20-00 1-00 van alhier, groole vertooning gegeven door M. prijzen, of een ieder zal de merkweerdige loeren vervangers kunnen leveren. Zes honderd milicianen der lichting van 1875, Sterfgeval. Dinsdag is alhier overleden M. Hendrik-Jozef Duytsche, deurwaarder bij de rechtbank van eersten aanleg dezer stad en secretaris der ge meente Moëres. De ter aardebestelling zijner stof felijke overblijfsels heeft gister alhier plaats gehad. 0 0 Ilecliterlijke Kronijk. Muilplaag. De correctionnele rechtbank Brugge heeft een vonnis uitgesproken, hetwelk Ziedaar, burgers, kiezers van stad en te lande, wat de burgerlijke overheid is en moet zijn. Zij alleen is uwe beschermster tegen den geestelijken dwang en het militair despotismus. Zonder haar zoudt gij den prooi worden der hatelijkste wille keur, uwe vrijheden zouden verdwijnen, uw wel zijn te niet gaan, de vooruitgang zou gestremd worden en de onwetendheid weder uil haar graf opstaan. Bij een verlicht en vrij volk kunnen en mogen twee korpsen, de militairen en de geeste lijkheid, nimmer alleen geheel en al hel gezag en de overheid in de handen hebben, zij zouden vrijheid en onderwijs en voorspoed begraven, wat aanleiding zou geven tol omwentelingen en bloe dige burgeroorlogen. Spaart uw vaderland zulke beproevingen. Eer bied voor het burgerlijk gezag! En daarom kiest, den 26 October, kloeke liberale gemeenteraden. Zij Deze milicianen moeten hunne plaatsvervangers leveren voor 1 januari 1876. Zoo niet, moeten zij zelf optrekken. En zij zullen geenc mannen kunnen vinden, doch indien zij ze vinden is hel stellig dat zij voor hen onder de drij duizend fr. niet zullen optrekken. De Veu> naar van woensdag laatst, randt, volgens oude gewoonte, onze middelbare school aan. De tijd en de noodige inlichtingen ontbreken ons om heden de kostelijke beknibbeling van den gc- kruinden opsteller van den l'runmar te ontmoeten; doch dal hij zich getroostte, hij zal niets verliezen met wachten, want in ons toekomende nummer komen wij op deze zaak terug. in stand houden en uilbreiden. Kiest gcene kleri- tlw’„‘„vl, „vbl,vl kalen gelijk onder welk masker zij zich verbergen, Vam'èr'zoëkëiL want dat is de burgerlijke overheid vernietigen ten i profijte der geestelijkheid, ten nadecle der vrijheid, i Ten slotte, wie moet er regeeren: de pastoor of het volk"! Denkt op die vraag na en gij zult met ons uitroepende burgemeester op het stadhuis en de pastoor in de kerkWeekblad O! die klerikale wel is toch zoo schoon! Zij geeft aan het Gouvernement zeven of acht maanden lijd om eenen plaatsvervanger te zoeken. De milicianen die 200 fr. gestort en een slecht nummer hebben getrokken, stelden een volkomen vertrouwen in de belofte van hel Gouvernement. Het Gouvernement vertrappelt zijne beloften onder de voelen. Op acht maanden lijds, heeft bel geene plaatsvervangers genoeg kunnen vinden, en zegt lol de milicianen, die in de tweede loting een ongelukkig nummer getrokken hebben. Gij zult binnen de drij maanden een man leve- ren, of seffens soldaat. De briefdrager*. Iedereen zal zich wel herinneren dat het cleri cale gouvernement, sedert lang beloofd had de jaarwedden der kleine beambten te verhoogen. De briefdragers waren ook in ’t getal der kleine beambten begrepen. Hel clericale gouvernement was echter van ge dacht, dal de brievendragers goed genoeg betaald werden voor het ambt van vertrouwen welk zij te vervullen hadden. Eene jaarwedde van 8 h 900 franken was voldoende om rijkelijk met vrouw en kinderen van te leven. Dit gouvernement is echter op zijne gedachte terug gekomen, en heeft over vier vijf dagen be sloten de jaarwedde der briefdragers VEERTIEN CENTIEMEN per dag te verhoogen. Indien de brievendragers nu nog niet te vreden zijn, zij moeten heel moeilijke kerels wezen. VEERTIEN CENTIEMEN, dat is ongeveer een kwart kilo brood van tweede klas. Indien de brief drager vrouw en kinderen hoeft, dan zal hij zoo al per dag een half sneeken brood meerder aan elk lid van zijn huisgezin kunnen uitdeden. Zouden de brievendragers dan geen adres van dankbaarheid moeten teekenen aan een ministerie, welk zulke vaderlijke bezorgdheid voor ben aan den dag legt? zij niet genoegzaam verstaan, wie hen beschermt! En wie is dat, wie