I Aan mijnheer Victor Hico. X. i fr. I Llbcriile I*ennlrig. Met den wertscli dal de correspoiidenl van den Veurnaar met meer mcnschlicvcndheid on min partijdigheid zoude bezield worden fr. 5-00 2llc" graad de overhand hebben op de bisschoppe lijke gepatronneerde scholen; want terwijl Brugge vijf en Nieuport eene benoeming bekomen, zijn Kortrijk, Oostende en Popcringhe geene enkele keer genoemd. Waarom dus neemt de schrijver van den l'eiir- naar de minste gelegenheid waar om onze middel bare school aan te vallen? Zij moet voor hem eene wel zware en grove pil wezen die hij toch vruch teloos zal trachten in te slikken. Het bisschop- lijk collegie is nogtans voor zijne tegenstrevers zulk geen schrikverwekkend beeld, want men ziel nooit dat zij de minste melding maken van de misslagen zijner leerlingen, ot beeldt hij zich misschien in dat dit geestelijk gesticht alleen het onfeilbaar middel bezit om de verstandigste en slimste leerlingen voort te brengen? Indien zulks zijne overtuiging is, hij zou al zijn vermogen moeten gebruiken opdat het ook den sn ijd zoude aangaan, om alzoo des te beter zijne schranderheid en zijnen voorrang geheel het land dóór te doen uitschijnen. Ingezonden A.i*tikel. Vertaling van eenen brie/' gezonden aan l ictor Hugo, te Parijs, in antwoord op zijn annexie-kapitlel. Gij zijl een groot dichter, de gcheele wereld verkondigt hel. Edoch de geheele wereld verkon digt ook, dalgij in politiek een utopist, een kind zijl. Hoe is het mogelijk dal gij zoo zijl? God alleen weel hel. Maar zeker is hel, dal er iels verward in uwen geest is. Hel is bejammeriijk, hel doel ons leed, om dal zulks veel den glans van uwen roem zal ontluisteren. Na uwen dood zal men zeggen, zal men schrijven van uVictor Hugo de groolc dichter, Victor Hugo de politieke utopist! In uw leven hebt gij groolsche gedachten, be- wouderingsbarende denkbeelden genoeg gehad, en waarmede gij de wereld verrijkt hebt, om niet te moeten de treinslccper zijn van oenen zot, Emile deGirardin, in zijne erbarmlijke en belachelijke idëen. Doch geloof niet dal gij de Belgen schrik aan jaagt met uwe annexie - droomen. Oh neen 1 Pruisen is diiar. Ik spreek nog van Engeland niet. Maar Pruisen is dóór dat u reeds eene les heeft ge geven, en die u nog eene grooterc geven zal indien gij niet bedacht zijl om wijzer te worden. Bij aldien gij de klaauw naar ons durft uitstéken, of dal gij wal te luid durft spreken, zal het u behan delen naar behooren. Het zal zich alsdan met geen vijf milliards en geen twee departementen verge noegen; het zullen een paar andere mouwen zijn dal men u tot over de ellebogen zal aantrekken; eenige milliards méér (hel weet dal gij rijk zijt, en dat gij die kunt geven)in ’t oosten vijf of zes de partementen, en in ’tnoorden Fransch-Vlaanderen, in dit leste gewest zoo iets als zes steden en 96 ge meenten, die uwen Boi-Soleil ons ontstolen heelt wat meer dan twee eeuwen geleden. Bij middel van zoo een aftappingje zult gij meluw Vrankrijk oenen Slaat van 2d‘“ rang worden Doch, wal ons betreft, gelooft niet dat wij naar ons Fransch- Vlaanderen reikhalzen; in het geheel niet; ons vaderland zoo als het thans is, is ons niet te klein. Welaan, mijnheer Victor Hugo, predikt, predikt maar annexie, bereidt de toekomst maar zoo als ik u voorspel! En in uw leven en na uwen dood zullen de Franschen zelve geene vervloekingen ge noeg