Wig I VAX V EUR.XE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. X.' 2510. Rvckeboek, Ooststraat 6 te Veurne, ca op al n nn rrnld Vfl i Het Blad verscliiint. allen Zaterdag; plcment. 7-37 6- 30 7- 40 7-20 9-50 Van Veurne naar Liclitervelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Diiinkeikc naar Veurne lie kanker. Een kanker van persoonlijke laster en iaam- sehending gaat een alvernielenden tocht aanvangen geheel België door, dank aan de schaamtelooze klerikale drukpers. Alom, zegt het Weekblad, worden de achtbaarste en aanzienlijkstc liberale mannen door de goot gesleurd in de geestelijke gazetten; vooral te Brugge en te Antwerpen kent der hervormingen, die moeten ingevoerd I bij, dal de diplomatische werking t i.i i: i |icl komt; wal de landsman is, wal hij voor heen was. Men verhaalt er soms wel van en allen Woensdag in Sup- wimnwpw '1 in 11 stom werktuig onder de hand der geeste lijkheid, die hem bukken doel onder haren almogenden wil. Hierdoor komt hel dat bel land le lijden heeft bij elke kiezing; dal is de schuld dal de klerikalen thans de heerschappij be machtigd hebben, dank aan de bevreesde landbouwers die men bedreigt en last aan doel; zelfs bewaakt men de buitenlieden als waren het slaven, terwijl zij vrije men- schen moesien zijn. Dc burgerij der steden is de klerikale partij omvallen, daar men er de bedriegelijke streken der lichtver- doovers kenl; de burgerij is haar vijandig geworden omdat zij hare vrijheid wil be waren en weet dal de tjeefkens lot alles in staat en huichelaars zijn. Inlusschen is het de plicht der liberalen, zoowel die uit de sleden als der dorpen, niets te verwaarloozcn om de builénmen- schen op denzelfden trap van beschaving le brengen als de bewoners der sleden. Dit kan natuurlijk niet gedaan worden zonder eenigc persoonlijke zelfsopolferin- gen. Men moet zich deze kunnen getroosten, ieder in de maat van zijn vermogen. Onze tegenstrevers hebben wij nog noodig zulks te zeggen ontzien zich de grootste sacrificiën niet, om het volk in eenen onwaardigen staat van domheid te houden en het lol siavelijke onderwerping le dwingen. Onze voorvaders, dit geinige elke blad zijde van de geschiedenis, spaarden noch hun goed noch hun bloed voor hel behoud der vrijheid. Wij genieten in onzen tijd eene groolcre vrijheid dan onze vaderen ooit gekend heb ben en deze vrijheid genieten wij zonder ongerust le moeten zijn, denkt gij zeker? Ja, dat was tot nu toe bet geval, maar thans wordt de vrijheid ondermijud door de klerikale partij, die er een werktuig van maakt om dealgemeene slavernij lot stand te brengen. Is hel dan de plicht niet van elk verlicht man op de bres le springen en hel land te helpen redden? Wij moeten den builen verlichten en op alle wijzen de waarheid doen kennen; hel licht moet de duisternis verdrijven. Tc lang heeft men verwaarloosd de vrijzinnige gedachten le velde le verspreiden. worden en om die reden de mogendheden zich van alle diplomatische drukking moes ten onthouden en vertrouwen stellen in de inzichten van den sultan. Gemeld blad voegt crl.(, zich moest bepalen in de kabinetten be hulpzaam le zijn met het doel om den op stand le bedaren en de meest gepaste middelen op te zoeken voor hel welzijn der in opstand verkeerende provinciën. Volgens men uil Belgrado meldt, zou hel lurksche gouvernement hebben laten weten dat het ’t eiland zal doen bezetten, in den Drinastroom gelegen, en dal een eigendom is, die aan Servië betwist wordt. De lurk sche brigade te Jagodin is 8000 man sterk; de Servische troepen beloopen aldaar tot 21,000 man. Bij decreet van den prins is de Skupls- china van Kragujevalz naar Belgrado over- gevoerd. Eene ministerieels crisis is zeer waarschijnlijk, ten gevolge van een ver schil van denkwijze in den school van het kabinet, over het vraagstuk van oorlog. De toestand wordt meer en meer netelig. Volgens de laatste lijdingen uit Madrid leggen talrijke Gat listen in Navarra de wapens neder. Verscheidene oversten en ecu pastoor hebben hunne benden ontbon den, zeggende