REVALENTA ARABICA 100-00 1-00 10-00 Een lid van liet entiteit der liberale Associatie BURGERSTAND DEK STAD VEURNE. den 15. Lconia-Cornelia Adam, dochter van Sebastiaan en van Joanna Billoot, Handboogstraat. STERFGEVALLEN. den 12. Eugeen Baillcul, 12 dagen. den 12. Edmond Vanarent, 2 m. en 3 d. den 14. Glemencia-Justina Ghewy, bijzondere, 54 jaren, 11 maanden en 12 dagen, geboren en wonende te Veurne, cchtgenoote van Norbertus Vanderheyde. liet Algemeen Bestuur van liet Willems-Fonds heelt besloten oenen prijs van 1000 uil te loven voor de beste verhandeling over de Pacificatie van Gent, voor het volk geschreven, waarvan de om vang het getal van 150 lot200 blz. gewoon formaat zijner uitgave niet te boven ga. Het verlangt dal de mededingers een kortbon- dig en duidelijk overzicht zullen leveren van de gebeurtenissen, welke de sluiting der Pacificatie voorafgingen en volgden, en bij de ontleding van haren inhoud, hare beleekenis zoowel onder het nationaal als onder hel godsdienstig opzicht doen uitschijnen. De verhandelingen, in de Ne Jerlandsche taal opgeslcld, en goed en leesbaar geschreven door eene andere hand dan die van den opsteller, moeten vrachtvrij ingezonden worden, voor den l,te" februari 1876, aan den secretaris van hel Alge meen Bestuur van het Willems-Fonds, te Gent. Zij moeten eene kenspreuk dragen en vergezeld zijn eens gesloten briefje, dezelfde kenspreuk ten opschrift voerende, en van binnen den naam en de woonplaats van den schrijver behelzende. Hel kopijrecht der bekroonde verhandeling zal aan het Willems-Fonds loebehooren; zij zal door de zorgen van hel Bestuur uitgegeven worden. De schrijver zal 50 exemplaren van zijn werk ontvangen. De ingezondene handschriften zijn de eigendom van het Willems-Fonds; doch hel kopijrecht der niet bekroonde stukken blijtï aan de inzenders, welke te hunnen koste afschriften van hunne wer ken zullen kunnen bekomen. Hel Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds, L. Van Aelbhouck, diens tdoende-voorzit ter, Jui.n s Vt ylsieke, Secretaris-Schatmeester. Gent, 1 September 1875. list of geweld; slechts alleen de aalinocsen aan de poorten der kloosters bleef de andere menschen over. En gij zondt dien tijd terug willen? Gij zijl te overmoedig, uwe taal is te klaar. Neen nimmer zal ons volk meer dulden dal gij over alles regeert ('ii meester zijl. Die lijd is uit. Ann herbergiers. Men weel dal de klerikalen altijd de vijanden van de herbergiers zijn geweest, omdat zij meestal liberale kiezers zijn. Men weel hoe de wel-Jaeobs-Coomans gepoogd heeft bun het kiezersrecht te ontnemen, omdat de herbergiers onomkoopbaar zijn en zich door de klerikalen niet laten bekoren. Meer dan eene kie- zing heeft zulks bewezen. Wilt gij nu weten, herbergiers, hoe de klerikale bladen u beoordeelen Een klerikaal blad doel de volgende vraag: Hoe moet men de herbergen en de koffijhuizen aanzien En hierop antwoord het blad het volgende: Als tempels van den duivel, waar men dezen komt aanbidden in den persoon van den herbergier, die er de vertegenwoordiger van is. Hoort gij helvolgens de klerikalen is een her bergier, die toch zoo treffelijk is als de beste kleri kaal, een vertegenwoordiger van den duivel. Op 26 October, zullen de herbergiers er nota van houden. Zij zullen toonen dat zij enkel de vertegenwoordigers zijn van hel liberalism, welk de vijand niet is van hunne broodwinning, terwijl de klerikalen hen zoo geern tot den bedelzak zouden brengen. Algemeeno Tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 7" dezer, wordt M. Hendrik Desmet, lid van den gemeenteraad te Veurne, benoemd tot lid van hel besturend bureel der middelbare staatsschool van Veurne, in ver vanging van M. Hector De Prey, als schepene benoemd. M. Gesar Lust, oud professor van muziek bij de middelbare school te Veurne, is een jaar lijkse!) pensioen toegekend van 196 franken. M. Crepin, hoofd-ingenieur, directeur der bruggen en wegen dezer provincie, komt bij koninklijk besluit van 12 dezer tot den graad van officier