1-00 4-00 Karel. iskcnning Syssen 1 0-50 5-00 boven het water niet blijven kon; de manschap De Veurnaar beval in zijn laatste nummer een artikel over het liberalism,welk geschreven schijnt te zijn door iemand die, gelijk zekere viervoeters, modder en slijk bemint. Al de liberalen, zonder onderscheid, worden er in afgeschilderd als zedebedervers, als ecrcloozen en goddeloozen, als petroleurs en communards. De kiezing nadert en de Veurnaar begint de tan den te toonen en zijnen toevlucht te nemen tot zijn arsenaal van scheldwoorden. Och arme, hel zal bom weinig balen: het is met geene scheld woorden dat men ons liberaal bestuur moet be strijden, maar met gezonde redens, en die redens ontbreken volkomen aan onze tegenstrevers. De pastoor, die in lijds het land had verlaten, ging elders zijn geestelijk ambt vervullen, zonder dat zijne overheden hem dit beletten. Iedereen op hel dorp was verontwaardigd over het gedrag van hunnen zielenherder ol liever zielentederver, en hoopte hem nooit meer weder te zullen zien. Zij hadden echter zonder de klerikale behen digheid gerekend. Den 20 Oogst laatst, waren de inwoners van dat dorp zeer verwonderd een vreemd aangezicht de mis te zien lezen in hunne parochiekerk. Ecnigen zegden in zich zelven nog dat wezen ergens gezien te hebben.... Zij verzamelden hunne herinneringen en herkenden in den gewaanden vreemdeling den veroordeelden pastoor! Na vijf jaren afwezigheid kwam die zielenbe derver weer in het dorp als of niet gebeurd ware! Hij had eenvoudig van de prescriptie van vijf jaren gebruik gemaakt, welke hem van alle straf bevrijdde, en met opgeheven hoofde en toestem ming zijner oversten, was hij in zijne parochie, even als vroeger de mis komen lezen. Nog meer, men zegt dat hij weldra in eene andere parochie als pastoor zal benoemd worden, veel voordeeligcr dan degene welke hij vroeger bediende. Wanneer men getuige is van zulke schaamte- loozc miskenning der elementairste wetten van eergevoel en plichtbesef, wien zal het dan nog verwonderen dat ieder verlicht mensch niets anders dan afkeuring gevoelt voor lieden die tot zulke laffe handelwijze hunnen toevlucht nemen. 't Gevoel van eer en plicht moet in T hart onzer plattenlandsche bevolking wel diep zijn ingeslui merd, of de domme eerbied voor zekere mannen wel sterk zijn ingekankerd, opdat zij, die zoo onbe schaamd met 's lands wetten den spot drijven en zoo opentlijk legen de rechterlijke macht samen- zweeren, nog immer ontzag en vrees aan de be volking van den buiten kunnen inboezemen. Wanneer zal ecus 't onderwijs die schandelijke slavenketen verbreken? des herders op het gemoed maakten der moeder die, alhoewel zij met den pastor gaarne in vrede geleefd had, toch overtuigd was dat bare kinders in de middelbare school niets dan goeds en nuttigs loeren. Ook is zij onmiddelijk weder ziek ge worden, en nog is zij niet volkomen genezen. Toch heelt zij getoond dal zij weinig geloof hecht aan de woorden van dien zachtmoedige)) herder, en zij heeft zich wel gewacht hare kinderen uit een ge sticht te trekken wier leerlingen sedert jaren de schoonste uitslagen bekomen in bet afleggen hun ner examens. En nu, vredelievende pastor, wat schoone daad van eene vrouw ziek te doen worden? Maar dat is geen zonde niet waar? Gij hebt bet gedaan voor den godsdienst, of liever uit haal tegen dezen die geene slaven willen zijn van den partijgeest die heerscht in onze bisschoppelijke gestichten. Gij wilt dus het bedrog onder den dekmantel der godsdienstigheid verschuilen, maar onze Heer zal dit zoo niet verstaan, en als hij u zal oordeelen, zal hij u een rekeningske voorleggen dat moeilijk om betalen zal zijn. Dan zult gij achter uwe ooien krabben alsof het er u hevig jeukte. Maar de Rechter zal niet vragen jevkke’t nog? als om te wachten tol dal gij met krabben gedaan hebt. Ziedaar, Mijnheer de Uitgever, wal er al op ons schoon dorp met onzen herder gebeurt. Dit is bet eenigste niet wat ons over hem doet klagen, en, indien gij het goedvindt, zal ik u in een vol gend nummer nog eene dergelijke schitterende daad van dezen liefdadigen man Gods verhalen. Aanvaard mijne groctenissen. Ingezonden Artikel. B7 October 1875. Mijnheer de Uitgever, In uw laatste nummer spreekt gij over den laster èeic"dV“vordenU