullen gelukken. De 59,000 pond brons werden gesmolten, doch bij gebrek aan lucht, kon de gaz niet regelmatig ontsnappen en de vorm berstte op verschillende punten. In plaats van eene schoone klok zag de heer Hamm een misvormd monster voor hem staan. Bij eene tweede proef was de klok beter gemaakt, doch zij was nog niet zuiver van vorm en wat nog erger was, zij zong valsch. Eindelijk de derde proef gaf een tamelijk voldoenden uitslag. Toen men met een groolen hamer op de klok sloeg, gaf zij den juisten toon en de commissie nam ze in levering aan. Toen de keizer in delentevan hel tegenwoor dig jaar, zijne klok le Frankenthal ging bezoeken, beklaagde de heer Hamm zich over de zorg en moeite welke zij hem gekost had. Wilhelm ant woordde: Geloof mij, mijn vriend, dal het brons waarvan zij gemaakt is, mij insgelijks veel slape- looze nachten heeft gekost.In de eerste dagen van juli werd de klok naar Keulen overgebracht en voorloopig in den zuiderlorengehangen. Eene ont- zaglijkehouten stelling ondersteunt haar op twintig voet boven den grond; zij hangt aan eene as van gegoten staal, welke uil de machienlabriek van Bayensthal komt en alleen 180 kwintalen weegt. De klepel weegt 16 kwintalen en beeft eene lengte van twee meters. De geheele hoogte der klok is van 3-70 meters, hare middellijn 2-50 meters en haar omtiek 10-80 meters. De klok draagt een opschrift in zes duitsche verzen, welke nagenoeg aldus luiden: Ik ben de klok van den keizer en ik zing zijnen lof. Ik hang in een heiligen toren en vraag voor het duitsche keizerrijk de vrede en de macht om zich te ver dedigen. Dal God hem dit verleene. Na de klok van Pekin en de groote klok van Moskow is de keizersklok de grootste van de wereld. De klok van Moskow kan echter niet in beweging gebracht worden, terwijl die van Keulen zeer goed heen en weer geslingerd wordt door 30 tot 40 personen. Indien zij maar wilde geluid geven 1 Op 16juli laatstleden werd de klepel ingehangen, 's Anderendaags trokken 33 werklieden van Keulen aan de touw en de klok kwam langzaam en statig in beweging, doch zij bleef zoo stom als een visch. langs alle kanten, doch viel niet ecus op de klok. Wat men deed of niet de Keizersklok zwierde sprakeloos over en weer in de tegenwoordigheid der pruisische overheden, die haar vruchteloos bevolen geluid te geven. Sedert hebben sommige te doen luiden. Wal er van waai'is, weien wijniet. Woensdiig 1*» September 1878, 2 ure namiddag, in het Gemeente-huis, te Rams- cappclle van Schoone Hofstede hebbende Woonhuis, schuur en stallingen, met 11 12-63-58 C“ onder gras en zaailanden, wijk A, n.r‘ 152, 160, (61, 165 tol en met 167, 180, 184, 185, 186, 187ft, I88ft, 189c, 189d, 190ft, I91ft, 195ft, 199a en 199ft; palende de Koolhofvaarl en den steenweg op Nieuport. Bij plakbrieven in 9 koopen verdeeld. Gebruikt door den medeverkooper Charles Declercq, lot leD oktober 1876. De eigendomsbewijzen, schetskaarten en ver koopvoorwaarden berusten bij de Notaris DE BRAL- WERE, St. Denijsplaats, te Veurne. Openbare lAeitatie-Ver koopt ng van een palrimonieel HOFSTEDEKE E.\ I HECTARE 25 AREN 50 CENTIAREN LAND gestaan en gelegen Vrijdag eersten October 1873, ten 3 ure namid dag, ter herberg van sieur Styl, op de dorpplaats van hel zelfde Isenberghe, Zal de Notaris VARDENBERGHE ter residentie van Gyverinchove, daartoe rechterlijk benoemd en ten overstaan van den heer vrederechter van het kanton Haringhe, overgaan tot de openbare ver- kooping van Eenigen koop. Een Hofstedeke beslaande u't Woonhuis, Schuur en Stallingen, met de hoeveel heid van 1 hectare 23 aren 50 centiaren Land onder grond van Gebouwen, Hofplaats, Hovenierhof, Water, Boomgaard, Gras en Zaailand daarrnede- gaande, gestaan en gelegen binnen de gemeente Isenberghe, weinig west van de dorpplaats, van zuiden den steenweg naar Leysele, bekend bij het plan kadastraal sektie A, n.r’ 338 tol en met 342. Gebruikt door Amelia-Carolina Gheeraerl, wed* van sieur Pieter-Joannes Pjllaert, de kooper zal WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1875, om 4 ure namiddag, Ier herberg hel Paradijs, in de Smisseslraat le Veurne, Openbare V erknoping Verdeeld in twee koopen, en gebruikt: koop 1, door Jacobus George, en koop 2, door August Vandamme, wederzijdig, tot 23 april 1876, mits 150 fr. 'sjaars. 