van 'i Leopoldsorde bevorderd te worden. De muilplaag neemt sedert eenige dagen eene groote uitbreiding. De ziekte is uilgeborsten in de groote Eesscn-broekagie, alwaar zich op dit oogenblik honderde beesten bij elkander bevinden, en waarvan reeds een groot getal besmet zijn. Te Loo hecrscht dezelve ook fel en zij breidt zich uil op Lampernisse en Nieucappelle. In T arrondissement Uper zijn eene menigte ge meenten besmet. Zij is uitgeborsten te Watou in 36 hofsteden, te Vlamertinghe in 17, te Lange- marek in 18, te Boesinghe in 16, te Dikkcbusch in 33, te Briefen in 2, te Vormezeele in 14, te Oosl- vletercn in 1, te Zillebeke in 6, te llarlcbeke in 3, te Ccurne in 1, te IJperen in 8, te Zonnebeke in 2, te Elverdinghe in 10, te Necr-Waesten in 5, en te Oedeletn in 4. Verleden week barstte te Beveren bij llous- brugge ecu brand uit. waardoor 13 huizen werden in asch gelegd, waarvan 9 toebehoorden aan het weldaadsbureel en 4 aan bijzonderen. Hel verlies wordt berekend op 2000 fr. voor elk huisgezin. Niets was verzekerd. Men meldt uil PoperingoDe plukking der hoppe is algemeen. Al de planters beklagen zich over de opbrengst, welke niet zoo belangrijk zal zijn als men zich had ingebeeld, volgens haar voorkomen. Allen zijn in hunne verwachting be drogen. De oogst zal deze van een gewoon jaar niet overtreffen. Van oenen anderen kant is de kwaliteit uiterst goed en laat onder dit opzicht niets te wenschen over. Gedurende de afgeloopcne maand augusli, zijn 6875 brieven, ten gevolge van slechte adres sen, niet kunnen verzonden worden; van dit getal werden er 4665, na opengebroken te zijn, naar hunne bestemming of naar den verzender gestuurd 2210 brieven werden in de scheurmand geworpen. Eergisteren is een droevig ongeluk gebeurd te Thourout, rond 5 ure namiddag. De genaamde Hippolijle Myny, oud 18 jaren, werkman, wonende bij zijne ouders, en onderhevig aan de vallende ziekte, was bezig met eenen beerput te ruimen hij landbouwer Bruno Logghe, op het gehuchle Wijnendalc, wanneer hij eensklaps door zijne kwaal werd overvallenen in den pul viel, waarin hij de dood vond. Zijn lijk werd welhaast ópge trokken. Te Brussel is eene vrouw, gekend onder den naam van Pompadour, aangehouden, beschuldigd van talrijke vruchtafdrijvingen. Hel is ten gevolge der bekentenissen van een jong meisje die lol haar toevlucht had genomen en nu in levensgevaar is, dat de misdaden zijn uitgekomen. Zondag aanstaande, ter gelegenheid van den tweeden uitgang denhislorischen stoet te Doornik, zijn er bij de honderd bijvoegelijke treinen iuge- richt. Er zijn te Doornik vier voorloopige statiën gemaakt, om de lijnen van Brussel, Bergen, Gent en Bijscl naar Doornik te bedienen. Op de algemeene vergadering van den Onder wijzersbond zijn de besluilselen der vlaamsche afdecling, rakende de persioenen voor de onder wijzers en hel verplichtend onderwijs,aangenomen geworden. Vervolgens werd gesproken over de vermeerdering van hel personeel van onderwijs. De besluilselen der vlaamsche afdecling behelsden den wensch, ten minste twee onderwijzers in eene school te zien, zonder dal de vermeerdering van personeel inbreuk zou kunnen doen op de aan geworven rechten. De besluilselen der fransche afdecling vroegen een tweeden onderwijzer in eene klas van meer dan 60 leerlingen. Die dubbele bc- sluitselen werden bij toejuiching aangenomen. Wat het vierde vraagstuk hel kunstgevoel be treft, hel voorstel der fransche afdecling werd aanvaard, om de beraadslaging ervan tol hel aan staande jaar uit te stellen. Te Namen heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een jonge vrouw, met name Sidonie Claessens, cchtgenoote Bonnet, welke een koffie huis houdt in de Brugstraat, goot, om het vuur harder te doen branden, er petrool iii. De vlam sloeg in de kan, en in een oogwenk was de onge lukkige er gansch door omkionkeld. Toen men er in gelukte de vlammen te dooven was de ongeluk kige zoozeer verbrand dat zij niet meer kennelijk was. In den nacht is zij in de hevigste pijnen