waarmede onze godsdienstige klerikalen de middel- 1 b b bare school van Veurne, dal nuttig gesticht, be zwadderen. Ja, dat doen zij altijd en overal. Altijd zoeken zij de burgers door leugens on bedrei gingen te verblinden, en om er een voorbeeld van te geven, zal ik u het volgende verhalen dat zoo nog al tot staving van mijn gezegde dienen kan. Eene vrouw, wier kinderen ook naar de middel bare school gaan, deed over eenige weken, in ons dorp, haren kerkgang. Na de mis riep de herder haar in de sakristij, waar hij haar op de onbe leefdste wijze aansprak, en haar schrikkelijke rampen voorspelde, indien zij hare kinderen naar die slechte school van Veurne, zooals hij die noemde, liet blijven gaan. Zij zouden kinderen der hel worden, en zij, moeder, zou er de schuld van zijn! Dit zegde hij met eene donderende stem, terwijl zijn gelaat en zijne gebaren veel geleken aan die van oenen woedende os. Men kan denken welk uitwerksel de woorden Penning. Omdat de liberale zon op 26 October naast, over het gansche land en bijzonderlijk over Veurne zou mogen schijnen. Een oud lid van St. Jozef. fr. Omdat de wijdvermaarde koei van uil Abdijstraatje, even als in de laatste geineenle-kiezing, nog eens op 26 dezer, friscli en gezond en met zooveel sooans zou mogen te voorschijn komen. Een liefhebber van oude koeien fr. De schijnheiligheid en de valschheid zijn de schitterendste hoedanigheden van hel klerikaal gespuis fr. Een lid der Liberale Associatie MELWS OVER DE KIEZINGEN AANSTAANDE. Wulveringhein. Twee leden die schijnen niet te zullen herkozen worden. Men spreekt van twee anderen die groole kans hebben om hun te ver vangen. Ilouthem. Daar zal het fel spooken. De kleine coterie van den burgmeester zit in nesten, en ge voelt dal haar einde nadert. Allo! Houlhemnaars, hand ih hand, en als gij eendrachtig zijl, de victorie kan u niet ontsnappen. Den dommen hoogmoed moet van kant. Alveringheni. Charles Verfaillie en Hetiri Bruynooghe herkozen, met den ouden Groensteen en Scrapbin Morlion. Ruysscher moet weg, hel is maar cencn jongen; hij heett schoon feestjes te geven op de wijken, te laten bollen voor neus- doekjes, het kan niet helpen; Pier Delva en Molder hebben schoon stemmen aflebedelen voor Ruys scher, men wilt er niet van hooren; zij willen daar geen jongens. De klerikalen spreken van den langrandist Karei Morlion en van Louitje Prooi; het zal niet pakken. De plaats is moë, Forthem is moë, geheel Oost-over is moë, de nieuw herberg- lioek is moë, de Burgmolcn, de Klarenwal zijn moë, tol Zevecote toe is moë van de partijdige trekken die zij uitrichten. Alveringhemnaars op gepast, moedig vooruit, en den jongen in zijn kot gejaagd. Bulscamp. Hoe zal 'tgaan? Mogen wij op cenen goeden uitslag hopen??? Leysele. ’t Schijnt daler daar ook murkelingc zal zijn. Dewelke? Wij weten het nog niet goed. Wij zullen het onderhooren. De liberale drukpers heeft een zeer gevoelig verlies ondergaan. De Burgervriend van Iseghein, die met talent en vol moed de zaak dor vrijheid verdedigde sedert 10 jaren, kondigt aan dal hij ophoudt te verschijnen. De achtbare uitgever- opsteller moet zijne laak laten varen om gezond heid en bestaanredens. Oh! niemand weet legen welke moeilijkheden en vervolgingen de liberale gazetten te worstelen hebben... en nog worden zij beloond met onverschilligheid en mi ...B door hunne zoogezegde vrienden! Nu, erkentenis is op deze wereld niet te vinden. Weekblad. J Algemeene Tijdingen. Met genoegen hebben wij vernomen, dat de heer A. De Croo, gemeente secretaris en boofdbediende in liet arrondissements commissariaat, bij konink lijk besluit van 25 september 11. het burgerlijk kruis heett ontvangen voor bewezene diensten als gemeente-ambtenaar, gedurende meer dan 35 jaren. Wij wenschen hierover onzen stadsgenoot har telijk geluk. Onder deJurësdie geroepen zijn te zitten voor de eerste serie van den 4de“ trimester van 1875 van hel assisenhof van Weslvlaanderen, waarvan de opening vastgesteld is op maandag 8 november, onder het voorzitterschap van den heer Mechelynck, raadsheer bij bel hof van beroep te Gent, treffen wij de volgende namen MM. P. Van Haecke, koopman te Veurne. N. Vanderheyde, id. id. De muilplaag blijft nog bestaan in onze streek, doch breidt zich niet meer zoo