hebben voor uwen naam en voor uw ge heugen Ha! gij zoudt ons, Belgen, aan uwen roem willen snoerenHagij zoudt willen dat wij ons ver- De Veurnaar meldt nog dal er op 16 leerlingen die genoemd zijn in den prijskamp voor de klas van Poësis van al de Atheneums en eenige geeste lijke collegien, acht van de geestelijke collegien en acht van de Atheneums zijn; maar hij verzuimt er bij te voegen dal de algemeene uitslag van al de klassen geroepen tot den prijskamp op eene onbe twistbare manier bewijstdal de wereldlijke scholen van verre de geestelijke overtreffen. En inderdaad, in de tweede lalijnsclie klas zijn niet alleenelijk al de prijzen en 14 accessilen op 21 door de leer lingen dor wereldlijke scholen behaald, maar op de 46 leerlingen die meer dan de belli der punten hebben in de gezamentlijke onderwijsvakken, de Atheneums hebben er 36 en de bisschoppelijke collegien slechts 10. De uitslag der tweede professionnecle klas is nog beduidelijker: al de onderscheidingen zijn door de wereldlijke scholen bekomen, en de 23 leerlingen die meer dan de helft der punten ver kregen hebben behooren allen toe aan die ge stichten. Er zijn alleenelijk vier collegien die benoemingen ontvangen hebben. Voorwaar, Veurnaar, gij hadt beter gedaan te zwijgen de klerikale woede geene palen, hare slachtoffers zijn de hoeren burgemeester Boyaval en schepen Vander Taelen. Gelijk gewoonlijk, de verdienste lijkste mannen worden meest gehoond en gelasterd. O! hel zijn de slechte vruchten niet aan welke de wespen knagen. Maar dal sijsteem van lasteren hooien wij een kanker vol zedobederf voor ons land. De haal en de nijd zullen slachtoffers maken. Wee! dezen die aldus de kiemen van oenen bloedigcn burgeroorlog zaaien. Neen! de laster en de hoon hebben nim mer een waardig en deftig man kunnen treilen; integendeel zij maken hem kloekmoediger en be- radener in den strijd tegen de dompers; meer nog, zij doen de openbare denkwijze ontwaken en luid getuigenis geven van de eikenlenis die men de kloeke liberalen weet te geven. Te Brugge heeft de Liberale Associatie krachtig geprotesteerd ten voordeele van den heer Boyaval, burgemeester, zoo schandaleus gelasterd in de bjschoppclijkc Patrie, een blad dal niets en niemand eerbiedigt wie niet verslaafd is aan de klerikale partij. De manifestatie in de Liberale Verecniging heeft den burgemeester van Brugge heerlijk gewroken over den onverdiende!) smaad eener drukpers zonder eer noch waardigheid, die voor het geld uitgekocht werd om duizende en duizende familien te helpen ruïnecren in de Maatschappijen-Langrand. Te Antwerpen beeft eene grootsche en indruk wekkende betooging plaats gehad ter eere van den schepen Vander Taelen, een der bijzonderste mannen aan wie de koophandelshoofdslad hare redding uit de handen der ellendige meetingisten te danken heeft. Duizende menschen en een ontzaggelijke stoet kwamen den heer schepen publiek hulde bieden voor zijne woonst; de geest drift en de toejuichingen kenden geene palen en de heer Vander Taelen heeft de bevolking harlelijk bedankt over hare betooging die, zegde hij, voor hem niet is maar wel een bewijs van genegenheid aan de liberale zaak gebracht. Liberalen, toont u overal moedig en beraden legen den klerikalen laster. De faamschending is hel wapen der lafaards en hcerschzuchligen. Zij bezoedelt meer dezen die er gebruik van maken dan hunne slachtoffers. Dat