dal alles voor het oogenblik geëindigd is. en Montenegro, dit voortduurt, lijk is. De Journal de Pelersbourg stelt vast, dat Turkije heden de noodzakelijkheid erkent 49/ JA AU. Veurne, 55 October. Van niets zoo zeer is de klerikale partij vijandig als van hel volksleven, de weten schap, hel onderwijs, de beschaving en de verlichting der mindere klassen. Daarom is die zaak ook eene heilige zending voor de liberale partij. Den dag van heden mag men zeggen dat de strijd lusschen de twee groole partijen in Belgie, dat goed heeft le weeggebrachl dal er allengskens de aandacht der natie is door opgewekt geworden. Deze gewendt zich aan de bemoeiingen der openbare zaken, wetende dal hel bestuur belast is met de belangen des volks, dat is onze eigene zaken. Iedereen wil weten wal er gebeurt, wat er verricht wordt; niets mag in den donkeren afgehaspeld worden en de volksstem wijst meestal de verbeterin gen aan; die slem is de vooruitgang. In de sleden begrijpt men bet hooge nut, de macht van het openbaar leven; daar bestaan maatschappijen, vereenigin- geri, association ingericht met het doel de openbare besturen le bewaken en desnoods le bestrijden. In de gemeenten is men echter ten dien opzichte over hel algemeen nog verre ten achteren. Men verstaal daar niet genoeg van welke waarde de vrijheid is, welke I voordooien er uil zijn voortgcsprolen. Men gevoelt het gemak, men geniet er van, zonder zich te kunnen uitleggen van waar 3. Men verhaalt er soms wel van in de gezelschappen; lusschen kannen en glazen klaagt men wel eens luidop over den dwang en den willekeurigen handel die zekere partij zich loelaat. Maar hel blijft bij dien praal, en als hel op hande len aankomt dan wordt die vrije klapper slaaf: het gezicht van zeker kleed doel de horlogie van zijn versland stil slaan, verdooft bij hem de rede en hij wordt een IJZEBEN WEG VAN LICRÏBRVELDE-VEUBNE NAAB DUINKERKS. 12-11 4-35 6-02. 9- 08 1-35 8-00. 10- 15 2-39 9-06. 6-35 11-10 3-40 5-00. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-20 00-00 4-10 0-00 Dixmude naar Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 ZATERDAG 2 OCTOBER 1S75. liiHcliriJving voorop Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Eenafzonderlijk ni mmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijtl in bij P. F.f de poslkanlooren van het Bijk. Brieven en geld vrachtvrij. Er is woensdag morgend te Parijs een ministerraad gehouden onder voorzitter schap van den president der fransche republiek, doch geen enkel belangrijk vraagstuk werd erop besproken. De hoeren Buffel en Dufaure waren beiden afwezig. De groole beraadslagingen, die men eerst bad aangekóndigd voor hel einde van sep tember, vervolgens voor den 2 October zijn nu tol den 5 October uitgesleld ge worden. Men denkt dat het alsdan is, dat hel kabinet zijne gedragslijn zal vaslellen, wat de wijze van stemming bij de kiezin- gen en de verschillende vraagsliiken van binnenlandse!) bestuur betreft, over welke hel ongetwijfeld bij de herneming van den zittijd der nationale vergadering zal on dervraagd worden. De keizerin van Oostenrijk heeft le Parijs haren inlrek in een hotel genomen, onder den naam van gravin von llonhcnems. Zij denkt er eenige dagen te verblijven. De president en zijne echigenootc zijn haar hunne hulde gaan aanbieden. De Pall Mall Gazelle kondigt eene depeche af uil Berlijn van 28 september, volgens welke, indien de geneesheeren het goed keuren, den 7 October keizer Wilhelm zijne reeds \an over lang ontworpene reis naar Balie zal aanvangen. Hel duilsche Staatsblad kondigt het be sluit af, volgens welk het nieuw duitsch muntstelsel den 1 januari I87G, door gansch Duilschland in voege treedt. Het lurksch gouvernement heeft eenen zendbrief aan de mogendheden gezonden, waarbij het zich beklaagt over de schen dingen der onzijdigheid van wege Servic er bijvoegende dat, zoo eene botsing onvermijde- H3 I <11 IViJVJ XVK.-.-- i .Iln nnJti’n zin mnoPlld heden J f ABIERTEVTlE-BLiB M V. u mi - - -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1