beschermt de burgervrijheid? Luistert, dat is: de burgerlijke overheid, die de wel doel eerbiedigen ten gunste van den kleine tegen de grooten en machtigen der aarde, legen de willekeur der geestelijkheid en de woeste macht van den soldaat. Wal zou er geworden van de vrijheid van gewe ten, de vrijheid van godsdienst, de vrijheid der drukpers, de vrijheid van allen en in alles, zonder DE BURGERLIJKE OVERHEID? SpOCdig ZOUdCU al die vrijheden weder verdwijnen en met machteloos heid geslagen worden tegenover de geestelijkheid en hel leger, twee korpsen die slechts eene wet kennen, en die wet is de lijdelijke gehoorzaamheid. Ziedaar waarom de burgerlijke overheid eene macht is en moet blijven. Hel ware eene dwaas heid voor ons, burgers, zulks te miskennen en te loochenen; zooveel te meer daar de twee andere korpsen, de priesters en soldaten, meermalen vijandelijke gezindheden aan den dag leggen voor de burgerlijke overheid, en zelfs zooverre gaan aan de openbare administration den titel van over heid te betwisten! Daartegen protesteeren wij uit al de krachten onzer ziel. De burgerlijke macht moet geëerbiedigd worden, men mag haar niet verzwakken. Zij is eene instel ling voor hel volk en een uitvloeisel van het volk, dal op die wijze eene werkzame rol speelt en toont dat het geen slavelijk werktuig is zonder ziel in de handen der grooten die zich als meesters uit geven van landen en volkeren. Het volk stort soms b!oed en begaat allerhande misdaden met blinden drift, dat is waar. Maar gij dan, grooten en mach tigen der aarde, moet gij geene rekening geven, hebt gij geene misdaden, miskenningen, onrecht vaardigheden op ’t geweten? O ja! niet waar? Hebt gij het volk genoegzaam onderwezen en ver licht? Neen, neen Gelooft niet dat de kreet: de burgemeester op het stadhuis en de pastor in de kerk, eene oorlogs verklaring zij tegen den godsdienst. Verre van daar, zij is enkel en alleen eene verdedigingskreet bij de vrije burgerij van stad en dorp voor de burgerlijke overheid, de eenige kloeke bewaarster onzer kostbare vrijheden. Ja! wij schrijven trotsch op ons vaandel: de burgemeester op het stadhuis en de pastoor in de kerkJawij willen kloeke en liberale gemeen teraden in stad en dorp! Ja, wij willen de burger lijke overheid geëerbiedigd en geacht zien, want zij gaal vooruit, zij moet vooruitgaan, daar zij alleen de uitdrukking is van de belangen des volks. Bovendien niets is boven de burgerlijke overheid geplaatst in ons land, zelfs de militaire macht is in hare handen; ook kent de wet aan de geeste lijkheid geene overheid toe. nen ontmoeten; M.rde Nieuporl, inderdaad, is een der grootste grondeigenaren van Veurnambaclil, hij is hier om zoo te zeggen sedert vijf en twintig jaar woonachtig en heelt gedurende tien jaar hel kanton Veurne in den provincialen raad vertegen woordigd, hij kent volkomen de belangen der streek, hij is ervaren in bestuurlijke zaken, en, bij gevolg, hij heeft ten overvloede de noodige titels voor het bekleeden der plaats voor de welke men hem had aanbevolen. Weinigen tijd nadien, maakt men aan M.r de Nieuporl bekend, bij middel van eenen oflicieëlen brief, dat hij benoemd is als lid der algemeene ver gadering der Noord watering. Doch, acht dagen later, laat men hem welen, dat men hem geschreven had bij misslag, dat er nog geene benoeming had plaats gehad, en dat hel voorstel van het bestuur der Noordwatering verzonden was, voor advies en verslag, naar hel permanent lid, M.r Van Hec. Zoo het schijnt, is men nu voor goed tot de be noeming overgegaan, en M.r de Nieuporl is van de hand gewezen. Waarom is M.r de Nieuporl niet benoemd? Voor geene andere reden als omdat hij liberaal is. Zoo dus, dat er, volgens ons permanent licht, M.r Van Hee, geene liberalen meer mogen zijn in de Noordwatering. Hierover zal hij, ongetwij feld, eene goede nota te meer van Monseigneur verkrijgen Men ziet het, de klerikalen stellen in alles partij geest; alle hunne beslissingen zijn gekenmerkt door onverdraagzaamheid en polilieken haat. Dat deze benoeming, die ten bewijze strekt, dal de klerikalen hunne politieke tegenstrevers ver volgen tol in de kleinste zaken, aan de liberalen de oogen opene, en hun de overtuiging geve, dal