is maar recht. Ilechterlijke Kronijk. Donderdag heeft de burgerlijke rechtbank van Brussel, uitspraak gedaan in de zaak van den beer Victor Jacöbs, lid van de kamer der volksver tegenwoordigers, tegen de dagbladen de Verite van Doornijk, de Opinion van Antwerpen en de Echo du Parlement. De debatten dezer zaak zijn zeer belangrijk ge weest. Zij waren eene wezentlijke politieke wors teling, welke zich voor de rechtbank opdeed, tusschen twee gewezen ministers. De rechtbank heelt een vonnis geveld luidende, dal hel aangeklaagd artikel kwetsend is, doch niet eerroovend. De aanvraag van den eischer wordt van de hand gewezen en de heer Jacobs is tol de kosten verwezen. Algemcene linden. De Moniteur van zaterdag kondigt de naamlijst al der personen, aan welke, bij koninklijk besluit van 23 dezer, eene bekroning verleend is voor daden van moed en zelfsopoffering. Onder andere treffen wij de volgende aan Eene medalic van 3d*' klas, aan Hendrik Deyroe, daglooner te Veurne, voor een jongeling die in de Venepevaarl gevallen was gered te hebben. Eene id. aan Honoré Ghyssaert, huidevctlcr te Dixmude, Bcmigius-llenricus Slekelorum, herber gier te Ooslvleteren en Frans Thybaul, werkman te Bulscamp, voor hel redden van kinderen. Zaterdag is te Oudecappelle een ongeluk ge beurd; bij zijne tehuiskomst, ontgispte de jachl- bewaarder K. Couvreur, zijnen gordel waarin eene twoelooppislool slak. Hel wapen dal met twee kogels geladen was, viel op den grond, met het ongelukkig gevolg dal de twee schoten afgingen. Couvreur werd in hel been door cenen kogel ge troffen, terwijl de andere kogel in eenen muur te recht kwam. Twee persoonen die zich in huis bevonden bleven ongedeerd. Men schrijft uil Nieuport, 29 september: M. Jacob Dekaestecker, eigenaar ter badplaats wonende, is maandag nacht jammerlijk aan zijn dood gekomen; zich van een in stad gevierd gilde- feest huiswaarts wendende is hij, waarschijnlijk door den duister misleid in de kaai gevallen, nabij den arduinen trap; mogelijk is hij met zijn hoofd op de trappen gestuikt, geen enkel kreet door de dienstdoende douaniers gehoord geworden zijnde, zijn dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Sedert den 20 september zijn de hierna vol gende treinen afgeschail, te welen: van Brugge naar Nieuporl-baden om 9 u. 45 m. ’s morgends; bonden aan uwe lichtzinnigheden, aan uwe dwaze utopien, aan uwe buitensporigheden, aan uwe ónmogelijke gedachten van wederwraak! Neen, neen, wij willen geene Franschen wor den; wij willen Belgen blijven, hel is te zeggen vrij blijven, bestuurt worden door cenen grond- wettelijken koning, gelijk onze Leopold’s; want, bedenk het wel, mijnheer Victor Hugo, onze koning is den eerste van onze burgers, en wij leven als republikeinen onder den vorm van een grondwet- telijk beheer; wij willen dat zoo, zoo veel te meer om dat onze hoofdstad Brussel, noodig heeft van dien geleenden naam om te leven, en om er de af gezanten van andere volkeren en welhebbende!) van alle slach nil de vijfwcrelddeelen er heen te trekken. Daarbij, wij beminnen onzen koning, en wij zijn veel wijzer als de Franschen; liberalen en klerikalen bevechten zich wel hevig in kiezinglij- den met hel stembiljet; maar wij hebben daarvoor nog nooit onzen koning weggejaagd, en wij schik ken het ook nimmer te doen. Wat meer is, uwe geschiedenis dezer laatste tijden heeft onzeggelijk veel