w NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN RET ARRONDISSEMENT. 1 VAX VElHMi. De Liberalen. 7-37 6- 30 7- 40 6-33 7-20 00-00 4-10 9-50 4-33 1-33 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. 0-00 0-00 2-20 8-45 eenige artikelen van de hervorming van bet concordaat van 1851. Ollicieele berichten uit Conslanlinopel luiden dat de lijding, volgens welke het turksch gouvernement bevel zou gegeven hebben om de Drina-eilanden mililairlijk te bezetten, onwaar is. Men weel dat de eigendom dier eilanden sedert eenige jaren aan Servië betwist wordt. Het turksch gou vernement, willende den toestand niet verwikkelen, heeft zich tegen de bezetting dier eilanden slechts verzet door te ver klaren, dal hel al zijne rechten voorbe hield. Vëurne, S) Octol>ei*. Ten allen tijde zijn de liberalen den snood ste» laster, de leelijkste scheldnamen naar hel hoofd geworpen geweest door hunne tegenstrevers de kleiikalen. Waarom Omdat de liberalen hel goed meenen Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. liiHc.lii-iJviii^ betanlbtuu' voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. -16-50 'sjaars. Een afzonderlijk miniiiicr 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Byckéboek, Oöststraat 6 te Veurne, en op al Een telegram uil Luxemburg, aan de Amsterdam sclit; Courant gestuurd, meldt dal prins Hendrik der Nederlanden tol erle- lijken groothertog van Luxemburg zal uit geroepen worden en de persoonlijke band mei de dynastie der Nederlanden zal op houden Ie bestaal). Die lijdingwordl echter door hollandsche dagbladen gelogenstraft. Hel nedei landsch gouvernement heelt be sloten vijf oorlogschepen naar de kusten van Venezuela te zendenj om van de repu bliek voldoening te cischen over bel aan slaan van een nederlandsch schip en voor mishandelingen op de bemanning ge pleegd. Een ministerraad is te Parijs gehouden geweest onder voorzitterschap van maar schalk Mac-Mabon. Er wérden geene be langrijke beslissingen genomen. Een mi nister zou zich beklaagd hebben over de republikeinsche dagbladen, ómdat zij in de oplossing van de ministericele crijis redenen vinden om de staatkunde en Jen persoon van den ondervoorzitter van den ministerraad te bestrijden en op het be slaan te wijzen van twee legcnovergcstel le strevingen in den school van hel minis terie. Wal kan men hieraan doen?» zou de president der fransche republiek geant woord hebben, hol kwaad is gedaan. De Monitctir Unicersel verzekert dal in den raad, in welken de heeren Buffel en Say zijn overeen gekomen, de pi’esidenl er op aangedrongen heeft, opdat voortaan de ministers' buiten zittijd geene redevoe ringen meer zouden uitspreken, zonder zich voorafgaandelijk onder elkander ver staan te hebben. Hel is waarschijnlijk ten gevolge dier opmerkingen, dal ook de prefecten zijn uilgenoodigd geworden om geene redevoeringen meer le houden op landbouwcomiceii, die nog moeien bijeen komen, en zelfs hun wordt aangeraden om die niel bij le wonen. Men meldt uit Bei lijn, dal keizer Wilhelm den 16 October om lien uur des avonds uil Bellijn vertrokken zal om zich naar Italië te begeven. Hij zal den 18 le Milaan aan komen en er tol den 22 der zelfde maand verblijven. Er worden aan hel hof van Italië groole toebereidselen gemaakt om den doorluchtige!) reiziger in de oude hoofdslad van Lombardie op waardige wijze le ont vangen. De Epoca van Madrid meldt, dal men redenen lieefl le verhopen dal hel antwoord van den Heiligen Stoel aan Spanje bevre digend zal zijn en dal wederzijdsebe toe gevingen zullen loelalen lol eene vei lang- baie oveieenslemming te geraken, nopens f klei ikalen, dc nostkantooren van liet Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICnrEHVELDE-VEÜRNE NAAR DÜINKERKE. Van Veurne naai- Lichlervelde Lichlei'velde naai- Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne 49.' JAAR. tegen hen uitvallen en werken om de ver- ledene lijden en de slavernij le doen her leven. Dal zal niel passen. Nimmer zullen wij de heiligste volks rechten en vrijheden laten schenden, ver kregen ten koste van zooveel bloed, ver volging en lijden. De kleiikalen hebben de inkwisilie ge bruikt, duizenden menschen verbrand, gesmoord en gekerkerd om de wereld in dc slavernij le houden. Tc vergeefs. De volkeren zijn opgestaan en hebben recht verkregen. Voorwaar, voorwaar, kleiikalen, wij zeggen het u, nimmermeer zullen wij buigen, noch den nek plooien; wal gij ook mogel doen, uw rijk van dwang is uil! Uwe hoon, smaad en laster verschrikt ons niel, omdat wij strijden voor het. recht en de rechtvaardigheid.' 