indien zij zich, in zake van kiezingen en benoe mingen, niet krachtdadig verdedigen, zij welhaast uit alle openbare besturen zullen verbannen zijn. De klerikale miliclewet. Volgens de klerikale miliciewel heelt er op het stadhuis van Brussel eene tweede loting plaats gehad. De milicianen, die die op voorhand 200 franken gestort hadden, om eenen plaatsvervanger te be komen, die hun door hel gouvernement legen 1600 franks moest geleverd worden want zulks is be krachtigd door koninklijk besluit zijn zich voor de tweede maal aan hel lot der trekbus moeten komen onderwerpen. En waarom dan toch deze tweede loting? Heek M. den minister van oorlog dan wetens en willens, de ouders der milicianen, die 200 franken gestort hebben, om het dwaalspoor gebracht, toen hij in de Kamer der Volksvertegenwoordigers zegdeIk heb plaatsvervangers voor alwie op voor hand 200 fr. zal storten! voor de landbouwers of veehouders van een aller grootste belang is: Edmond De Cuyper, oud 26 jaar, landbouwer, en Jules Muyle, stoker, beiden te Oedelem. zijn voor overtreding van art. 319 van hel strafwetboek, be trekkelijk de besmettende ziekten, elk tol 8 dagen gevangenisstraf en 26 fr. boel verwezen, om aan den burgemeester verzwegen te hebben dal de muilplaag in hun veestal was uitgeborslen. Inderdaad, de klerikalen hebben de miliciewel wel schoon hervormd. En zeggen dal er nog burgers en landbouwers gevonden worden, welke hun slem geven aan de klerikalen, die zich vijanden noemen van hel militarism doch alles aanwenden, wetten maken om het kind van burger en landbouwer onder het soldatenjuk te doen bukken. I.lbernle Penning. Derdc gift van vier leden van het comiteit der liberale associatie fr. 35-00 Om 't land uit de klauwen der politieke papen t’helpen trekken Christus zegdehij alleen kan mijn dis cipel wezen, die alles verlaat, en niets anders betracht dan vrede en liefde onder de menschen, maar geenszins rijkdom, noch heerschappij. Om dat at de priesters ware discipels van Christus zouden worden Om dat de heeren liberale proprielaris- sen meer hunne pachters zouden aan moedigen tot hel lezen van liberale gazellen op de buitengemeenten. Een geabonneerde van den builen Eene klerikale benoeming. De Veurnaar maakt aan zijne lezers bekend, dal de bestendige deputatie, in hare zitting van 16'" dezer, den heer Charles Missuwe, grondeigenaar alhier, lot lid benoemd heeft der Noordwatering, in vervanging van den heer J Cornille, overleden. Men vertelt over deze benoeming de volgende wetensweerdige bijzonderheden. Na het overlijden van den hoer J. Cornille, wierd er door het bestuur der Noordwatering met algemeene stemmen aan de permanente deputatie voorgesteld dit lid door den heer burggraaf de Nieuport te vervangen. Dit voorstel scheen geene tegenkanting te ktm- Het Gouvernement moest aan 1700 milicianen, volgens genomene verbindtenissen, eenen plaats vervanger bezorgen. Hel klerikale Gouvernement is aan dezeverbind- tenis te kort gebleven. Hel heeft enkel 1100 plaals- - vervangers kunnen leveren. alleen kunnen rust cn vrede, wel en recht, voor- i zes |10nderd milicianen der lichting van 1875, spoed en vooruitgang, volkswelzijn en verlichting die voor de tweede maal een slecht nummer ge in stand houden en uilbreiden. Kiest gcene kleri- trokken hebben, moeten nu zelve een plaalsver- Eerstc plaats, Tweede Derde Algemeene Tijdingen. Morgen avond, om 8 ure, op Stadsschouwburg hier, groole verlooning gegeven door M.r S.‘ AUBIN, den koning der goochelaars. Prijzen der plaatsen 1 fr. 25 c. 75 c. 30 c. Wij twijfelen niet, gezien de geringheid der - --[ van den beroemden goochelaar willen gaan be wonderen. De verroting deraardappelen heeft dezen jare j eene uitbreiding verkregen, welke de landbouwers i verontrust. Men had verhoopt dal de terugkeer van het schoon weder den kostbaren knol zou heb ben genezen. Maar de eerste uitrukkingen doen deze hope opgeven. De oogst zal mager wezen, en van die magere opbrengst zal er een groot deel door de ziekte worden opgeslorpt. Er is maar éénen raad te geven aan de land bouwers voorliet vermijden van het volslagen ver- 2-00 [-.TJijTipriH-aci i_ij_ !»J1 1 w™—«wagigr hui

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2