de glans verdoolt van uwe histoire ancienne. Zij toont ons Sedan en Metz aan, waar legers van 90,000 en 150,000 mannen de wapens neêrlegdenzonder eene ernstige poging te wagen; en waarlijk tegenover zulkdauige gebeurtenissen, en die ten eeuwigen dage geboekt zullenstaan in de geschiedenis,neen, niets bekoort min de goesting om den broeder te worden van zulke eenen overwonneling Houdt u stil en wijs Franschen, indien gij be houden wilt wal gij thans nog bezit; gelooft mij, spreekt min luid, wcest nederiger, en deze deugd zou u met Europa kunnen verzoenen. Wilt gij liet niet, hol alsdan, zult gij tegen de Pruisen, de Dommeren, de Sileziers, de Saxers, de Wurthem- bergers, tegen geheel Duitschland botsen, die u gemakkelijkcr nog als over 4 jaar den mond zullen stoppen, weest er van verzekerd. Aanveerdt enz. ’Veurnaar en onze Ali<l<lell>m*e StnatHHChooI. Zoo wij het in ons laatste nummer zegden, randt de Veurnaar, volgens oude gewoonte, onze middel bare school aan. Deze gewoonte is bij hem, of om beter te zeggen, bij zijne geestelijke opstellers, eene tweede natuur geworden. Zij zijn toch zoo vredelievend die mannen van den Veurnaar! Vol- gaarn beoefenen zij, als ware Tarluffen, de voor schriften van hunnen ouden meester Malou: laste ren wij maar, er zal toch altijd iets van overblijven. Inderdaad, hier is nogmaals het geval. Ter gelegenheid van den uitslag van den prijskamp tusschen de leerlingen der middelbare scholen van den Staal, meldt hij met eene bereidwilligheid zonder weêrga, dal onder al de bekroonde leer lingen in den algemeenen prijskamp, er geen enkel leerling onzer middelbare school te vinden is. Waarom toont hij die zelfde bereidwilligheid niéL iedcrmaal dat onze staatsschool eenen goeden uit slag bekomt? Maar neon, rechtzinnigheid en onpartijdigheid ontbreekt hem volkomenllijk, en hel zou de mannen van den Veurnaar te pijnèlijk vallen den minsten lof aan dit geslicht te moeten toe zeggen. Volgens de inlichtingen die wij bekomen hebben VIER leerlingen hebben al de lessen der eerste klas bijgewoond, waarvan DUIF, hun examen met de grootste voldoening afgelegd hebben, en in hét konkoers geen deel genomen hebben. Dus EEN alleen was ingeschreven, die zich in allerdroe vigste omstandigheden heelt moeten aanbieden. De wreede dood had pas aan zijne kinderliefde eene tëêrbemih’dé moeder ontrukt, pijnlijk en hartscheurend ongeval dat de Veurnaar alleen schijnt vergeten te hebben om den blaam op de middelbare school te kunnen werpen. Waarom heelt hij vergelen te zeggen dat er geen enkel leerling der bisschoppelijke collegien onzer provincie bekroond is geweest, in den prijskamp, tusschen al de wereldlijke en geestelijke 'scholen vau den 2,ll'“ graad Hel is waai- dat de tabel van den Moniteur van den 16" dezer, 151 namen van nieuwe en 36 oude leerlingen bevat, die in den algemeenen prijskamp onderscheidingen bekomen hebben; maar hel is ook wel waar dal onder al die bekroonde geen enkel leerling der geestelijke gepatronneerde col legien te vinden is. Voor hetgeen onze provincie alleen aangaat, mogen wij zeggen dat de staatsscholen van den Daar ’t bleken suiker vindt, juist uit dat eigen kruid Daar zuigt de Vuile «pin vergiftig voedsel uit; Zuigt overal den besten zin Gelijk de bio, niet als de spin. gg I II II II II -I 11 1 IHJ1 JIIIHJJBIIItlIl.lJJTW»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2