zeer uit als in den beginnen. In arrondissement Uper zijn eventwel in de laatste dagen eene menigte nieuwe gevallen ontslaan: de gemeente Langemark is vooral sterk besmet. Wij wakkeren de landbouwers aan voort durend op hunne hoede te zijn. Op de markt van Kortrijk hebben de veeartsen, die gelast zijn met liet toezicht der veemarkt, de ziekte bestaligd bij twee aldaar te koop gestelde dieren. Deze zijn naar bet slachthuis gevoerd en de eigenaars aangeklaagd geworden bij den pro- kureur des konings. Men schrijft, uil Oostende, den 4 October: f Eene sloep onzer haven de Auguste n.r 48, stuurman Anloon Van Welsenaere, is op zee ver gaan in den nacht van zaterdag laatstleden 2 dezer, in de volgende omstandigheden: Het was ongeveer 2 uren 's morgends en er was een zeer hevige wind. Op de sloep was men aan visch vangen, als hij door den Engelschen stea mer Osborne of Oscar, overvaren werd, de stoot veroorzaakte zulk groot lek in de sloep dal deze boven hel water niet blijven kon; de manschap moest in den boot vluchten. DeEngelschesteamer heeftzijne hulp geweigerd. De sloep is gezonken en de manschap is door eene andere sloep opgenomen, welke hen dezen morgen aan land gebracht heeft. Te Wijngene is op 27 september eene ver maarde boiling geweest tusschcn Jozef Vermecsch wagenmaker, oud 93 jaar; Jozef Verseveren, kuiper, 91 jaar, Napolconisl; tegen Leo Claris, 89 en Joannes Delavernier, 87 jaar. Als juge der bolparlij werd aangesteld d’heer doctor Dubcstin, 84 jaar oud; zoodat zij met hun vijf 444 jaar telden; de jongste behaalden dc victorie en werden rijkelijk getrakteerd. Woensdag avond heeft een brand de schuur eener hofstede, staande nabij de plaats te Beernem, met de vruchten welke zij bevatte, even als den koestal vernield; eene koe en eene vaars zijn er in omgekomen. Men denkt dal de kwaadwilligheid er niet vreemd aan is, want de dochter die rond 8 ure des avonds de schuurdeur opende, bemerkte I verscheidene «Hooibundels naast elkander ge plaatst in vlammen, welke door 't openen van de deur zich verspreidden. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. Een onderzoek is door de gemeenteoverheid van Brussel bevolen om de oorzaken op te sporen van de dood des vrijheidbooms. Twee geleerde hofbouwkundigen van hel land zijn met dit onder- i zoek gelast geworden. Hunne verslagen zijn neer gelegd en komen beiden lol een velschillend be sluit, niet alleen over de oorzaken der dood, maar over de dood zelve. Terwijl de een staande houdt dal de boom dood is gelijk ne pier, beweert de andere dat dc opgedroogde boom nog zal kunnen in’lieven komen. In deze omstandigheden heelt j dc gemeenteoverheid cencn derden geleerden boomteellkundige geraadpleegd. Zijn oordeel is nog niet gekend. Zondag heeft te Brussel de opening van het nieuw ingerjeht Nationaal Tooneol plaats gehad. Nog uil Alveringheni. Dc kiezers van Alve- ringliem schijnen niet te vreden te zijn van schepen Dcruysscher; tijdens de laatste gemcente-kiezing heeft hij nog al veel beloofd, in de meting gehou den bij baas Vandcwallc te Forthem, hij sprak daar van vermindering van lasten, van nieuwe kalchiedcn, van het onderhouden der buurtwegen, van nieuwe zandwegen, die met kleine kost konden Als ik deze beloften al wel overwege, heb ik tot nu toe alles tegenstrijdig ge- 1 vonden. Dc ingezetenen moeten wat meer beta len, dc beloofde kalchicde van de Nicuwc-Herberg naar de gemeente van Isenberghe blijft in ’t dak, de buurtwegen laten veel te wenschen en gelijk men alle maal weel en gezien heeft worden de I zandwegen vermaakt met slecht zand, zoo verre dat men verplicht is geweest zelve zulks uiltc- voeren en het met andere zand te vernieuwen. Dc zandweg geleid van Karei Bosuwe’s tot aan Busschc’s molen). En men wilt ons wijs maken en ons doen geloven dal dit op eene goede en ge- spaarzame manier de gemeente beslieren is! Wal zegt gij er van kiezers? Moet men zulke ver blindheden gelooven, en moeten wij met dc aan slaande kiezing malkaar dc hand niet geven om anderen te kiezen, die meer de intresten onzer gemeente zullen vooromslaan, dan deze die be loven en niets doen? Ik geloof wel van ja. ItriefwfHHelingen nit <len Imiten. f ■j MMMW W?l.—IT.ITlIIlWnT W I irCir~C1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2