3 ure namiddag, ter herberg .87. Pieter, bij II. Cas- teleyn, aan Wulpcndijk, van: Koop 1. Woonhuis met stalling, bakoven en bornput, aan de dorpplaats, op 11 1,66,92 Gn in gebruik medegaande akkerland behoorende de erfgenamen Bauwens te Brugge. Onmiddelijkc ingebruiklreding. Koop 2. Oost bij voormelde gebouwkens, houten Schuurken om te worden afgebroken. Alles laatst gebruikt door de wed’ Cloet-Nole. Het lastboek berust bij den Notaris DE DRA! WERE, St. Denijsplaats, Veurne. zijn, in gang is geraakt en op den reizigerstrein geloopcn. Een garde, die op dit oogenblik langs heen de toonbanken ging, zag het gevaar, en had maar juist den lijd om met hel hoofd voorover door hel venster in een compartiment van eerste klas le springen, waar hij als een luchtsteen op den schoot der verbaasde toeschouwers viel. Dank aan zijne tegenwoordigheid van geest en zijne be hendigheid kwam hij er met den schrik af. Toen de express te Charleroi aankwam, waren bijna al de rijtuigen beschadigd; de koperen staven langs heen en de klinken der deuren, de banken, alles was platgedrukt of afgerukt. Het meerendeel der ruiten waren aan stukken. Twee kooplieden van Amiens begaven zich des nachts met den ijzeren weg naar Parijs en knoopten onderwege kennis aan met eenen welge- kleeden reiziger. Men sprak over dranken. De rei ziger deed zich doorgaan als van het vak zijnde en eindigde met uit zijn valies eene Resch te nemen, welk een staal van fijnen wijn bevatte. De beide kooplieden dronken er lustig van, terwijl de rei ziger nauwelijks zijne lippen aan stak. Toen zij 's morgens aan de noorderstatie aankwamen, waren de twee kooplieden vast ingesluimerd en de reiziger kon zich ongehinderd uit de voeten maken. De conducteur, aan hun rijtuig komende, vond de beide kooplieden inslaap gedompeld en had de grootste moeite om ze wakker le schudden. De drank dien zij zoo smakelijk hadden gevonden, was niets dan fijne wijn, waarin de behendige schelm eenen slaapdrank had gemengd. De beleefde rei ziger had van den slaap zijner gezellen gebruik ge maakt om hen te ontlasten van hunne reiszakken, uurwerken, kettingen en geldbeugels. De bestolen kooplieden dienden aanstonds eene klacht in aan de policie, en gaven het signalement van den be hendige!) deugniet. Het tooneelstuk Le Tour du Monde is dinsdag in hel theater der Porte Saint Martin te Parijs, voor de 300* maal opgevoerd. De ontvangst be droeg meer dan 50,000 fr. Uit een verslag over do verliezen, door de stad Toulouze geleden door de overstrooming, blijkt dat 209 personen verdronken zijn of ge- pletterd werden. 200 tot 210 paaiden, 33 zwijnen, 15 koeien en 12 honden zijn insgelijks omgekomen. Van de 2,212 huizen begrepen in de overstroomde wijken, zijn er 1141 ingeslort, 346 zullen moeten herbouwd worden. De onroerende verliezen, in de stad Toulouse alleen ondergaan, mogen be rekend worden op 11,270,000 fr. Zekere straten zijn gedeeltelijk ingestort. De dreven der Garonne zijn ter diepte van zes meters geheel gekloven. Óp sommige velden liggen banken zand en slijk. In eene wijk zijn 30 hectaren overdekt met eene laag zand en keien, die van 50 centimeters lot lm50 dikte verschilt. Eindelijk de oppervlakte, door het water overdekt bedroeg ongeveer 3,150 hectaren; de grootste breedte die de Garonne bereikte was 3,120 meters. Volgens den Echo Agricole zou de graanoogst ril-,- in Frankrijk gedurende dit jaar 106 millioen hccto-,,e klepel, welke slecht gehangen was, draaide liters hebben bedragen; volgens een zendbrief van J hel huis Barlhélemy Estienne, le Marseille, moet men 2 tot 3 inillioen hectoliters minder rekenen. In 1874 was de opbrengst van graanoogst 124 millioen hectoliters, terwijl zij in 1873 op slechts 82 millioen hectoliters geschat werd. De oogst van haver bedraagt omstreeks 90 inillioen hectoliters. Hij was zeer goed in 5 depar- 1 tementen, goed in 29 departementen en in Algiers, tamelijk goed in 21 departementen en in Elzas- Lotharingen, niet slecht in 12, middelmatig in 14 en slecht in 1 departement. Do rogge en de garst moeten nog omstreeks 50 inillioen hectoliters op brengen, en de berichten hieromtrent ingekomen zijn gunstig. In 43 departementen is de roggeoogst goed geweest en men spreekt zeer gunstig over dit deel van den oogst in Algiers, waar die graan soort veel geteeld wordt. Uil de Rijnstreken wordt geschreven, dat de druivenoogst nog veel meer zal oplevcren dan men voor eenige weken durfde hopen. In velejaren heeft men zulk eenen rijken oogst niet gehad. De Keizehsklok. Men deelt uil Keulen de volgende bijzonderheden mede over de Keizersklok, gegoten uit het metaal der kanons, op de Fran senen veroverd, en van welke wij, volgens dedag- bladen, hebben gemeld dat zij geen geluid wilde geven. Dit is echter niet het eenige verdriet dat zij heeft veroorzaakt aan den gieter, M. Hamm, wiens haar grijs geworden is, sedert hij die dorre en moeilijke taak on zich heeft genomen. Ziehier inderdaad, wat er gebeurd is: Korts na den oorlog met Frankrijk, liet keizer Wilhelm weten aan de commissie, gelast met de voltooiing der hoofdkerk van Keulen, dat hij aan deze kerk 5000 kwintalen franscli brons ten geschenke gaf, ten einde daarvan eene klok le gieten, welke den «aam van Keizersklok zou dragen. De commissie verkoos, voor de uitvoering van dit reuzenwerk, SIEUEGEVAI.LEN. m. - -5 GEMEENTE liAMSCAl'I’EI.LE. TK ISE XII Kit O HE. VAN GEMEENTE OOSTDl INKEl’.KE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 3