12-11 9-08 10- 15 2-39 11- 10 3-40 IJZEREN WEG VAN DIXMÜDE NAAR NIEDP0RT. Van Nieuport naar Dixinude Dixinude naar Nieuport ZATERDAG 9 OCTOBER 1875. Klerikale zedelijkheid. Meer dan eens reeds heeft men gewezen op de schandelijke feilen waaraan de geestelijkheid zich zoo dikwijls plichtig maakt. Niemand zou het gansche korps voor enkele afzonderlijke gevallen aausprekelijk willen maken, zoo zij die verant woordelijkheid niet zelf vergden, door de be scherming aan den misdadiger verleend, en door - - l(e nemen om den schul dige aan zijne billijke, rechterlijke straf le ont trekken. Wij hebben gezien wat er met den veroordeelde Van Liere, gewezen pastoor te Gooi kerke gebeurd is; na veroordeeld te zijn geweest tol cone langdu rige gevangzclting door het tribunaal van Brugge en door het hof van beroep van Gent voor de schandelijkstc misdrijven, ontvluchtte hij naar Frankrijk, waar hij welhaast pastoor van eene kleine gemeente omtrent Rijsscl werd benoemd. De dagbladen hebben de schandelijke pogingen vermeld, die te Luik werden in hel werk gesteld, om den zedeloozen onderpastoor van St. Margue rite als een slachtoffer des liberalen haals, als een lelieblanke offerlam der godsdienst hatende woede eener goddelooze bevolking te doen doorgaan. En weinig zou het ons verwonderen heden of morgen le vernemen, dat dc zedclooze priester Stevens, professor in liet collegie van Gijzeghem, een andere martelaar der magistratuur Bara, in het een of ander bisdom van Noord-Nederland, den zielenlast draagt eener geloovige kudde of in dees of geen gesticht van geestelijk onderwijs den jeugdigen christenen als een voorbeeld van la morale en action werd aangeloond. Immers wat is er nog ónmogelijk na hetgeen ons de dagbladen deze week meldden. Het geldt hier andermaal een schandalig feit van eenen priester, door de rechtbanken voor daden van pelit-frérisme veroordeeld, en door zijne oversten bevoordeeld en ondersteund in het onlloopen der straf door de rechterlijke macht tegen hem uitgesproken. Ziehier de zaakDen 8 juni 1870, veroordeelde de recht bank van Marche, bij verstek, den pastoor van een dorp in Luxemburg, tot 28 maanden gevang, voor aanslag op de eerbaarheid van jonge binders. niet hel volk, bet ouderwijs en de verlich ting voorslaan, de voor uitgang aan wakkeren en den welstand onder al de klassen der samenleving'willen doen beersclien. Wij, liberalen, worden door de kleri kale)) uil-cmaakl als <»euzen reli-iehilers ?an Gen. misuamger verleend, c. haicii uiiocui.iaKi ais atuzcn, i cunicnaicis, de schandelijke kuiperijen waartoe zij maar al pelrolmannen, deugnieten, revolutiema- dikwijls hunnen toevlucht nemen om den sêh kers, brandeis, moordenaars, onruststo kers, nonnenbranders, prieslerelers, enz., eene geheele litanie lieflijkheden le lang om le melden. Waarom zijn nu dc liberalen revolulion- nairen, keilers, oproermakers? Omdat zij hel volk beminnen; omdal de gelijkheid, de vrijheid, die thans in ons land en elders beslaan als rechten, hel werk zijn der liberalen; omdat al wal de liberalen gedaan hebben lot den vooruit gang der samenleving eene inbreuk was oj) de voorrechten van eenige machtigen. inderdaad het zijn de liberalen die aan de mindere klassen de vrijheid en de on afhankelijkheid gegeven hebben. Wel is waar de edeldom en de geestelijkheid hebben er hunne macht bij zien vermin deren. Maar dal was redelijk en recht. Het volk moest niel eeuwig slaaf en lijfeigen blijven; bel had recht op zijn deel. Wel- hoe de gronden behoorden in doode hand voor drij vierden aan de edellieden en kloosters; de boeren bezaten geen voel grond, al het profijt van bun werk was voor anderen. En omdal de liberalen de volksrrechlen kloek verdedigen en willen handhaven, worden zij gehoond en versmaad door de die thans mei dubbelen ijver V.r 2511. AIIIERTEITIE-BLI x< UV1I4 «J V •-'-J - --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1