bezweken. Holloway's Zalf. Gedrukte Weersgesteldheid Warm, koud of veranderlijk weder, is allezints geschikt om de gezondheid te ondermijnen, tenzij de maag in haren hoogsten staal van spijsverte- ringskracht gehouden wordt. Holloway’s Pillen verbeteren den eetlust en bevorderen zoozeer de spijsvertering, dat na ieder maal een groote toe voer van nieuwe stoffen het bloed verrijkt, waar door aan ieder orgaan nieuwe kracht en werk zaamheid geschonken wordt, en aan hel gesteld het vermogen om ziekte te weerstaan. Deze Pillen zuiveren het bloed volkomen, als hel door mist, ongezonde dampen, ongeschikt voedsel of andere onzuiverheden is bedorven. Geene medicijnen eve naren deze Pillen in het verdrijven van galziekten, het overwinnen van ongesteldheid der maag; hel tegengaan van winderigheid en in hare werking als zachte en toch krachtige purgeermiddelen, dit! voor iedere sekte cn ouderdom geschikt zijn. Ite gezondheid aan allen terug gegeven zonder niedecijnen, zonder purgatie en zonder kosten door de smakelijke gezondheidsbloem van du Harry van Londen, gezegd: 'Zes en twintig jaren onveranderlijke uitslagen. Zij bestrijdt met goeden uitslag den moeilijken eetlust, slechte spijsverteringen, maagonlsiekingen, de gal, de winden, de zuurheid, hel slijm, de braaklust, de maag opwerp cn uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aan adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaakt, door borstontsteking, keel.ademstem, luchtpijpen, blaas, lever, lenden, ingewanden, slijm voorko mende uil de hersenen en hel bloed. Zij heeft reeds 75,060 genezingen bewerkstelligd, waaron der die van den graaf Pluskow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Dédë, Warzer,doctoors Campbell, Shorland, Ure, Anglestein, enz. enz., waarvan uittreksel. Hoest, asthmaM. P. J. Imbrichts van Longue- ville, bij Nijvcl, heeft van eenen hoest die hem Een volkskind fr. Kleine vogeltjes, maken kleine nestjes, maar zij ook beminnen de vrijheid cn strijden voor de vrijheid. Een vogeltje met eenen kleinen bek De burgemeester op het stadhuis, en de pastoor in de kerk. Met den wensch, dat men op 26 Octo ber mannen zal kiezen, die rechtzinnig de belangen van volk en burger beminnen en onzen burge meester op het stadhuis zullen ondersteunen. 1 00 Dezer dagen ging een bankier, uil eene pro vinciestad in Frankrijk, op jacht, waar hij zich goed vermaakte cn veel hazen cn patrijzen schoot. Hij keerde met eene goed gevulde weitasch naar huis, maar o wat verrassing... zijn vrouw was verdwenen! Hij gaat in zijn bureel cn ziet dat zijne kas tcnzelfden tijde geroofd is; zijne vrouw had de geldkas mede genomen Hij zegt niets, begeeft zich bij een vriend, dien hij eenig geld ontleent om zijne reiskosten te be talen, en vertrekt met den expresstrein naar Parijs. Hij had een voorgevoel dal zijne vrouw zich te Parijs bevond en in liet holer** moest afgestapt zijn. Hij begeeft er zich heen met twee getuigen en zegt legen den hotelhouder: Er is hier een jonge vrouw afgestapl? Ja, mijnheer. Was zij alleen? Neen mijnheer. Breng mij op hare kamer. Het was laat in den nacht en de bankier wist dat hij op dat uur zijne vrouw te bed zou hebben ge vonden. Men slapt de deur in... Maar helaas zij lag niet alleen te slapen. Ik maak proccs-verbaal op roept een der getuigen, terwijl de schuldige vrouw vreeselijke kreten laat hooren. Neen, neen, zegt de bankier. Waarom? Maar waarom dan... Wacht, antwoordde de man. En hij ging naar den reiszak welke op een meu bel stond, opende hem en haalde er een hand vol bankbriefjes uil. Het is mijne vrouw niet die ik kwam zoeken, het is... mijne kas. En daar iedereen hem verwonderd aanzag, groette hij zeer beleefd dengene die hem bij zijne vrouw op gevolgd was, zeggende Ik draag mijne kas mede.... Wat mijne vrouw betreft... gij moogt haar behouden. GEBOOllTEN. I*i*ijknnip voor eene verhandeling over «Ie Pacificatie van Gent. I.il>ei‘:»lc Penning. THI nu in iiiih»-, I IIJIIBI jimj.irrw

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2